mate-system-monitor 1.26.0 - en to he translation catalogue (169 entries)

en: MATE System Monitor
he: צג המערכת של MATE

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
he: צג התהליכים והמשאבים של שולחן העבודה MATE

en: System Monitor
he: צג המערכת

en: View current processes and monitor system state
he: הצג את התהליכים הנוכחיים ונטר את מצב המערכת

en: Kill process
he: הריגת התהליך

en: Show the System tab
he: הצג את לשונית המערכת

en: About System Monitor
he: על אודות צג המערכת

en: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 MATE developers
he: זכויות היוצרים © 2001-2004 שמורות ל־Kevin Vandersloot
    זכויות היוצרים © 2005-2007 שמורות ל־Benoît Dejean
    זכויות היוצרים © 2011-2020 שמורות למפתחי MATE

en: Device
he: התקן

en: Directory
he: ספרייה

en: Type
he: סוג

en: Total
he: סך הכול

en: Free
he: חופשי

en: Available
he: פנוי

en: Used
he: בשימוש

en: Fraction
he: שבר

en: Title
he: כותרת

en: The title of the color selection dialog
he: הכותרת של דו־שיח בחירת הצבע

en: Pick a Color
he: יש לבחור צבע

en: Current Color
he: צבע נוכחי

en: The selected color
he: הצבע הנבחר

en: Type of color picker
he: סוג בוחר הצבע

en: Received invalid color data
he: התקבל מידע צבע לא תקין

en: Click to set graph colors
he: לחץ להגדרת צבעי הגרף

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
he: _ניטור

en: _Edit
he: _עריכה

en: _View
he: _תצוגה

en: _Help
he: ע_זרה

en: Search for _Open Files
he: חפש _קבצים פתוחים

en: Search for open files
he: חפש קבצים פתוחים

en: _Quit
he: _יציאה

en: Quit the program
he: צא מהתוכנית

en: _Stop Process
he: _עצור תהליך

en: Stop process
he: עצור תהליך

en: _Continue Process
he: ה_משך תהליך

en: Continue process if stopped
he: המשך תהליך שנעצר

en: Force process to finish normally
he: חייב תהליך להסתיים

en: Force process to finish immediately
he: חייב תהליך להסתיים מיידית

en: Change the order of priority of process
he: שנה את רמת העדיפות של תהליך

en: _Preferences
he: ה_עדפות

en: Configure the application
he: הגדר את היישום

en: _Refresh
he: _ריענון

en: Refresh the process list
he: רענן את רשימת התהליכים

en: _Memory Maps
he: מפות _זיכרון

en: Open the memory maps associated with a process
he: פתח את מפות הזיכרון המשויכות לתהליך

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
he: _קבצים פתוחים

en: View the files opened by a process
he: הצג את הקבצים שנפתחו על ידי התהליך

en: _Properties
he: מ_אפיינים

en: _Contents
he: _תוכן עניינים

en: Open the manual
he: פתח את המדריך

en: _About
he: על _אודות

en: About this application
he: על אודות יישום זה

en: _Dependencies
he: _תלויות

en: Show parent/child relationship between processes
he: הצג את יחסי התלות בין תהליכים

en: _Active Processes
he: תהליכים _פעילים

en: Show active processes
he: הצג את התהליכים הפעילים

en: A_ll Processes
he: _כל התהליכים

en: Show all processes
he: הצג את כל התהליכים

en: M_y Processes
he: התהליכים _שלי

en: Very High
he: גבוהה מאוד

en: High
he: גבוהה

en: Normal
he: רגילה

en: Low
he: נמוכה

en: Very Low
he: נמוכה מאוד

en: Custom
he: מותאם אישית

en: End _Process
he: סיים _תהליך

en: CPU History
he: היסטורית המעבד

en: CPU
he: מעבד

en: CPU%d
he: מעבד־%d

en: Memory and Swap History
he: היסטורית זיכרון ותחלופה

en: Memory
he: זיכרון

en: Swap
he: תחלופה

en: Network History
he: היסטורית רשת

en: Receiving
he: מקבל

en: Total Received
he: סה"כ התקבל

en: Sending
he: שולח

en: Total Sent
he: סה"כ נשלח

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
he: מערכת

en: Processes
he: תהליכים

en: Resources
he: משאבים

en: File Systems
he: מערכות קבצים

en: %s/s
he: %s/שניה

en: Error
he: שגיאה

en: Process
he: תהליך

en: PID
he: מזהה תהליך

en: Filename
he: שם קובץ

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
he: חפש קבצים פתוחים

en: _Name contains:
he: _שם מכיל:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
he: _פינוי

en: Case insensitive matching
he: ללא התאמת רשיות

en: S_earch results:
he: _תוצות חיפוש:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
he: תחילת VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
he: סיום VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
he: גודל VM

en: Flags
he: דגלים

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
he: הסט VM

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
he: זיכרון פרטי נקי

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
he: זיכרון פרטי מלוכלך

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
he: זיכרון משותף נקי

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
he: זיכרון משותף מלוכלך

en: Memory Maps
he: מפות זיכרון

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
he: מפות זיכרון עבור התהליך "%s" (מזהה תהליך %u):

en: file
he: קובץ

en: pipe
he: צינור

en: IPv6 network connection
he: חיבור רשת IPv6

en: IPv4 network connection
he: חיבור רשת IPv4

en: local socket
he: שקע מקומי

en: unknown type
he: סוג לא ידוע

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
he: מזהה

en: Object
he: אובייקט

en: Open Files
he: פתיחת קבצים

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
he: קבצים שנפתחו על ידי התהליך "%s" (מזהה תהליך %u):

en: System Monitor Preferences
he: העדפות צג המערכת

en: Behavior
he: התנהגות

en: _Update interval in seconds:
he: מרוח _עדכון בשניות:

en: Enable _smooth refresh
he: לאפשר _ריענון חלק

en: Alert before ending or _killing processes
he: התרע לפני _סיום או הריגת תהליכים

en: Information Fields
he: שדות מידע

en: Process i_nformation shown in list:
he: _מידע על תהליכים אשר מוצג ברשימה:

en: Graphs
he: גרפים

en: File system i_nformation shown in list:
he: _מידע על מערכות קבצים אשר מוצג ברשימה:

en: (%s Priority)
he: (עדיפות %s)

en: Change _Priority
he: שנה _עדיפות

en: _Nice value:
he: _עדיפות:

en: Note:
he: הערה:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
he: העדיפות של התהליך. ערך נמוך שווה ערך לעדיפות גבוהה.

en: Icon
he: סמל

en: Process Name
he: שם התהליך

en: User
he: משתמש

en: Status
he: מצב

en: Virtual Memory
he: זיכרון וירטואלי

en: Resident Memory
he: זיכרון מקומי

en: Writable Memory
he: זיכרון ניתן לכתיבה

en: Shared Memory
he: זיכרון משותף

en: X Server Memory
he: זיכרון שרת X

en: % CPU
he: % מעבד

en: CPU Time
he: זמן מעבד

en: Started
he: התחיל

en: Nice
he: עדיפות

en: ID
he: מספר סידורי

en: Security Context
he: הקשר אבטחה

en: Command Line
he: פקודה

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
he: ערוץ המתנה

en: Owner
he: בעלים

en: Priority
he: עדיפות

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
he: ממוצעי עומס עבור ‎1, 5, 15 הדקות האחרונות: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
he: לא זמין

en: Process Properties
he: הגדרות התהליך

en: Properties of process "%s" (PID %u):
he: הגדרות התהליך "%s" (%uPID):

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
he: הוצאה %s

note: translators: This is the type of architecture, for example: * "64-bit" or "32-bit"
en: %d-bit
he: %d סיביות

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Kernel %s
he: ליבה %s

note: hardware section
en: Hardware
he: חומרה

en: Memory:
he: זיכרון:

en: Processor:
he: מעבד:

en: Graphics:
he: גרפיקה

note: disk space section
en: System Status
he: מצב מערכת

en: Available disk space:
he: מקום פנוי בדיסק:

en: Today %l:%M %p
he: היום ‎%l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
he: אתמול ‎%l:%M %p

en: %a %l:%M %p
he: %a ‎%l:%M %p

en: %b %d %l:%M %p
he: %d %b ‎%l:%M %p

en: %b %d %Y
he: %d %b %Y

en: Running
he: מופעל

en: Stopped
he: מופסק

en: Zombie
he: זומבי

en: Uninterruptible
he: לא ניתן להפרעה

en: Sleeping
he: ישן
