mate-system-monitor 1.26.0 - en to cs translation catalogue (313 entries)

en: MATE System Monitor
cs: Sledování systému MATE

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
cs: Sledování procesů a systémových prostředků pro MATE

en: MATE System Monitor allows to graphically view and manipulate the running processes on your system. It also provides an overview of available resources, such as CPU and memory.
cs: Sledování systému MATE umožňuje graficky prohlížet a manipulovat se spuštěnými procesy ve vašem systému. Poskytuje také přehled o dostupných systémových prostředcích, jako jsou např. procesor a paměť.

en: MATE System Monitor is a fork of GNOME System Monitor and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and System Monitor, please visit the project's home page.
cs: Aplikace Sledování systému MATE je forkem aplikace GNOME System Monitor a je součástí prostředí MATE. Pokud se chcete dozvědět více o MATE a Sledování systému, navštivte domovskou stránku projektu.

en: System Monitor
cs: Sledování systému

en: View current processes and monitor system state
cs: Zobrazit aktuální procesy a sledovat stav systému

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;system;monitor;process;list;view;current;resources;
cs: MATE;systém;sytému;monitor;sledování;proces;seznam;pohled;zobrazení;zobrazit;aktuální;systémové;zdroje;prostředky;

en: Kill process
cs: Vynutit ukončení procesu

en: Privileges are required to control other users' processes
cs: K ovládání procesů jiného uživatele je nutné oprávnění

en: Renice process
cs: Změnit prioritu procesu

en: Privileges are required to change the priority of processes
cs: Ke změně priority procesu je nutné oprávnění

en: Show the System tab
cs: Zobrazit kartu Systém

en: Show the Processes tab
cs: Zobrazit kartu Procesy

en: Show the Resources tab
cs: Zobrazit kartu Prostředky

en: Show the File Systems tab
cs: Zobrazit kartu Souborové systémy

en: System Monitor is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Aplikace Sledování systému je svobodný software; můžete jej šířit a/nebo upravovat podle podmínek GNU General Public License, kterou vydává Free Software Foundation; buď verze 2 této licence, nebo (podle vašeho uvážení) jakékoli pozdější verze.

en: System Monitor is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cs: Aplikace Sledování systému je rozšiřována v naději, že bude užitečná, avšak BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY; neposkytují se ani odvozené záruky PRODEJNOSTI anebo VHODNOSTI PRO URČITÝ ÚČEL.  Další podrobnosti hledejte v GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with System Monitor; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
cs: Kopii GNU General Public License byste měli obdržet spolu s tímto programem; pokud se tak nestalo, napište si o ni Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: About System Monitor
cs: O aplikaci Sledování systému

en: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 MATE developers
cs: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 Vývojáři MATE

en: Device
cs: Zařízení

en: Directory
cs: Adresář

en: Type
cs: Typ

en: SubVolume
cs: Podsvazek

en: Total
cs: Celkem

en: Free
cs: Volné

en: Available
cs: K dispozici

en: Used
cs: Použito

en: Fraction
cs: Podíl

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
cs: Plný procentuální podíl výběrů barvy výsečového grafu

en: Title
cs: Nadpis

en: The title of the color selection dialog
cs: Nadpis dialogu výběru barvy

en: Pick a Color
cs: Vybrat barvu

en: Current Color
cs: Aktuální barva

en: The selected color
cs: Vybraná barva

en: Type of color picker
cs: Typ výběru barvy

en: Received invalid color data
cs: Byly zadány neplatné hodnoty pro barvu

en: Click to set graph colors
cs: Kliknutím nastavíte barvy grafu

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
cs: _Sledování

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _View
cs: _Zobrazit

en: _Help
cs: _Nápověda

en: Search for _Open Files
cs: Hledat _otevřené soubory

en: Search for open files
cs: Hledat otevřené soubory

en: _Quit
cs: U_končit

en: Quit the program
cs: Ukončit program

en: _Stop Process
cs: Za_stavit proces

en: Stop process
cs: Zastavit proces

en: _Continue Process
cs: _Pokračovat v procesu

en: Continue process if stopped
cs: Pokračovat v procesu, je-li zastaven

en: _End Process | _End Processes
cs[0]: U_končit proces
cs[1]: U_končit procesy
cs[2]: U_končit procesy
cs[3]: U_končit procesy

en: Force process to finish normally
cs: Vynutit běžné ukončení procesu

en: _Kill Process | _Kill Processes
cs[0]: _Zabít proces
cs[1]: _Zabít procesy
cs[2]: _Zabít procesy
cs[3]: _Zabít procesy

en: Force process to finish immediately
cs: Vynutit okamžité ukončení procesu

en: _Change Priority
cs: _Změnit prioritu

en: Change the order of priority of process
cs: Změnit pořadí priority procesu

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: Configure the application
cs: Nastavit aplikaci

en: _Refresh
cs: _Načíst znovu

en: Refresh the process list
cs: Znovu načíst seznam procesů

en: _Memory Maps
cs: _Mapy paměti

en: Open the memory maps associated with a process
cs: Otevřít mapy paměti asociované s procesem

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
cs: Otevřené _soubory

en: View the files opened by a process
cs: Zobrazit soubory otevřené procesem

en: _Properties
cs: _Vlastnosti

en: View additional information about a process
cs: Zobrazit další informace o procesu

en: _Contents
cs: _Obsah

en: Open the manual
cs: Otevřít příručku

en: _About
cs: O _aplikaci

en: About this application
cs: O této aplikaci

en: _Dependencies
cs: _Součásti, na kterých závisí

en: Show parent/child relationship between processes
cs: Zobrazovat vztahy rodič/potomek mezi procesy

en: _Active Processes
cs: _Aktivní procesy

en: Show active processes
cs: Zobrazit aktivní procesy

en: A_ll Processes
cs: _Všechny procesy

en: Show all processes
cs: Zobrazit všechny procesy

en: M_y Processes
cs: _Moje procesy

en: Show only user-owned processes
cs: Zobrazit pouze procesy vlastněné uživatelem

en: Very High
cs: Velmi vysoká

en: Set process priority to very high
cs: Nastavit prioritu procesu na velmi vysokou

en: High
cs: Vysoká

en: Set process priority to high
cs: Nastavit prioritu procesu na vysokou

en: Normal
cs: Normální

en: Set process priority to normal
cs: Nastavit prioritu procesu na normální

en: Low
cs: Nízká

en: Set process priority to low
cs: Nastavit prioritu procesu na nízkou

en: Very Low
cs: Velmi nízká

en: Set process priority to very low
cs: Nastavit prioritu procesu na velmi nízkou

en: Custom
cs: Vlastní

en: Set process priority manually
cs: Nastavit prioritu procesu ručně

en: End _Process
cs: U_končit proces

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
cs: Vyberte si barvu pro '%s'

en: CPU History
cs: Historie procesoru

en: CPU
cs: Procesor

en: CPU%d
cs: Procesor%d

en: Memory and Swap History
cs: Historie použití paměti a odkládacího prostoru

en: Memory
cs: Paměť

en: Swap
cs: Odkládací prostor

en: Network History
cs: Historie sítě

en: Receiving
cs: Příjem

en: Total Received
cs: Celkem přijato

en: Sending
cs: Odesílání

en: Total Sent
cs: Celkem odesláno

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
cs: Systém

en: Processes
cs: Procesy

en: Resources
cs: Prostředky

en: File Systems
cs: Souborové systémy

en: %u second | %u seconds
cs[0]: %u sekunda
cs[1]: %u sekundy
cs[2]: %u sekund
cs[3]: %u sekund

en: not available
cs: nedostupné

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
cs: %s (%.1f%%) z %s

en: Error
cs: Chyba

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
cs: „%s“ není platným regulárním Perl výrazem.

en: Process
cs: Proces

en: Filename
cs: Název souboru

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
cs: Hledat otevřené soubory

en: _Name contains:
cs: _Název obsahuje:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
cs: S_mazat

en: Case insensitive matching
cs: Shoda s rozlišením velikosti písmen

en: S_earch results:
cs: Výsledky hl_edání:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
cs: Start VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
cs: Konec VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
cs: Velikost VM

en: Flags
cs: Příznaky

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
cs: Posun VM

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
cs: Soukromá clean

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
cs: Soukromá dirty

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
cs: Sdílená clean

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
cs: Sdílená dirty

en: Inode
cs: I-uzel

en: Memory Maps
cs: Mapy paměti

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
cs: _Mapy paměti procesu "%s" (PID %u):

en: file
cs: soubor

en: pipe
cs: roura

en: IPv6 network connection
cs: Připojení k síti IPv6

en: IPv4 network connection
cs: Připojení k síti IPv4

en: local socket
cs: místní socket

en: unknown type
cs: neznámý typ

en: Object
cs: Objekt

en: Open Files
cs: Otevřené soubory

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
cs: _Soubory otevřené procesem „%s“ (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
cs: Hlavní velikost okna a pozice formou (šířka, výška, xpozice, ypozice)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
cs: Je-li POVOLENO, hlavní okno bude otevřeno maximalizované, čili uložené rozměry a pozice okna budou ignorovány.

en: Show process dependencies in tree form
cs: Zobrazovat závislosti procesů ve formě stromu

en: Solaris mode for CPU percentage
cs: Režim procent procesoru jako v Solaris

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
cs: Je-li "true", system-monitor pracuje v "režimu Solaris", ve kterém je využití CPU u úlohy děleno celkovým počtem CPU. Jinak pracuje v "režimu Irix".

en: Enable/Disable smooth refresh
cs: Povolit/zakázat plynulé aktualizování

en: Show warning dialog when killing processes
cs: Zobrazit varovný dialog při zabíjení procesů

en: Time in milliseconds between updates of the process view
cs: Čas v milisekundách mezi aktualizacemi zobrazení procesů

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
cs: Čas v milisekundách mezi aktualizacemi grafů

en: Whether information about all file systems should be displayed
cs: Jestli se má zobrazovat informace o všech souborových systémech

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
cs: Jestli se má zobrazovat informace o všech souborových systémech (včetně typů jako „autofs“ a „procfs“). Užitečné pro získání seznamu všech připojených souborových systémech.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
cs: Čas v milisekundách mezi aktualizacemi seznamu zařízení

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
cs: Určuje, které procesy zobrazovat jako výchozí. 0 znamená všechny, 1 znamená uživatele a 2 znamená aktivní

en: Saves the currently viewed tab
cs: Uloží aktuálně zobrazovanou kartu

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
cs: 0 značí informace o systému, 1 značí seznam procesů, 2 značí prostředky a 3 značí seznam disků

en: Default graph CPU color
cs: Výchozí barva grafu CPU

en: Default graph cpu color
cs: Výchozí barva grafu CPU

en: Default graph memory color
cs: Výchozí barva grafu paměti

en: Default graph swap color
cs: Výchozí barva grafu odkládacího prostoru

en: Default graph incoming network traffic color
cs: Výchozí barva grafu příchozího síťového provozu

en: Default graph outgoing network traffic color
cs: Výchozí barva grafu odchozího síťového provozu

en: Show network traffic in bits
cs: Zobrazovat síťový provoz v bitech

en: Process view sort column
cs: Sloupec řazení zobrazení procesů

en: Process view columns order
cs: Pořadí sloupců zobrazení procesů

en: Process view sort order
cs: Pořadí řazení zobrazení procesů

en: Width of process 'Name' column
cs: Šířka sloupce 'Název'

en: Show process 'Name' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Název'

en: Width of process 'User' column
cs: Šířka sloupce 'Uživatel'

en: Show process 'User' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Uživatel'

en: Width of process 'Status' column
cs: Šířka sloupce 'Stav'

en: Show process 'Status' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Stav'

en: Width of process 'Virtual Memory' column
cs: Šířka sloupce 'Virtuální paměť'

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Virtuální paměť'

en: Width of process 'Resident Memory' column
cs: Šířka sloupce 'Rezidentní pamět'

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Rezidentní paměť'

en: Width of process 'Writable Memory' column
cs: Šířka sloupce 'Zapisovatelná paměť'

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Zapisovatelná paměť'

en: Width of process 'Shared Memory' column
cs: Šířka sloupce 'Sdílená paměť'

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Sdílená paměť'

en: Width of process 'X Server Memory' column
cs: Šířka sloupce 'Paměť severu X'

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Paměť severu X'

en: Width of process '% CPU' column
cs: Šířka sloupce '% CPU'

en: Show process '% CPU' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec '% CPU'

en: Width of process 'CPU Time' column
cs: Šířka sloupce 'Čas CPU'

en: Show process 'CPU Time' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Čas CPU %'

en: Width of process 'Started' column
cs: Šířka sloupce 'Spuštěn'

en: Show process 'Started' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Spuštěn'

en: Width of process 'Nice' column
cs: Šířka sloupce 'Nice'

en: Show process 'Nice' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Nice'

en: Width of process 'ID' column
cs: Šířka sloupce 'ID'

en: Show process 'ID' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'ID'

en: Width of process 'Security Context' column
cs: Šířka sloupce 'Kontext zabezpečení SELinux'

en: Show process 'Security Context' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Kontext zabezpečení'

en: Width of process 'Command Line' column
cs: Šířka sloupce 'Příkazová řádka'

en: Show process 'Command Line' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Příkazová řádka'

en: Width of process 'Memory' column
cs: Šířka sloupce 'Paměť'

en: Show process 'Memory' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Paměť'

en: Width of process 'Waiting Channel' column
cs: Šířka sloupce „Kanál čekání“

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Kanál čekání'

en: Width of process 'Control Group' column
cs: Šířka sloupce „Skupina vlastníků“

en: Show process 'Control Group' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Skupina vlastníků“

en: Width of process 'Unit' column
cs: Šířka sloupce „Součást“

en: Show process 'Unit' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Součást'

en: Width of process 'Session' column
cs: Šířka sloupce 'Relace'

en: Show process 'Session' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Relace'

en: Width of process 'Seat' column
cs: Šířka sloupce 'Seat'

en: Show process 'Seat' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Seat'

en: Width of process 'Owner' column
cs: Šířka sloupce 'Vlastník'

en: Show process 'Owner' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec 'Vlastník'

en: Width of process “Disk Write Total” column
cs: Šířka sloupce „Zápis na disk celkem“

en: Show process “Disk Write Total” column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Zápis na disk celkem“

en: Width of process “Disk Read Total” column
cs: Šířka sloupce „Čtení disku celkem“

en: Show process “Disk Read Total” column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Čtení disku celkem“

en: Width of process “Disk Read” column
cs: Šířka sloupce „Čtení disku“

en: Show process “Disk Read” column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Čtení disku“

en: Width of process “Disk Write” column
cs: Šířka sloupce „Zápis na disk“

en: Show process “Disk Write” column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Zápis na disk“

en: Width of process “Priority” column
cs: Šířka sloupce „Priorita“

en: Show process “Priority” column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Priorita“

en: Disk view sort column
cs: Sloupec řazení zobrazení disků

en: Disk view sort order
cs: Pořadí řazení zobrazení disků

en: Disk view columns order
cs: Pořadí sloupců zobrazení disků

en: Width of disk view 'Device' column
cs: Šířka sloupce „Zařízení“ v seznamu disků

en: Show disk view 'Device' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Zařízení“ v seznamu disků

en: Width of disk view 'Directory' column
cs: Šířka sloupce „Adresář“ v seznamu disků

en: Show disk view 'Directory' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Adresář“ v seznamu disků

en: Width of disk view 'Type' column
cs: Šířka sloupce „Typ“ v seznamu disků

en: Show disk view 'Type' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Typ“ v seznamu disků

en: Width of disk view 'SubVol' column
cs: Šířka sloupce „Podsvazek“ v seznamu disků

en: Show disk view 'SubVol' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Podsvazek“ v seznamu disků

en: Width of disk view 'Total' column
cs: Šířka sloupce „Celkem“ v seznamu disků

en: Show disk view 'Total' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Celkem“ v seznamu disků

en: Width of disk view 'Free' column
cs: Šířka sloupce „Volné“ v seznamu disků

en: Show disk view 'Free' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Volné“ v seznamu disků

en: Width of disk view 'Available' column
cs: Šířka sloupce „K dispozici“ v seznamu disků

en: Show disk view 'Available' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „K dispozici“ v seznamu disků

en: Width of disk view 'Used' column
cs: Šířka sloupce „Použito“ v seznamu disků

en: Show disk view 'Used' column on startup
cs: Zobrazovat po spuštění sloupec „Použito“ v seznamu disků

en: Memory map sort column
cs: Sloupec řazení paměťových map

en: Memory map sort order
cs: Pořadí řazení paměťových map

en: Open files sort column
cs: Sloupec řazení otevřených souborů

en: Open files sort order
cs: Pořadí řazení otevřených souborů

en: System Monitor Preferences
cs: Předvolby sledování systému

en: Behavior
cs: Chování

en: _Update interval in seconds:
cs: Interval _aktualizace v sekundách:

en: Enable _smooth refresh
cs: Povolit _plynulé aktualizování

en: Alert before ending or _killing processes
cs: Upozornit před ukončením nebo za_bitím procesů

en: _Divide CPU usage by CPU count
cs: _Dělit vytížení procesoru počtem procesorů

en: Information Fields
cs: Informační pole

en: Process i_nformation shown in list:
cs: _Informace o procesech zobrazované v seznamu:

en: Graphs
cs: Grafy

en: _Show network speed in bits
cs: Zobrazovat rychlo_st sítě v bitech

en: Show _all file systems
cs: Zobrazovat _všechny souborové systémy

en: File system i_nformation shown in list:
cs: I_nformace o souborových systémech zobrazené v seznamu:

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
cs: Nelze změnit prioritu procesu s PID %d na %d.
     %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
cs: Nelze zabít proces s PID %d se signálem %d.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
cs: Opravdu chcete zabít vybraný proces „%s“ (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
cs: Opravdu chcete ukončit vybraný proces „%s“ (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the %d selected processes?
cs: Opravdu chcete zabít %d vybrané procesy?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the %d selected processes?
cs: Opravdu chcete ukončit %d vybraných procesů?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
cs: Zabití procesu může zničit data, přerušit sezení, nebo způsobit bezpečnostní riziko. Zabíjet by se měly jen procesy, které nereagují.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
cs: Ukončení procesu může zničit data, přerušit sezení, nebo způsobit bezpečnostní riziko. Ukončovat by se měly jen procesy, které nereagují.

en: (%s Priority)
cs: (%s priorita)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
cs: Změnit prioritu procesu “%s” (PID: %u)

en: Change Priority of %d Selected Processes
cs: Změnit prioritu %d vybraných procesů

en: Change _Priority
cs: Změnit _prioritu

en: _Nice value:
cs: Hodnota _nice:

en: Note:
cs: Poznámka:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
cs: Priorita procesu je dána jeho hodnotou nice. Nižší hodnota nice odpovídá vyšší prioritě.

en: Icon
cs: Ikona

en: Process Name
cs: Název procesu

en: User
cs: Uživatel

en: Status
cs: Stav

en: Virtual Memory
cs: Virtuální paměť

en: Resident Memory
cs: Rezidentní paměť

en: Writable Memory
cs: Zapisovatelná paměť

en: Shared Memory
cs: Sdílená paměť

en: X Server Memory
cs: Paměť serveru X

en: CPU Time
cs: Čas CPU

en: Started
cs: Spuštěn

en: Security Context
cs: Kontext zabezpečení

en: Command Line
cs: Příkazová řádka

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
cs: Kanál čekání

en: Control Group
cs: Skupina vlastníků

en: Unit
cs: Součást

en: Session
cs: Relace

en: Owner
cs: Vlastník

en: Disk Read Total
cs: Čtení disku celkem

en: Disk Write Total
cs: Zápis na disk celkem

en: Disk Read
cs: Čtení disku

en: Disk Write
cs: Zápis na disk

en: Priority
cs: Priorita

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
cs: Průměry vytížení za uplynulých 1, 5, 15 minut: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
cs: Nic

en: Process Properties
cs: Vlastnosti procesu

en: Properties of process "%s" (PID %u):
cs: Vlastnosti procesu „%s“ (PID %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
cs: Vydání %s %s

note: Translators: The string parameter is the architecture, 32 or 64-bit
en: %s Version
cs: Verze %s

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
cs: Vydání %s

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Kernel %s
cs: Jádro systému %s

en: Memory:
cs: Paměť:

en: Processor:
cs: Procesor:

en: Graphics:
cs: Grafika:

note: disk space section
en: System Status
cs: Stav systému

en: Available disk space:
cs: Dostupné místo na disku:

en: Today %l:%M %p
cs: Dnes v %H:%M

en: Yesterday %l:%M %p
cs: Včera v %H:%M

en: Running
cs: Spuštěný

en: Stopped
cs: Zastaven

en: Uninterruptible
cs: Nepřerušitelný

en: Sleeping
cs: Spí

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
cs: %ut%ud
