mate-system-monitor 1.26.0 - en to fi translation catalogue (183 entries)

en: MATE System Monitor
fi: MATE Järjestelmän valvonta

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
fi: Prosessien ja resurssien valvonta MATE-työpöydälle

en: System Monitor
fi: Järjestelmän valvonta

en: View current processes and monitor system state
fi: Katsele aktiivisia prosesseja ja valvo järjestelmän tilaa

en: Kill process
fi: Tapa prosessi

en: Privileges are required to control other users' processes
fi: Muiden käyttäjien prosessien hallinta vaatii lisäoikeuksia.

en: Privileges are required to change the priority of processes
fi: Prosessien prioriteettien muuttaminen vaatii lisäoikeuksia.

en: Show the System tab
fi: Näytä Järjestelmä -välilehti

en: Show the Processes tab
fi: Näytä Prosessit-välilähti

en: Show the Resources tab
fi: Näytä Resurssit-välilehti

en: Show the File Systems tab
fi: Näytä Tiedostojärjestelmät-välilehti

en: About System Monitor
fi: Tietoja järjestelmän valvonnasta

en: Device
fi: Laite

en: Directory
fi: Kansio

en: Type
fi: Tyyppi

en: Total
fi: Yhteensä

en: Free
fi: Vapaana

en: Available
fi: Käytettävissä

en: Used
fi: Käyttö

en: Fraction
fi: Osuus

en: Title
fi: Otsikko

en: The title of the color selection dialog
fi: Värinvalintaikkunan otsikko

en: Pick a Color
fi: Valitse väri

en: Current Color
fi: Nykyinen väri

en: The selected color
fi: Valittu väri

en: Type of color picker
fi: Värivalitsimen tyyppi

en: Received invalid color data
fi: Saatiin virheellisiä väritietoja

en: Click to set graph colors
fi: Aseta käyrän väri napsauttamalla

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
fi: _Tarkkaile

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Help
fi: _Ohje

en: Search for _Open Files
fi: Etsi _avoimia tiedostoja

en: Search for open files
fi: Etsi avoimia tiedostoja

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Quit the program
fi: Lopeta ohjelma

en: _Stop Process
fi: _Pysäytä prosessi

en: Stop process
fi: Pysäytä prosessi

en: _Continue Process
fi: _Jatka prosessin suoritusta

en: Continue process if stopped
fi: Piilottaa prosessin luettelosta

en: Force process to finish normally
fi: Lopeta prosessi tavallisesti

en: Force process to finish immediately
fi: Lopeta prosessi välittömästi

en: _Change Priority
fi: _Muuta Prioriteettia

en: Change the order of priority of process
fi: Vaihtaa prosessin prioriteettia (nice-arvo)

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Configure the application
fi: Muokkaa ohjelman asetuksia

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: Refresh the process list
fi: Päivitä prosessiluettelo

en: _Memory Maps
fi: _Muistikartat

en: Open the memory maps associated with a process
fi: Avaa prosessiin liittyvät muistikartat

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
fi: Avoimet _tiedostot

en: View the files opened by a process
fi: Näytä prosessin avaamat tiedostot

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Open the manual
fi: Avaa manuaali

en: _About
fi: _Tietoja

en: About this application
fi: Tietoja tästä ohjelmasta

en: _Dependencies
fi: _Riippuvuudet

en: Show parent/child relationship between processes
fi: Näytä isä/lapsi-riippuvuudet prosessien välillä

en: _Active Processes
fi: _Aktiiviset prosessit

en: Show active processes
fi: Näytä aktiiviset prosessit

en: A_ll Processes
fi: _Kaikki prosessit

en: Show all processes
fi: Näytä kaikki prosessit

en: M_y Processes
fi: _Omat prosessit

en: Very High
fi: Hyvin korkea

en: Set process priority to very high
fi: Aseta prosessin prioriteetti hyvin korkeaksi

en: High
fi: Korkea

en: Set process priority to high
fi: Aseta prosessin prioriteetti korkeaksi

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Set process priority to normal
fi: Aseta prosessin prioriteetti normaaliksi

en: Low
fi: Matala

en: Set process priority to low
fi: Aseta prosessin prioriteetti alhaiseksi

en: Very Low
fi: Hyvin alhainen

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Set process priority manually
fi: Aseta prosessin prioriteetti käsin

en: End _Process
fi: _Lopeta prosessi

en: CPU History
fi: Suorittimen käyttöaste

en: CPU
fi: Suoritin

en: Memory and Swap History
fi: Muistin ja sivutuksen historia

en: Memory
fi: Muisti

en: Network History
fi: Verkonkäytön historia

en: Receiving
fi: Vastaanottaa

en: Total Received
fi: Vastaanotettu kaikkiaan

en: Sending
fi: Lähettää

en: Total Sent
fi: Lähetetty kaikkiaan

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
fi: Järjestelmä

en: Processes
fi: Prosessit

en: Resources
fi: Resurssit

en: File Systems
fi: Tiedostojärjestelmät

en: not available
fi: ei saatavissa

en: Error
fi: Virhe

en: Process
fi: Prosessi

en: Filename
fi: Tiedostonimi

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
fi: Etsi avoimia tiedostoja

en: _Name contains:
fi: _Nimi sisältää:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
fi: _Tyhjennä

en: Case insensitive matching
fi: Älä huomioi kirjainkokoa

en: S_earch results:
fi: Haku_tulokset:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
fi: VM-alku

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
fi: VM-loppu

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
fi: Virtuaalimuisti

en: Flags
fi: Liput

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
fi: VM-siirros

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
fi: Yksityinen puhdas

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
fi: Yksityinen likainen

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
fi: Jaettu puhdas

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
fi: Jaettu likainen

en: Memory Maps
fi: Muistikartat

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
fi: Prosessin "%s" _muistikartat (PID %u):

en: file
fi: tiedosto

en: pipe
fi: putki

en: IPv6 network connection
fi: IPv6-verkkoyhteys

en: IPv4 network connection
fi: IPv4-verkkoyhteys

en: local socket
fi: paikallinen pistoke

en: unknown type
fi: tuntematon tyyppi

en: Object
fi: objekti

en: Open Files
fi: Avoimet tiedostot

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
fi: Prosessin "%s" avaamat _tiedostot (PID %u):

en: Show process dependencies in tree form
fi: Näytä prosessien riippuvuudet puuna

en: Solaris mode for CPU percentage
fi: Käytä Solaris-tilaa CPU-prosenteille

en: Enable/Disable smooth refresh
fi: Käytä tai älä käytä pehmeää päivitystä

en: Show warning dialog when killing processes
fi: Näytä varoitusikkuna ennen prosessin lopettamista väkisin

en: Time in milliseconds between updates of the process view
fi: Aika (ms) prosessinäkymän päivitysten välillä

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
fi: Aika (ms) käyrien päivitysten välillä

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
fi: Aika (ms) laiteluettelon päivitysten välillä

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
fi: Määrittelee, mitkä prosessit näkyvät oletusarvoisesti. Mahdollisia valintoja ovat: 0 (kaikki), 1 (käyttäjän prosessit), 2 (aktiiviset prosessit).

en: Saves the currently viewed tab
fi: Tallentaa nyt katseltavan välilehden

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
fi: 0 järjestelmätiedot, 1 prosessilista, 2 resurssit ja 3 levylista

en: Default graph cpu color
fi: Oletusarvoinen CPU-käyrän väri

en: Default graph swap color
fi: Oletusarvoinen sivutuskäyrän väri

en: Default graph incoming network traffic color
fi: Oletusarvoinen verkkokäyrän saapuvan liikenteen väri

en: Default graph outgoing network traffic color
fi: Oletusarvoinen verkkokäyrän lähtevän liikenteen väri

en: Process view sort column
fi: Prosessinäkymän lajittelusarake

en: Process view columns order
fi: Prosessinäkymän sarakkeiden järjestys

en: Process view sort order
fi: Prosessinäkymän järjestys

en: Width of process 'Waiting Channel' column
fi: Prosessin "Odottaa kanavaa"-sarakkeen leveys

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
fi: Näytä prosessin "Odottaa kanavaa"-sarake käynnistyttyä

en: Disk view columns order
fi: Levynäkymän sarakkeiden järjestys

en: System Monitor Preferences
fi: Järjestelmän valvonnan asetukset

en: Behavior
fi: Toiminta

en: _Update interval in seconds:
fi: _Päivitysväli sekunneissa:

en: Enable _smooth refresh
fi: Ota _käyttöön pehmeä päivitys

en: Alert before ending or _killing processes
fi: Varoita ennen sovelluksen s_ulkemista

en: Information Fields
fi: Tietokentät

en: Process i_nformation shown in list:
fi: Luettelossa _näkyvät prosessitiedot:

en: Graphs
fi: Käyrät

en: Show _all file systems
fi: Näytä _kaikki tiedostojärjestelmät

en: File system i_nformation shown in list:
fi: Luettelossa _näkyvät tiedostojärjestelmän tiedot:

en: Change _Priority
fi: Muuta _prioriteettia

en: _Nice value:
fi: _Nice-arvo:

en: Note:
fi: Huomio:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
fi: Prosessin prioriteetin määrää sen nice-arvo. Matalampi nice-arvo vastaa korkeampaa suoritustärkeyttä.

en: Icon
fi: Kuvake

en: Process Name
fi: Prosessin nimi

en: User
fi: Käyttäjä

en: Status
fi: Tila

en: Virtual Memory
fi: Virtuaalimuisti

en: Resident Memory
fi: Käytetty muisti

en: Writable Memory
fi: Kirjoitettava muisti

en: Shared Memory
fi: Jaettu muisti

en: X Server Memory
fi: X-palvelimen muisti

en: CPU Time
fi: CPU-aika

en: Started
fi: Aloitettu

en: Security Context
fi: Turvakonteksti

en: Command Line
fi: Komentorivi

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
fi: Odottaa kanavaa

en: Owner
fi: Omistaja

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
fi: Keskiarvokuorma viimeisille 1, 5 ja 15 minuutille: %0.2f, %0.2f, %0.2f

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
fi: Julkaisu %s

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Kernel %s
fi: Ydin %s

note: hardware section
en: Hardware
fi: Laitteisto

en: Memory:
fi: Muisti:

en: Processor:
fi: Suoritin:

en: Available disk space:
fi: Käytettävissä oleva levytila:

en: Today %l:%M %p
fi: Tänään %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
fi: Eilen %l:%M %p

en: Running
fi: Käynnissä

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Zombie
fi: Zombi

en: Uninterruptible
fi: Ei-keskeytettävä

en: Sleeping
fi: Unessa
