mate-system-monitor 1.26.0 - en to ar translation catalogue (229 entries)

en: MATE System Monitor
ar: مرقاب نظام متّة

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
ar: مراقب للعمليات و الموارد في سطح مكتب متّة

en: System Monitor
ar: مراقب النظام

en: View current processes and monitor system state
ar: اعرض العمليات الحالية و راقب حالة النظام

en: Show the System tab
ar: أظهر لسان النظام

en: Show the Processes tab
ar: أظهر لسان العمليات

en: Show the Resources tab
ar: أظهر لسان الموارد

en: Show the File Systems tab
ar: أظهر لسان ملفات النظام

en: Device
ar: جهاز

en: Directory
ar: الدّليل

en: Type
ar: النّوع

en: Total
ar: المجموع

en: Free
ar: حر

en: Available
ar: متوفر

en: Used
ar: مُستخدَم

en: Fraction
ar: جزء

en: Title
ar: العنوان

en: The title of the color selection dialog
ar: عنوان حوار انتقاء الألوان

en: Pick a Color
ar: اختر لونًا

en: Current Color
ar: اللون الحالي

en: The selected color
ar: اللون المحدّد

en: Type of color picker
ar: نوع منتقِ اللون

en: Received invalid color data
ar: تمّ تلقي بيانات لون غير سليمة

en: Click to set graph colors
ar: انقر لضبط ألوان الرسم البياني

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
ar: _مرقاب

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _View
ar: _عرض

en: _Help
ar: _مساعدة

en: Search for _Open Files
ar: ابحث عن ال_ملفات المفتوحة

en: Search for open files
ar: ابحث عن الملفات المفتوحة

en: _Quit
ar: _خروج

en: Quit the program
ar: أغلِق البرنامج

en: _Stop Process
ar: أ_وقف العملية

en: Stop process
ar: أوقف العملية

en: _Continue Process
ar: _واصِل العملية

en: Continue process if stopped
ar: _واصِل العملية إذا كانت موقفة

en: Force process to finish normally
ar: أجبر العملية على الانتهاء عاديًا

en: Force process to finish immediately
ar: أجبر العملية على الانتهاء حالًا

en: _Change Priority
ar: _تغيير اﻷولوية

en: Change the order of priority of process
ar: غيّر اتجاه مستوى أهمية العملية

en: _Preferences
ar: ال_تّفضيلات

en: Configure the application
ar: اضبط التّطبيق

en: _Refresh
ar: أعد ال_تحميل

en: Refresh the process list
ar: أعد تحميل قائمة العمليات

en: _Memory Maps
ar: _خرائط الذاكرة

en: Open the memory maps associated with a process
ar: اعرض خرائط الذاكرة المرافقة للعملية

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
ar: افتح _ملفات

en: View the files opened by a process
ar: اعرض الملفات المفتوحة بالعملية

en: _Properties
ar: _خصائص

en: View additional information about a process
ar: رؤية معلومات إضافية حول العملية

en: _Contents
ar: الم_حتويات

en: Open the manual
ar: افتح الكتيّب

en: _About
ar: _عنْ

en: About this application
ar: عن هذا التّطبيق

en: _Dependencies
ar: ا_عتماديات

en: Show parent/child relationship between processes
ar: اعرض العلاقة أب/إبن بين العمليات

en: _Active Processes
ar: العمليات ال_نشطة

en: Show active processes
ar: أظهر العمليات النشطة

en: A_ll Processes
ar: ك_ل العمليات

en: Show all processes
ar: أظهر كل العمليات

en: M_y Processes
ar: _عملياتي

en: Show only user-owned processes
ar: عرض عمليات المستخدم فقط

en: Very High
ar: عال جدا

en: Set process priority to very high
ar: ضبط أولوية العملية على عالية جدا

en: High
ar: عال

en: Set process priority to high
ar: ضبط أولوية العملية على عالية

en: Normal
ar: عادية

en: Set process priority to normal
ar: ضبط أولوية العملية على عادية

en: Low
ar: منخفض

en: Set process priority to low
ar: ضبط أولوية العملية على منخفضة

en: Very Low
ar: منخفضة جدا

en: Set process priority to very low
ar: ضبط أولوية العملية على جد منخفضة

en: Custom
ar: مخصص

en: Set process priority manually
ar: ضبط الأولوية يدويا

en: End _Process
ar: أ_نه العملية

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
ar: اختر لونا لـ: '%s'

en: CPU History
ar: تاريخ المعالج

en: CPU
ar: وحدة المعالجة المركزية

en: CPU%d
ar: المعالج %Id

en: Memory and Swap History
ar: تاريخ الذاكرة و الذاكرة البديلة

en: Memory
ar: الذاكرة

en: Swap
ar: مساحة التبديل

en: Network History
ar: تاريخ الشبكة

en: Receiving
ar: المتلقّى

en: Total Received
ar: المجموع المُتلقّى

en: Sending
ar: المُرسَل

en: Total Sent
ar: المجموع المُرسَل

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ar: النّظام

en: Processes
ar: العمليّات

en: Resources
ar: الموارد

en: File Systems
ar: أنظمة الملفات

en: not available
ar: غير متاح

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
ar: %s (%.1f%%) من %s

en: %s/s
ar: %s\ثا

en: Error
ar: خطأ

en: Process
ar: عمليّة

en: Filename
ar: اسم الملف

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
ar: ابحث عن الملفات المفتوحة

en: _Name contains:
ar: الا_سم يحتوي:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ar: ا_مسح

en: Case insensitive matching
ar: مُطابقة غير حساسة للحالة

en: S_earch results:
ar: نتائج ال_بحث:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ar: بداية الذاكرة الافتراضية

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ar: نهاية الذاكرة الافتراضية

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ar: حجم الذاكرة الافتراضية

en: Flags
ar: خيارات

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
ar: إزاحة الذاكرة الافتراضية

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
ar: نظيفة خاصة

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
ar: وسخة خاصة

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
ar: نظيفة مشتركة

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
ar: وسخة مشتركة

en: Memory Maps
ar: خرائط الذاكرة

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
ar: خرائط الذاكرة للعملية "%s" (PID %Iu):

en: file
ar: ملفّ

en: pipe
ar: أنبوب

en: IPv6 network connection
ar: إتّصال شبكي IPv6

en: IPv4 network connection
ar: إتّصال شبكي IPv4

en: local socket
ar: مقبس محلي

en: unknown type
ar: نوع مجهول

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
ar: و.م.

en: Object
ar: كائن

en: Open Files
ar: الملفّات المفتوحة

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
ar: الملفات المفتوحة بالعملية "%s" (PID %Iu):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
ar: حجم و موضع النافذة الرئيسة على هيئة (عُرض، ارتفاع، س، ع)

en: Show process dependencies in tree form
ar: اعرض علاقات العمليات على شكل شجرة

en: Solaris mode for CPU percentage
ar: نمط سولاريس لنسبة استخدام المعالج المئوية

en: Enable/Disable smooth refresh
ar: تفعيل/تعطيل التحديث المرن

en: Show warning dialog when killing processes
ar: اعرض حوار تنبيه عند إنهاء عمليات

en: Time in milliseconds between updates of the process view
ar: الوقت بالمللي ثانية بين تحديثات مشهد العمليات

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
ar: الوقت بالمللي ثانية بين تحديثات الرسم البياني

en: Whether information about all file systems should be displayed
ar: أي من معلومات أنظمة الملفات يجب عرضها.

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
ar: حول عرض معلومات عن كل ملفات النظام ( بما فيها أنواعا مثل 'autofs' و 'procfs'). مفيدة للحصول على قائمة جميع ملفات النظام الموصولة حاليا.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
ar: الوقت بالمللي ثانية بين تحديثات قائمة الأجهزة

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
ar: تحدّد العمليات المعروضة افتراضيا. 0 للكل، 1 للمستخدم، و 2 للنشاط

en: Saves the currently viewed tab
ar: يحفظ اللسان المعروض حاليًا

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
ar: 0 لمعلومات النظام، 1 لقائمة العمليّات، 2 للموارد و 3 لقائمة الأقراص

en: Default graph CPU color
ar: اللون الافتراضي للرسم البياني للمعالج

en: Default graph cpu color
ar: اللون الافتراضي لخلفية الرّسم البياني للمعالج

en: Default graph memory color
ar: اللون الافتراضي للرسم البياني للذاكرة

en: Default graph swap color
ar: اللون الافتراضي لخلفية الذاكرة البديلة

en: Default graph incoming network traffic color
ar: اللون الافتراضي للرسم البياني لمرور الشبكة الداخل

en: Default graph outgoing network traffic color
ar: اللون الافتراضي للرسم البياني لمرور الشبكة الخارج

en: Show network traffic in bits
ar: اعرض سرعة الشبكة بالبتات

en: Process view sort column
ar: العمود المرتب في مشهد العمليات

en: Process view columns order
ar: ترتيب الأعمدة في مشهد العمليات

en: Process view sort order
ar: اتجاه الترتيب في مشهد العمليات

en: Width of process 'Waiting Channel' column
ar: اتساع عمود 'قناة الانتظار'

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
ar: اعرض عمود 'قناة الانتظار' عند بدء التشغيل

en: Width of process 'Control Group' column
ar: عُرض عمود 'مجموعة التحكم'

en: Show process 'Control Group' column on startup
ar: عرض عمود 'مجموعة التحكم' عند البدء

en: Width of process 'Unit' column
ar: عُرض عمود 'الوحدة'

en: Show process 'Unit' column on startup
ar: عرض عمود 'الوحدة' عند البدء

en: Width of process 'Session' column
ar: عُرض عمود 'الجلسة'

en: Show process 'Session' column on startup
ar: عرض عمود 'الجلسة' عند البدء

en: Width of process 'Seat' column
ar: اتساع عمود مقعد العملية

en: Show process 'Seat' column on startup
ar: اعرض عمود مقعد العملية عند بدء التشغيل

en: Width of process 'Owner' column
ar: عُرض عمود 'المالك'

en: Show process 'Owner' column on startup
ar: عرض عمود 'المالك' عند البدء

en: Disk view sort order
ar: عرض القرص في شكل مرتب

en: Disk view columns order
ar: ترتيب الأعمدة بمشهد القرص

en: Memory map sort column
ar: حفظ الخريطة في شكل اعمدة

en: Memory map sort order
ar: حفظ الخريطة في شكل مرتب

en: Open files sort column
ar: فتح الملفات في شكل أعمدة

en: Open files sort order
ar: فتح الملفات بطريقة مرتبة

en: System Monitor Preferences
ar: تفضيلات مراقب النظام

en: Behavior
ar: السلوك

en: _Update interval in seconds:
ar: ال_مدة بالثانية بين التحديثات الآلية:

en: Enable _smooth refresh
ar: _فعّل التحديث المرن

en: Alert before ending or _killing processes
ar: نبّه عند إنهاء أو _قتل العمليّات

en: Information Fields
ar: _حقول المعلومات

en: Process i_nformation shown in list:
ar: _معلومات العمليات المعروضة في القائمة:

en: Graphs
ar: رسوم بيانية

en: Show _all file systems
ar: عرض كل أنظمة الملفات

en: File system i_nformation shown in list:
ar: م_علومات نظام الملفات معروضة في قائمة:

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
ar: لا يُمكن تغيير أولوية العملية ذات  PID %d إلى %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
ar: لا يُمكن قتل العملية ذات PID %d بالإشارة %d.
    %s

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
ar: قتل عملية يمكن أن تخرّب البيانات أو توقف الجلسة أو تجلب خطرا أمنيا. يجب قتل العمليات غير المستجيبة فقط.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
ar: إنهاء عملية قد يخرب بيانات، يوقف الجلسة أو يسبّب خطرا أمنيا. يجب إنهاء العمليات عير المستجيبة فقط.

en: (%s Priority)
ar: (أولوية %s)

en: Change _Priority
ar: غيّر الأ_ولوية

en: _Nice value:
ar: قيمة Nice:

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
ar: أولوية العملية معطاة بقيمة nice. كلما انخفضت قيمت nice كلما أشارت لأولوية أكبر.

en: Icon
ar: أيقونة

en: Process Name
ar: اسم العملية

en: User
ar: المستخدم

en: Status
ar: الحالة

en: Virtual Memory
ar: الذّاكرة الخيالية

en: Resident Memory
ar: الذاكرة المقيمة

en: Writable Memory
ar: الذّاكرة القابلة للكتابة

en: Shared Memory
ar: الذاكرة المشتركة

en: X Server Memory
ar: ذاكرة خادوم X

en: % CPU
ar: % من المعالج

en: CPU Time
ar: وقت المعالج

en: Started
ar: وقت البداية

en: Nice
ar: الأولوية (Nice)

en: Security Context
ar: سياق الأمن

en: Command Line
ar: الأمر

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
ar: قَناة الانتظار

en: Control Group
ar: مجموعة التحكم

en: Unit
ar: وحدة

en: Session
ar: جلسة

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
ar: مقعد

en: Owner
ar: المالك

en: Priority
ar: الأولوية

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
ar: معدل التشغيل في الدقائق ال 1، 5، 15 الأخيرة: %0.2f، %0.2f، %0.2f

en: N/A
ar: غير متوفر

en: Process Properties
ar: خصائص العملية

en: Properties of process "%s" (PID %u):
ar: خصائص العملية "%s" (PID %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
ar: الإصدار %s %s

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
ar: إصدارة %s

note: translators: This is the type of architecture, for example: * "64-bit" or "32-bit"
en: %d-bit
ar: %d-بت

en: Unknown
ar: مجهول

en: Kernel %s
ar: النواة %s

en: MATE %s
ar: متّة %s

note: hardware section
en: Hardware
ar: العتاد

en: Memory:
ar: الذاكرة:

en: Processor:
ar: المعالج:

note: disk space section
en: System Status
ar: حالة النظام

en: Available disk space:
ar: مساحة القرص المتوفرة:

en: Today %l:%M %p
ar: اليوم %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
ar: اﻷمس %l:%M %p

en: Running
ar: شاغلة

en: Stopped
ar: متوقفة

en: Zombie
ar: في غيبوبة

en: Uninterruptible
ar: لا يمكن قطعها

en: Sleeping
ar: نائمة

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
ar: %uأ%uي

note: xgettext: days, hours (0 -> 23)
en: %ud%02uh
ar: %uي%02uس
