mate-settings-daemon 1.26.0 - en to ro translation catalogue (258 entries)

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Toggle magnifier
ro: Comută lupa

en: Toggle screen reader
ro: Activare / Dezactivare  cititor ecran

en: Toggle on-screen keyboard
ro: Activare  / Dezactivare tastatură pe ecran

en: On-screen keyboard
ro: Tastatură pe ecran

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
ro: Dacă tastatura pe ecran este activată.

en: Screen magnifier
ro: Lupă pentru ecran

en: Whether the screen magnifier is turned on.
ro: Dacă lupa pentru ecran e activată.

en: Screen reader
ro: Cititor ecran

en: Whether the screen reader is turned on.
ro: Dacă citirea ecranului este activată.

en: The resolution used for converting font sizes to pixel sizes, in dots per inch.
ro: Rezoluția folosită pentru conversia mărimii literelor din pixeli, în puncte per țol.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no antialiasing, "grayscale" for standard grayscale antialiasing, and "rgba" for subpixel antialiasing (LCD screens only).
ro: Tipul de antialiasing folosit la redarea caracterelor de literă. Valori posibile sunt: „none” pentru dezactivare antialiasing, „grayscale” pentru antialiasing standard în nuanțe de gri și „rgba” pentru antialiasing la nivel de sub-pixeli (doar pentru ecranele LCD).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: "none" for no hinting, "slight" for basic, "medium" for moderate, and "full" for maximum hinting (may cause distortion of letter forms).
ro: Tipul de indiciu folosit la afișarea fonturilor. Valorile posibile sunt: „none” pentru niciun indiciu, „slight” pentru cel de bază, „medium” pentru moderat și  „full” pentru maxim (poate cauza distorsionarea formei literelor).

en: RGBA order
ro: Ordine RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to "rgba". Possible values are: "rgb" for red on left (most common), "bgr" for blue on left, "vrgb" for red on top, "vbgr" for red on bottom.
ro: Ordinea elementelor subpixeli dintr-un ecran LCD; folosit doar când antialiasing-ul este setat pe „rgba”. Valorile posibile sunt: „rgb” pentru roșu la stânga (cel mai comun), „bgr” pentru albastru la stânga, „vrgb” pentru roșu sus, „vbgr” pentru roșu jos.

en: possible values are "on", "off", and "custom".
ro: valorile posibile sunt „on”, „off”, și „custom”.

en: Keyboard Bell Custom Filename
ro: Fișier personalizat pentru bipul tastaturii

en: File name of the bell sound to be played.
ro: Numele fișierului cu sunetul bipului.

en: Remember NumLock state
ro: Reține starea tastei „NumLock”

en: When set to true, MATE will remember the state of the NumLock LED between sessions.
ro: La activare, MATE va reține de la o sesiune la alta starea tastei „NumLock”.

en: NumLock state
ro: Stare tastă NumLock

en: The remembered state of the NumLock LED.
ro: Starea memorată a tastei „NumLock”.

en: Mouse button orientation
ro: Orientare butoane maus

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ro: Schimbă pentru stângaci butoanele stânga și dreapta ale mausului.

en: Motion Acceleration
ro: Accelerare mișcare

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
ro: Multiplicator accelerare la mișcarea mausului. „-1” este valoarea implicită a sistemului.

en: Motion Threshold
ro: Prag mișcare

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
ro: Distanța în pixeli parcursă de cursor înainte de a activa mișcarea accelerată a mausului. „-1” este valoarea implicită a sistemului.

en: Drag Threshold
ro: Prag tragere fișiere

en: Distance before a drag is started.
ro: Distanța parcursă de maus înainte de a începe o tragere.

en: Double Click Time
ro: Timp clic dublu

en: Length of a double click.
ro: Lungimea unui clic dublu

en: Middle button emulation
ro: Emulare buton mijlociu

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
ro: Activează emularea butonului mijlociu al mausului prin apăsarea simultană a butonului stâng și drep al mausului.

en: Locate Pointer
ro: Localizează indicatorul

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
ro: Evidențiază locația actuală a indicatorului de maus când tasta Ctrl este apăsată și eliberată.

en: Cursor theme
ro: Temă cursor

en: Cursor theme name.
ro: Nume temă cursor.

en: Cursor size
ro: Dimensiune cursor

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
ro: Dimensiunea cursorului precizată în „cursor_theme”.

en: Smartcard removal action
ro: Acțiune la scoaterea smartcardului

en: Set this to one of "none", "lock_screen", or "force_logout". The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
ro: Definiți această cheie la „none”, „lock_screen” sau „force_logout”. Acțiunea va fi efectuată când smartcardul utilizat la autentificare este scos.

en: Disable touchpad while typing
ro: Dezactivare zonă tactilă în timpul tastării

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
ro: Definiți ca „TRUE” dacă aveți probleme cu atingerea accidentală a zonei tactile în timp ce tastați.

en: Enable mouse clicks with touchpad
ro: Activare clic maus cu zona tactilă

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a putea trimite clicuri de maus prin atingerea zonei tactile.

en: Enable vertical edge scrolling
ro: Activează derularea verticală la margine

en: Enable horizontal edge scrolling
ro: Activează derularea orizontală la margine

en: Enable vertical two-finger scrolling
ro: Activează derularea verticală cu două degete

en: Enable horizontal two-finger scrolling
ro: Activează derularea orizontală cu două degete

en: Natural scrolling
ro: Derulare naturală

en: Set this to true to enable natural (reverse) scrolling for touchpads
ro: Definiți ca adevărat pentru a activa derularea naturală (inversă) pentru zonele tactile

en: Enable touchpad
ro: Activează zona tactilă

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a activa toate zonele tactile.

en: Enabled two-finger button-click emulation
ro: Activează emulare clic buton cu două degete

en: 0 thru 3, 0 is inactive, 1-3 is button to emulate
ro: De la 0 la 3, 0 este inactiv, 1-3 este butonul de emulat

en: Enable three-finger button-click emulation
ro: Activează emulare clic buton cu trei degete

en: One finger tap button
ro: Buton de apăsat cu un deget

en: Two finger tap button
ro: Buton de apăsat cu două degete

en: Three finger tap button
ro: Buton de apăsat cu trei degete

en: Activation of this plugin
ro: Activarea acestui plugin

en: Whether this plugin would be activated by mate-settings-daemon or not
ro: Dacă acest plugin va fi activat de mate-settings-daemon sau nu

en: Priority to use for this plugin
ro: Prioritatea de folosit pentru acest plugin

en: Priority to use for this plugin in mate-settings-daemon startup queue
ro: Prioritatea de folosit pentru acest plugin în coada de start a mate-settings-daemon

en: Free percentage notify threshold
ro: Prag pentru notificare procent liber

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
ro: Procentul pragului de spațiu liber pentru avertizarea inițială de spațiu liber redus pe disc. Dacă procentul spațiului liber scade sub această valoare, se va afișa o avertizare.

en: Subsequent free percentage notify threshold
ro: Prag procentaj spațiu liber pentru notificare subsecventă

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
ro: Specifică procentajul de reducere a spațiului liber înainte de a trimite un o nouă avertizare.

en: Free space no notify threshold
ro: Prag fără notificare procent liber

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
ro: Specifică o valoare în GB. Dacă spațiul liber este mai mare, nu se va afișa nicio avertizare.

en: Minimum notify period for repeated warnings
ro: Perioada minimă de notificare pentru avertizările repetitive

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
ro: Specifică un interval de timp în minute. Avertizări repetate pentru un volum nu vor apărea mai des decât acest interval.

en: Mount paths to ignore
ro: Căi de montare de ignorat

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
ro: Specifică o listă de căi pentru montare ce vor fi ignorate atunci când mai au puțin spațiu liber.

en: Show OSD notification
ro: Arată notificare pe ecran

en: Whether an OSD notification is shown to notify about changes
ro: Dacă să fie afișată o notificare pe ecran pentru a vă informa despre schimbări

en: Volume step
ro: Pas volum

en: Volume step as percentage of volume.
ro: Pas volum ca procent.

en: Toggle touchpad
ro: Comută zona tactilă

en: Binding to enable or disable the touchpad.
ro: Asociere pentru activarea sau dezactivarea zonei tactile.

en: Volume mute
ro: Oprire sunet

en: Binding to mute the system volume.
ro: Asociere pentru oprirea sunetului sistemului.

en: Volume down
ro: Volum micșorat

en: Binding to lower the system volume.
ro: Asociere pentru micșorarea volumului sistemului.

en: Volume up
ro: Volum mărit

en: Binding to raise the system volume.
ro: Asociere pentru creșterea volumului sistemului.

en: Shut down
ro: Oprire

en: Binding to shut down.
ro: Asociere cu oprirea.

en: Log out
ro: Deconectare

en: Binding to log out.
ro: Asociere pentru ieșirea din sesiune.

en: Eject
ro: Scoate

en: Binding to eject an optical disc.
ro: Asociere pentru scoatere disc optic.

en: Home folder
ro: Dosar personal

en: Binding to open the Home folder.
ro: Asociere pentru deschiderea dosarului personal.

en: Search
ro: Caută

en: Binding to launch the search tool.
ro: Asociere pentru pornirea uneltei de căutare.

en: Launch email client
ro: Lansare client de mail

en: Binding to launch the email client.
ro: Asociere pentru pornirea clientului de email.

en: Lock screen
ro: Blochează ecranul

en: Binding to lock the screen.
ro: Asociere pentru blocarea ecranului.

en: Launch help browser
ro: Lansare fereastră de ajutor

en: Binding to launch the help browser.
ro: Asociere pentru pornirea programului de ajutor.

en: Launch calculator
ro: Lansare calculator

en: Binding to launch the calculator.
ro: Asociere pentru pornirea calculatorului.

en: Launch web browser
ro: Lansare navigator web

en: Binding to launch the web browser.
ro: Asociere pentru pornirea navigatorului Web.

en: Launch media player
ro: Lansare lector multimedia

en: Binding to launch the media player.
ro: Asociere pentru pornirea lectorului media.

en: Play (or play/pause)
ro: Redare (sau redare/pauză)

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
ro: Asociere pentru pornire redare (sau comutare redare/pauză).

en: Pause playback
ro: Suspendă redarea

en: Binding to pause playback.
ro: Asociere pentru pauză redare.

en: Stop playback
ro: Oprire redare

en: Binding to stop playback.
ro: Asociere pentru oprire redare.

en: Previous track
ro: Piesa precedentă

en: Binding to skip to previous track.
ro: Asociere pentru salt la piesa precedentă.

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: Binding to skip to next track.
ro: Asociere pentru salt la piesa următoare.

en: Binding to show the screen magnifier
ro: Asociere pentru afișarea lupei

en: Binding to start the screen reader
ro: Asociere pentru pornirea cititorului de ecran

en: Binding to show the on-screen keyboard
ro: Asociere pentru afișarea tastaturii pe ecran

en: Show Displays in Notification Area
ro: Arată monitoarele în zona de notificare

en: Whether a notification icon with display-related things should be shown in the panel.
ro: Dacă să fie afișată în panou o pictogramă de notificare cu informații legate de ecran.

en: Do not touch monitor configuration
ro: Nu afecta configurația monitorului

en: Usually, mate-settings-daemon configures internal and external monitors according to the turn_on_external_monitors_at_startup and turn_on_laptop_monitor_at_startup settings and determines an appropriate cloning/side-by-side mode. Setting this key to True disables this, and the monitor settings are not touched at all (unless there is an explicit user configuration).
ro: De obicei,  mate-settings-daemon configurează monitoarele interne și externe după stabilirile turn_on_external_monitors_at_startup și  turn_on_laptop_monitor_at_startup și determină astfel o aranjare de tip unul-langă-altul sau de tip clonă.  Setând valoarea acestei chei ca True, se  dezactivează acest comportament, iar stabilirile monitorului vor rămâne neatinse (în caz că nu există o configurare explicită facută de utilizator).

en: Turn on external monitor after system boot
ro: Pornește monitorul extern după pornirea sistemului

en: Turn on external monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
ro: Pornește monitorul extern după pornirea sistemului dacă utilizatorul conectează un monitor la pornirea sistemului.

en: Turn on laptop monitor after system boot
ro: Pornește monitorul laptopului după pornirea sistemului

en: Turn on laptop monitor after system boot if user plugs in external monitor on system boot.
ro: Pornește monitorul laptopului după pornirea sistemului dacă utilizatorul conectează un monitor la pornirea sistemului.

en: File for default configuration for RandR
ro: Fișierul de configurație implicit pentru RandR

en: The XRandR plugin will look for a default configuration in the file specified by this key. This is similar to the ~/.config/monitors.xml that normally gets stored in users' home directories. If a user does not have such a file, or has one that does not match the user's setup of monitors, then the file specified by this key will be used instead.
ro: Modulul XRandR va căuta configurația implicită în fișierul specificat de această cheie. Este similar cu ~/.config/monitors.xml care în mod normal este stocat în dosarul personal al utilizatorului. Dacă un utilizator nu are un astfel de fișier, sau dacă acesta nu se potrivește cu configurația monitoarelor, se va utiliza fișierul specificat de această cheie.

en: MATE Settings Daemon
ro: Serviciul de configurări MATE

en: Enable debugging code
ro: Activează codul de depanare

en: Replace the current daemon
ro: Înlocuiește serviciul actual

en: Don't become a daemon
ro: Nu deveni un serviciu

en: Exit after a time (for debugging)
ro: Ieși după un timp (pentru depanare)

en: Accessibility Keyboard
ro: Accesibilitate tastatură

en: Accessibility keyboard plugin
ro: Modul accesibilitate tastatură

en: There was an error displaying help: %s
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului: %s

en: Do you want to activate Slow Keys?
ro: Doriți să activați „Tastele încete”?

en: Do you want to deactivate Slow Keys?
ro: Doriți să dezactivați „Tastele încete”?

en: You just held down the Shift key for 8 seconds.  This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Ați ținut tasta Shift apăsată timp de opt secunde. Aceasta este tasta ce activează „Tastele încete” și schimbă modul de funcționare al tastaturii.

en: Don't activate
ro: Nu activa

en: Don't deactivate
ro: Nu dezactiva

en: Activate
ro: Activează

en: Deactivate
ro: Dezactivează

en: Do_n't activate
ro: _Nu activa

en: Do_n't deactivate
ro: _Nu dezactiva

en: _Activate
ro: _Activează

en: _Deactivate
ro: _Dezactivează

en: Slow Keys Alert
ro: Alertă pentru „Taste încete”

en: Do you want to activate Sticky Keys?
ro: Doriți să activați „Modificatorii persistenți”?

en: Do you want to deactivate Sticky Keys?
ro: Doriți să dezactivați „Modificatorii persistenți”?

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Ați apăsat Shift de cinci ori la rând. Aceasta este combinația ce activează „Modificatorii persistenți” și schimbă modul de funcționare al tastaturii.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row.  This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Ați apăsat două taste în același timp sau ați apăsat Shift de cinci ori la rând. Aceste acțiuni inactivează „Modificatorii persistenți” și schimbă modul de funcționare al tastaturii.

en: Sticky Keys Alert
ro: Alertă „Modificatori persistenți”

en: Universal Access Preferences
ro: Preferințe acces universal

en: Use on-screen _keyboard
ro: Folosește _tastatura pe ecran

en: Use screen _reader
ro: Folosește citito_rul de ecran

en: Use screen _magnifier
ro: Folosește o _lupă de ecran

en: Enhance _contrast in colors
ro: Îmbunătățește _contrastul în culori

en: Make _text larger and easier to read
ro: Fă _textul mai mare și mai ușor de citit

en: _Press keyboard shortcuts one key at a time (Sticky Keys)
ro: A_păsați scurtătura de tastatură, câte o tastă pe rând (taste încete)

en: _Ignore duplicate keypresses (Bounce Keys)
ro: _Ignoră apăsările duplicate de taste (taste ce sar)

en: Press and _hold keys to accept them (Slow Keys)
ro: Tineți _apăsate tastele pentru a le accepta (Taste încete)

en: Background
ro: Fundal

en: Background plugin
ro: Modul fundal

en: Clipboard plugin
ro: Modul clipboard

en: Change system time zone
ro: Modifică fusul orar al sistemului

en: Privileges are required to change the system time zone.
ro: Sunt necesare privilegii pentru a modifica fusul orar al sistemului.

en: Change system time
ro: Modifică ora sistemului

en: Privileges are required to change the system time.
ro: Sunt necesare privilegii pentru a modifica ora sistemului.

en: Configure hardware clock
ro: Configurează ceasul fizic al calculatorului

en: Privileges are required to configure the hardware clock.
ro: Sunt necesare privilegii pentru a modifica ceasul fizic al calculatorului.

en: Dummy
ro: Nimic

en: Dummy plugin
ro: Modul demonstrativ

en: Don't show any warnings again for this file system
ro: Nu mai arăta nicio avertizare pentru acest sistem de fișiere

en: Don't show any warnings again
ro: Nu mai arăta avertizări

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
ro: Volumul „%s” mai are doar %s spațiu liber pe disc.

en: This computer has only %s disk space remaining.
ro: Acest calculator mai are doar %s spațiu liber pe disc.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
ro: Puteți obține mai mult spațiu liber prin golirea coșului de gunoi, ștergerea programelor sau fișierelor nefolosite sau prin mutarea fișierelor pe un alt disc sau partiție.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
ro: Puteți obține mai mult spațiu liber prin ștergerea programelor sau fișierelor nefolosite sau prin mutarea fișierelor pe un alt disc sau partiție.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
ro: Puteți obține mai mult spațiu liber prin golirea coșului de gunoi, ștergerea programelor sau fișierelor nefolosite sau prin mutarea fișierelor pe un disc extern.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
ro: Puteți obține mai mult spațiu liber prin ștergerea programelor sau fișierelor nefolosite sau prin mutarea fișierelor pe un disc extern.

note: Set up all the window stuff here
en: Low Disk Space
ro: Spațiu redus pe disc

en: Empty Trash
ro: Golește coșul de gunoi

en: Examine…
ro: Examinează…

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Removing item %lu of %lu
ro: Se șterge elementul: %lu din %lu

en: Removing: %s
ro: Se elimină: %s

en: Emptying the trash
ro: Se golește coșul de gunoi

en: Preparing to empty trash…
ro: Se pregătește golirea coșului de gunoi…

note: Translators: "Emptying trash from <device>"
en: From:
ro: De la:

en: Empty all of the items from the trash?
ro: Goliți toate elementele din coșul de gunoi?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ro: Dacă alegeți să goliți coșul de gunoi, toate elementele din el vor fi pierdute pentru totdeauna. Nu uitați că elementele din coșul de gunoi pot fi șterse și independent unul de celălalt.

en: _Empty Trash
ro: Gol_ește coșul de gunoi

en: Keybindings
ro: Asociere taste

en: Keybindings plugin
ro: Modul asociere taste

en: Key binding (%s) is invalid
ro: Asocierea de taste (%s) nu este validă

en: Key binding (%s) is incomplete
ro: Asocierea de taste (%s) este incompletă

en: Error while trying to run (%s)
    which is linked to the key (%s)
ro: Eroare la pornirea (%s)
    care este mapat cheii (%s)

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Keyboard plugin
ro: Modul tastatură

en: _Layouts
ro: Aran_jamente

en: Keyboard _Preferences
ro: _Preferințe tastatură

en: Show _Current Layout
ro: Afișează aranjamentul a_ctual

en: Media keys
ro: Taste media

en: Media keys plugin
ro: Modul taste media

en: Could not get default terminal. Verify that your default terminal command is set and points to a valid application.
ro: Nu s-a putut obține terminalul implicit. Asigurați-vă că terminalul implicit e setat și conectat la o aplicație valabilă.

en: Couldn't execute command: %s
    Verify that this is a valid command.
ro: Nu s-a putut executa comanda: %s
    Asigurați-vă că aceasta este o comandă validă.

en: Mouse
ro: Maus

en: Mouse plugin
ro: Modul maus

en: Could not enable mouse accessibility features
ro: Nu s-au putut activa facilitățile pentru accesibilitatea mausului

en: Mouse accessibility requires Mousetweaks to be installed on your system.
ro: Accesibilitățile mausului necesită instalarea Mousetweaks în sistemul dumneavoastră.

en: Mouse Preferences
ro: Preferințe maus

en: Mpris plugin
ro: Plugin Mpris

en: Module Path
ro: Cale modul

en: path to smartcard PKCS #11 driver
ro: calea către driverul smartcard PKCS #11

en: received error or hang up from event source
ro: primit eroare sau închidere de la sursa de evenimente

en: NSS security system could not be initialized
ro: Sistemul de securitate NSS nu a putut fi inițializat

en: no suitable smartcard driver could be found
ro: nu s-a găsit niciun driver de smartcard potrivit

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
ro: driverul de smartcard „%s” nu a putut fi încărcat

en: could not watch for incoming card events - %s
ro: nu se pot urmări evenimentele inițiate de card - %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
ro: s-a întâlnit o eroare neașteptată în timp ce se așteptau evenimente de la smartcard

en: Slot ID
ro: ID slot

en: The slot the card is in
ro: Conectorul în care se află cadrul

en: Slot Series
ro: Serie de sloturi

en: per-slot card identifier
ro: identificatorul cardului per-slot

en: name
ro: nume

en: Module
ro: Modul

en: smartcard driver
ro: driver smartcard

en: Sound
ro: Sunet

en: Typing Break
ro: Pauze de lucru

en: Typing break plugin
ro: Modul pauze de lucru

en: Could not switch the monitor configuration
ro: Nu s-a putut comuta configurația monitorului

en: Could not restore the display's configuration
ro: Nu s-a putut restaura configurația ecranului

en: Could not restore the display's configuration from a backup
ro: Nu s-a putut restaura configurația ecranului dintr-o copie de siguranță

en: Does the display look OK?
ro: Ecranul arată bine?

en: _Restore Previous Configuration
ro: _Restaurează configurația anterioară

en: _Keep This Configuration
ro: _Păstrează această configurație

en: The selected configuration for displays could not be applied
ro: Configurația aleasă pentru ecrane nu a putut fi aplicată

en: Could not refresh the screen information: %s
ro: Nu s-a putut reîncărca informația ecranului: %s

en: Trying to switch the monitor configuration anyway.
ro: Se încearcă oricum comutarea configurării monitorului.

en: Rotation not supported
ro: Rotirea nu este suportată

en: Could not save monitor configuration
ro: Nu s-a putut salva configurația monitorului

en: Normal
ro: Normală

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Upside Down
ro: Răsturnat

en: _Configure Display Settings…
ro: _Configurare preferințe ecran…

en: Configure display settings
ro: Configurare preferințe ecran

en: Could not apply the stored configuration for monitors
ro: Nu s-a putut aplica configurația stocată pentru monitoare

en: Set up screen size and rotation settings
ro: Definire dimensiune și rotire ecran

en: Cannot determine user's home directory
ro: Nu s-a putut determina dosarul personal al utilizatorului

en: X Resource Database
ro: Bază de date cu resurse X

en: Manage the X resource database
ro: Administrare bază de date cu resurse X

en: X Settings
ro: Configurări X

en: Manage X Settings
ro: Administrare de configurări X
