mate-system-monitor 1.26.0 - en to da translation catalogue (307 entries)

en: MATE System Monitor
da: MATE - systemovervågning

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
da: En proces- og ressourceovervåger for MATE-skrivebordet

en: MATE System Monitor allows to graphically view and manipulate the running processes on your system. It also provides an overview of available resources, such as CPU and memory.
da: MATE System Monitor giver mulighed for grafisk at vise og manipulere de kørende processer på dit system. Det giver også et overblik over de tilgængelige ressourcer, såsom CPU og hukommelse.

en: MATE System Monitor is a fork of GNOME System Monitor and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and System Monitor, please visit the project's home page.
da: MATE System Monitor er en forgrening af GNOME System Monitor og en del af skrivebordsmiljøet MATE. Hvis du ønsker at vide mere om MATE og System Monitor så besøg projektets hjemmeside.

en: System Monitor
da: Systemovervågning

en: View current processes and monitor system state
da: Vis aktive processer og overvåg systemstatus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;system;monitor;process;list;view;current;resources;
da: MATE;system;monitor;process;list;view;current;resources;overvåger;proces;liste;visning;nuværende;ressourcer;

en: Kill process
da: Afslut proces

en: Privileges are required to control other users' processes
da: Der kræves tilladelse for at kontrollere andre brugers processer

en: Renice process
da: Renice proces

en: Privileges are required to change the priority of processes
da: Der kræves tilladelse for at ændre prioriteten for processer.

en: Show the System tab
da: Vis systemfanebladet

en: Show the Processes tab
da: Vis procesfanebladet

en: Show the Resources tab
da: Vis ressourcefanebladet

en: Show the File Systems tab
da: Vis filsystemfanebladet

en: System Monitor is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Systemovervåger er et frit program. Du kan redistribuere og/eller ændre programmet under betingelserne givet i GNU General Public License som udgives af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere version.

en: System Monitor is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Systemovervåger distribueres i håb om at programmet er nyttigt, men uden NOGEN GARANTI, ikke engang underforstået garanti om at det er SALGBART eller PASSER TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with System Monitor; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med programmet Systemovervåger. Hvis du ikke har det, kan du skrive til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA

en: About System Monitor
da: Om Systemovervåger

en: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 MATE developers
da: Ophavsret 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Ophavsret 2005-2007 Benoît Dejean
    Ophavsret 2011-2020 MATE-udviklerne

en: Device
da: Enhed

en: Directory
da: Mappe

en: Free
da: Fri

en: Available
da: Tilgængelig

en: Used
da: Brugt

en: Fraction
da: Brøkdel

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
da: Procentdel fuld til lagkage-farvevælger

en: Title
da: Titel

en: The title of the color selection dialog
da: Titlen på vinduet til farvevalg

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: Current Color
da: Nuværende farve

en: The selected color
da: Den valgte farve

en: Type of color picker
da: Farvevælgerens type

en: Received invalid color data
da: Modtog ugyldig farvedata

en: Click to set graph colors
da: Klik for at indstille graf-farver

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
da: _Systemovervågning

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: _Help
da: _Hjælp

en: Search for _Open Files
da: Søg efter _åbne filer

en: Search for open files
da: Søg efter åbne filer

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit the program
da: Afslut programmet

en: _Stop Process
da: _Stop proces

en: Stop process
da: Stop proces

en: _Continue Process
da: _Fortsæt proces

en: Continue process if stopped
da: Fortsæt processen hvis stoppet

en: _End Process | _End Processes
da[0]: _Afbryd proces
da[1]: _Afbryd processer

en: Force process to finish normally
da: Tving proces til at slutte normalt

en: _Kill Process | _Kill Processes
da[0]: _Terminer proces
da[1]: _Terminer processer

en: Force process to finish immediately
da: Tving proces til at slutte med det samme

en: _Change Priority
da: _Skift prioritet

en: Change the order of priority of process
da: Skift prioriteringsordenen for en proces

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: Configure the application
da: Konfigurer programmet

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: Refresh the process list
da: Genopfrisk proceslisten

en: _Memory Maps
da: _Hukommelsesområder

en: Open the memory maps associated with a process
da: Vis de hukommelsesområder der er forbundet med en proces

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
da: Åbn _filer

en: View the files opened by a process
da: Vis de filer der er åbnet af en proces

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: View additional information about a process
da: Vis yderligere information om en proces

en: _Contents
da: _Indhold

en: Open the manual
da: Åbn manualen

en: _About
da: _Om

en: About this application
da: Om dette program

en: _Dependencies
da: _Afhængigheder

en: Show parent/child relationship between processes
da: Vis ophav/underproces-forhold mellem processer

en: _Active Processes
da: _Aktive processer

en: Show active processes
da: Vis aktive processer

en: A_ll Processes
da: A_lle processer

en: Show all processes
da: Vis alle processer

en: M_y Processes
da: _Mine processer

en: Show only user-owned processes
da: Vis kun brugerejede processer

en: Very High
da: Meget høj

en: Set process priority to very high
da: Sæt procesprioritet til meget høj

en: High
da: Høj

en: Set process priority to high
da: Sæt procesprioritet til høj

en: Set process priority to normal
da: Sæt procesprioritet til normal

en: Low
da: Lav

en: Set process priority to low
da: Sæt procesprioritet til lav

en: Very Low
da: Meget lav

en: Set process priority to very low
da: Sæt procesprioritet til meget lav

en: Custom
da: Tilpasset

en: Set process priority manually
da: Sæt procesprioritet manuelt

en: End _Process
da: Afslut _proces

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
da: Vælg en farve for »%s«

en: CPU History
da: Processorforbrug

en: Memory and Swap History
da: Hukommelsesforbrug

en: Memory
da: Hukommelse

en: Network History
da: Netværkshistorik

en: Receiving
da: Modtager

en: Total Received
da: Totalt modtaget

en: Sending
da: Sender

en: Total Sent
da: Totalt sendt

en: Processes
da: Processer

en: Resources
da: Ressourcer

en: File Systems
da: Filsystemer

en: %u second | %u seconds
da[0]: %u sekund
da[1]: %u sekunder

en: not available
da: ikke tilgængelig

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
da: %s (%.1f%%) af %s

en: Error
da: Fejl

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
da: »%s« er ikke et gyldigt Perl-regulært udtryk.

en: Process
da: Proces

en: Filename
da: Filnavn

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
da: Søg efter åbne filer

en: _Name contains:
da: _Navnet indeholder:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
da: _Ryd

en: Case insensitive matching
da: Ikke-versalfølsom sammenligning

en: S_earch results:
da: S_øgeresultater:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
da: V. huk. start

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
da: V. huk. slut

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
da: V. huk.-stør.

en: Flags
da: Flag

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
da: V. huk.-afsæt

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
da: Privat ren

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
da: Privat snavset

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
da: Delt ren

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
da: Delt snavset

en: Memory Maps
da: Hukommelsesområder

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
da: _Hukommelsesområder for proces »%s« (PID %u):

en: file
da: fil

en: pipe
da: dataledning

en: IPv6 network connection
da: IPv6-netværksforbindelse

en: IPv4 network connection
da: IPv4-netværksforbindelse

en: local socket
da: lokal sokkel

en: unknown type
da: ukendt type

en: Object
da: Objekt

en: Open Files
da: Åbne filer

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
da: _Filer åbnet af proces »%s« (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
da: Hovedvinduets størrelse og placering i formularen (bredde, højde, xpos, ypos)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
da: Hvis TRUE (SAND), vil hovedvinduet blive åbnet maksimeret, og gemte størrelses- og positionsværdier bliver ignoreret.

en: Show process dependencies in tree form
da: Vis procesafhængigheder som et træ

en: Solaris mode for CPU percentage
da: Solaris-tilstand for processorforbrug

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
da: Hvis »TRUE«, kører systemovervågning i »Solaris-tilstand« hvor et jobs processorforbrug divideres med det totale antal processorer. Ellers køres i »Irix-tilstand«.

en: Enable/Disable smooth refresh
da: Aktiver/deaktiver blød opdatering

en: Show warning dialog when killing processes
da: Vis advarselsvindue ved terminering af processer

en: Time in milliseconds between updates of the process view
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af proceslisten

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af graferne

en: Whether information about all file systems should be displayed
da: Om information om alle filsystemer skal vises

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
da: Om information om alle filsystemer skal vises (dette inkluderer filsystemer som »autofs« og »procfs«). Dette er nyttigt, hvis der ønskes en liste over alle monterede filsystemer.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
da: Tid i millisekunder mellem opdateringer af listen med enheder

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
da: Afgør hvilke processer der vises som standard, 0 er alle, 1 er bruger og 2 er aktive

en: Saves the currently viewed tab
da: Gemmer det aktuelt viste faneblad

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
da: 0 for systeminformation, 1 for procesliste, 2 for ressourcer og 3 for diskliste

en: Default graph CPU color
da: Standardfarve for CPU-graf

en: Default graph cpu color
da: Standard-farve for CPU-graf

en: Default graph memory color
da: Standardfarve for hukommelsesgraf

en: Default graph swap color
da: Standard-farve for swapgraf

en: Default graph incoming network traffic color
da: Standard-farve for indkommende trafik på netværksgraf

en: Default graph outgoing network traffic color
da: Standard-farve for udgående trafik på netværksgraf

en: Show network traffic in bits
da: Viser netværkstrafik i bit

en: Process view sort column
da: Proceslistens sorteringskolonne

en: Process view columns order
da: Proceslistens kolonne-sorteringsrækkefølge

en: Process view sort order
da: Proceslistens sorteringsrækkefølge

en: Width of process 'Name' column
da: Bredde af kolonnen procesnavn

en: Show process 'Name' column on startup
da: Vis kolonnen procesnavn ved opstart

en: Width of process 'User' column
da: Bredde af kolonnen procesbruger

en: Show process 'User' column on startup
da: Vis kolonnen procesbruger ved opstart

en: Width of process 'Status' column
da: Bredde af kolonnen processtatus

en: Show process 'Status' column on startup
da: Vis kolonnen processtatus ved opstart

en: Width of process 'Virtual Memory' column
da: Bredde af kolonnen procesvirtuel hukommelse

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
da: Vis kolonnen procesvirtuel hukommelse ved opstart

en: Width of process 'Resident Memory' column
da: Bredde af kolonnen procesresident hukommelse

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
da: Vis kolonnen procesresident hukommelse ved opstart

en: Width of process 'Writable Memory' column
da: Bredde af kolonnen processkrivbar hukommelse

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
da: Vis kolonnen processkrivbar hukommelse ved opstart

en: Width of process 'Shared Memory' column
da: Bredde af kolonnen procesdelt hukommelse

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
da: Vis kolonnen procesdelt hukommelse ved opstart

en: Width of process 'X Server Memory' column
da: Bredde af kolonnen procesvis x-serverhukommelse

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
da: Vis kolonnen procesvis x-serverhukommelse ved opstart

en: Width of process '% CPU' column
da: Bredde af kolonnen procesvis %-CPU

en: Show process '% CPU' column on startup
da: Vis kolonnen procesvis %s CPU ved opstart

en: Width of process 'CPU Time' column
da: Bredde af kolonnen procesvis CPU-tid

en: Show process 'CPU Time' column on startup
da: Vis kolonnen procesvis CPU-tid ved opstart

en: Width of process 'Started' column
da: Bredde af kolonnen processtartet

en: Show process 'Started' column on startup
da: Vis kolonnen processtartet ved opstart

en: Width of process 'Nice' column
da: Bredde af kolonnen procesprioritet

en: Show process 'Nice' column on startup
da: Vis kolonne procesprioritet ved opstart

en: Width of process 'ID' column
da: Bredde af kolonnen proces-id

en: Show process 'ID' column on startup
da: Vis kolonnen proces-id ved opstart

en: Width of process 'Security Context' column
da: Bredde af kolonnen processikkerhedskontekst

en: Show process 'Security Context' column on startup
da: Vis kolonnen processikkerhedskontekst ved opstart

en: Width of process 'Command Line' column
da: Bredde af kolonnen proceskommandolinje

en: Show process 'Command Line' column on startup
da: Vis kolonnen proceskommandolinje ved opstart

en: Width of process 'Memory' column
da: Bredde af kolonnen proceshukommelse

en: Show process 'Memory' column on startup
da: Vis kolonnen proceshukommelse ved opstart

en: Width of process 'Waiting Channel' column
da: Bredde af proceskolonnen »Ventekanal«

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
da: Vis proceskolonnen »Ventekanal« ved start

en: Width of process 'Control Group' column
da: Bredde af kolonnen proces-kontrolgruppe

en: Show process 'Control Group' column on startup
da: Vis kolonnen proces-kontrolgruppe ved start

en: Width of process 'Unit' column
da: Bredde af kolonnen proces-enhed

en: Show process 'Unit' column on startup
da: Vis kolonnen proces-enhed ved start

en: Width of process 'Session' column
da: Bredde af kolonnen proces-session

en: Show process 'Session' column on startup
da: Vis kolonnen proces-session ved start

en: Width of process 'Seat' column
da: Bredde af kolonnen processæde

en: Show process 'Seat' column on startup
da: Vis kolonnen processæde ved start

en: Width of process 'Owner' column
da: Bredde af kolonnen procesejer

en: Show process 'Owner' column on startup
da: Vis kolonnen procesejer ved start

en: Width of process “Disk Write Total” column
da: Bredde af proceskolonnen »Disk skriv i alt«

en: Show process “Disk Write Total” column on startup
da: Vis proceskolonnen »Disk skriv i alt« ved opstart

en: Width of process “Disk Read Total” column
da: Bredde af proceskolonnen »Disk læst i alt«

en: Show process “Disk Read Total” column on startup
da: Vis proceskolonnen »Disk læst i alt« ved opstart

en: Width of process “Disk Read” column
da: Bredde af proceskolonnen »Disk læst«

en: Show process “Disk Read” column on startup
da: Vis proceskolonnen »Disk skriv« ved opstart

en: Width of process “Disk Write” column
da: Bredde af proceskolonnen »Disk skriv«

en: Show process “Disk Write” column on startup
da: Vis proceskolonnen »Disk skriv« ved opstart

en: Width of process “Priority” column
da: Bredde af proceskolonnen »Prioritet«

en: Show process “Priority” column on startup
da: Vis proceskolonnen »Prioritet« ved opstart

en: Disk view sort column
da: Disklistens sorteringskolonne

en: Disk view sort order
da: Disklistens sorteringsrækkefølge

en: Disk view columns order
da: Disklistens kolonne-sorteringsrækkefølge

en: Width of disk view 'Device' column
da: Bredde af kolonnen diskvisningsenhed

en: Show disk view 'Device' column on startup
da: Vis kolonnen diskvisningsenhed ved opstart

en: Width of disk view 'Directory' column
da: Bredde af kolonnen diskvisningsmappe

en: Show disk view 'Directory' column on startup
da: Vis kolonnen diskvisningsmappe ved opstart

en: Width of disk view 'Type' column
da: Bredde af kolonnen diskvisningstype

en: Show disk view 'Type' column on startup
da: Vis kolonnen disvisningstype ved opstart

en: Width of disk view 'SubVol' column
da: Kolonnebredde for diskvisning »SubVol«

en: Show disk view 'SubVol' column on startup
da: Vis kolonnen for diskvisning »SubVol« ved opstart

en: Width of disk view 'Total' column
da: Bredde af kolonnen diskvisningstotal

en: Show disk view 'Total' column on startup
da: Vis kolonnen diskvisningstotal ved opstart

en: Width of disk view 'Free' column
da: Bredde af kolonnen diskvisning fri

en: Show disk view 'Free' column on startup
da: Vis kolonnen diskvisning fri ved opstart

en: Width of disk view 'Available' column
da: Bredde af kolonnen diskvisning tilgængelig

en: Show disk view 'Available' column on startup
da: Vis kolonnen diskvisning tilgængelig ved opstart

en: Width of disk view 'Used' column
da: Bredde af kolonnen diskvisning brugt

en: Show disk view 'Used' column on startup
da: Vis kolonnen diskvisning brugt ved opstart

en: Memory map sort column
da: Hukommelsesområdernes sorteringskolonne

en: Memory map sort order
da: Hukommelsesområdernes sorteringsrækkefølge

en: Open files sort column
da: Åbn filers sorteringskolonne

en: Open files sort order
da: Åbn filers sorteringsrækkefølge

en: System Monitor Preferences
da: Indstillinger for systemovervågning

en: Behavior
da: Opførsel

en: _Update interval in seconds:
da: _Opdateringsinterval i sekunder:

en: Enable _smooth refresh
da: Aktiver _blød opdatering

en: Alert before ending or _killing processes
da: Advar ved afslutning eller _terminering af processer

en: _Divide CPU usage by CPU count
da: _Del CPU-forbrug med CPU-antal

en: Information Fields
da: Informationsfelter

en: Process i_nformation shown in list:
da: Proces_oplysninger vist i listen:

en: Graphs
da: Grafer

en: _Show network speed in bits
da: _Vis netværkshastighed i bit

en: Show _all file systems
da: Vis _alle filsystemer

en: File system i_nformation shown in list:
da: Filsystemi_nformation vist i listen:

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
da: Kan ikke ændre prioriteten for proces med proces-id %d til %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
da: Kan ikke afslutte proces med proces-id %d med signal %d.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
da: Er du sikker på, at du ønsker at dræbe den valgte proces »%s« (proces-id: %u)?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
da: Er du sikker på, at du ønsker at afslutte den valgte proces »%s« (proces-id: %u)?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the %d selected processes?
da: Er du sikker på, at du ønsker at dræbe %d valgte processer?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the %d selected processes?
da: Er du sikker på, at du ønsker at afslutte %d valgte processer?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
da: Ved at dræbe en proces kan du ødelægge data, spolere en fungerende session eller skabe en sikkerhedsrisiko. Kun forkert-fungerende processer bør dræbes.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
da: Ved at afslutte en proces kan du ødelægge data, spolere en fungerende session eller skabe en sikkerhedsrisiko. Kun forkert-fungerende processer bør afsluttes.

en: (%s Priority)
da: (%s prioritet)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
da: Ændr prioritet for proces »%s« (proces-id: %u)

en: Change Priority of %d Selected Processes
da: Ændr prioriteten for %d valgte processer

en: Change _Priority
da: Skift _prioritet

en: _Nice value:
da: _Venlighedsværdi:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
da: Prioriteten af en proces er givet ved dens venlighedsværdi. En lavere
    værdi svarer til en højre prioritet.

en: Icon
da: Ikon

en: Process Name
da: Procesnavn

en: User
da: Bruger

en: Virtual Memory
da: Virtuel hukommelse

en: Resident Memory
da: Resident huk.

en: Writable Memory
da: Skrivbar hukommelse

en: Shared Memory
da: Delt huk.

en: X Server Memory
da: X-serverhuk.

en: CPU Time
da: CPU-tid

en: Started
da: Startet

en: Nice
da: Prioritet

en: ID
da: Id

en: Security Context
da: Sikkerhedskontekst

en: Command Line
da: Kommandolinje

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
da: Ventekanal

en: Control Group
da: Kontrolgruppe

en: Unit
da: Enhed

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
da: Sæde

en: Owner
da: Ejer

en: Disk Read Total
da: Disk læst i alt

en: Disk Write Total
da: Disk skriv i alt

en: Disk Read
da: Disk læst

en: Disk Write
da: Disk skriv

en: Priority
da: Prioritet

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
da: Gennemsnitsbelastning for de sidste 1, 5 og 15 minutter: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
da:  -

en: Process Properties
da: Procesegenskaber

en: Properties of process "%s" (PID %u):
da: Egenskaber for proces »%s« (proces-id %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
da: Udgave %s %s

note: Translators: The string parameter is the architecture, 32 or 64-bit
en: %s Version
da: %s version

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
da: Udgave %s

en: Unknown
da: Ukendt

en: Kernel %s
da: Kerne %s

en: Memory:
da: Hukommelse:

en: Graphics:
da: Grafik:

note: disk space section
en: System Status
da: Systemstatus

en: Available disk space:
da: Tilgængelig diskplads:

en: Today %l:%M %p
da: I dag %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
da: I går %l:%M %p

en: %b %d %l:%M %p
da: %d. %b %l:%M %p

en: %b %d %Y
da: %d. %b %Y

en: Running
da: Kører

en: Stopped
da: Stoppet

en: Uninterruptible
da: Ikke forstyrbar

en: Sleeping
da: Sover

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
da: %uu%ud

note: xgettext: days, hours (0 -> 23)
en: %ud%02uh
da: %ud%02ut

note: xgettext: minutes, seconds, centiseconds
en: %u:%02u.%02u
da: %u:%02u,%02u
