mate-system-monitor 1.26.0 - en to fa translation catalogue (57 entries)

en: System Monitor
fa: پایشگر دستگاه

en: Device
fa: دستگاه

en: Directory
fa: شاخه

en: Type
fa: نوع

en: Title
fa: عنوان

en: The title of the color selection dialog
fa: عنوان پنجره انتخاب رنگ

en: Pick a Color
fa: یک رنگ انتخاب کنید

en: Current Color
fa: رنگ فعلی

en: The selected color
fa: رنگ انتخابی

en: Received invalid color data
fa: داده‌های رنگ نامعتبر دریافت شد

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: _View
fa: _نمایش

en: _Help
fa: _راهنما

en: _Quit
fa: _ترک

en: Quit the program
fa: ترک برنامه

en: _Preferences
fa: _ترجیحات

en: Configure the application
fa: پیکربندی برنامه

en: _Memory Maps
fa: نقشه‌های حافظه

en: _Properties
fa: _ویژگی‌ها

en: _Contents
fa: _محتویات

en: Open the manual
fa: باز کردن راهنما

en: _About
fa: _درباره

en: About this application
fa: درباره‌ی این برنامه

en: Very High
fa: بسیار زیاد

en: High
fa: زیاد‌

en: Normal
fa: عادی

en: Low
fa: کم

en: Custom
fa: سفارشی

en: Memory
fa: حافظه

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
fa: سیستم

en: Error
fa: خطا

en: Filename
fa: نام پرونده

en: _Name contains:
fa: _نام حاوی:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
fa: پاک‌کردن

en: S_earch results:
fa: _نتایج جستجو:

en: Flags
fa: نشان‌ها

en: Memory Maps
fa: نقشه‌های حافظه

en: file
fa: پرونده

en: unknown type
fa: نوع نامعلوم

en: Open Files
fa: باز کردن پرونده‌ها

en: System Monitor Preferences
fa: ترجیحات پایشگر دستگاه

en: Behavior
fa: رفتار

en: Graphs
fa: نمودارها

en: Icon
fa: شمایل

en: Process Name
fa: نام فراروند

en: User
fa: کاربر

en: Status
fa: وضعیت

en: Resident Memory
fa: حافظه‌ی مقیم

en: Shared Memory
fa: حافظه‌ی اشتراکی

en: ID
fa: شناسه

en: Command Line
fa: سطر فرمان

en: Owner
fa: مالک

en: N/A
fa: مربوط نیست

en: Unknown
fa: ناشناخته

note: hardware section
en: Hardware
fa: سخت افزار

en: Running
fa: در حال اجرا

en: Stopped
fa: متوقف‌شده
