mate-system-monitor 1.26.0 - en to ga translation catalogue (80 entries)

en: System Monitor
ga: Monatóir Córais

en: Device
ga: Gléas

en: Directory
ga: Comhadlann

en: Type
ga: Cineál

en: Total
ga: Iomlán

en: Free
ga: Saor

en: Available
ga: Ar Fáil

en: Used
ga: Úsáidte

en: Title
ga: Teideal

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
ga: _Monatóir

en: _Edit
ga: _Eagar

en: _View
ga: _Amharc

en: _Help
ga: Cab_hair

en: _Quit
ga: Scoi_r

en: Quit the program
ga: Scoir an feidhmchlár

en: _Preferences
ga: _Sainroghanna

en: Configure the application
ga: Cumraigh an feidhmchlár

en: _Refresh
ga: _Athnuaigh

en: _Properties
ga: _Airíonna

en: _Contents
ga: _Inneachar

en: Open the manual
ga: Oscail an lámhleabhar

en: _About
ga: _Maidir Leis Seo

en: About this application
ga: Maidir leis an feidhmchlár seo

en: High
ga: Ard

en: Normal
ga: Gnáthrothlú

en: Low
ga: Íseal

en: Custom
ga: Saincheaptha

en: CPU History
ga: Stair LAP

en: CPU
ga: LAP

en: CPU%d
ga: LAP%d

en: Memory
ga: Cuimhne

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ga: Córas

en: Processes
ga: Próisis

en: Resources
ga: Acmhainní

en: File Systems
ga: Córais Comhaid

en: Error
ga: Earráid

en: Process
ga: Próiseas

en: Filename
ga: Ainm Comhaid

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ga: _Glan

en: Flags
ga: Brataí

en: Inode
ga: Inód

en: file
ga: comhad

en: unknown type
ga: cineál anaithnid

en: Open Files
ga: Oscail Comhaid

en: System Monitor Preferences
ga: Sainroghanna Mhonatóir Córais

en: Behavior
ga: Oibriú

en: Graphs
ga: Graif

en: _Nice value:
ga: Luach _dheas:

en: Note:
ga: Nóta:

en: Icon
ga: Deilbhín

en: Process Name
ga: Ainm Próisis

en: User
ga: Úsáideoir

en: Status
ga: Stádas

en: Virtual Memory
ga: Cuimhne Fhíorúil

en: Resident Memory
ga: Cuimhne Cónaitheach

en: Shared Memory
ga: Cuimhne Scaireantach

en: % CPU
ga: % LAP

en: CPU Time
ga: Am LAP

en: Nice
ga: Deas

en: ID
ga: CA

en: Command Line
ga: Líne na nOrduithe

en: Owner
ga: Úinéir

en: Priority
ga: Tosaíocht

en: N/A
ga: N/A/F

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
ga: Leagan %s

en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Kernel %s
ga: Eithne %s

note: hardware section
en: Hardware
ga: Crua-Earraí

en: Memory:
ga: Cuimhne:

en: Processor:
ga: Próiseálaí:

en: Available disk space:
ga: Spás diosca le fáil:

en: Today %l:%M %p
ga: Inniu %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
ga: Inné %l:%M %p

en: %b %d %l:%M %p
ga: %d %b %l:%M %p

en: %b %d %Y
ga: %d %b %Y

en: Running
ga: Ag Rith

en: Stopped
ga: Stoptha

en: Sleeping
ga: Ina Chodladh

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
ga: %us%ul

note: xgettext: days, hours (0 -> 23)
en: %ud%02uh
ga: %ul%02uu
