mate-settings-daemon 1.26.0 - en to mk translation catalogue (139 entries)

en: Accessibility
mk: Пристапност

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
mk: Резолуцијата користена за конверзија на големината на фонтовите во пикселни големини, во точки на инч.

en: Antialiasing
mk: Антиалијасинг

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
mk: Типот на антиалиасинг кој ќе се користи при исцртување на фонтовите: Можни вредности се: „ништо“ за без антиалиасинг, „grayscale“ за стандарден сив антиалиасинг, „rgba“ за субпиксел антиалиасинг (само за LCD екрани).

en: Hinting
mk: Совети

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
mk: Типот на хинтинг кој ќе се користи за рендерирање на фонтови. Можни вредности се „none“ за без хинтинг, „slight“ основен хинтинг, „medium“ - среден хинтинг и „full“ за целосен хинтинг (кој може да предизвика искривување на формата на фонтот).

en: RGBA order
mk: RGBA редослед

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
mk: Редоследот на подпикселните елементи на LCD екранот; се користи само кога антиалијасингот е поставен на „rgba“. Можни вредности се „rgb“ за црвено на левата страна (вообичаено), „bgr“ за сино на левата страна, „vrgb“ за црвено на врвот и „vbgr“ за црвено на дното.

en: possible values are "on", "off", and "custom".
mk: можни вредности се "вклучи", "исклучи" и "сопствено".

en: Keyboard Bell Custom Filename
mk: Име на датотеката со сопствено ѕвонче за тастатурата

en: File name of the bell sound to be played.
mk: Име на датотеката со звук на ѕвонче за свирење.

en: Remember NumLock state
mk: Запамти ја состојбата на NumLock

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
mk: Кога е штиклирано, MATE ќе ја памти состојбата на NumLock диодата помеѓу сесии.

en: NumLock state
mk: Состојба на NumLock

en: The remembered state of the NumLock LED.
mk: Запамтената состојба на NumLock диодата.

en: Mouse button orientation
mk: Ориентација на копчињата на глушецот (левак, деснак)

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
mk: Смени ги левото десното копче на глушецот, за глушецот да го користи левичар.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
mk: Множител за забрзување на покажувачот. Вредноста -1 е системски стандард.

en: Motion Threshold
mk: Праг на движење

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
mk: Растојание во пиксели кое покажувачот на глушецот мора да го помине пред да почне да се движи. Стандардната системска вредност е -1.

en: Drag Threshold
mk: Праг на влечење

en: Distance before a drag is started.
mk: Растојани пред повлечи и пушти е почнато.

en: Double Click Time
mk: Временско растојание помеѓу два клика на глушецот за кое се смета дека е направено двоен клик.

en: Length of a double click.
mk: Временско растојание помеѓу два клика на глушецот.

en: Locate Pointer
mk: Најди го покажувачот

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
mk: Означи ја тековната локација на покажувачот кога Control копчето е притиснато и отпуштено.

en: Cursor theme
mk: Тема на покажувачот

en: Cursor size
mk: Големина на покажувачот

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
mk: Големина на стрелката одредена од темата за _стрелката.

en: Volume step
mk: Ниво на гласност

en: Volume step as percentage of volume.
mk: Ниво на гласност како процент од гласноста

en: Volume mute
mk: Исклучи звук

en: Binding to mute the system volume.
mk: Поврзување за исклучување на системскиот звук.

en: Volume down
mk: Намали јачина звук

en: Binding to lower the system volume.
mk: Поврзување за спуштање на јачината на звукот.

en: Volume up
mk: Зголемни јачина на звук

en: Binding to raise the system volume.
mk: Поврзување за подигнување на јачината на звукот.

en: Log out
mk: Одјава

en: Binding to log out.
mk: Поврзување за одјава.

en: Eject
mk: Извади

en: Home folder
mk: Домашен директориум

en: Binding to open the Home folder.
mk: Поврзување за отворање на домашната папка.

en: Search
mk: Пребарувај

en: Binding to launch the search tool.
mk: Поврзување за лансирање на алатката за пребарување.

en: Launch email client
mk: Лансирај клиент за е-пошта

en: Binding to launch the email client.
mk: Поврзување за лансирање на клиентот за е-пошта.

en: Lock screen
mk: Заклучи екран

en: Binding to lock the screen.
mk: Поврзување за заклучување на екранот.

en: Launch help browser
mk: Пушти прелистувач за помош

en: Binding to launch the help browser.
mk: Поврзување за лансирање на прелистувачот за помош.

en: Launch calculator
mk: Лансирај калкулатор

en: Binding to launch the calculator.
mk: Поврзување за лансирање на калкулаторот

en: Launch web browser
mk: Пушти веб прелистувач

en: Binding to launch the web browser.
mk: Поврзување за лансирање на веб прелистувачот.

en: Launch media player
mk: Пуштач на музика

en: Binding to launch the media player.
mk: Поврзување за лансирање на пуштачот на медиуми.

en: Play (or play/pause)
mk: Свири (или свири/пауза)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
mk: Поврзување за пуштање на плејбекот (или менување помеѓу пушти/пауза)

en: Pause playback
mk: Паузирај плејбек

en: Binding to pause playback.
mk: Поврзување за паузирање на плејбек.

en: Stop playback
mk: Стопирај плејбек

en: Binding to stop playback.
mk: Поврзување за стопирање на плејбекот.

en: Previous track
mk: Претходна песна

en: Binding to skip to previous track.
mk: Поврзување за прескокнување на претходната песна.

en: Next track
mk: Наредна песна

en: Binding to skip to next track.
mk: Поврзување за прескокнување на наредната песна.

en: Show Displays in Notification Area
mk: Прикажи ги приказите во местото за известување

en: MATE Settings Daemon
mk: Демонот за поставувања на MATE

en: Enable debugging code
mk: Овозможи дебагирачки код

en: Don't become a daemon
mk: Не станувај Демон

en: Accessibility Keyboard
mk: Тастатура за пристапност

en: Accessibility keyboard plugin
mk: Додаток за пристапност на тастатурата

en: There was an error displaying help: %s
mk: Се појави грешка при прикажување на помошта: %s

en: Do you want to activate Slow Keys?
mk: Дали сакате да ги активирате спорите копчиња?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
mk: Дали сакате да ги деактивирате спорите копчиња?

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
mk: Го држевте копчето Shift 8 секунди.  Ова е кратенка за опцијата за спори копчиња, која што прави промени на начинот на кој што работи Вашата тастатура.

en: Don't activate
mk: Не активирај

en: Don't deactivate
mk: Не деактивирај

en: Activate
mk: Активирај

en: Deactivate
mk: Деактивирај

en: Do_n't activate
mk: Н_е активирај

en: Do_n't deactivate
mk: Н_е деактивирај

en: _Activate
mk: _Активирај

en: _Deactivate
mk: _Деактивирај

en: Slow Keys Alert
mk: Аларм за спори копчиња

en: Do you want to activate Sticky Keys?
mk: Дали сакате да ги активирате лепливите копчиња?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
mk: Дали сакате да ги деактивирате лепливите копчиња?

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
mk: Го притиснавте копчето Shift 5 пати по ред.  Ова е кратенка за опцијата за лепливи копчиња, која што прави промени на начинот на кој што работи Вашата тастатура.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
mk: Притиснавте две копчиа одеднаш, или пак го притиснавте копчето Shift 5 пати по ред.  Ова ја исклучува опцијата за лепливи копчиња, која што прави промени на начинот на работењето на Вашата тастатура.

en: Sticky Keys Alert
mk: Аларм за лепливи копчиња

en: Universal Access Preferences
mk: Преференции за универзален пристап

en: Use on-screen _keyboard
mk: Користи екранска _тастатура

en: Use screen _reader
mk: Користи читај на _екранот

en: Use screen _magnifier
mk: Користи _зголемувач на екранот

en: Enhance _contrast in colors
mk: Зголеми го _контрастот на боите

en: Make _text larger and easier to read
mk: Направи го текстот _поголем и полесен за читање

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
mk: _Притиснете на кратенките на тастатурата едно по едно (лепливи копчиња)

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
mk: _Игнорирај ги дуплите притискања на копчињата (скокачки копчиња)

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
mk: Притисни и _држи на копчињата за прифаќање (бавни копчиња)

en: Background
mk: Позадина

en: Background plugin
mk: Додаток за позадина

en: Clipboard
mk: Табла со исечоци

en: Clipboard plugin
mk: Додатоко за таблата со исечоци

en: Dummy
mk: Тест

en: Dummy plugin
mk: Додаток за тест

en: Empty Trash
mk: Испразни го ѓубрето

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Empty all of the items from the trash?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја испразните корпата?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
mk: Доколку го испразните ѓубрето, предметите ќе бидат трајно избришани. Ве молам имајте на ум дека можете да ги бришете и поединечно.

en: _Empty Trash
mk: _Испразни го ѓубрето

en: Keybindings
mk: Копчиња

en: Keybindings plugin
mk: Додаток за копчиња

en: Key binding (%s) is invalid
mk: Поврзувањето на копчињата (%s) e невалидно

en: Key binding (%s) is incomplete
mk: Поврзувањето на копчињата (%s) е некомплетно

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
mk: Грешка при обидување да се вклучи (%s)
    кое е поврзано со копчето (%s)

en: Keyboard
mk: Тастатура

en: Keyboard plugin
mk: Додаток за тастатура

en: Media keys
mk: Музички копчиња

en: Media keys plugin
mk: Додаток за копчињата за музика

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
mk: Не можам да го добијам стандардниот терминал. Проверете дали Вашата стандардна команда за терминал е поставена и покажува кон валидна апликација.

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
mk: Не можам да ја извршам командата: %s
    Осигурајте се дека оваа команда е валидна.

en: Mouse
mk: Глушец

en: Mouse plugin
mk: Додаток за глушец

en: Could not enable mouse accessibility features
mk: Не можам да ги вклучам особините за пристапност на глушецот

en: Mouse Preferences
mk: Преференци на глушецот

en: Sound
mk: Звук

en: Typing Break
mk: Пауза при куцање

en: Typing break plugin
mk: Додаток за пауза при куцање

en: Normal
mk: Нормално

en: Left
mk: Лево

en: Right
mk: Десно

en: Upside Down
mk: Обратно

en: Configure display settings
mk: Конфигурирај ги поставувањата за приказот

en: Set up screen size and rotation settings
mk: Постави ги поставувањата за големина на екранот и ротацијата

en: Cannot determine user's home directory
mk: Не може да се утврди домашниот директориум на корисникот

en: X Resource Database
mk: База на податоци за ресурсот X

en: Manage the X resource database
mk: Менаџирај го ресурсот X на базата за податоци.

en: X Settings
mk: Поставувања за X

en: Manage X Settings
mk: Менаџирај поставувања за X
