mate-system-monitor 1.26.0 - en to bs translation catalogue (67 entries)

en: System Monitor
bs: Nadzor sistema

en: View current processes and monitor system state
bs: Pregled trenutnih procesa i nadzor stanja sistema

en: Device
bs: Uređaj

en: Directory
bs: Direktorij

en: Type
bs: Tip

en: Total
bs: Ukupno

en: Used
bs: Korišteno

en: Title
bs: Naslov

en: The title of the color selection dialog
bs: Naslov dijaloga odabira boje

en: Pick a Color
bs: Izaberi boju

en: Current Color
bs: Trenutna boja

en: The selected color
bs: Izabrana boja

en: Received invalid color data
bs: Primljeni nevažeći podaci o bojama

en: _Edit
bs: _Ured

en: _View
bs: _Pogled

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _Quit
bs: _Izađi

en: Quit the program
bs: Izađi iz programa

en: _Preferences
bs: _Postavke

en: Configure the application
bs: Podesite aplikaciju

en: _Memory Maps
bs: _Memorijske mape

en: _Properties
bs: _Osobine

en: _Contents
bs: _Sadržaj

en: _About
bs: _O

en: About this application
bs: O ovoj aplikaciji

en: Very High
bs: Veoma visoko

en: High
bs: Visoko

en: Low
bs: Nisko

en: Custom
bs: Prilagođeno

en: End _Process
bs: Završi _proces

en: CPU History
bs: CPU historija

en: Memory and Swap History
bs: Historija memorije i swapa

en: Memory
bs: Memorija

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
bs: Sistem

en: Error
bs: Greška

en: Filename
bs: Ime datoteke

en: _Name contains:
bs: _Ime sadrži:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
bs: _Očisti

en: S_earch results:
bs: _Rezultati pretraživanja:

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
bs: VM Kraj

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
bs: VM Veličina

en: Flags
bs: Zastave

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
bs: Pomak VM

en: Memory Maps
bs: Memorijske mape

en: file
bs: fajl

en: unknown type
bs: nepoznat tip

en: Open Files
bs: Otvori fajlove

en: System Monitor Preferences
bs: Opcije monitora sistema

en: Behavior
bs: Ponašanje

en: Graphs
bs: Grafikoni

en: Change _Priority
bs: Promjeni _Prioritet

en: _Nice value:
bs: _Nice vrijednost:

en: Note:
bs: Bilješka:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
bs: Prioritet procesa dat je njegovom nice vrijednošću. Niža nije vrijednost odgovara većem prioritetu.

en: Icon
bs: Ikona

en: Process Name
bs: Ime procesa

en: User
bs: Korisnik

en: Resident Memory
bs: Rezidentna memorija

en: Shared Memory
bs: Djeljenja memorija

en: X Server Memory
bs: X server memorija

en: Command Line
bs: Komandna linija

en: Owner
bs: Vlasnik

en: Unknown
bs: Nepoznato

note: hardware section
en: Hardware
bs: Hardver

en: Running
bs: Pokrećem

en: Stopped
bs: Zaustavljeno

en: Sleeping
bs: Spavanje
