mate-settings-daemon 1.26.0 - en to fi translation catalogue (223 entries)

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Toggle magnifier
fi: Näytetäänkö näytönsuurentaja

en: Toggle screen reader
fi: Näytetäänkö näytönlukija

en: Toggle on-screen keyboard
fi: Näytetäänkö näyttönäppäimistö

en: On-screen keyboard
fi: Näyttönäppäimistö

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
fi: Onko näyttönäppäimistö päällä.

en: Screen magnifier
fi: Näytönsuurentaja

en: Whether the screen magnifier is turned on.
fi: Onko näytönsuurentaja päällä.

en: Screen reader
fi: Näytönlukija

en: Whether the screen reader is turned on.
fi: Onko näytönlukija päällä.

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
fi: Tarkkuus, jota käytetään muuntamaan fonttikoot pikselikooksi, pisteinä tuumaa kohti.

en: Antialiasing
fi: Antialiasointi

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
fi: Fonttien piirtoon käytetyn antialiasoinnin tyyppi. Mahdolliset arvot ovat: "none" (ei antialiasointia), "grayscale (tavallinen harmaasävyihin perustuva) ja "rgba" (alipisteiden antialiasointi, vain LCD-näytöt).

en: Hinting
fi: Vihjeistys

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
fi: Fontteja piirrettäessä käytettävä vihjeistystapa. Mahdolliset arvot ovat: "none" (ei vihjeistystä), "slight" (kevyt vihjeistys), "medium" (tavallinen vihjeistys) "full" (suurin mahdollinen, saattaa aiheuttaa kirjainmuotojen säröytymistä)

en: RGBA order
fi: RGBA-järjestys

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
fi: Pikselin osien järjestys LCD-näytöllä: käytetään vain, kun antialiasointi on arvossa "rgba". Mahdolliset arvot ovat: "rgb" - punainen vasemmalla (yleisin), "bgr" punainen vasemmalla, "vrgb" punainen ylhäällä, "vbgr" punainen alhaalla.

en: possible values are "on", "off", and "custom".
fi: mahdollisia arvoja ovat ”on” (päällä), ”off” (pois) ja ”custom” (muu).

en: Keyboard Bell Custom Filename
fi: Näppäimistöpiippauksen tiedostonimi

en: File name of the bell sound to be played.
fi: Piippauksena soitettavan äänen tiedostonimi.

en: Remember NumLock state
fi: Muista NumLock-näppäimen tila

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
fi: Jos arvo on tosi, Mate muistaa NumLock-näppäimen ja valon tilan istuntojen välillä.

en: NumLock state
fi: NumLock-näppäimen asento

en: The remembered state of the NumLock LED.
fi: Muista NumLock LED-valojen tila.

en: Mouse button orientation
fi: Hiiren näppäimen asento

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
fi: Vaihda hiiren vasen ja oikea painike vasenkätistä hiirtä varten.

en: Motion Acceleration
fi: Liikkeen kiihtyvyys

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
fi: Hiiren kiihdytyskerroin. -1 tarkoittaa järjestelmän oletusarvoa.

en: Motion Threshold
fi: Liikekynnys

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
fi: Matka, jonka hiiren osoittimen täytyy liikkua, jotta liike alkaa kiihtyä. -1 tarkoittaa järjestelmän oletusarvoa.

en: Acceleration profile
fi: Kiihdytysprofiili

en: Drag Threshold
fi: Vetokynnys

en: Distance before a drag is started.
fi: Matka, jonka jälkeen vetäminen alkaa.

en: Double Click Time
fi: Kaksoisnapsautuksen aika

en: Length of a double click.
fi: Kaksoisnapsautuksen kesto.

en: Middle button emulation
fi: Keskimmäisen painikkeen emulointi

en: Locate Pointer
fi: Paikanna osoitin

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
fi: Korostaa osoittimen nykyisen sijainnin, kun control-näppäintä painetaan ja vapautetaan.

en: Cursor theme
fi: Kohdistin teema

en: Cursor theme name.
fi: Kohdistimen teeman nimi.

en: Cursor size
fi: Osoittimen koko

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
fi: Kohdistin_teeman viittaamaan kohdistimen koko.

en: Smartcard removal action
fi: Älykortin poisto

en: Disable touchpad while typing
fi: Poista kosketuslevy käytöstä kirjoitettaessa

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
fi: Aseta tämä todeksi jos sinulla on ongelmia osuessasi vahingossa kosketuslevyyn kirjoitettaessa.

en: Enable mouse clicks with touchpad
fi: Ota käyttöön hiiren napsautukset kosketuslevyllä

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
fi: Aseta tämä todeksi jos haluat lähettää hiiren napsautuksia kosketuslevyä napauttamalla.

en: Enable vertical edge scrolling
fi: Käytä pystysuuntaista vieritystä

en: Set this to TRUE to allow vertical edge scrolling
fi: Aseta TOSI, niin sallit pystysuuntaisen vierityksen

en: Enable horizontal edge scrolling
fi: Käytä vaakasuuntaista vieritystä

en: Set this to TRUE to allow horizontal edge scrolling
fi: Aseta TOSI, niin sallit vaakasuuntaisen vierityksen

en: Enable vertical two-finger scrolling
fi: Käytä pystysuuntaista kahden sormen vieritystä

en: Set this to TRUE to allow vertical two-finger scrolling
fi: Aseta TOSI, niin sallit pystysuuntaisen kahden sormen vierityksen

en: Enable horizontal two-finger scrolling
fi: Käytä vaakasuuntaista kahden sormen vieritystä

en: Set this to TRUE to allow horizontal two-finger scrolling
fi: Aseta TOSI, niin sallit vaakasuuntaisen kahden sormen vierityksen

en: Enable touchpad
fi: Ota kosketuslevy käyttöön

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
fi: Aseta tämä todeksi jos haluat ottaa kaikki kosketuslevyt käyttöön.

en: Enabled two-finger button-click emulation
fi: Ota käyttöön kahden sormen painikkeen napsauttaminen -emulointi

en: One finger tap button
fi: Yhden sormen napautuspainike

en: Two finger tap button
fi: Kahden sormen napautuspainike

en: Touchpad button orientation
fi: Kosketuslevyn painikkeen suunta

en: Activation of this plugin
fi: Tämän laajennuksen aktivointi

en: Priority to use for this plugin
fi: Tämän laajennuksen käyttö on etusijalla

en: Free percentage notify threshold
fi: Vapaan prosenttimäärän huomautusraja

en: Subsequent free percentage notify threshold
fi: Seuraavan huomautuksen vapaan prosenttiosuuden raja

en: Free space no notify threshold
fi: Vapaan tilan ei-huomautusta-raja

en: Minimum notify period for repeated warnings
fi: Lyhin huomautusväli toistuville varoituksille

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
fi: Määritä aika minuutteina. Seuraavat varoitukset taltiolle eivät näy useammin kuin tämän aikavälin kuluttua.

en: Mount paths to ignore
fi: Ohitettavat liitospolut

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
fi: Määritä luettelo liitospoluista, jotka ohitetaan vaikka niissä olisi vähän tilaa jäljellä.

en: Show OSD notification
fi: Näytä OSD ilmoitus

en: Volume step
fi: Askella äänenvoimakkuutta

en: Volume step as percentage of volume.
fi: Muuta äänenvoimakkuutta tietyn osuuden verran.

en: Toggle touchpad
fi: Kytke kosketuslevy

en: Binding to enable or disable the touchpad.
fi: Sidos kosketuslevyn käyttöön tai pois käytöstä ottamiseksi.

en: Volume mute
fi: Hiljennä ääni

en: Binding to mute the system volume.
fi: Sidos äänen vaimentamiseksi.

en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Binding to lower the system volume.
fi: Sidos äänenvoimakkuuden vähentämiseksi.

en: Volume up
fi: Kasvata äänenvoimakkuutta

en: Binding to raise the system volume.
fi: Sidos äänenvoimakkuuden kasvattamiseksi.

en: Mute the audio quietly
fi: Mykistä ääni hiljaa

en: Binding to mute the system volume quietly.
fi: Sidonta, jos haluat mykistää järjestelmän äänenvoimakkuuden hiljaisesti.

en: Turn the volume down quietly
fi: Käännä äänenvoimakkuutta hiljaa

en: Binding to lower the system volume quietly.
fi: Sidonta, jos haluat vähentää järjestelmän äänenvoimakkuutta hiljaa.

en: Turn the volume up quietly
fi: Käännä äänenvoimakkuutta ylös hiljaa

en: Microphone mute/unmute
fi: Mikrofonin mykistys/vapautus

en: Shut down
fi: Sammuta

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Binding to log out.
fi: Sidos uloskirjautumiseksi.

en: Eject
fi: Poista asemasta

en: Home folder
fi: Kotikansio

en: Binding to open the Home folder.
fi: Sidos kotikansion avaamiseksi.

en: Search
fi: Etsi

en: Binding to launch the search tool.
fi: Sidos hakutyökalun käynnistämiseksi.

en: Launch email client
fi: Käynnistä sähköpostiohjelma

en: Binding to launch the email client.
fi: Sidos sähköpostiohjelman käynnistämiseksi.

en: Launch settings
fi: Käynnistä asetukset

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Binding to lock the screen.
fi: Sidos näytön lukitsemiseksi.

en: Launch help browser
fi: Käynnistä ohjeselain

en: Binding to launch the help browser.
fi: Sidos ohjeselaimen käynnistämiseksi.

en: Launch calculator
fi: Käynnistä laskin

en: Binding to launch the calculator.
fi: Sidos laskimen käynnistämiseksi.

en: Launch instant messenger
fi: Käynnistä pikaviesti

en: Launch web browser
fi: Käynnistä WWW-selain

en: Binding to launch the web browser.
fi: Sidos WWW-selaimen käynnistämiseksi.

en: Launch media player
fi: Käynnistä mediasoitin

en: Binding to launch the media player.
fi: Sidos mediasoittimen käynnistämiseksi.

en: Play (or play/pause)
fi: Soita (tai tauko)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
fi: Sidos toiston aloittamiseksi (tai toisto/tauko).

en: Pause playback
fi: Pysäytä toisto

en: Binding to pause playback.
fi: Sidos toiston pysäyttämiseksi.

en: Stop playback
fi: Lopeta soitto

en: Binding to stop playback.
fi: Sidos toiston pysäyttämiseksi.

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Binding to skip to previous track.
fi: Sidos edelliseen kappaleeseen siirtymiseksi.

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Binding to skip to next track.
fi: Sidos seuraavaan kappaleeseen siirtymiseksi.

en: Show Displays in Notification Area
fi: Näytä näyttötiedot ilmoitusalueella

en: MATE Settings Daemon
fi: MATEn asetuspalvelin

en: Enable debugging code
fi: Käytä vianetsintätilaa

en: Replace the current daemon
fi: Korvaa nykyinen taustaprosessi

en: Don't become a daemon
fi: Älä käynnistä palvelinprosessina

en: Accessibility Keyboard
fi: Näppäimistön esteettömyys

en: Accessibility keyboard plugin
fi: Näppäimistön esteettömyysliitännäinen

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: %s

en: Do you want to activate Slow Keys?
fi: Haluatko ottaa hitaat näppäimet käyttöön?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
fi: Haluatko poistaa hitaat näppäimet käytöstä?

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Pidit juuri vaihtonäppäintä painettuna 8 sekuntia. Tämä on hitaat näppäimet -ominaisuuden pikanäppäily, ja muuttaa tapaa, jolla näppäimistö toimii.

en: Don't activate
fi: Älä ota käyttöön

en: Don't deactivate
fi: Älä poista käytöstä

en: Activate
fi: Ota käyttöön

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Do_n't activate
fi: Ä_lä ota käyttöön

en: Do_n't deactivate
fi: Ä_lä poista käytöstä

en: _Activate
fi: _Avaa

en: _Deactivate
fi: _Katkaise

en: Slow Keys Alert
fi: Hitaat näppäimet -ilmoitus

en: Do you want to activate Sticky Keys?
fi: Haluatko ottaa pohjaan jäävät näppäimet käyttöön?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
fi: Haluatko poistaa pohjaan jäävät näppäimet käytöstä?

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Painoit juuri vaihtonäppäintä 5 kertaa peräkkäin. Tämä on pohjaan jäävät näppäimet -ominaisuuden pikanäppäily, ja muuttaa tapaa, jolla näppäimistö toimii.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fi: Painoit juuri kahta näppäintä samalla tai vaihtonäppäintä 5 kertaa peräkkäin. Tämä on pohjaan jäävät näppäimet -ominaisuuden pikanäppäily, ja muuttaa tapaa, jolla näppäimistö toimii.

en: Sticky Keys Alert
fi: Pohjaan jäävät näppäimet -ilmoitus

en: Universal Access Preferences
fi: Esteettömyysasetukset

en: Use on-screen _keyboard
fi: Käytä _näppäimistöä näytöllä

en: Use screen _reader
fi: Käytä näytön_lukijaa

en: Use screen _magnifier
fi: Käytä näytön _suurentajaa

en: Enhance _contrast in colors
fi: Kasvata _värien kontrastia

en: Make _text larger and easier to read
fi: Tee _tekstistä suurempaa ja helppolukuisempaa

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
fi: Syötä _pikanäppäimet yksi näppäin kerrallaan (pohjaan jäävät näppäimet)

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
fi: _Jätä kahdennetut näppäilyt huomioimatta (kimmonäppäimet)

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
fi: Paina ja _pidä näppäimet alhaalla, jotta ne hyväksytään (hitaat näppäimet)

en: Background
fi: Tausta

en: Background plugin
fi: Taustakuvaliitännäinen

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Clipboard plugin
fi: Leikepöytäliitännäinen

en: Privileges are required to change the system time zone.
fi: Järjestelmän aikavyöhykkeen muuttaminen vaatii lisäoikeuksia.

en: Privileges are required to change the system time.
fi: Järjestelmän ajan muuttaminen vaatii lisäoikeuksia.

en: Privileges are required to configure the hardware clock.
fi: Tietokoneen sisäisen kellon muuttaminen vaatii lisäoikeuksia.

en: Dummy
fi: Tyhjä

en: Dummy plugin
fi: Tyhjä liitännäinen

en: Don't show any warnings again
fi: Älä näytä tätä varoitusta uudestaan

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
fi: Taltiolla ”%s” on vain %s levytilaa jäljellä.

en: This computer has only %s disk space remaining.
fi: Tällä tietokoneella on vain %s levytilaa jäljellä.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
fi: Voit vapauttaa levytilaa tyhjentämällä roskakorin, poistamalla käyttämättömiä ohjelmia ja tiedostoja tai siirtämällä tiedostoja toisille levyille tai osioille.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
fi: Voit vapauttaa levytilaa poistamalla käyttämättömiä ohjelmia ja tiedostoja tai siirtämällä tiedostoja toisille levyille tai osioille.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
fi: Voit vapauttaa levytilaa tyhjentämällä roskakorin, poistamalla käyttämättömiä ohjelmia ja tiedostoja tai siirtämällä tiedostoja ulkoiselle levylle.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
fi: Voit vapauttaa levytilaa poistamalla käyttämättömiä ohjelmia ja tiedostoja tai siirtämällä tiedostoja ulkoiselle levylle.

note: Set up all the window stuff here
en: Low Disk Space
fi: Levytila vähissä

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Removing item %lu of %lu
fi: Poistetaan kohdetta %lu/%lu

en: Removing: %s
fi: Poistetaan: %s

en: Emptying the trash
fi: Tyhjennetään roskakoria

note: Translators: "Emptying trash from <device>"
en: From:
fi: Kohteesta:

en: Empty all of the items from the trash?
fi: Poista kaikki roskakorissa olevat tiedostot?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
fi: Jos tyhjennät roskakorin, tuhotaan kaikki siellä olevat tiedostot pysyvästi. Huomaa että voit poistaa roskakorista tiedostoja myös yksitellen.

en: _Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Keybindings
fi: Näppäinsidokset

en: Keybindings plugin
fi: Näppäinsidosten liitännäinen

en: Key binding (%s) is invalid
fi: Näppäinsidonta (%s) on virheellinen

en: Key binding (%s) is incomplete
fi: Näppäinsidonta (%s) on epätäydellinen

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
fi: Näppäimeen (%2$s) kytketyn toiminnon
    (%1$s) suorittaminen epäonnistui.

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keyboard plugin
fi: Näppäimistöliitännäinen

en: _Layouts
fi: _Asetelmat

en: Keyboard _Preferences
fi: Näppäimistön _asetukset

en: Show _Current Layout
fi: Näytä _nykyinen asetelma

en: Media keys
fi: Medianäppäimet

en: Media keys plugin
fi: Medianäppäinten liitännäinen

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
fi: Oletuspäätettä ei löytynyt. Varmista, että oletuspäätteen komento on asetettu ja että se osoittaa toimivaan päätekomentoon.

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
fi: Komentoa ei voitu suorittaa: %s
    Tarkista, että tämä komento on olemassa.

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Mouse plugin
fi: Hiiriliitännäinen

en: Could not enable mouse accessibility features
fi: Hiiren esteettömyystoimintoja ei voitu ottaa käyttöön

en: Mouse Preferences
fi: Hiiren asetukset

en: name
fi: nimi

en: Sound
fi: Ääni

en: Typing Break
fi: Kirjoitustauko

en: Typing break plugin
fi: Kirjoitustauko-liitännäinen

en: Could not switch the monitor configuration
fi: Näytän asetuksia ei voitu vaihtaa

en: Could not restore the display's configuration
fi: Näyttöasetuksia ei voitu palauttaa

en: Could not restore the display's configuration from a backup
fi: Näyttöasetuksia ei voitu palauttaa varmuuskopiosta

en: Does the display look OK?
fi: Näyttääkö näyttö oikealta?

en: _Restore Previous Configuration
fi: _Palauta edelliset asetukset

en: _Keep This Configuration
fi: _Säilytä nämä asetukset

en: The selected configuration for displays could not be applied
fi: Valittua näyttöjen asetusta ei voitu toteuttaa

en: Could not refresh the screen information: %s
fi: Näytön tietoja ei voitu virkistää: %s

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
fi: Yritetään vaihtaa näytön asetuksia joka tapauksessa.

en: Could not save monitor configuration
fi: Näytön asetuksia ei voitu tallentaa

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Left
fi: vasen

en: Right
fi: oikea

en: Upside Down
fi: Ylösalaisin

en: Configure display settings
fi: Määrittele näytön asetukset

en: Could not apply the stored configuration for monitors
fi: Tallennettua näyttöjen asetusta ei voitu toteuttaa

en: Set up screen size and rotation settings
fi: Määritä näytön koko ja kiertoasetukset

en: Cannot determine user's home directory
fi: Virhe käyttäjän kotikansion määrittämisessä

en: X Resource Database
fi: X:n resurssitietokanta

en: Manage the X resource database
fi: Hallitse X:n resurssitietokantaa

en: X Settings
fi: X-asetukset

en: Manage X Settings
fi: Hallitse X-asetuksia
