mate-settings-daemon 1.26.0 - en to hu translation catalogue (292 entries)

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: Toggle magnifier
hu: Nagyító be/ki

en: Toggle screen reader
hu: Képernyőolvasó be/ki

en: Toggle on-screen keyboard
hu: Képernyő-billentyűzet be/ki

en: On-screen keyboard
hu: Képernyő-billentyűzet

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
hu: A képernyő-billentyűzet be van-e kapcsolva?

en: Screen magnifier
hu: Képernyőnagyító

en: Whether the screen magnifier is turned on.
hu: A képernyőnagyító be van-e kapcsolva?

en: Screen reader
hu: Képernyőolvasó

en: Whether the screen reader is turned on.
hu: A képernyőolvasó be van-e kapcsolva?

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
hu: A betűméretek képpontméretekké alakításához használt felbontás hüvelykenkénti képpontszámban.

en: Antialiasing
hu: Élsimítás

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
hu: A betűkészletek megjelenítéséhez használandó élsimítás típusa. A lehetséges értékek: „none” (élsimítás kikapcsolása), „grayscale” (szürkeárnyalatos élsimítás) és „rgba” (képponton belüli élsimítás, csak LCD képernyőkhöz).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
hu: A betűkészletek megjelenítéséhez használandó hinting típusa. A lehetséges értékek: „none” (hinting kikapcsolása), „slight” (alapszintű), „medium” (mérsékelt) és „full” (teljes - ez torzíthatja a betűformákat).

en: RGBA order
hu: RGBA sorrend

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
hu: Az LCD képernyő alképpont-elemeinek sorrendje; csak akkor kerül felhasználásra, ha az élsimítás típusa „rgba”. A lehetséges értékek: „rgb” (vörös a bal oldalon - a leggyakoribb), „bgr” (kék a bal oldalon), „vrgb” (vörös fent), „vbgr” (vörös lent).

en: possible values are "on", "off", and "custom".
hu: lehetséges értékek: „on” (be), „off” (ki), és „custom” (egyéni).

en: Keyboard Bell Custom Filename
hu: Billentyűzetcsengő egyéni fájlneve

en: File name of the bell sound to be played.
hu: A lejátszandó hangjelzés fájlneve.

en: Remember NumLock state
hu: A NumLock állapotának megjegyzése

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
hu: Ha be van állítva, a MATE megjegyzi a NumLock LED állapotát a munkamenetek között.

en: NumLock state
hu: NumLock állapota

en: The remembered state of the NumLock LED.
hu: A NumLock LED megjegyzett állapota

en: Mouse button orientation
hu: Egérgombok elhelyezkedése

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
hu: A bal és jobb egérgombok felcserélése balkezes egerekhez.

en: Motion Acceleration
hu: Mozgás gyorsítás

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
hu: Gyorsítási szorzó az egér mozgatásához. A -1 érték a rendszer alapértelmezése.

en: Motion Threshold
hu: Mozgási küszöbérték

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
hu: Az a távolság képpontokban, amit az egérnek meg kell tennie, mielőtt a gyorsított egérmozgatás aktivizálódik. A -1 érték a rendszer alapértelmezése.

en: Drag Threshold
hu: Húzási küszöbérték

en: Distance before a drag is started.
hu: Húzás indítása előtti távolság.

en: Double Click Time
hu: Dupla kattintás időköze

en: Length of a double click.
hu: A dupla kattintás hossza.

en: Middle button emulation
hu: Középső gomb emulációja

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
hu: Középső egérgomb emulációjának engedélyezése a bal és jobb gomb együttes megnyomásával.

en: Locate Pointer
hu: Mutató kiemelése

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
hu: Az egérmutató jelenlegi helyének kiemelése a Control billentyű lenyomásakor és felengedésekor.

en: Cursor theme
hu: Kurzortéma

en: Cursor theme name.
hu: Kurzortéma neve

en: Cursor size
hu: Kurzorméret

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
hu: A cursor_theme kulcs által hivatkozott kurzor mérete.

en: Smartcard removal action
hu: Intelligenskártya-eltávolítási művelet

en: Set this to one of "none", "lock_screen", or "force_logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
hu: Állítsa a „none” (semmi), „lock_screen” (képernyő zárolása) vagy „force_logout” (kijelentkeztetés) egyikére. A művelet a bejelentkezéshez használt intelligens kártya eltávolításakor kerül végrehajtásra.

en: Disable touchpad while typing
hu: Érintőtábla letiltása gépelés közben

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
hu: Állítsa igazra, ha problémát okoz az érintőtábla véletlen megérintése gépelés közben.

en: Enable mouse clicks with touchpad
hu: Egérkattintások engedélyezése az érintőtáblán

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
hu: Állítsa igazra egérkattintások küldéséhez az érintőtáblára koppintással.

en: Enable vertical edge scrolling
hu: Függőleges peremgörgetés bekapcsolása

en: Set this to TRUE to allow vertical edge scrolling
hu: Állasd igazra a függőleges peremgörgetéshez

en: Enable horizontal edge scrolling
hu: Vízszintes peremgörgetés bekapcsolása

en: Set this to TRUE to allow horizontal edge scrolling
hu: Állasd igazra a vízszintes peremgörgetés bekapcsolásához

en: Enable vertical two-finger scrolling
hu: Függőleges kétujjas görgetés bekapcsolása

en: Set this to TRUE to allow vertical two-finger scrolling
hu: Állad igazra a kétujjas függőleges görgetés bekapcsolásához

en: Enable horizontal two-finger scrolling
hu: Vízszintes kétujjas görgetés bekapcsolása

en: Set this to TRUE to allow horizontal two-finger scrolling
hu: Állad igazra a kétujjas vízszintes görgetés bekapcsolásához

en: Natural scrolling
hu: Természetes görgetés

en: Set this to true to enable natural (reverse) scrolling for touchpads
hu: Állítsa „igaz”-ra a természetes (fordított) görgetés engedélyezéséhez az érintőtábláknál

en: Enable touchpad
hu: Érintőtábla engedélyezése

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
hu: Állítsa igazra egérkattintások küldéséhez az érintőtáblára koppintással.

en: Enabled two-finger button-click emulation
hu: Két ujjas kattintás emulációjának engedélyezése

en: 0 thru 3, 0 is inactive, 1-3 is button to emulate
hu: A lehetséges értékek: 0-tól 3-ig. „0”: kikapcsolva, 1-től 3-ig az emulálandó gomb.

en: Enable three-finger button-click emulation
hu: Három ujjas kattintás emulációjának engedélyezése

en: One finger tap button
hu: Egy ujjas koppintás gomb

en: Select the button mapping for one-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
hu: Válassza ki a gomb hozzárendelést az egyujjas koppintáshoz. Támogatott értékek: 1: bal egérgomb; 2: középső egérgomb; 3: jobb egérgomb

en: Two finger tap button
hu: Két ujjas koppintás gomb

en: Select the button mapping for two-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
hu: Válassza ki a gomb hozzárendelést az kétujjas koppintáshoz. Támogatott értékek: 1: bal egérgomb; 2: középső egérgomb; 3: jobb egérgomb

en: Three finger tap button
hu: Három ujjas koppintás gomb

en: Select the button mapping for three-finger tap. Supported values are: 1: left mouse button 2: middle mouse button 3: right mouse button
hu: Válassza ki a gomb hozzárendelést az háromujjas koppintáshoz. Támogatott értékek: 1: bal egérgomb; 2: középső egérgomb; 3: jobb egérgomb

en: Touchpad button orientation
hu: Érintőtábla gombjainak elhelyezkedése

en: Swap left and right buttons for left-handed touchpads with 'left', 'right' for right-handed, 'mouse' to follow the mouse setting.
hu: Felcseréli a bal és jobb gombokat a balkezes érintőtábláknál a „left” értéket megadva. Adja meg a „right” értéket a jobbkezes működéshez, vagy a „mouse” értéket az egérbeállítások használatához.

en: Acceleration multiplier for touchpad motion. A value of -1 is the system default.
hu: Gyorsítási szorzó az érintőtábla mozgatásához. A -1 érték a rendszer alapértelmezése.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated touchpad motion is activated. A value of -1 is the system default.
hu: Az a távolság képpontokban, amit az érintőpad mutatónak meg kell tennie, mielőtt a gyorsított érintőpad mozgatás aktivizálódik. A -1 érték a rendszer alapértelmezése.

en: Activation of this plugin
hu: Bővítmény aktiválása

en: Whether this plugin would be activated by mate-settings-daemon or not
hu: A mate-settings-daemon elindítsa-e ezt a bővítményt, vagy ne

en: Priority to use for this plugin
hu: A bővítmény prioritása

en: Priority to use for this plugin in mate-settings-daemon startup queue
hu: A bővítmény prioritása a mate-settings-daemon indítási sorban

en: Free percentage notify threshold
hu: Szabad hely százalékos arányának értesítési küszöbe

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
hu: Szabad hely százalékos arányának küszöbértéke az első figyelmeztetéshez a kevés szabad helyről. Ha a szabad terület százalékos aránya ez alá csökken, akkor megjelenik egy figyelmeztetés.

en: Subsequent free percentage notify threshold
hu: Szabad hely fogyásáról szóló újabb értesítés küszöbértéke

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
hu: Adja meg azt a százalékos arányt, amelyet a szabad lemezterületnek el kell érnie újabb figyelmeztetés kiadásához.

en: Free space no notify threshold
hu: Szabad hely értesítés letiltásának küszöbe

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
hu: Adjon meg egy értéket GB-ban. Ha a szabad hely mennyisége ennél több, nem jelenik meg figyelmeztetés.

en: Minimum notify period for repeated warnings
hu: Minimális értesítési időköz ismételt figyelmeztetésekhez

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
hu: A kötetre vonatkozó figyelmeztetések nem jelennek meg ennyi percnél gyakrabban.

en: Mount paths to ignore
hu: Figyelmen kívül hagyandó csatolások

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
hu: Adja meg azon csatolási útvonalak listáját, amelyeken az elfogyó szabad hely figyelmen kívül hagyandó.

en: Show OSD notification
hu: Értesítések megjelenítése

en: Whether an OSD notification is shown to notify about changes
hu: Megjelenjen-e értesítés a változtatásokról.

en: Volume step
hu: Hangerő léptetése

en: Volume step as percentage of volume.
hu: Hangerő lépésköze a hangerő százalékában.

en: Toggle touchpad
hu: Az érintőtábla be vagy kikapcsolása

en: Binding to enable or disable the touchpad.
hu: Billentyűparancs az érintőtábla engedélyezéséhez vagy letiltásához

en: Volume mute
hu: Némítás

en: Binding to mute the system volume.
hu: Billentyűparancs a rendszerhangerő némításához.

en: Volume down
hu: Halkítás

en: Binding to lower the system volume.
hu: Billentyűparancs a rendszerhangerő csökkentéséhez.

en: Volume up
hu: Hangosítás

en: Binding to raise the system volume.
hu: Billentyűparancs a rendszerhangerő növeléséhez.

en: Mute the audio quietly
hu: A hang halk némítása

en: Binding to mute the system volume quietly.
hu: Billentyűparancs a rendszerhangerő halk némításához.

en: Turn the volume down quietly
hu: A hangerő halk csökkentése

en: Binding to lower the system volume quietly.
hu: Billentyűparancs a rendszerhangerő halk növeléséhez.

en: Turn the volume up quietly
hu: A hangerő halk növelése

en: Binding to raise the system volume quietly.
hu: Billentyűparancs a rendszerhangerő halk növeléséhez.

en: Microphone mute/unmute
hu: Mikrofon némítása/visszahangosítása

en: Binding to mute/unmute the microphone.
hu: Billentyűparancs a mikrofon némításához/visszahangosításához.

en: Shut down
hu: Leállítás

en: Binding to shut down.
hu: Billentyűparancs a leállításhoz.

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Binding to log out.
hu: Billentyűparancs a kijelentkezéshez.

en: Eject
hu: Kiadás

en: Binding to eject an optical disc.
hu: Billentyűparancs optikai lemez kiadásához.

en: Home folder
hu: Saját mappa

en: Binding to open the Home folder.
hu: Billentyűparancs a saját mappa megnyitásához.

en: Search
hu: Keresés

en: Binding to launch the search tool.
hu: Billentyűparancs a keresőeszköz indításához.

en: Launch email client
hu: E-mail kliens indítása

en: Binding to launch the email client.
hu: Billentyűparancs az e-mail kliens indításához.

en: Launch settings
hu: Indítási beállítások

en: Binding to launch MATE settings.
hu: Billentyűparancs a MATE beállítások indításához.

en: Lock screen
hu: Képernyő zárolása

en: Binding to lock the screen.
hu: Billentyűparancs a kijelző zárolásához.

en: Launch help browser
hu: Súgóböngésző indítása

en: Binding to launch the help browser.
hu: Billentyűparancs a súgóböngésző indításához.

en: Launch calculator
hu: Számológép indítása

en: Binding to launch the calculator.
hu: Billentyűparancs a számológép indításához.

en: Launch web browser
hu: Webböngésző indítása

en: Binding to launch the web browser.
hu: Billentyűparancs a webböngésző indításához.

en: Launch media player
hu: Médialejátszó indítása

en: Binding to launch the media player.
hu: Billentyűparancs a médialejátszó indításához.

en: Play (or play/pause)
hu: Lejátszás (vagy lejátszás/szünet)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
hu: Billentyűparancs a lejátszás indításához (vagy a lejátszás/szünet váltáshoz).

en: Pause playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Binding to pause playback.
hu: Billentyűparancs a lejátszás szüneteltetéséhez.

en: Stop playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Binding to stop playback.
hu: Billentyűparancs a lejátszás leállításához.

en: Previous track
hu: Előző szám

en: Binding to skip to previous track.
hu: Billentyűparancs az előző számra ugráshoz.

en: Next track
hu: Következő szám

en: Binding to skip to next track.
hu: Billentyűparancs a következő számra ugráshoz.

en: Binding to show the screen magnifier
hu: Gyorsbillentyű a nagyító megjelenítéséhez

en: Binding to start the screen reader
hu: Gyorsbillentyű a képernyőolvasó elindításához

en: Binding to show the on-screen keyboard
hu: Gyorsbillentyű a képernyő-billentyűzet megjelenítéséhez

en: Show Displays in Notification Area
hu: Kijelzők megjelenítése az értesítési területen

en: Whether a notification icon with display-related things should be shown in the panel.
hu: Megjelenjen-e a kijelzőkkel kapcsolatos értesítőikon a panelen.

en: Do not touch monitor configuration
hu: Ne módosítsa a monitor beállításait

en: Usually, mate-settings-daemon configures internal and external monitors according to the turn_on_external_monitors_at_startup and turn_on_laptop_monitor_at_startup settings and determines an appropriate cloning/side-by-side mode. Setting this key to True disables this, and the monitor settings are not touched at all (unless there is an explicit user configuration).
hu: Általában a mate-settings-daemon beállítja a belső és a csatlakoztatott monitorokat a „turn_on_external_monitors_at_startup” és a „turn_on_laptop_monitor_at_startup” beállításoknak megfelelően valamint meghatározza a megfelelő klónozási és elrendezési beállításokat. A beállítás engedélyezésével letiltja ezt a működést és monitorok nem lesznek átállítva (kivéve, ha vannak egyedi felhasználói beállítások).

en: Turn on external monitor after system boot
hu: Külső monitor bekapcsolása rendszerindítás után

en: Turn on external monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
hu: Külső monitor bekapcsolása rendszerindítás után, ha a felhasználó külső monitort csatlakoztat a rendszerindításkor.

en: Turn on laptop monitor after system boot
hu: Laptopmonitor bekapcsolása rendszerindítás után

en: Turn on laptop monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
hu: Laptopmonitor bekapcsolása rendszerindítás után, ha a felhasználó külső monitort csatlakoztat a rendszerindításkor.

en: File for default configuration for RandR
hu: A RandR alapértelmezett beállításához használt fájl

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
hu: Az XRandR bővítmény az itt megadott fájlban keresi az alapértelmezett beállításokat. Ez hasonló felhasználók saját könyvtárában tárolt ~/.config/monitors.xml fájlhoz. Ha a felhasználónak nincs ilyen fájlja, vagy a meglévő nem nem felel meg a felhasználó monitorainak, akkor az itt megadott fájl kerül felhasználásra.

en: MATE Settings Daemon
hu: MATE beállításdémon

en: Enable debugging code
hu: Hibakeresési kód engedélyezése

en: Replace the current daemon
hu: A jelenlegi daemon cseréje

en: Don't become a daemon
hu: Ne démonként fusson

en: Exit after a time (for debugging)
hu: Kilépés egy idő után (hibakövetéshez)

en: Accessibility Keyboard
hu: Billentyűzet akadálymentesítése

en: Accessibility keyboard plugin
hu: Billentyűzet akadálymentesítése bővítmény

en: There was an error displaying help: %s
hu: Hiba történt a súgó megjelenítése közben: %s

en: Do you want to activate Slow Keys?
hu: Szeretné aktiválni a Lassú billentyűket?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
hu: Ki szeretné kapcsolni a Lassú billentyűket?

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
hu: Lenyomva tartotta a Shift billentyűt 8 másodpercig. Ez a Lassú billentyűk szolgáltatás gyorsbillentyűje, ami a billentyűzet működését befolyásolja.

en: Don't activate
hu: Ne kerüljön aktiválásra

en: Don't deactivate
hu: Ne kerüljön deaktiválásra

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Deactivate
hu: Deaktiválás

en: Do_n't activate
hu: _Ne kerüljön aktiválásra

en: Do_n't deactivate
hu: N_e kerüljön deaktiválásra

en: _Activate
hu: _Aktiválás

en: _Deactivate
hu: _Deaktiválás

en: Slow Keys Alert
hu: Lassú billentyűk figyelmeztetés

en: Do you want to activate Sticky Keys?
hu: Szeretné bekapcsolni a Ragadós billentyűket?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
hu: Ki szeretné kapcsolni a Ragadós billentyűket?

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
hu: Egymás után ötször nyomta meg a Shift billentyűt. Ez a Ragadós billentyűk szolgáltatás gyorsbillentyűje, ami a billentyűzet viselkedését befolyásolja.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
hu: Egyszerre két, vagy a Shift billentyűt egymás után ötször nyomta meg. Ez kikapcsolja a Ragadós billentyűk szolgáltatást, ami a billentyűzet viselkedését befolyásolja.

en: Sticky Keys Alert
hu: Ragadós billentyűk figyelmeztetés

en: Universal Access Preferences
hu: Akadálymentesítés beállításai

en: Use on-screen _keyboard
hu: Ké_pernyő-billentyűzet használata

en: Use screen _reader
hu: Képernyő-_olvasó használata

en: Use screen _magnifier
hu: Képernyő-_nagyító használata

en: Enhance _contrast in colors
hu: Színek _kontrasztjának növelése

en: Make _text larger and easier to read
hu: S_zöveg megnövelése a jobb olvashatóságért

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
hu: _Gyorsbillentyűk egymás utáni lenyomása (ragadós billentyűk)

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
hu: _Kettőzött billentyűleütések mellőzése (billentyűszűrés)

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
hu: Billentyűk lenyomva _tartása az elfogadásukhoz (lassú billentyűk)

en: Background
hu: Háttér

en: Background plugin
hu: Háttér bővítmény

en: Clipboard
hu: Vágólap

en: Clipboard plugin
hu: Vágólap bővítmény

en: Change system time zone
hu: Rendszeridőzóna módosítása

en: Privileges are required to change the system time zone.
hu: Hitelesítés szükséges a rendszer időzónájának módosításához.

en: Change system time
hu: Rendszeridő módosítása

en: Privileges are required to change the system time.
hu: Hitelesítés szükséges a rendszeridő módosításához.

en: Configure hardware clock
hu: Hardveróra konfigurálása

en: Privileges are required to configure the hardware clock.
hu: Hitelesítés szükséges a hardveróra módosításához.

en: Dummy
hu: Hamis

en: Dummy plugin
hu: Hamis bővítmény

en: Don't show any warnings again for this file system
hu: Ne jelenítsen meg figyelmeztetéseket ehhez a fájlrendszerhez

en: Don't show any warnings again
hu: Ne jelenjen meg több figyelmeztetés

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
hu: A(z) „%s” köteten már csak %s lemezhely maradt.

en: This computer has only %s disk space remaining.
hu: A számítógépen már csak %s lemezhely maradt.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
hu: Lemezterületet szabadíthat fel a Kuka ürítésével, használaton kívüli programok vagy fájlok törlésével, vagy fájlok másik lemezre vagy partícióra mozgatásával.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
hu: Lemezterületet szabadíthat fel a használaton kívüli programok vagy fájlok törlésével, vagy fájlok másik lemezre vagy partícióra mozgatásával.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
hu: Lemezterületet szabadíthat fel a Kuka ürítésével, használaton kívüli programok vagy fájlok törlésével, vagy fájlok külső lemezre mozgatásával.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
hu: Lemezterületet szabadíthat fel a használaton kívüli programok vagy fájlok törlésével, vagy fájlok külső lemezre mozgatásával.

note: Set up all the window stuff here
en: Low Disk Space
hu: Kevés a lemezterület

en: Empty Trash
hu: Kuka ürítése

en: Examine…
hu: Vizsgálat…

en: Ignore
hu: Mellőzés

en: Removing item %lu of %lu
hu: %lu. elem eltávolítása, összesen %lu

en: Removing: %s
hu: Eltávolítás: %s

en: Emptying the trash
hu: A Kuka ürítése

en: Preparing to empty trash…
hu: Felkészülés a Kuka ürítésére…

note: Translators: "Emptying trash from <device>"
en: From:
hu: Innen:

en: Empty all of the items from the trash?
hu: Ki akarja üríteni az összes elemet a Kukából?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
hu: Ha a Kuka kiürítését választja, minden elem véglegesen elvész. Ne feledje, hogy egyenként is törölheti őket.

en: _Empty Trash
hu: _Kuka ürítése

en: Keybindings
hu: Billentyűparancsok

en: Keybindings plugin
hu: Billentyűparancsok bővítmény

en: Key binding (%s) is invalid
hu: A billentyűparancs (%s) érvénytelen

en: Key binding (%s) is incomplete
hu: A billentyűparancs (%s) hiányos

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
hu: Hiba (%s) futtatása közben
    ami ehhez a billentyűhöz van kapcsolva: (%s)

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Keyboard plugin
hu: Billentyűzet bővítmény

en: Error activating XKB configuration.
    It can happen under various circumstances:
     • a bug in libxklavier library
     • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities)
     • X server with incompatible libxkbfile implementation
    
    X server version data:
    %s
    %d
    If you report this situation as a bug, please include:
     • The result of <b>%s</b>
     • The result of <b>%s</b>
hu: Hiba az XKB konfiguráció aktiválásakor.
    Ez több ok miatt is megtörténhet:
     • A libxklavier programkönyvtárbeli hiba miatt
     • Az X-kiszolgálóbeli hiba miatt (xkbcomp, xmodmap eszközök)
     • Az X-kiszolgáló inkompatibilis libxkbfile megvalósítást használ
    
    Az X-kiszolgáló verzióadatai:
    %s
    %d
    Ha hibaként szeretné jelenteni ezt a problémát, csatolja a következőket:
     • A(z) <b>%s</b> eredményét
     • A(z) <b>%s</b> eredményét

en: _Layouts
hu: _Kiosztások

en: Keyboard _Preferences
hu: Billentyűzet _beállításai

en: Show _Current Layout
hu: Aktuális _kiosztás megjelenítése

en: Media keys
hu: Médiabillentyűk

en: Media keys plugin
hu: Médiabillentyűk bővítmény

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
hu: Nem kérhető le az alapértelmezett terminál. Ellenőrizze, hogy az alapértelmezett terminál parancs be van állítva és érvényes alkalmazásra mutat.

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
hu: A(z) %s parancs nem hajtható végre.
    Ellenőrizze, hogy ez a parancs érvényes-e.

en: Touchpad enabled
hu: Érintőtábla engedélyezve

en: Touchpad disabled
hu: Érintőtábla letiltva

en: Bluetooth disabled
hu: Bluetooth letiltva

en: Bluetooth enabled
hu: Bluetooth engedélyezve

en: Airplane mode enabled
hu: Repülőgép üzemmód engedélyezve

en: Airplane mode disabled
hu: Repülőgép üzemmód letiltva

en: Hardware Airplane Mode
hu: Hardveres repülőgép üzemmód

en: Changing Screen Layout
hu: Képernyőkiosztás módosítása

en: No External Display
hu: Nincs külső kijelző

en: Mouse
hu: Egér

en: Mouse plugin
hu: Egér bővítmény

en: Could not enable mouse accessibility features
hu: A billentyűzet akadálymentesítési szolgáltatásai nem engedélyezhetők

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
hu: Az egér akadálymentesítése megköveteli a Mousetweaks jelenlétét a rendszeren.

en: Mouse Preferences
hu: Egér beállításai

en: Rfkill plugin
hu: Rfkill bővítmény

en: Module Path
hu: Modulútvonal

en: path to smartcard PKCS #11 driver
hu: Az intelligens kártya PKCS #11 illesztőprogramjának útvonala

en: received error or hang up from event source
hu: Hiba vagy bontás érkezett az eseményforrásból

en: NSS security system could not be initialized
hu: Az NSS biztonsági rendszer nem készíthető elő

en: no suitable smartcard driver could be found
hu: Nem található megfelelő intelligenskártya-illesztőprogram

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
hu: A(z) „%s” intelligenskártya-illesztőprogram nem tölthető be

en: could not watch for incoming card events - %s
hu: Nem figyelhetők a bejövő kártyaeseményeket - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
hu: Váratlan hiba történt az intelligenskártya-eseményekre várakozás közben

en: Slot ID
hu: Nyílásazonosító

en: The slot the card is in
hu: A kártyát tartalmazó nyílás

en: Slot Series
hu: Nyílássorozatok

en: per-slot card identifier
hu: nyílásonkénti kártyaazonosító

en: name
hu: név

en: Module
hu: Modul

en: smartcard driver
hu: intelligenskártya-illesztőprogram

en: Sound
hu: Hang

en: Typing Break
hu: Gépelési szünet

en: Typing break plugin
hu: Gépelési szünet bővítmény

en: Could not switch the monitor configuration
hu: A monitor beállításai nem válthatók át

en: Could not restore the display's configuration
hu: A kijelző beállításai nem állíthatók vissza

en: Could not restore the display's configuration from a backup
hu: A kijelző beállításai nem állíthatók vissza a mentésből

en: Does the display look OK?
hu: Megfelelően jelenik meg a kép?

en: _Restore Previous Configuration
hu: A korábbi beállítások _visszaállítása

en: _Keep This Configuration
hu: Ezen beállítások _megtartása

en: The selected configuration for displays could not be applied
hu: A kiválasztott kijelzőbeállítás nem alkalmazható

en: Could not refresh the screen information: %s
hu: A kijelzőinformációk nem frissíthetők: %s

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
hu: Kísérlet a monitor beállításainak átváltására mindenképp.

en: Rotation not supported
hu: A forgatás nem támogatott

en: Could not save monitor configuration
hu: A monitor beállításai nem menthetők

en: Mirroring outputs not supported
hu: A kimenet tükrözése nem támogatott

en: Normal
hu: Átlagos

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Upside Down
hu: Fejjel lefelé

en: _Configure Display Settings…
hu: Ké_pernyő beállítása…

en: Configure display settings
hu: Kijelző beállítása

en: Could not apply the stored configuration for monitors
hu: A tárolt beállítás nem alkalmazható a monitorokra

en: Set up screen size and rotation settings
hu: A képernyőméret és -forgatás beállítása

en: Cannot determine user's home directory
hu: A felhasználó saját könyvtára nem határozható meg

en: X Resource Database
hu: X erőforrás-adatbázis

en: Manage the X resource database
hu: Az X erőforrás-adatbázis kezelése

en: X Settings
hu: X-beállítások

en: Manage X Settings
hu: X-beállítások kezelése
