mate-system-monitor 1.26.0 - en to cmn translation catalogue (165 entries)

en: System Monitor
cmn: 系統監控

en: View current processes and monitor system state
cmn: 顯示目前的程序並監控系統的狀態

en: Show the System tab
cmn: 顯示系統分頁

en: Device
cmn: 裝置

en: Directory
cmn: 目錄

en: Type
cmn: 類型

en: Total
cmn: 總數

en: Free
cmn: 剩餘

en: Available
cmn: 可用

en: Used
cmn: 已使用

en: Fraction
cmn: 分數

en: The title of the color selection dialog
cmn: 顏色選擇對話盒的標題

en: Pick a Color
cmn: 選取顏色

en: Current Color
cmn: 目前的顏色

en: The selected color
cmn: 選取的顏色

en: Type of color picker
cmn: 色彩選擇類型

en: Received invalid color data
cmn: 收到了無效的顏色資料

en: Click to set graph colors
cmn: 按下這裡可以設定圖表顏色

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
cmn: 監控(_M)

en: _Edit
cmn: 編輯(_E)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: Search for _Open Files
cmn: 搜尋已開啟檔案(_O)

en: Search for open files
cmn: 搜尋已開啟檔案

en: _Quit
cmn: 離開(_Q)

en: Quit the program
cmn: 結束程式

en: _Stop Process
cmn: 停止程序(_S)

en: Stop process
cmn: 停止程序

en: _Continue Process
cmn: 繼續程序(_C)

en: Continue process if stopped
cmn: 繼續已被停止的程序

en: Force process to finish normally
cmn: 立刻以正常方式終止程序

en: Force process to finish immediately
cmn: 立刻強行終止程序

en: Change the order of priority of process
cmn: 變更程序的優先等級 (nice 值)

en: _Preferences
cmn: 偏好設定(_P)

en: Configure the application
cmn: 設定應用程式

en: _Refresh
cmn: 重新整理(_R)

en: Refresh the process list
cmn: 重新整理程序列表

en: _Memory Maps
cmn: 記憶對映(_M)

en: Open the memory maps associated with a process
cmn: 顯示該程序的記憶對映情況

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
cmn: 已開啟的檔案(_F)

en: View the files opened by a process
cmn: 顯示該程序開啟了哪些檔案

en: _Properties
cmn: 屬性(_P)

en: _Contents
cmn: 內容(_C)

en: Open the manual
cmn: 開啟使用手冊

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: About this application
cmn: 關於此程式

en: _Dependencies
cmn: 相依關係(_D)

en: Show parent/child relationship between processes
cmn: 顯示各程序之間的主從關係

en: _Active Processes
cmn: 運行中的程序(_A)

en: Show active processes
cmn: 顯示運行中的程序

en: A_ll Processes
cmn: 所有程序(_L)

en: Show all processes
cmn: 顯示所有程序

en: M_y Processes
cmn: 我的程序(_Y)

en: High
cmn: 高

en: Normal
cmn: 一般

en: Low
cmn: 低

en: Custom
cmn: 自訂

en: End _Process
cmn: 終止程序(_P)

en: CPU History
cmn: CPU 使用量記錄

en: Memory and Swap History
cmn: 記憶體/交換記憶使用量記錄

en: Memory
cmn: 記憶體

en: Swap
cmn: 置換

en: Network History
cmn: 網路記錄

en: Receiving
cmn: 接收中

en: Total Received
cmn: 總共接收

en: Sending
cmn: 傳送中

en: Total Sent
cmn: 總共傳送

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
cmn: 系統

en: Processes
cmn: 程序

en: Resources
cmn: 資源

en: File Systems
cmn: 檔案系統

en: Error
cmn: 錯誤

en: Process
cmn: 程序

en: Filename
cmn: 檔案名稱

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
cmn: 搜尋已開啟檔案

en: _Name contains:
cmn: 名稱包含(_N):

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
cmn: 清除(_L)

en: Case insensitive matching
cmn: 區分大小寫

en: S_earch results:
cmn: 搜尋結果(_E):

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
cmn: VM 開始

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
cmn: VM 終結

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
cmn: VM 大小

en: Flags
cmn: 旗標

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
cmn: 記憶體內容未被修改

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
cmn: 記憶體內容已被修改

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
cmn: 分享記憶體未被修改

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
cmn: 分享記憶體已被修改

en: Memory Maps
cmn: 記憶對映

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
cmn: 程序 “%s”(_PID %u) 的記憶配置：

en: file
cmn: 檔案

en: pipe
cmn: 管道

en: IPv6 network connection
cmn: IPv6 網路連線

en: IPv4 network connection
cmn: IPv4 網路連線

en: local socket
cmn: 本機 socket

en: unknown type
cmn: 類型不詳

en: Object
cmn: 物件

en: Open Files
cmn: 開啟檔案

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
cmn: 程序 “%s” (PI_D %u) 所開啟的檔案:

en: Show process dependencies in tree form
cmn: 以樹狀方式顯示程序間的相依性

en: Solaris mode for CPU percentage
cmn: CPU 百分比使用 Solaris 模式

en: Enable/Disable smooth refresh
cmn: 啟用/停用平滑更新

en: Show warning dialog when killing processes
cmn: 準備強行終止程序時顯示警告訊息對話方塊

en: Time in milliseconds between updates of the process view
cmn: 程序列表每次更新的時間，以毫秒表示

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
cmn: 資源圖表每次更新的時間，以毫秒表示

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
cmn: 儲存裝置列表每次更新的時間，以毫秒表示

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
cmn: 決定顯示哪一類程序。0 表示全部，1 只顯示用家自己的程序，2 只顯示目前仍然活躍的程序。

en: Saves the currently viewed tab
cmn: 本數值表示程式下次啟動時顯示的分頁

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
cmn: 0  為系統資訊，1 為程序列表，2 為資源，3 為磁碟列表

en: Default graph cpu color
cmn: 圖表預設表示 CPU 的顏色

en: Default graph swap color
cmn: 圖表預設表示交換記憶的顏色

en: Default graph incoming network traffic color
cmn: 預設網路圖表（流入）的顏色

en: Default graph outgoing network traffic color
cmn: 預設網路圖表（流出）的顏色

en: Process view sort column
cmn: 程序根據哪一欄排序

en: Process view columns order
cmn: 程序顯示欄的順序

en: Process view sort order
cmn: 排列程序的次序

en: Width of process 'Waiting Channel' column
cmn: 程序欄中「等待頻道」的寬度

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
cmn: 啟動時在程序欄位中顯示「等待頻道」

en: Disk view columns order
cmn: 磁碟顯示欄位次序

en: System Monitor Preferences
cmn: 系統監控程式偏好設定

en: Behavior
cmn: 運作方式

en: _Update interval in seconds:
cmn: 更新間隔(_U):

en: Enable _smooth refresh
cmn: 啟用平滑更新(_S)

en: Alert before ending or _killing processes
cmn: 當程序結束或被強行終止前發出警告(_K)

en: Information Fields
cmn: 資訊欄

en: Process i_nformation shown in list:
cmn: 列表中顯示的程序資訊(_N):

en: Graphs
cmn: 圖表

en: File system i_nformation shown in list:
cmn: 列表中顯示的系統資訊(_N):

en: Change _Priority
cmn: 變更優先等級(_P)

en: _Nice value:
cmn: _Nice 值：

en: Note:
cmn: 記錄：

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
cmn: 程序是否優先執行可由它的 nice 值得出。較低的 nice 值表示較優先執行。

en: Icon
cmn: 圖示

en: Process Name
cmn: 程序名稱

en: User
cmn: 使用者

en: Status
cmn: 狀態

en: Virtual Memory
cmn: 虛擬記憶體

en: Resident Memory
cmn: 常駐記憶體

en: Writable Memory
cmn: 可寫記憶體

en: Shared Memory
cmn: 分享記憶體

en: X Server Memory
cmn: X 伺服器記憶體

en: CPU Time
cmn: CPU 運行時間

en: Started
cmn: 已開始

en: Security Context
cmn: 安全性內容

en: Command Line
cmn: 命令列

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
cmn: 等待頻道

en: Owner
cmn: 擁有者

en: Priority
cmn: 優先等級

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
cmn: 最後 1、5、15 分鐘的平均負載：%0.2f，%0.2f，%0.2f

en: N/A
cmn: 不適用

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
cmn: 版本 %s

en: Unknown
cmn: 不明

en: Kernel %s
cmn: 核心 %s

note: hardware section
en: Hardware
cmn: 硬體

en: Memory:
cmn: 記憶體：

en: Processor:
cmn: 處理器：

en: Available disk space:
cmn: 磁碟可用空間：

en: Today %l:%M %p
cmn: 今天 %p %l:%M

en: Yesterday %l:%M %p
cmn: 昨天 %p %l:%M

en: %a %l:%M %p
cmn: %a%p %l:%M

en: %b %d %l:%M %p
cmn: %m 月 %d 日 %p %l:%M

en: %b %d %Y
cmn: %Y 年 %m 月 %d 日

en: Running
cmn: 執行中

en: Stopped
cmn: 已停止

en: Uninterruptible
cmn: 無法中斷

en: Sleeping
cmn: 睡眠中
