mate-system-monitor 1.26.0 - en to fr translation catalogue (294 entries)

en: MATE System Monitor
fr: Moniteur système MATE

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
fr: Un moniteur de processus et ressources pour le bureau MATE

en: MATE System Monitor allows to graphically view and manipulate the running processes on your system. It also provides an overview of available resources, such as CPU and memory.
fr: Le Moniteur système MATE permet d'afficher et de manipuler graphiquement des processus en cours du système. Il fournit aussi un aperçu des ressources disponibles, tels le CPU et la mémoire.

en: MATE System Monitor is a fork of GNOME System Monitor and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and System Monitor, please visit the project's home page.
fr: Le moniteur système MATE est un fork du moniteur système GNOME et fait partie de l'Environnement de bureau MATE. Si vous souhaitez en savoir plus sur MATE et le moniteur système MATE, veuillez visiter la page d'accueil du projet.

en: System Monitor
fr: Moniteur système

en: View current processes and monitor system state
fr: Afficher les processus en cours et surveiller l'état du système

en: Kill process
fr: Tuer le processus

en: Privileges are required to control other users' processes
fr: Des permissions supplémentaires sont nécessaires pour gérer les processus des autres utilisateurs

en: Renice process
fr: Changer la priorité du processus

en: Privileges are required to change the priority of processes
fr: Des permissions supplémentaires sont nécessaires pour modifier la priorité des processus

en: Show the System tab
fr: Afficher l'onglet Système

en: Show the Processes tab
fr: Afficher l'onglet Processus

en: Show the Resources tab
fr: Afficher l'onglet Ressources

en: Show the File Systems tab
fr: Afficher l'onglet Systèmes de fichiers

en: System Monitor is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Moniteur Système est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; version 2 de la licence, ou (à votre discrétion) toute version ultérieure.

en: System Monitor is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fr: System Monitor est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE; sans même la garantie implicite de QUALITÉ MARCHANDE ou D'ADÉQUATION À UN USAGE PARTICULIER. Voir la Licence Publique Générale GNU pour plus de détails.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with System Monitor; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
fr: Vous devriez avoir reçu une copie de la Licence Publique Générale GNU avec System Monitor; sinon, écrivez à la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About System Monitor
fr: À propos de Moniteur système

en: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 MATE developers
fr: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 Les développeurs de MATE

en: Device
fr: Périphérique

en: Directory
fr: Répertoire

en: Free
fr: Libre

en: Available
fr: Disponible

en: Used
fr: Utilisé

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
fr: Taux de remplissage du camembert du sélecteur de couleur

en: Title
fr: Titre

en: The title of the color selection dialog
fr: Le titre pour le dialogue de sélection de couleur

en: Pick a Color
fr: Choisir une couleur

en: Current Color
fr: Couleur actuelle

en: The selected color
fr: La couleur sélectionnée

en: Type of color picker
fr: Type du sélecteur de couleur

en: Received invalid color data
fr: Donnée de couleur reçue non valable

en: Click to set graph colors
fr: Cliquez pour définir les couleurs du graphique

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
fr: _Moniteur

en: _Edit
fr: Édit_er

en: _View
fr: Affichage

en: _Help
fr: Aide

en: Search for _Open Files
fr: Rechercher des fichiers _ouverts

en: Search for open files
fr: Rechercher des fichiers ouverts

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Quit the program
fr: Quitte le programme

en: _Stop Process
fr: _Stopper le processus

en: Stop process
fr: Stoppe le processus

en: _Continue Process
fr: _Continuer le processus

en: Continue process if stopped
fr: Continue le processus s'il a été stoppé

en: Force process to finish normally
fr: Force un processus à terminer

en: Force process to finish immediately
fr: Force un processus à terminer immédiatement

en: _Change Priority
fr: _Changer la priorité

en: Change the order of priority of process
fr: Modifie la priorité d'un processus

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: Configure the application
fr: Configure l'application

en: _Refresh
fr: A_ctualiser

en: Refresh the process list
fr: Actualise la liste des processus

en: _Memory Maps
fr: Car_tes de la mémoire

en: Open the memory maps associated with a process
fr: Affiche les cartes de la mémoire associées à un processus

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
fr: Fichiers _ouverts

en: View the files opened by a process
fr: Affiche les fichiers ouverts par un processus

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: View additional information about a process
fr: Visualiser les informations supplémentaires concernant un processus

en: _Contents
fr: Sommaire

en: Open the manual
fr: Ouvre le manuel

en: _About
fr: _À propos

en: About this application
fr: À propos de cette application

en: _Dependencies
fr: _Dépendances

en: Show parent/child relationship between processes
fr: Affiche les relations père/fils entre les processus

en: _Active Processes
fr: Processus _actifs

en: Show active processes
fr: Affiche les processus actifs

en: A_ll Processes
fr: _Tous les processus

en: Show all processes
fr: Affiche tous les processus

en: M_y Processes
fr: _Mes processus

en: Show only user-owned processes
fr: N'afficher que les processus appartenant à l'utilisateur

en: Very High
fr: Très haute

en: Set process priority to very high
fr: Fixer la priorité du processus à très haute

en: High
fr: Élevée

en: Set process priority to high
fr: Fixer la priorité du processus à élevée

en: Set process priority to normal
fr: Fixer la priorité du processus à normale

en: Low
fr: Basse

en: Set process priority to low
fr: Fixer la priorité du processus à basse

en: Very Low
fr: Très basse

en: Set process priority to very low
fr: Fixer la priorité du processus à très basse

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Set process priority manually
fr: Fixer la priorité du processus manuellement

en: End _Process
fr: _Terminer le processus

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
fr: Choisissez une couleur pour '%s'

en: CPU History
fr: Historique d'utilisation du CPU

en: CPU
fr: µP

en: Memory and Swap History
fr: Historique d'utilisation de la mémoire physique et du fichier d'échange

en: Memory
fr: Mémoire

en: Network History
fr: Historique du trafic réseau

en: Receiving
fr: Réception

en: Total Received
fr: Total reçu

en: Sending
fr: Envoi

en: Total Sent
fr: Total envoyé

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
fr: Système

en: Processes
fr: Processus

en: Resources
fr: Ressources

en: File Systems
fr: Systèmes de fichiers

en: not available
fr: non disponible

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
fr: %s (%.1f%%) de %s

en: Error
fr: Erreur

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
fr: '%s' n'est pas une expression régulière valide en Perl.

en: Process
fr: Processus

en: Filename
fr: Nom de fichier

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
fr: Rechercher des fichiers ouverts

en: _Name contains:
fr: Le _nom contient :

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
fr: _Vider

en: Case insensitive matching
fr: Ne pas respecter la casse

en: S_earch results:
fr: Résultats de la recherche :

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
fr: Début VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
fr: Fin VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
fr: Taille VM

en: Flags
fr: Attributs

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
fr: Décalage VM

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
fr: Mém. privée propre

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
fr: Mém. privée modifiée

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
fr: Mém. partagée propre

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
fr: Mém. partagée modifiée

en: Inode
fr: Inœud

en: Memory Maps
fr: Cartes de la mémoire

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
fr: Cartes de la _mémoire du processus « %s » (PID %u) :

en: file
fr: fichier

en: pipe
fr: tube

en: IPv6 network connection
fr: connexion réseau IPv6

en: IPv4 network connection
fr: connexion réseau IPv4

en: local socket
fr: socket local

en: unknown type
fr: type inconnu

en: Object
fr: Objet

en: Open Files
fr: Ouvrir des fichiers

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
fr: _Fichiers ouverts par le processus « %s » (PID %u) :

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
fr: Taille et position de la fenêtre principale sous la forme (largeur, hauteur, posx, posy)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
fr: Si VRAI, la fenêtre principale s'ouvrira en étant maximisée et les valeurs enregistrées de taille et de position seront ignorées.

en: Show process dependencies in tree form
fr: Afficher les dépendances du processus sous forme arborescente

en: Solaris mode for CPU percentage
fr: Mode Solaris pour le pourcentage de CPU

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
fr: Si vrai, system-monitor fonctionne en mode Solaris, où l'utilisation CPU d'une tâche est divisée par le nombre total de CPU. Sinon, il fonctionne en mode Irix.

en: Enable/Disable smooth refresh
fr: Active/Désactive le rafraîchissement lissé

en: Show warning dialog when killing processes
fr: Afficher un avertissement avant de tuer un processus

en: Time in milliseconds between updates of the process view
fr: Durée en millisecondes entre les rafraîchissements de la liste des processus

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
fr: Durée en millisecondes entre les rafraîchissements des graphiques

en: Whether information about all file systems should be displayed
fr: Indique s'il faut afficher les informations pour tous les systèmes de fichiers

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
fr: Indique s'il faut afficher les informations relatives à tous les systèmes de fichiers : ceci inclut les systèmes de fichiers tels qu'« autofs » et « procfs ». Cette option permet d'obtenir la liste de tous les systèmes de fichiers actuellement montés.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
fr: Durée en millisecondes entre les rafraîchissements de la liste des périphériques

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
fr: Détermine les processus à afficher par défaut. 0 pour tous, 1 pour les processus de l'utilisateur, et 2 pour les processus actifs

en: Saves the currently viewed tab
fr: Enregistre l'onglet actuellement visible

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
fr: 0 pour les informations système, 1 pour la liste de processus, 2 pour les ressources et 3 pour la liste des disques

en: Default graph CPU color
fr: Couleur par défaut du CPU sur le graphe

en: Default graph cpu color
fr: Couleur par défaut du graphique CPU

en: Default graph memory color
fr: Couleur par défaut de la mémoire sur le graphe

en: Default graph swap color
fr: Couleur par défaut du graphique du fichier d'échange

en: Default graph incoming network traffic color
fr: Couleur par défaut du graphique pour le trafic réseau entrant

en: Default graph outgoing network traffic color
fr: Couleur par défaut du graphique pour le trafic réseau sortant

en: Show network traffic in bits
fr: Afficher le trafic réseau en bits

en: Process view sort column
fr: Colonne de tri du processus

en: Process view columns order
fr: Ordre des colonnes de la vue du processus

en: Process view sort order
fr: Ordre de tri de vue du processus

en: Width of process 'Name' column
fr: Largeur de la colonne du nom des processus

en: Show process 'Name' column on startup
fr: Afficher la colonne du nom des processus au démarrage

en: Width of process 'User' column
fr: Largeur de la colonne « Utilisateur » des processus

en: Show process 'User' column on startup
fr: Afficher la colonne « Utilisateur » des processus au démarrage

en: Width of process 'Status' column
fr: Largeur de la colonne « État » des processus

en: Show process 'Status' column on startup
fr: Afficher la colonne « État » des processus au démarrage

en: Width of process 'Virtual Memory' column
fr: Largeur de la colonne de la mémoire virtuelle des processus

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
fr: Afficher la colonne de la mémoire virtuelle des processus au démarrage

en: Width of process 'Resident Memory' column
fr: Largeur de la colonne de la mémoire résidente des processus

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
fr: Afficher la colonne de la mémoire résidente des processus au démarrage

en: Width of process 'Writable Memory' column
fr: Largeur de la colonne de la mémoire inscriptible des processus

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
fr: Afficher la colonne de la mémoire inscriptible des processus au démarrage

en: Width of process 'Shared Memory' column
fr: Largeur de la colonne de mémoire partagée des processus

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
fr: Afficher la colonne de la mémoire partagée des processus au démarrage

en: Width of process 'X Server Memory' column
fr: Largeur de la colonne de la mémoire du serveur X des processus

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
fr: Afficher la colonne de la mémoire du serveur X des processus au démarrage

en: Width of process '% CPU' column
fr: Largeur de la colonne du % CPU des processus

en: Show process '% CPU' column on startup
fr: Afficher la colonne du % de CPU utilisé par les processus au démarrage

en: Width of process 'CPU Time' column
fr: Largeur de la colonne du temps CPU des processus

en: Show process 'CPU Time' column on startup
fr: Afficher la colonne de temps CPU des processus au démarrage

en: Width of process 'Started' column
fr: Largeur de la colonne de l'heure de démarrage des processus

en: Show process 'Started' column on startup
fr: Afficher la colonne de l'heure de démarrage des processus au démarrage

en: Width of process 'Nice' column
fr: Largeur de la colonne de la priorité des processus

en: Show process 'Nice' column on startup
fr: Afficher la colonne de la priorité des processus au démarrage

en: Width of process 'ID' column
fr: Largeur de la colonne de l'ID des processus

en: Show process 'ID' column on startup
fr: Afficher la colonne « ID » des processus au démarrage

en: Width of process 'Security Context' column
fr: Largeur de la colonne du contexte de sécurité des processus

en: Show process 'Security Context' column on startup
fr: Afficher la colonne du contexte de sécurité des processus au démarrage

en: Width of process 'Command Line' column
fr: Largeur de la colonne « ligne de commande » des processus

en: Show process 'Command Line' column on startup
fr: Afficher la colonne « ligne de commande » des processus au démarrage

en: Width of process 'Memory' column
fr: Largeur de la colonne de la mémoire des processus

en: Show process 'Memory' column on startup
fr: Afficher la colonne de la mémoire des processus au démarrage

en: Width of process 'Waiting Channel' column
fr: Largeur de la colonne du canal d'attente des processus

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
fr: Afficher la colonne du canal d'attente des processus au démarrage

en: Width of process 'Control Group' column
fr: Largeur de la colonne du groupe de contrôle des processus

en: Show process 'Control Group' column on startup
fr: Afficher le groupe de contrôle des processus au démarrage

en: Width of process 'Unit' column
fr: Largeur de la colonne de l'unité des processus

en: Show process 'Unit' column on startup
fr: Afficher la colonne de l'unité des processus au démarrage

en: Width of process 'Session' column
fr: Largeur de la colonne de la session des processus

en: Show process 'Session' column on startup
fr: Afficher la colonne de la session des processus au démarrage

en: Width of process 'Seat' column
fr: Largeur de la colonne « siège » des processus

en: Show process 'Seat' column on startup
fr: Afficher la colonne « siège » des processus au démarrage

en: Width of process 'Owner' column
fr: Largeur de la colonne du propriétaire des processus

en: Show process 'Owner' column on startup
fr: Afficher la colonne du propriétaire des processus au démarrage

en: Disk view sort column
fr: Colonne de tri de l'affichage des disques

en: Disk view sort order
fr: Ordre de tri de l'affichage des disques

en: Disk view columns order
fr: Colonne de tri des disques

en: Width of disk view 'Device' column
fr: Largeur de la colonne « Appareil » de l'affichage des disques

en: Show disk view 'Device' column on startup
fr: Afficher la colonne « Appareil » de l'affichage des disques au démarrage

en: Width of disk view 'Directory' column
fr: Largeur de la colonne « Répertoire » de l'affichage des disques

en: Show disk view 'Directory' column on startup
fr: Afficher la colonne « Répertoire » de l'affichage des disques au démarrage

en: Width of disk view 'Type' column
fr: Largeur de la colonne « Type » de l'affichage des disques

en: Show disk view 'Type' column on startup
fr: Afficher la colonne « Type » de l'affichage des disques au démarrage

en: Width of disk view 'Total' column
fr: Largeur de la colonne « Total » de l'affichage des disques

en: Show disk view 'Total' column on startup
fr: Afficher la colonne « Total » de l'affichage des disques au démarrage

en: Width of disk view 'Free' column
fr: Largeur de la colonne « Libre » de l'affichage des disques

en: Show disk view 'Free' column on startup
fr: Afficher la colonne « Libre » de l'affichage des disques au démarrage

en: Width of disk view 'Available' column
fr: Largeur de la colonne « Disponible » de l'affichage des disques

en: Show disk view 'Available' column on startup
fr: Afficher la colonne « Disponible » de l'affichage des disques au démarrage

en: Width of disk view 'Used' column
fr: Largeur de la colonne « Utilisé » de l'affichage des disques

en: Show disk view 'Used' column on startup
fr: Afficher la colonne « Utilisé » de l'affichage des disques au démarrage

en: Memory map sort column
fr: Colonne de tri de la carte de mémoire

en: Memory map sort order
fr: Ordre de tri de la carte de mémoire

en: Open files sort column
fr: Colonne de tri des fichiers ouverts

en: Open files sort order
fr: Ordre de tri des fichiers ouverts

en: System Monitor Preferences
fr: Préférences du moniteur système

en: Behavior
fr: Comportement

en: _Update interval in seconds:
fr: _Fréquence de mise à jour en secondes :

en: Enable _smooth refresh
fr: Activer le rafraîchissement _lissé

en: Alert before ending or _killing processes
fr: Afficher un avertissement avant de _terminer ou de tuer des processus

en: Information Fields
fr: Champs d'informations

en: Process i_nformation shown in list:
fr: I_nformations sur les processus affichés dans la liste :

en: Graphs
fr: Graphiques

en: Show _all file systems
fr: Afficher _tous les systèmes de fichiers

en: File system i_nformation shown in list:
fr: I_nformations sur les systèmes de fichiers affichés dans la liste :

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
fr: Impossible de changer la priorité du processus du PID %d vers %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
fr: Impossible de tuer le processus au PID %d avec le signal %d.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
fr: Êtes-vous sur de vouloir tuer le processus sélectionné “%s” (PID: %u) ?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
fr: Êtes-vous sur de vouloir terminer le processus sélectionné “%s” (PID: %u) ?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the %d selected processes?
fr: Êtes-vous sur de vouloir tuer les %d processus sélectionnés ?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the %d selected processes?
fr: Êtes-vous sur de vouloir terminer les %d processus sélectionnés ?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
fr: En tuant un processus, vous pouvez détruire vos données, endommager votre session de travail ou bien introduire une faille de sécurité. Seuls les processus ne répondant plus devraient être tués.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
fr: En terminant un processus, vous pouvez détruire vos données, endommager votre session de travail ou bien introduire une faille de sécurité. Seuls les processus ne répondant plus devraient être terminés.

en: (%s Priority)
fr: (Priorité %s)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
fr: Changer la priorité du processus « %s » (PID : %u) ?

en: Change Priority of %d Selected Processes
fr: Changer la priorité des %d processus sélectionnés

en: Change _Priority
fr: _Modifier la priorité

en: _Nice value:
fr: Valeur « _nice » :

en: Note:
fr: Note :

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
fr: La priorité d'un processus est attribuée au moyen de sa valeur « nice ». Une valeur nice plus basse correspond à une plus haute priorité.

en: Icon
fr: Icône

en: Process Name
fr: Nom du processus

en: User
fr: Utilisateur

en: Status
fr: État

en: Virtual Memory
fr: Mém. virtuelle

en: Resident Memory
fr: Mém. résidente

en: Writable Memory
fr: Mém. en écriture

en: Shared Memory
fr: Mém. partagée

en: X Server Memory
fr: Mém. du serveur X

en: CPU Time
fr: Temps CPU

en: Started
fr: Démarré

en: Nice
fr: Priorité

en: Security Context
fr: Contexte de sécurité

en: Command Line
fr: Ligne de commande

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
fr: Canal d'attente

en: Control Group
fr: Groupe de contrôle

en: Unit
fr: Unité

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
fr: Siège

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Disk Read Total
fr: Total lectures disques

en: Disk Write Total
fr: Total écritures disques

en: Disk Read
fr: Lecture disque

en: Disk Write
fr: Écriture disque

en: Priority
fr: Priorité

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
fr: Charge système pour les 1, 5, 15 dernières minutes : %0.2f; %0.2f; %0.2f

en: N/A
fr: N/D

en: Process Properties
fr: Propriétés du processus

en: Properties of process "%s" (PID %u):
fr: Propriétés du processus « %s » (PID %u) :

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
fr: Version %s %s

note: Translators: The string parameter is the architecture, 32 or 64-bit
en: %s Version
fr: Version %s

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
fr: Version %s

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Kernel %s
fr: Noyau %s

note: hardware section
en: Hardware
fr: Matériel

en: Memory:
fr: Mémoire :

en: Processor:
fr: Processeur :

en: Graphics:
fr: Graphismes :

note: disk space section
en: System Status
fr: État du système

en: Available disk space:
fr: Espace disque disponible :

en: Today %l:%M %p
fr: Aujourd'hui %H:%M

en: Yesterday %l:%M %p
fr: Hier %H:%M

en: %a %l:%M %p
fr: %a %H:%M

en: %b %d %l:%M %p
fr: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
fr: %d %b %Y

en: Running
fr: En cours

en: Stopped
fr: Stoppé

en: Uninterruptible
fr: Ininterruptible

en: Sleeping
fr: Au repos

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
fr: %usem.%uj

note: xgettext: days, hours (0 -> 23)
en: %ud%02uh
fr: %uj%02uh
