mate-system-monitor 1.26.0 - en to am translation catalogue (273 entries)

en: MATE System Monitor
am: ሜት ስርአት መቆጣጠሪያ

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
am: ለ ሜት ዴስክቶፕ ሂደቶች እና ምንጮችን መቆጣጠሪያ

en: System Monitor
am: ስርአት መቆጣጠሪያ

en: View current processes and monitor system state
am: የአሁኑን ሂደት እና የስርአት መቆጣጠሪያ ሁኔታ መመልኬክቻ

en: Kill process
am: ሂደቱን ማጥፊያ

en: Renice process
am: ሂደቱን መቀየሪያ

en: Show the System tab
am: የ ስርአት ምልክት ማሳያ

en: Show the Processes tab
am: የ ሂደት ምልክት ማሳያ

en: Show the Resources tab
am: የ ምንጮች ምልክት ማሳያ

en: Show the File Systems tab
am: የ ፋይል ስርአት ምልክት ማሳያ

en: Device
am: አካል

en: Directory
am: ዳይሬክቶሪ

en: Type
am: አይነት

en: Total
am: ጠቅላላ

en: Free
am: ነፃ

en: Available
am: ዝግጁ

en: Used
am: የተጠቀሙት

en: Fraction
am: ክፍልፋይ

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
am: ፐርሰንት ሙሉ ለ ቀለም መራጭ

en: Title
am: አርእስት

en: The title of the color selection dialog
am: የ ቀለም ምርጫ ንግግር አርእስት

en: Pick a Color
am: ቀለም ይምረጡ

en: Current Color
am: የ አሁኑ ቀለም

en: The selected color
am: የተመረጠው ቀለም

en: Type of color picker
am: የ ቀለም አይነት መራጭ

en: Received invalid color data
am: ዋጋ የሌለው የ ቀለም ዳታ ተቀብሏል

en: Click to set graph colors
am: ይጫኑ የ ንድፍ ቀለም ለማሰናዳት

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
am: _ሞኒተር

en: _Edit
am: _ማረሚያ

en: _View
am: _መመልከቻ

en: _Help
am: _እርዳታ

en: Search for _Open Files
am: _የተከፈተ ፋይል መፈለጊያ

en: Search for open files
am: የተከፈተ ፋይል መፈለጊያ

en: _Quit
am: _ማጥፊያ

en: Quit the program
am: መተግበሪያውን ማጥፊያ

en: _Stop Process
am: ሂደቱን _ማስቆሚያ

en: Stop process
am: ሂደቱን ማስቆሚያ

en: _Continue Process
am: ሂደቱን _መቀጠያ

en: Continue process if stopped
am: ከ ተቋረጠ ሂደቱን ቀጥል

en: Force process to finish normally
am: ሂደት ማስገደጃ በ መደበኛ ለ መጨረስ

en: Force process to finish immediately
am: ወዲያውኑ ሂደቱን እንዲጨርስ ማስገደጃ

en: _Change Priority
am: ቅድሚያ _መቀየሪያ

en: Change the order of priority of process
am: የ ሂደቱን ቅደም ተከተል መቀየሪያ

en: _Preferences
am: _ምርጫዎች

en: Configure the application
am: መተግበሪያ ማዋቀሪያ

en: _Refresh
am: _ማነቃቂያ

en: Refresh the process list
am: የ ሂደት ዝርዝር ማናቃቂያ

en: _Memory Maps
am: የ _ማስታወሻ ካርታ

en: Open the memory maps associated with a process
am: የ ማስታወሻ ካርታ መክፈቻ ከ ሂደት ጋር የ ተዛመደውን

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
am: _ፋይሎች መክፈቻ

en: View the files opened by a process
am: በ ሂደቱ የ ተከፈቱትን ፋይሎች መመልከቻ

en: _Properties
am: _ባህሪዎች

en: View additional information about a process
am: ስለ ሂደቱ ተጨማሪ መረጃ መመልከቻ

en: _Contents
am: _ይዞታዎች

en: Open the manual
am: መምሪያውን መክፈቻ

en: _About
am: _ስለ

en: About this application
am: ስለዚህ ፕሮግራም

en: _Dependencies
am: _ጥገኞች

en: Show parent/child relationship between processes
am: በ ሂደት መክካከል የ ወላጅ እና የ ልጅ ግንኙነት ማሳያ

en: _Active Processes
am: _ንቁ ሂደቶች

en: Show active processes
am: ንቁ ሂደቶች ማሳያ

en: A_ll Processes
am: ሁ_ሉንም ሂደቶች

en: Show all processes
am: ሁሉንም ሂደቶች ማሳያ

en: M_y Processes
am: የ_ኔ ሂደቶች

en: Show only user-owned processes
am: በ ተጠቃሚ-የ ተያዘውን ሂደት ብቻ ማሳያ

en: Very High
am: በጣም ከፍተኛ

en: Set process priority to very high
am: የ ሂደቱን ቅድሚያ ወደ በጣም ከፍተኛ ማሰናጃ

en: High
am: ከፍተኛ

en: Set process priority to high
am: የ ሂደት ቅድሚያ ወደ ከፍተኛ ማሰናጃ

en: Normal
am: መደበኛ

en: Set process priority to normal
am: የ ሂደቱን ቅድሚያ ወደ መደበኛ ማሰናጃ

en: Low
am: ዝቅተኛ

en: Set process priority to low
am: የ ሂደቱን ቅድሚያ ወደ ዝቅተኛ ማሰናጃ

en: Very Low
am: በጣም ዝቅተኛ ነው

en: Set process priority to very low
am: የ ሂደቱን ቅድሚያ ወደ በጣም ዝቅተኛ ማሰናጃ

en: Custom
am: ማስተካከያ:

en: Set process priority manually
am: የ ሂደቱን ቅድሚያ በ እጅ ማሰናጃ

en: End _Process
am: _ሂደቶችን መጨረሻ

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
am: ቀለም ይምረጡ ለ '%s'

en: CPU History
am: የ CPU ታሪክ

en: Memory and Swap History
am: የ ማስታወሻ እና Swap ታሪክ

en: Network History
am: የ ኔትዎርክ ታሪክ

en: Receiving
am: በመቀበል ላይ

en: Total Received
am: ጠቅላላ የ ተቀበሉት

en: Sending
am: በመላክ ላይ

en: Total Sent
am: ጠቅላላ የተላከው

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
am: ስርአት

en: Processes
am: ሂደቶች

en: Resources
am: ምንጮች

en: File Systems
am: የ ፋይል ስርአት

en: not available
am: ዝግጁ አይደለም

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
am: %s (%.1f%%) ከ %s

en: Error
am: ስህተት

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
am: '%s' ዋጋ ያለው የ Perl መደበኛ አገላለጽ አይደለም

en: Process
am: ሂደቶች

en: Filename
am: የፋይል ስም

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
am: የ ተከፈቱ ፋይሎች በ መፈለግ ላይ

en: _Name contains:
am: _ስም ይዟል:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
am: ማ_ጽጃ

en: Case insensitive matching
am: Case insensitive ተመሳሳይ

en: S_earch results:
am: የ_ፍለጋው ውጤቶች:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
am: VM ማስጀመሪያ

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
am: VM መጨረሻ

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
am: የ VM መጠን

en: Flags
am: ባንዲራዎች

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
am: VM ማካካሻ

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
am: የ ግል ማጽጃ

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
am: የ ግል ቆሻሻ

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
am: የሚካፈሉት ማጽጃ

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
am: የሚካፈሉት ቆሻሻ

en: Memory Maps
am: የ ማስታወሻ ካርታ

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
am: የ _ማስታወሻ ካርታ ለ ሂደት "%s" (PID %u):

en: file
am: ፋይል

en: pipe
am: ቧንቧ

en: IPv6 network connection
am: IPv6 ኔትዎርክ ግንኙነት

en: IPv4 network connection
am: IPv4 ኔትዎርክ ግንኙነት

en: local socket
am: የ አካባቢ ተሰኪ

en: unknown type
am: ያልታወቀ አይነት

en: Object
am: እቃ

en: Open Files
am: ፋይሎች መክፈቻ

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
am: _ፋይሎች በ ሂደት የ ተከፈቱ "%s" (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
am: ዋናው የ መስኮት መጠን እና ቦታ በ ፎርም (ስፋት: እርዝመት: xpos, ypos) ውስጥ

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
am: እውነት ከሆነ ዋንው መስኮት አድጎ ይከፈታል እና ያስቀምጣል የ መጠን እና ቦታ ዋጋ ይተዋሉ

en: Show process dependencies in tree form
am: የ ሂደት ጥገኞች በ ዛፍ ፎርም ማሳያ

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
am: እውነት ከሆነ: የ ስርአት መቆጣጠሪያ ይሰራል በ 'Solaris mode' ስራዎች በ CPU አጠቃቀም ይከፋፈላሉ ለ ጠቅላላ ቁጥር CPUs. ያለ በለዚያ: የሚሰራው በ 'Irix mode'. ነው

en: Enable/Disable smooth refresh
am: ለስላሳ ማነቃቂያ ማስቻያ/ማሰናከያ

en: Show warning dialog when killing processes
am: ሂደቶች በሚጠፉ ጊዜ ማስጠንቀቂያ አሳየኝ

en: Time in milliseconds between updates of the process view
am: ጊዜ በ ሚሊ ሰከንዶች በ ማሻሻያ እና በ ሂደት መካከል ማሳያ

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
am: ጊዜ በ ሚሊ ሰከንዶች በ ማሻሻያ እና በ ግራፍ መካከል ማሳያ

en: Whether information about all file systems should be displayed
am: ስለ ሁሉም የ ፋይል ስርአት መረጃ ማሳያ

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
am: ስለ ሁሉም የ ፋይል ስርአት መረጃ ማሳያ (እነዚህ አይነቶች ያካትታል 'autofs' እና 'procfs'). አሁን የ ተጫነውን የ ፋይል ስርአት ዝርዝር ያሳያል

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
am: ጊዜ በ ሚሊ ሰከንዶች በ ማሻሻያ አካሎች ዝርዝር መካከል

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
am: በ ነባር የትኛው ሂደት እንደሚታይ መወሰኛ: 0 ሁሉንም: 1 ተጠቃሚ: እና 2 ንቁ ነው

en: Saves the currently viewed tab
am: አሁን የሚታየውን tab ማስቀመጫ

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
am: 0 ለ ስርአት መረጃ:  1 ለ ሂደት ዝርዝር: 2 ለ ምንጮች እና 3 ለ ዲስኮች ዝርዝር

en: Default graph CPU color
am: ነባር የ ግራፍ CPU ቀለም

en: Default graph cpu color
am: ነባር የ ግራፍ CPU ቀለም

en: Default graph memory color
am: ነባር የ ግራፍ ማስታወሻ ቀለም

en: Default graph swap color
am: ነባር የ ግራፍ swap ቀለም

en: Default graph incoming network traffic color
am: ነባር ወደ ውስጥ የሚመጣ የ ኔትዎርክ ትርፊክ ቀለም

en: Default graph outgoing network traffic color
am: ነባር ወደ ውጪ የሚሄድ የ ኔትዎርክ ትርፊክ ቀለም

en: Show network traffic in bits
am: የ ኔትዎርክ ትራፊክ በ ቢትስ ማሳያ

en: Process view sort column
am: የ ሂደት መመልከቻ መለያ አምድ

en: Process view columns order
am: የ ሂደት መመልከቻ አምድ ደንብ

en: Process view sort order
am: የ ሂደት መመልከቻ መለያ ደንብ

en: Width of process 'Name' column
am: ስፋት የ ሂደት 'ስም' አምድ

en: Show process 'Name' column on startup
am: የ ሂደት 'ስም' አምድ በሚጀምር ጊዜ ማሳያ

en: Width of process 'User' column
am: የ ሂደት 'ተጠቃሚ' አምድ ስፋት

en: Show process 'User' column on startup
am: የ ሂደት 'ተጠቃሚ' አምድ በሚጀምር ጊዜ ማሳያ

en: Width of process 'Status' column
am: የ ሂደት 'ሁኔታ' አምድ ስፋት

en: Show process 'Status' column on startup
am: የ ሂደት 'ሁኔታ' አምድ ስፋት በሚጀምር ጊዜእ ማሳያ

en: Width of process 'Virtual Memory' column
am: የ ሂደት 'Virtual Memory' አምድ ስፋት

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
am: የ ሂደት 'Virtual Memory' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'Resident Memory' column
am: የ ሂደት 'Resident Memory' አምድ ስፋት

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
am: የ ሂደት 'Resident Memory' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'Writable Memory' column
am: የ ሂደት 'Writable Memory' አምድ ስፋት

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
am: የ ሂደት 'Writable Memory' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'Shared Memory' column
am: የ ሂደት 'Shared Memory' አምድ ስፋት

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
am: የ ሂደት 'Shared Memory' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'X Server Memory' column
am: የ ሂደት 'X Server Memory' አምድ ስፋት

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
am: የ ሂደት 'X Server Memory' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process '% CPU' column
am: የ ሂደት '% CPU' አምድ ስፋት

en: Show process '% CPU' column on startup
am: የ ሂደት '% CPU' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'CPU Time' column
am: የ ሂደት '% CPU ጊዜ' አምድ ስፋት

en: Show process 'CPU Time' column on startup
am: የ ሂደት '% CPU ጊዜ' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'Started' column
am: የ ሂደት '% 'ማስጀመሪያ' አምድ ስፋት

en: Show process 'Started' column on startup
am: የ ሂደት '% 'ማስጀመሪያ' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'Nice' column
am: የ ሂደት 'ጥሩ' አምድ ስፋት

en: Show process 'Nice' column on startup
am: የ ሂደት 'ጥሩ' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'ID' column
am: የ ሂደት 'መለያ' አምድ ስፋት

en: Show process 'ID' column on startup
am: የ ሂደት 'መለያ' አምድ ማስጀመሪያ ማሳያ

en: Width of process 'Security Context' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'ደህንነት ይዞታ' አምድ

en: Show process 'Security Context' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'ደህንነት ይዞታ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of process 'Command Line' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'ደህንነት ይዞታ' አምድ

en: Show process 'Command Line' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'ትእዛዝ መስመር' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of process 'Memory' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'ማስታወሻ' አምድ

en: Show process 'Memory' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'ማስታወሻ' አምድ ሚጀምር ጊዜ

en: Width of process 'Waiting Channel' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'ጣቢያ መጠበቂያ' አምድ

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'ጣቢያ መጠበቂያ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of process 'Control Group' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'ቡድን መቆጣጠሪያ' አምድ

en: Show process 'Control Group' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'ቡድን መቆጣጠሪያ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of process 'Unit' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'መለኪያ' አምድ

en: Show process 'Unit' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'መለኪያ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of process 'Session' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'ክፍለ ጊዜ' አምድ

en: Show process 'Session' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'ክፍለ ጊዜ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of process 'Seat' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'ማስቀመጫ' አምድ

en: Show process 'Seat' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'ማስቀመጫ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of process 'Owner' column
am: የ ሂደት ስፋት ለ 'ባለቤቱ' አምድ

en: Show process 'Owner' column on startup
am: የ ሂደት ማሳያ የ 'ባለቤቱ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Disk view sort column
am: የ ዲስክ መመልከቻ መለያ አምድ

en: Disk view sort order
am: የ ዲስክ መመልከቻ  መለያ ደንብ

en: Disk view columns order
am: የ ዲስክ መመልከቻ  አምዶች ደንብ

en: Width of disk view 'Device' column
am: የ ዲስክ መመልከቻ 'አካል' አምድ ስፋት

en: Show disk view 'Device' column on startup
am: የ ዲስክ መመልከቻ 'አካል' አምድ በ ማስጀመሪያ ላይ ማሳያ

en: Width of disk view 'Directory' column
am: የ ዲስክ መመልከቻ 'ዳይሬክቶሪ' አምድ ስፋት

en: Show disk view 'Directory' column on startup
am: የ ዲስክ መመልከቻ 'ዳይሬክቶሪ' አምድ በ ማስጀመሪያ ላይ ማሳያ

en: Width of disk view 'Type' column
am: የ ዲስክ መመልከቻ 'አይነት' አምድ ስፋት

en: Show disk view 'Type' column on startup
am: የ ዲስክ መመልከቻ ማሳያ የ 'አይነት' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of disk view 'Total' column
am: የ ዲስክ መመልከቻ ስፋት ለ 'ጠቅላላ' አምድ

en: Show disk view 'Total' column on startup
am: የ ዲስክ መመልከቻ ማሳያ የ 'ጠቅላላ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of disk view 'Free' column
am: የ ዲስክ መመልከቻ ስፋት ለ 'ነፃ' አምድ

en: Show disk view 'Free' column on startup
am: የ ዲስክ መመልከቻ ማሳያ የ 'ነፃ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of disk view 'Available' column
am: የ ዲስክ ስፋት መመልከቻ ለ 'ዝግጁ' አምድ

en: Show disk view 'Available' column on startup
am: የ ዲስክ መመልከቻ ማሳያ የ 'ዝግጁ' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Width of disk view 'Used' column
am: የ ዲስክ መመልከቻ ስፋት ለ 'ተጠቀሙት' አምድ

en: Show disk view 'Used' column on startup
am: የ ዲስክ መመልከቻ ማሳያ የ 'ተጠቀሙት' አምድ በሚጀምር ጊዜ

en: Memory map sort column
am: የ ማስታወሻ ካርታ መለያ አምድ

en: Memory map sort order
am: የ ማስታወሻ ካርታ መለያ ደንብ

en: Open files sort column
am: የ ፋይል መለያ አምድ መክፈቻ

en: Open files sort order
am: ፋይሎች መክፈቻ በ መለያ ደንብ መሰረት

en: System Monitor Preferences
am: የ ስርአት መቆጣጠሪያ ምርጫ

en: Behavior
am: ባህሪ

en: _Update interval in seconds:
am: የ _ማሻሻያ ክፍተት በ ሰከንድ:

en: Enable _smooth refresh
am: _ለስላሳ ማነቃቂያ ማስቻያ

en: Alert before ending or _killing processes
am: ከ መጨረሱ ወይንም ሂደቱ ከ መጥፋቱ በፊት አስታውቀኝ

en: Information Fields
am: የ መረጃ ሜዳዎች

en: Process i_nformation shown in list:
am: በ ዝርዝር ውስጥ የሚታየው የ መ_ራጃ ሂደት

en: Graphs
am: ግራፍ

en: Show _all file systems
am: _ሁሉንም የ ፋይል ስርአት ማሳያ

en: File system i_nformation shown in list:
am: የ ፋይል መ_ረጃ በ ዝርዝር ውስጥ ማሳያ

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
am: የ ሂደቱን ቅድሚያ መቀየር አልተቻለም በ PID %d ወደ %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
am: ሂደቱን ማስቆም አልተቻለም በ PID %d በ ምልክት %d.
    %s

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
am: ሂደቱን ሟቋረጥ ዳታ ሊያጠፋ ይችላል: ክፍለ ጊዜውን ሊሰብር ይችላል: የ ደህንነት ችግር ሊፈጥር ይችላል: እባክዎን የማይመለስ ሂደት ብቻ ያቋርጡ

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
am: ሂደቱን ሟቋረጥ ዳታ ሊያጠፋ ይችላል: ክፍለ ጊዜውን ሊሰብር ይችላል: የ ደህንነት ችግር ሊፈጥር ይችላል: እባክዎን የማይመለስ ሂደት ብቻ ያቋርጡ

en: (%s Priority)
am: (%s ቅድሚያ)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
am: የ ሂደት ቅድሚያ መቀየሪያ “%s” (PID: %u)

en: Change _Priority
am: _ቅድሚያ መቀየሪያ

en: _Nice value:
am: _ጥሩ ዋጋ:

en: Note:
am: ማስታወሻ:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
am: የ ሂደት ቅድሚያ የሚሰጠው በ ጥሩ ዋጋ ነው: ዝቅተኛ ጥሩ ዋጋ ይስማማል ከ ከፍተኛ ቅድሚያ ጋር

en: Icon
am: ምልክት

en: Process Name
am: የሂደት ስም

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Status
am: ሁኔታው

en: Virtual Memory
am: Virtual ማስታወሻ

en: Resident Memory
am: የ ነበረው ማስታወሻ

en: Writable Memory
am: ሊጻፍበት የሚችል ማስታወሻ

en: Shared Memory
am: ማስታወሻ ማካፈያ

en: X Server Memory
am: የ X ሰርቨር ማስታወሻ

en: % CPU
am: % ሲፒዩ

en: CPU Time
am: የ CPU ጊዜ

en: Started
am: ጀምሯል

en: Nice
am: ጥሩ

en: ID
am: መለያ

en: Security Context
am: የ ደህንነት ይዞታ

en: Command Line
am: የ ትእዛዝ መስመር

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
am: ጣቢያ በ መጠበቅ ላይ

en: Control Group
am: ቡድን መቆጣጠሪያ

en: Unit
am: ክፍል

en: Session
am: ክፍለ ጊዜ

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
am: ተቀምጧል

en: Owner
am: ባለቤት

en: Priority
am: ቅድሚያ

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
am: መካከለኛ መጫኛ ለ መጨረሻ 1, 5, 15 ደቂቃዎች: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
am: ዝ/አ

en: Process Properties
am: የ ሂደት ባህሪዎች

en: Properties of process "%s" (PID %u):
am: የ ሂደት ባህሪዎች "%s" (PID %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
am: የ ተለቀቀው %s %s

note: translators: This is the type of architecture, for example: * "64-bit" or "32-bit"
en: %d-bit
am: %d-ቢት

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Kernel %s
am: ከረኔል %s

en: MATE %s
am: ሜት %s

note: hardware section
en: Hardware
am: ጠንካራ አካል

en: Memory:
am: ማስታወሻ

en: Processor:
am: ማቀናበሪያ:

note: disk space section
en: System Status
am: የ ስርአት ሁኔታዎች

en: Available disk space:
am: ዝግጁ የ ዲስክ ቦታዎች

en: Today %l:%M %p
am: ዛሬ %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
am: ትናንትና %l:%M %p

en: Running
am: በ ማስኬድ ላይ...

en: Stopped
am: ማስቆሚያ

en: Uninterruptible
am: ማቋረጥ አይቻልም

en: Sleeping
am: ተኝቷል
