mate-settings-daemon 1.26.0 - en to ar translation catalogue (241 entries)

en: Accessibility
ar: الإتاحة

en: Toggle magnifier
ar: غيّر حالة المكبّر

en: Toggle screen reader
ar: غيّر حالة قارئ الشاشة

en: Toggle on-screen keyboard
ar: غيّر حالة لوحة المفاتيح على الشاشة

en: On-screen keyboard
ar: لوحة مفاتيح على الشاشة

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
ar: ما إذا كانت لوحة المفاتيح على الشاشة مشغلة.

en: Screen magnifier
ar: مكبّر الشاشة

en: Whether the screen magnifier is turned on.
ar: ما إذا كان مكبّر الشاشة مشغلًا.

en: Screen reader
ar: قارئ الشاشة

en: Whether the screen reader is turned on.
ar: ما إذا كان قارئ الشاشة مشغلًا.

en: DPI
ar: نقطة في البوصة

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
ar: الدقة المستعملة لتحويل حجم الخطوط إلى حجم بكسل، بعدد النقط في البوصة.

en: Antialiasing
ar: التنعيم

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
ar: نوع التنعيم للاستخدام عند تصيير الخطوط. القيم الممكنة هي : "none" بدون تنعيم، "grayscale" تنعيم متدرج رمادي، و "rgba" لإزالة التسنن على مستوى جزء البكسل (فقط لشاشات LCD ).

en: Hinting
ar: التلميح

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
ar: نوع التلميحات المستعمل عند تصيير الخطوط. القيم الممكنة هي : "none" بدون ه، "slight" بدائي، "medium" قليل، و "full" أقصى ه (يمكن أن يؤدي إلى اعوجاج شكل الحروف).

en: RGBA order
ar: ترتيب RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
ar: ترتيب عناصر أجزاء البكسل على شاشة LCD؛ يُستخدم فقط عند ضبط تنعيم إلى "rgba". القيم الممكنة هي : "rgb" أحمر على اليسار (الأكثر انتشارا)، "bgr" أزرق على اليسار، "vrgb" أحمر على الأعلى، "vbgr" أحمر على الأسفل.

en: possible values are "on", "off", and "custom".
ar: القيم الممكنة هي "on"، "off"، و "custom".

en: Keyboard Bell Custom Filename
ar: اسم ملف جرس لوحة المفاتيح المخصّص

en: File name of the bell sound to be played.
ar: اسم ملف صوت الجرس الذي سيُعزف.

en: Remember NumLock state
ar: تذكّر حالة لوحة الأرقام

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
ar: عند ضبطه لصحيح، ستتذكّر متّة حالة NumLock LED بين الجلسات.

en: NumLock state
ar: حالة لوحة الارقام

en: The remembered state of the NumLock LED.
ar: حالة إضاءة لوحة الأرقام المتذكرة.

en: Mouse button orientation
ar: اتجاه أزرار الفأرة

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ar: اقلب زرا الفأرة الأيمن و الأيسر لفأرة لليد اليسرى.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
ar: مصعد التعجيل لحركة الفأرة. قيمة -1 هي مبدئي النظام.

en: Motion Threshold
ar: حدود الحركة

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
ar: المسافة بالبكسلات التي يجب أن تتحركها الفأرة قبل تنشيط تسريع حركة الفأرة.القيمة -1 هي مبدئي النظام.

en: Drag Threshold
ar: حدود السحب

en: Distance before a drag is started.
ar: المسافة قبل بدأ النقل.

en: Double Click Time
ar: زمن النقر المزدوج

en: Length of a double click.
ar: مدة النقر المزدوج.

en: Middle button emulation
ar: محاكاة الزر الأوسط

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
ar: تفعيل محاكاة الزر اﻷوسط عبر النقر على الزرين اﻷيمن و اﻷيسر في آن واحد

en: Locate Pointer
ar: موقع المؤشر

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
ar: يبرز الموقع الحالي للمؤشر عند ضغط و ترك مفتاح التحكم.

en: Cursor theme
ar: سِمة المؤشر

en: Cursor size
ar: حجم المؤشر

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
ar: حجم المؤشر المشار إليه في cursor_theme.

en: Smartcard removal action
ar: نشاط إزالة البطاقة الذكية

en: Set this to one of "none", "lock_screen", or "force_logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
ar: اضبط إلى واحد من "لا شيء" 'none' ، "قفل الشاشة" 'lock_screen'، "الخروج القسري" 'force_logout'. سيتم تأدية هذا العمل عند إزالة البطاقة الذّكية المخصصّة للولوج.

en: Disable touchpad while typing
ar: عطّل لوحة اللمس أثناء الكتابة

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
ar: اضبطه كصحيح ، في حال حدوث مشاكل بسبب نقرات عارضة على لوحة اللّمس أثناء الكتابة.

en: Enable mouse clicks with touchpad
ar: فعّل نقر الفأرة مع لوحة اللمس

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
ar: اضبطه كصحيح ، لإرسال نقرات فأرة بواسطة لوحة اللّمس.

en: Enable touchpad
ar: فعّل لوحة اللمس

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
ar: اضبطه كصحيح ، لفعيل جميع لوحات اللّمس.

en: Activation of this plugin
ar: نشاط هذا الملحق

en: Whether this plugin would be activated by mate-settings-daemon or not
ar: ما إذا سيفعّل الملحق بواسطة محثّ إعدادات متذة أو لا

en: Priority to use for this plugin
ar: الملكية لاستخدام هذا الملحق

en: Priority to use for this plugin in mate-settings-daemon startup queue
ar: الملكية لاستخدام هذا الملحق في طابور إقلاع محثّ إعدادات متّة

en: Free percentage notify threshold
ar: النسبة المئوية التي ينّبه عندها

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
ar: النسبة المئوية للمساحة الحرّة التي يبدأ التنبيه عندها لانخفاض مساحة القرص. أي عند وصول النسبة المئوية إلى حد أدنى من المحدّد ، فإن التحذيرات ستظهر.

en: Subsequent free percentage notify threshold
ar: النسبة المئوية التالية التي ينّبه عندها

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
ar: حدّد النسبة المئوية لمساحة القرص الحرّة التي يجب أن يتم تجاوزها نقصانًا قبل إصدار أي تحذيرٍ لاحق.

en: Free space no notify threshold
ar: المساحة الحرة التي لا ينبه عندها

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
ar: حدّد حجمًا بالجيجابايت. لن تظهر أي تحذيرات ما دام حجم المساحة الحرّة لا يقل عنه.

en: Minimum notify period for repeated warnings
ar: أقل مدة تنبيه للتحذيرات المتكررة

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
ar: حدّد وقتًا بالدّقائق. التّحذيرات القادمة في الصّوت لن تظهر بعد هذه المدّة.

en: Mount paths to ignore
ar: عناوين التوصيل الواجب تجاهلها

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
ar: خصص قائمة بالمسارات الموصولة و التي تتجاهل انخفاض المساحة.

en: Volume step
ar: درجة شدّة الصوت

en: Volume step as percentage of volume.
ar: درجة شدّة الصوت كنسبة مئوية من الصوت.

en: Toggle touchpad
ar: غيّر حالة لوحة اللمس

en: Binding to enable or disable the touchpad.
ar: ارتباط تفعيل أو تعطيل لوحة اللمس.

en: Volume mute
ar: أسكِت الصوت

en: Binding to mute the system volume.
ar: ارتباط إسكات صوت النظام.

en: Volume down
ar: اخفض الصوت

en: Binding to lower the system volume.
ar: ارتباط خفض صوت النظام.

en: Volume up
ar: ارفع الصوت

en: Binding to raise the system volume.
ar: ارتباط رفع صوت النظام.

en: Log out
ar: اخرج

en: Binding to log out.
ar: ارتباط الخروج.

en: Eject
ar: أخرِج

en: Binding to eject an optical disc.
ar: ارتباط إخراج القرص الليزري.

en: Home folder
ar: مجلّد المنزل

en: Binding to open the Home folder.
ar: ارتباط فتح مجلد المنزل.

en: Search
ar: ابحث

en: Binding to launch the search tool.
ar: ارتباط إطلاق أداة البحث.

en: Launch email client
ar: ابدأ عميل البريد الإلكتروني

en: Binding to launch the email client.
ar: ارتباط إطلاق عميل البريد الإكتروني.

en: Lock screen
ar: أقفل الشاشة

en: Binding to lock the screen.
ar: ارتباط إقفال الشاشة.

en: Launch help browser
ar: ابدأ متصفّح المساعدة

en: Binding to launch the help browser.
ar: ارتباط إطلاق متصفّح المساعدة.

en: Launch calculator
ar: ابدأ الحاسبة

en: Binding to launch the calculator.
ar: ارتباط إطلاق الحاسبة.

en: Launch web browser
ar: ابدأ متصفّح الوِب

en: Binding to launch the web browser.
ar: ارتباط إطلاق متصفّح الوِب.

en: Launch media player
ar: ابدأ مشغل الوسائط

en: Binding to launch the media player.
ar: ارتباط إطلاق مشغل الوسائط.

en: Play (or play/pause)
ar: شغّل (أو شغّل/ألبِث)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
ar: ارتباط بدء التشغيل (أو التغيير بين شغّل/ألبث).

en: Pause playback
ar: ألبِث التشغيل

en: Binding to pause playback.
ar: ارتباط إلباث التشغيل.

en: Stop playback
ar: أوقف التشغيل

en: Binding to stop playback.
ar: ارتباط إيقاف التشغيل.

en: Previous track
ar: المقطوعة السّابقة

en: Binding to skip to previous track.
ar: ارتباط التخطّي إلى المقطوعة السّابقة.

en: Next track
ar: المقطوعة التالية

en: Binding to skip to next track.
ar: ارتباط التخطّي إلى المقطوعة التّالية.

en: Show Displays in Notification Area
ar: أظهر أجهزة العرض في منطقة التبليغ

en: Whether a notification icon with display-related things should be shown in the panel.
ar: ما إذا كانت ستعرض أيقونة تبليغ تحتوي على أشياء متعلقة بجهاز العرض في اللوحة.

en: Do not touch monitor configuration
ar: لا تغير إعدادات الشاشة

en: Usually, mate-settings-daemon configures internal and external monitors according to the turn_on_external_monitors_at_startup and turn_on_laptop_monitor_at_startup settings and determines an appropriate cloning/side-by-side mode. Setting this key to True disables this, and the monitor settings are not touched at all (unless there is an explicit user configuration).
ar: عادةً ، محثّ إعدادات متّة يقوم بتهيئة الشاشات الداخليّة و الخارجيّة بناءً على إعدادات "الشاشات الخارجية المشغّلة عند الإقلاع" و "شاشات الأجهزة المحمولة المشغّلة عند الإقلاع" و يحدد وضع "المستنسخ/العمل جنبًا لجنب". تحديد هذا الإعداد إلى "صحيح" سيعطل هذه الآليّة، و لن تُمس إعدادات الشّاشة مطلقًا ( ما لم تصرّح بها إعدادات المستخدم ) .

en: Turn on external monitor after system boot
ar: شغّل الشاشة الخارجية بعد إقلاع النظام

en: Turn on external monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
ar: شغّل الشاشة الخارجية بعد إقلاع النظام لو المستخدم وصّلها عند الإقلاع.

en: Turn on laptop monitor after system boot
ar: شغّل شاشة الحاسوب المحمول بعد إقلاع النظام

en: Turn on laptop monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
ar: شغّل شاشة الحاسب المحمول بعد إقلاع النظام لو المستخدم وصّلها عند الإقلاع.

en: File for default configuration for RandR
ar: ملف الإعدادات المبدئية لراند-آر

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
ar: إن إضافة XRandR ستظهر ضمن الإعدادات الافتراضية الموجودة ضمن ملف و المعيّنة في هذا المفتاح. هذا يماثل ~/.config/monitors.xml و الموجود طبيعيًا ضمن أدلة المنازل لكل مستخدم. في حال عدم امتلاك المستخدم لهذا الملف ، أو أنّ ملفه لا يطابق إعداداته للشاشة ، عندها سيتم التعديل على الملف ليلاءم هذا المفتاح و الذي سيعدّ بديلًا.

en: MATE Settings Daemon
ar: محثّ إعدادات متّة

en: Enable debugging code
ar: فعّل كود التنقيح

en: Replace the current daemon
ar: استبدل المحثّ الحالي

en: Don't become a daemon
ar: لا تصبح مُحثًا

en: Exit after a time (for debugging)
ar: اخرج بعد مدة (للتنقيح)

en: Accessibility Keyboard
ar: إتاحة لوحة المفاتيح

en: Accessibility keyboard plugin
ar: ملحق إتاحة لوحة المفاتيح

en: There was an error displaying help: %s
ar: حصل خطأ عند عرض المساعدة: %s

en: Do you want to activate Slow Keys?
ar: أتريد تفعيل المفاتيح البطيئة؟

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
ar: أتريد تعطيل المفاتيح البطيئة؟

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar: لقد ضغطت مفتاح Shift لثمان ثوان. إنّ هذا إختصار ميزة المفاتيح البطيئة المؤثّر على طريقة عمل لوحة مفاتيحك.

en: Don't activate
ar: لا تنشط

en: Don't deactivate
ar: لا تعطل

en: Activate
ar: نَشِّط

en: Deactivate
ar: عَطِّل

en: Do_n't activate
ar: _لا تنشط

en: Do_n't deactivate
ar: _لا تعطل

en: _Activate
ar: _فعّل

en: _Deactivate
ar: _عطّل

en: Slow Keys Alert
ar: تنبيه المفاتيح البطيئة

en: Do you want to activate Sticky Keys?
ar: أتريد تفعيل المفاتيح اللاصقة؟

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
ar: أتريد تعطيل المفاتيح اللاصقة؟

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar: لقد نقرت مفتاح Shift خمس مرات متتالية. هذا اختصار ميزة المفاتيح اللاصقة المؤثّر على طريقة عمل لوحة مفاتيحك.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ar: لقد ضغطت على مفتاحان في آن واحد أو نقرت مفتاح Shift خمس مرّات متتالية. يعطّل هذا ميزة المفاتيح اللاصقة المؤثّر على طريقة عمل لوحة مفاتيحك.

en: Sticky Keys Alert
ar: تنبيه المفاتيح اللاصقة

en: Universal Access Preferences
ar: تفضيلات الإتاحة العالمية

en: Use on-screen _keyboard
ar: استعمل _لوحة مفاتيح على الشاشة

en: Use screen _reader
ar: تستعمب _قارئ شاشة

en: Use screen _magnifier
ar: استعمل _مكبّر شاشة

en: Enhance _contrast in colors
ar: حسّن _تباين الألوان

en: Make _text larger and easier to read
ar: اجعل ال_نص أكبر وأسهل في القراءة

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
ar: ا_ضغط مفاتيح الاختصار كل في مرة وحده (المفاتيح اللاصقة)

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
ar: _تجاهل نقرات المفاتيح المكررة

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
ar: اضغط وأم_سك الأزرار لتقبلهم (المفاتيح البطيئة)

en: Background
ar: الخلفية

en: Background plugin
ar: ملحق الخلفية

en: Clipboard
ar: الحافظة

en: Clipboard plugin
ar: ملحق الحافظة

en: Change system time zone
ar: غيّر المنطقة الزمنية للنظام

en: Privileges are required to change the system time zone.
ar: الصلاحيات مطلوبة لتغيير منطقة النظام الزمنية.

en: Change system time
ar: غيّر وقت النظام

en: Privileges are required to change the system time.
ar: الصلاحيات مطلوبة لتغيير وقت النظام.

en: Configure hardware clock
ar: اضبط ساعة العتاد

en: Privileges are required to configure the hardware clock.
ar: الصلاحيات مطلوبة لتغيير ساعة العتاد.

en: Dummy
ar: لا شيء

en: Dummy plugin
ar: ملحق لا شيء

en: Don't show any warnings again for this file system
ar: لا تظهر أي تحذيرات مجددًا لنظام الملفات هذا

en: Don't show any warnings again
ar: لا تظهر أي تحذيرات مجددًا

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
ar: يحتوي الجزء "%s" على %s فقط من المساحة الخالية.

en: This computer has only %s disk space remaining.
ar: يحتوي الحاسوب على %s فقط من المساحة الخالية.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
ar: يمكنك إخلاء بعض المساحة بإفراغ المهملات، أو حذف البرامج أو الملفات غير المُستخدمة أو نقل الملفات إلى قرص أو قسم آخر.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
ar: يمكنك إخلاء بعض المساحة بحذف البرامج أو الملفات غير المُستخدمة أو نقل الملفات إلى قرص أو قسم آخر.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
ar: يمكنك إخلاء بعض المساحة بإفراغ المهملات، أو حذف البرامج أو الملفات غير المُستخدمة أو نقل الملفات إلى قرص خارجي.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
ar: يمكنك إخلاء بعض المساحة بحذف البرامج أو الملفات غير المُستخدمة أو نقل الملفات إلى قرص خارجي.

note: Set up all the window stuff here
en: Low Disk Space
ar: المساحة المتوفرة قليلة

en: Empty Trash
ar: أفرغ المهملات

en: Examine…
ar: افحص…

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Removing item %lu of %lu
ar: يحذف العنصر %lu من %lu

en: Removing: %s
ar: يحذف: %s

en: Emptying the trash
ar: يفرغ المهملات

en: Preparing to empty trash…
ar: يحضّر لإفراغ المهملات…

note: Translators: "Emptying trash from <device>"
en: From:
ar: من:

en: Empty all of the items from the trash?
ar: هل أفرغ كل العناصر من المهملات؟

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ar: إذا اخترت إفراغ المهملات، ستفقد كل العناصر الموجودة بها نهائيًا. لاحظ رجاءً إمكانية حذفهم بشكل منفصل.

en: _Empty Trash
ar: أ_فرِغ المهملات

en: Keybindings
ar: ارتباطات المفاتيح

en: Keybindings plugin
ar: ملحق ارتباطات المفاتيح

en: Key binding (%s) is invalid
ar: ارتباط المفتاح (%s) غير صالح

en: Key binding (%s) is incomplete
ar: ارتباط المفتاح (%s) غير مكتمل

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
ar: خطأ عند محاولة تشغيل(%s)
    المربوط بالمفتاح (%s)

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Keyboard plugin
ar: ملحق لوحة المفاتيح

en: _Layouts
ar: الت_خطيطات

en: Keyboard _Preferences
ar: _تفضيلات لوحة المفاتيح

en: Show _Current Layout
ar: اعرض ال_تخطيط الحالي

en: Media keys
ar: مفاتيح الوسائط

en: Media keys plugin
ar: ملحق مفاتيح الوسائط

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
ar: تعذر معرفة الطرفية الافتراضية. تحقق من أن أمر الطرفية الافتراضية لديك مُعدّ ويشير إلى تطبيق صالح.

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
ar: تعذّر تنفيذ الأمر: %s
    تأكّد من أن هذا الأمر صالح.

en: Mouse
ar: الفأرة

en: Mouse plugin
ar: ملحق الفأرة

en: Could not enable mouse accessibility features
ar: تعذّر تفعيل ميزات إتاحة الفأرة

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
ar: إتاحة الفأرة تتطلب تثبيت Mousetweaks على نظامك.

en: Mouse Preferences
ar: تفضيلات الفأرة

en: Mpris plugin
ar: ملحق Mpris

en: Module Path
ar: مسار الوحدة

en: path to smartcard PKCS #11 driver
ar: مسار تعريف البطاقة الذّكيّة PKCS #11

en: received error or hang up from event source
ar: حدث خطأ أو تعليق من المصدر

en: NSS security system could not be initialized
ar: تعذّر تهيئة نظام أمان NSS للعمل

en: no suitable smartcard driver could be found
ar: لا يوجد تعريفات تلاءم البطاقة الذكية

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
ar: لم يتكمن من تحميل البطاقة الذكية '%s'

en: could not watch for incoming card events - %s
ar: تعذّر مراقبة الأحداث القادمة من البطاقة - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
ar: حدث خطأ غير متوقّع أثناء انتظار أحداث البطاقة الذّكية

en: Slot ID
ar: معرف الفُتحة

en: The slot the card is in
ar: البطاقة أُدخلت في الفُتحة

en: Slot Series
ar: سلسلة الفُتحات

en: per-slot card identifier
ar: معرّف البطاقات من خلال فُتحاتها

en: name
ar: الاسم

en: Module
ar: الوِحدة

en: smartcard driver
ar: معرّف البطاقة الذكية smartcard

en: Sound
ar: الصوت

en: Typing Break
ar: استراحة عن الكتابة

en: Typing break plugin
ar: ملحق استراحة الكتابة

en: Could not switch the monitor configuration
ar: تعذّر تبديل إعدادات الشاشة

en: Could not restore the display's configuration
ar: تعّذرت استعادة إعدادات الشاشة

en: Could not restore the display's configuration from a backup
ar: تعّذرت استعادة إعدادات الشاشة من الحفظ الاحتياطي

en: Does the display look OK?
ar: هل تبدو الشاشة جيدة؟

en: _Restore Previous Configuration
ar: ا_ستعد الإعدادات السابقة

en: _Keep This Configuration
ar: أبقِ _هذه الإعدادات

en: The selected configuration for displays could not be applied
ar: تعذّر تطبيق الإعداد المُختار

en: Could not refresh the screen information: %s
ar: تعذّر تحديث معلومات الشاشة: %s

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
ar: يحاول تبديل إعدادات الشاشة على أي حال.

en: Rotation not supported
ar: التدوير غير مدعوم

en: Could not save monitor configuration
ar: تعذّر حفظ إعدادات الشاشة

en: Normal
ar: عادية

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Upside Down
ar: رأسا على عقب

en: _Configure Display Settings…
ar: ا_ضبط إعدادات أجهزة العرض…

en: Configure display settings
ar: اضبط إعدادات أجهزة العرض

en: Could not apply the stored configuration for monitors
ar: تعذّر تطبيق الإعدادات المحفوظة على الشاشات

en: Set up screen size and rotation settings
ar: اختر إعدادات حجم الشاشة والدوران

en: Cannot determine user's home directory
ar: تعذّر تحديد الدليل المنزلي للمستخدم

en: X Resource Database
ar: قاعدة بيانات موارد X

en: Manage the X resource database
ar: أدر قاعدة بيانات موارد X

en: X Settings
ar: إعدادات X

en: Manage X Settings
ar: أدِر إعدادات X
