mate-settings-daemon 1.26.0 - en to eo translation catalogue (40 entries)

en: possible values are "on", "off", and "custom".
eo: eblaj valoroj estas "on", "off", kaj "custom".

en: Keyboard Bell Custom Filename
eo: Klavara sonorila propra dosiernomo

en: File name of the bell sound to be played.
eo: Dosieronomo de la ludenda sonorila sono.

en: Remember NumLock state
eo: Memorigu NumerBaskulan (NumLock) staton

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
eo: Kiam agordita al vera, GNOMO memorigos la staton de la NumerBaskula LED inter seancoj.

en: Mouse button orientation
eo: Musbutona orientado

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
eo: Permuti dekstrajn kaj maldekstrajn musbutono en maldekstramanaj musoj.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
eo: Akcela faktoro por musmovado. Valoro de -1 estas la sistema implicita valoro.

en: Motion Threshold
eo: Mova sojlo

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
eo: Distanco en bilderoj kiun la indikilo movu antaŭ ol akcelita musmovo estas aktivigata. Valoro de -1 estas la sistema implicita valoro.

en: Drag Threshold
eo: Ŝova sojlo

en: Distance before a drag is started.
eo: Distanco antaŭ ŝovo startas.

en: Double Click Time
eo: Duobla alklaktempo

en: Length of a double click.
eo: Longo de duoble klaki.

en: Locate Pointer
eo: Lokiga indikilo

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
eo: Markas la nunan lokon de la musmontrilo kiam la stirklavo estas premita kaj maltenita.

en: Cursor theme
eo: Kursora etoso

en: Cursor size
eo: Kursora grando

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
eo: Grando de la kursoro referencita de cursor_theme.

en: Shut down
eo: Elŝalti

en: Log out
eo: Elsaluti

en: Home folder
eo: Hejma dosierujo

en: Search
eo: Serĉi

en: Lock screen
eo: Ŝlosi ekranon

en: Enable debugging code
eo: Enŝalti sencimigan kodon

en: There was an error displaying help: %s
eo: Okazis eraro dum montrado de helpo: %s

en: _Activate
eo: _Aktivigu

en: _Deactivate
eo: _Malaktivigu

en: Background
eo: Fono

en: Empty Trash
eo: Malplenigi rubujon

en: Ignore
eo: Ignoru

en: Removing: %s
eo: Foriganta: %s

en: Empty all of the items from the trash?
eo: Ĉu forigi ĉiujn elementojn el rubujo?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
eo: Se vi elektas malplenigi la rubujon, ĉiuj elementoj en ĝi estos perdataj por ĉiam. Bonvolu noti ke vi same povas forigi ilin unuope.

en: _Empty Trash
eo: Malpl_enigu rubujon

en: Keyboard
eo: Klavaro

en: Mouse
eo: Muso

en: Sound
eo: Sono

en: Left
eo: Maldekstre

en: Right
eo: Dekstre
