mate-system-monitor 1.26.0 - en to as translation catalogue (162 entries)

en: View current processes and monitor system state
as: চলমান প্ৰসেস চাওক চাওক সিস্টেমেৰ অবস্থা নিৰীক্ষণ কৰক

en: Show the System tab
as: সিস্টেমেৰ ট্যাব প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Device
as: ডিভাইস

en: Directory
as: ডিৰেক্টৰি

en: Type
as: ধৰন

en: Total
as: সৰ্বমোট

en: Free
as: মুক্ত

en: Available
as: উপস্থিত

en: Used
as: ব্যবহৃত

en: Fraction
as: ভগ্নাংশ

en: The title of the color selection dialog
as: ৰং বাছাইকাৰক ডায়ালগেৰ শিৰোনাম

en: Pick a Color
as: একটি ৰং নিৰ্বাচন কৰক

en: Current Color
as: বৰ্তমান ৰং

en: The selected color
as: বাছাইকৃত ৰং

en: Type of color picker
as: ৰঙ নিৰ্বাচনেৰ ধৰন

en: Received invalid color data
as: অবৈধ ৰঙৰ তথ্য গ্ৰহণ কৰা হ'ল

en: Click to set graph colors
as: গ্ৰাফেৰ ৰঙ নিৰ্ধাৰণ কৰতে ক্লিক কৰক

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
as: নিৰীক্ষণ ব্যবস্থা (_M)

en: _Edit
as: সম্পাদনা (_E)

en: _View
as: প্ৰদৰ্শন (_V)

en: _Help
as: সাহায্য (_H)

en: Search for _Open Files
as: খোলা ফাইল অনুসন্ধান কৰক (_O)

en: Search for open files
as: খোলা ফাইল অনুসন্ধান কৰক

en: _Quit
as: প্ৰস্থান (_Q)

en: Quit the program
as: প্ৰোগ্ৰামৰ পৰা প্ৰস্থান কৰক

en: _Stop Process
as: প্ৰসেস বন্ধ কৰক (_S)

en: Stop process
as: প্ৰসেস বন্ধ কৰক

en: _Continue Process
as: প্ৰসেস সক্ৰিয় ৰাখা হ'ব (_C)

en: Continue process if stopped
as: প্ৰসেস বন্ধ কৰা হলে চালু কৰা হ'ব

en: Force process to finish normally
as: বলপূৰ্বক প্ৰসেসটি স্বাভাবিকৰূপে সমাপ্ত কৰক

en: Force process to finish immediately
as: বলপূৰ্বক প্ৰসেসটি এই মুহূৰ্তে সমাপ্ত কৰক

en: Change the order of priority of process
as: প্ৰসেসেৰ গুৰুত্বেৰ ক্ৰম পৰিবৰ্তন কৰক

en: _Preferences
as: পছন্দ (_P)

en: Configure the application
as: অ্যাপ্লিকেশন কনফিগাৰ কৰক

en: _Refresh
as: নতুন কৰে প্ৰদৰ্শন (_R)

en: Refresh the process list
as: প্ৰসেসেৰ তালিকা নতুন কৰে প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: _Memory Maps
as: মেমৰি ম্যাপ (_M)

en: Open the memory maps associated with a process
as: প্ৰসেসেৰ সাথে যুক্ত মেমৰি ম্যাপ খুলুন

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
as: ফাইল খুলুন (_F)

en: View the files opened by a process
as: প্ৰসেসৰ দ্বাৰা খোলা ফাইল চাওক

en: _Properties
as: বৈশিষ্ট্যাবলী (_P)

en: _Contents
as: বিষয়বস্তু (_C)

en: Open the manual
as: সহায়িকা খুলুন

en: _About
as: বিষয়ে (_A)

en: About this application
as: এপ্লিকেশন পৰিচিত

en: _Dependencies
as: নিৰ্ভৰতা (_D)

en: Show parent/child relationship between processes
as: প্ৰসেসেৰ মধ্যে প্যাৰেন্ট/চাইল্ড সম্পৰ্ক প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: _Active Processes
as: সক্ৰিয় প্ৰসেস (_A)

en: Show active processes
as: সক্ৰিয় প্ৰসেস প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: A_ll Processes
as: সকল প্ৰসেস (_l)

en: Show all processes
as: সকল প্ৰসেস প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: M_y Processes
as: ব্যবহাৰকাৰীৰ প্ৰসেস (_y)

en: High
as: উচ্চ

en: Normal
as: স্বাভাবিক

en: Low
as: নিম্ন

en: Custom
as: নিজস্ব

en: End _Process
as: প্ৰসেস সমাপ্ত কৰক (_P)

en: CPU History
as: CPU ব্যবহাৰ সংক্ৰান্ত পূৰ্ববৰ্তী তথ্য

en: Memory and Swap History
as: মেমৰি চাওক Swap ব্যবহাৰ সংক্ৰান্ত পূৰ্ববৰ্তী তথ্য

en: Memory
as: মেমৰি

en: Network History
as: নেটওয়াৰ্ক ব্যবহাৰ সংক্ৰান্ত পূৰ্ববৰ্তী তথ্য

en: Receiving
as: প্ৰাপ্ত কৰা হচ্ছে

en: Total Received
as: সৰ্বমোট প্ৰাপ্ত

en: Sending
as: প্ৰেৰিত হচ্ছে

en: Total Sent
as: সৰ্বমোট প্ৰেৰিত

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালী

en: Processes
as: প্ৰসেস

en: Resources
as: ৰিসোৰ্সসমূহ

en: File Systems
as: ফাইল-সিস্টেম

en: Error
as: ত্ৰুটি

en: Process
as: প্ৰসেস

en: Filename
as: ফাইলেৰ নাম

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
as: খোলা ফাইল অনুসন্ধান কৰা হয়

en: _Name contains:
as: নাম (সম্পূৰ্ণ/আংশিক): (_N)

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
as: পৰিষ্কাৰ কৰক (_l)

en: Case insensitive matching
as: হৰফেৰ ছাঁদ বিনা মেলানো হ'ব

en: S_earch results:
as: অনুসন্ধানেৰ ফলাফল: (_e)

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
as: VM প্ৰাৰম্ভ

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
as: VM সমাপ্ত

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
as: VM মাপ

en: Flags
as: ফ্ল্যাগ

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
as: VM অফ-সেট

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
as: অপৰিবৰ্তিত প্ৰাইভেট মেমৰি

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
as: পৰিবৰ্তিত প্ৰাইভেট মেমৰি

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
as: অপৰিবৰ্তিত শেয়াৰ্ড মেমৰি

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
as: পৰিবৰ্তিত শেয়াৰ্ড মেমৰি

en: Memory Maps
as: মেমৰি ম্যাপ

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
as: "%s" (PID %u) প্ৰসেসেৰ মেমৰি ম্যাপ:(_M)

en: file
as: ফাইল: [1]

en: pipe
as: পাইপ

en: IPv6 network connection
as: IPv6 নেটওয়াৰ্ক সংযোগ

en: IPv4 network connection
as: IPv4 নেটওয়াৰ্ক সংযোগ

en: local socket
as: স্থানীয় সকেট

en: unknown type
as: অজানা ধৰন

en: Object
as: অবজেক্ট

en: Open Files
as: ফাইল খুলুন

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
as: প্ৰসেস "%s" (PID %u) দ্বাৰা খোলা ফাইল:_F

en: Show process dependencies in tree form
as: প্ৰসেসেৰ নিৰ্ভৰত ট্ৰি-বিন্যাসে প্ৰদৰ্শিত হ'ব

en: Solaris mode for CPU percentage
as: CPU-ৰ শতাংশেৰ জন্য Solaris মোড

en: Enable/Disable smooth refresh
as: স্মুথ ৰিফ্ৰেশ ব্যবস্থা সক্ৰিয়/নিষ্ক্ৰিয় কৰক

en: Show warning dialog when killing processes
as: প্ৰসেস kill কৰাৰ সময় সতৰ্কতাসূচক ডায়লগ বক্স প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Time in milliseconds between updates of the process view
as: প্ৰসেস প্ৰদৰ্শন আপডেটেৰ মধ্যবৰ্তী সময়, মিলিসেকেন্ডে ব্যক্ত

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
as: গ্ৰাফ আপডেটেৰ মধ্যবৰ্তী সময়, মিলিসেকেন্ডে ব্যক্ত

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
as: ডিভাইস তালিকা আপডেট কৰাৰ মধ্যে অন্তৰ্বৰ্তী সময়কাল, মিলিসেকেন্ডে ব্যক্ত

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
as: ডিফল্টৰূপে প্ৰদৰ্শিত প্ৰসেসেৰ তালিকা নিৰ্ধাৰণ কৰতে ব্যবহৃত। মান 0(০) হলে সমস্ত, 1(১) হলে শুধুমাত্ৰ ব্যবহাৰকাৰীৰ চাওক 2(২) হলে বৰ্তমানে সক্ৰিয় প্ৰসেস।

en: Saves the currently viewed tab
as: বৰ্তমানে প্ৰদৰ্শিত ট্যাব সংৰক্ষণ কৰতে ব্যবহৃত

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
as: সিস্টেমেৰ তথ্যেৰ জন্য 0, প্ৰসেস তালিকাৰ জন্য 1, ৰিসোৰ্সেৰ জন্য 2 চাওক ডিস্কেৰ তালিকাৰ জন্য 3

en: Default graph cpu color
as: গ্ৰাফ cpu'ৰ ডিফল্ট ৰং

en: Default graph swap color
as: গ্ৰাফ swap'ৰ ডিফল্ট ৰং

en: Default graph incoming network traffic color
as: আগমণকাৰী নেটওয়াৰ্ক ট্ৰ্যাফিকেৰ গ্ৰাফেৰ ডিফল্ট ৰং

en: Default graph outgoing network traffic color
as: বাহিৰমূখী নেটওয়াৰ্ক ট্ৰ্যাফিকেৰ গ্ৰাফেৰ ডিফল্ট ৰং

en: Process view sort column
as: প্ৰসেস অনুযায়ী প্ৰদৰ্শনে কলামেৰ ক্ৰম সুবন্যস্ত কৰক

en: Process view columns order
as: প্ৰসেস অনুযায়ী প্ৰদৰ্শনে কলামেৰ ক্ৰম

en: Process view sort order
as: প্ৰসেস অনুযায়ী প্ৰদৰ্শনেৰ অনুক্ৰম সুবিন্যস্ত কৰক

en: Width of process 'Waiting Channel' column
as: প্ৰসেস 'অপেক্ষাৰত চ্যানেল' কলামেৰ প্ৰস্থ

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
as: প্ৰাৰম্ভে প্ৰসেস 'অপেক্ষাৰত চ্যানেল' কলাম প্ৰদৰ্শিত হ'ব

en: Disk view columns order
as: ডিস্ক প্ৰদৰ্শন ব্যবস্থায় কলামেৰ ক্ৰম

en: System Monitor Preferences
as: System Monitor সংক্ৰান্ত পছন্দ

en: Behavior
as: আচৰণ

en: _Update interval in seconds:
as: আপডেটেৰ মধ্যবৰ্তী বিৰতি, সেকেন্ড দ্বাৰা ব্যক্ত:(_U)

en: Enable _smooth refresh
as: স্মুথ ৰিফ্ৰেশ ব্যবস্থা সক্ৰিয় কৰা হ'ব(_s)

en: Alert before ending or _killing processes
as: প্ৰসেস সমাপ্ত অথবা kill কৰাৰ পূৰ্বে সতৰ্কবাৰ্তা প্ৰদৰ্শিত হ'ব (_k)

en: Information Fields
as: তথ্যেৰ ক্ষেত্ৰ

en: Process i_nformation shown in list:
as: তালিকায় প্ৰদৰ্শিত প্ৰসেসেৰ তথ্য: (_n)

en: Graphs
as: গ্ৰাফ

en: File system i_nformation shown in list:
as: তালিকায় প্ৰদৰ্শিত ফাইল সিস্টেমেৰ তথ্য: (_n)

en: Change _Priority
as: গুৰুত্ব পৰিবৰ্তন কৰক (_P)

en: _Nice value:
as: Nice'ৰ মান:(_N)

en: Note:
as: নোট

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
as: প্ৰসেসেৰ গুৰুত্ব nice মান দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত হয়। nice'ৰ মান তুলনামূলকৰূপে কম হলে প্ৰসেসেৰ গুৰুত্বেৰ মাত্ৰা বেশি হ'ব।

en: Icon
as: আইকন

en: Process Name
as: প্ৰসেসেৰ নাম

en: User
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা

en: Status
as: অবস্থা

en: Virtual Memory
as: ভাৰ্চুয়াল মেমৰি

en: Resident Memory
as: ৰেসিডেন্ট মেমৰি

en: Writable Memory
as: লিখনযোগ্য মেমৰি

en: Shared Memory
as: যৌথৰূপে ব্যবহৃত (শেয়াৰ) মেমৰি

en: X Server Memory
as: X সাৰ্ভাৰ মেমৰি

en: CPU Time
as: CPU সময়

en: Started
as: প্ৰাৰম্ভকাল

en: Nice
as: নাইচ

en: Security Context
as: সিকিউৰিটি কনটেক্সট

en: Command Line
as: আদেশ শাৰী

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
as: অপেক্ষাৰত চ্যানেল

en: Owner
as: মালিক

en: Priority
as: অগ্ৰগণ্য

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
as: সৰ্বশেষ ১, ৫, ১৫ মিনিটে ব্যবহাৰেৰ গড় চাপ: %0.2f, %0.2f, %0.2f

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
as: ৰিলিজ %s

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: Kernel %s
as: কাৰ্নেল %s

note: hardware section
en: Hardware
as: যান্ত্ৰিক সামগ্ৰী

en: Memory:
as: মেমৰি:

en: Processor:
as: প্ৰসেসৰ:

en: Available disk space:
as: ডিস্কেৰ উপলব্ধ স্থান:

en: Today %l:%M %p
as: আজ %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
as: গতকাল %l:%M %p

en: Running
as: চলমান

en: Stopped
as: স্থগিত

en: Zombie
as: জম্বি

en: Uninterruptible
as: নিৰবিচ্ছিন্নভাবে

en: Sleeping
as: নিদ্ৰিত
