mate-system-monitor 1.26.0 - en to eo translation catalogue (113 entries)

en: System Monitor
eo: Sistemmonitoro

en: View current processes and monitor system state
eo: Montras aktualajn procezojn kaj sistemstaton

en: Show the System tab
eo: Montri la sistemfolion

en: Device
eo: Aparato

en: Directory
eo: Dosierujo

en: Type
eo: Tipo

en: Total
eo: Sume

en: Free
eo: Libera

en: Available
eo: Disponebla

en: Used
eo: Uzata

en: Fraction
eo: Frakcio

en: Title
eo: Titolo

en: The title of the color selection dialog
eo: La titolo de la kolor-elektad-dialogo

en: Pick a Color
eo: Elekti koloron

en: Current Color
eo: Aktuala koloro

en: The selected color
eo: La elektita koloro

en: Received invalid color data
eo: Ricevis nevalidan kolordatumon

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
eo: _Monitoro

en: _Edit
eo: _Redakti

en: _View
eo: _Vidi

en: _Help
eo: _Helpo

en: _Quit
eo: _Ĉesi

en: Quit the program
eo: Ĉesi la programon

en: _Stop Process
eo: _Haltigi procezon

en: Stop process
eo: Haltigi procezon

en: _Continue Process
eo: _Daŭrigi procezon

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: Configure the application
eo: Agordi la aplikaĵon

en: _Refresh
eo: _Aktualigi

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
eo: Malfermi _dosierojn

en: _Properties
eo: _Ecoj

en: _Contents
eo: _Enhavoj

en: Open the manual
eo: Malfermi la manlibron

en: _About
eo: _Pri

en: About this application
eo: Pri ĉi tiu aplikaĵo

en: _Dependencies
eo: _Dependecoj

en: _Active Processes
eo: _Aktivaj procezoj

en: Show active processes
eo: Montri aktivajn procezojn

en: A_ll Processes
eo: Ĉ_iuj procezoj

en: Show all processes
eo: Montri ĉiujn procezojn

en: M_y Processes
eo: M_ia procezo

en: High
eo: Alta

en: Low
eo: Malalta

en: Custom
eo: Propre

en: End _Process
eo: Fini _procezon

en: CPU
eo: Ĉefprocesoro

en: CPU%d
eo: Ĉefprocesoro%d

en: Memory
eo: Memoro

en: Swap
eo: Permuto

en: Receiving
eo: Ricevante

en: Sending
eo: Sendante

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
eo: Sistemo

en: Processes
eo: Procezoj

en: Resources
eo: Risurcoj

en: File Systems
eo: Dosiersistemoj

en: Error
eo: Eraro

en: Process
eo: Procezo

en: Filename
eo: Dosiernomo

en: _Name contains:
eo: La _nomo entenas:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
eo: Vak_igi

en: Flags
eo: Flagoj

en: file
eo: dosiero

en: pipe
eo: dukto

en: unknown type
eo: nekonata tipo

en: Object
eo: Objekto

en: Open Files
eo: Malfermi dosierojn

en: Show process dependencies in tree form
eo: Montri procezajn dependecojn je arba formo

en: Solaris mode for CPU percentage
eo: Solaris-a reĝimo por ĉefprocesora elcento

en: Enable/Disable smooth refresh
eo: Ŝalti/Malŝalti glatan aktualigon

en: Time in milliseconds between updates of the process view
eo: Milisekunda tempo inter procezvida ĝisdatigoj

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
eo: Milisekunda tempo inter diagramaj ĝisdatigoj

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
eo: Milisekunda tempo inter ĝisdatigoj de aparataj listo

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
eo: 0 por la sisteminformo, 1 por la procezlisto, 2 por la risurcoj kaj 3 por la disklisto

en: Default graph cpu color
eo: Defaŭlta diagrama procesora koloro

en: Default graph swap color
eo: Defaŭlta diagrama virtualmemora koloro

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
eo: Montri 'Atendante Kanalo' kolumnon el proceza folio defaŭlte

en: System Monitor Preferences
eo: Sistemmonitoraj agordoj

en: Behavior
eo: Konduto

en: Graphs
eo: Diagramoj

en: Change _Priority
eo: Ŝanĝi _prioritaton

en: Note:
eo: Noto:

en: Icon
eo: Piktogramo

en: Process Name
eo: Procez-nomo

en: User
eo: Uzanto

en: Status
eo: Stato

en: Virtual Memory
eo: Virtuala memoro

en: Resident Memory
eo: Enloĝanta memoro

en: Writable Memory
eo: Skribebla memoro

en: Shared Memory
eo: Kunhava memoro

en: X Server Memory
eo: X-servilo-memoro

en: % CPU
eo: % ĉefprocesoro

en: CPU Time
eo: Ĉefprocesor-tempo

en: Started
eo: Startigite

en: ID
eo: Identigilo

en: Command Line
eo: Komandlinio

en: Owner
eo: Posedanto

en: Priority
eo: Prioritato

en: N/A
eo: N.a.

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
eo: Eldono %s

en: Unknown
eo: Nekonata

en: Kernel %s
eo: Kerno %s

note: hardware section
en: Hardware
eo: Aparataro

en: Memory:
eo: Memoro:

en: Processor:
eo: Procesoro:

en: Available disk space:
eo: Disponebla diskospaco:

en: Today %l:%M %p
eo: Hodiaŭ %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
eo: Hieraŭ %l:%M %p

en: Running
eo: Ruliĝante

en: Stopped
eo: Haltigite

en: Zombie
eo: Zombio

en: Sleeping
eo: Dormante

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
eo: %us%ut

note: xgettext: days, hours (0 -> 23)
en: %ud%02uh
eo: %ut%02uh
