mate-system-monitor 1.26.0 - en to hi translation catalogue (168 entries)

en: System Monitor
hi: तंत्र मॉनीटर

en: View current processes and monitor system state
hi: वर्तमान प्रक्रिया दिखाता है और तंत्र अवस्था मॉनीटर करता है

en: Show the System tab
hi: तंत्र टैब दिखाएँ

en: Device
hi: उपकरण

en: Directory
hi: डिरेक्ट्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Total
hi: कुल योग

en: Free
hi: मुक्त

en: Available
hi: उपलब्ध

en: Used
hi: उपयोग में

en: Fraction
hi: भिन्न

en: Title
hi: शीर्षक

en: The title of the color selection dialog
hi: रंग चयन संवाद का शीर्षक

en: Pick a Color
hi: रंग का चुनाव करें

en: Current Color
hi: मौजूदा रंग

en: The selected color
hi: चुना हुआ रंग

en: Type of color picker
hi: रंग चयनक का प्रकार

en: Received invalid color data
hi: अवैध रंग आंकड़ा पाया

en: Click to set graph colors
hi: आरेख रंग सेट करने के लिए क्लिक करें

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
hi: मॉनिटर (_M)

en: _Edit
hi: संपादन (_E)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: Search for _Open Files
hi: खुली फाइलों के लिए खोजें (_O)

en: Search for open files
hi: खुली फाइलों के लिए खोज

en: _Quit
hi: बाहर जाएँ (_Q)

en: Quit the program
hi: प्रोग्राम से बाहर जाएँ

en: _Stop Process
hi: प्रक्रिया बन्द करें (_S)

en: Stop process
hi: प्रक्रिया बंद करें

en: _Continue Process
hi: प्रक्रिया जारी रखें (_C)

en: Continue process if stopped
hi: रूकने पर प्रक्रिया जारी रखें

en: Force process to finish normally
hi: प्रक्रिया को अभी बलपूर्वक समाप्त करें

en: Force process to finish immediately
hi: प्रक्रिया को बलपूर्वक समाप्त करें

en: Change the order of priority of process
hi: प्रक्रिया का प्राथमिकता महत्व बदलें

en: _Preferences
hi: वरीयताएँ (_P)

en: Configure the application
hi: अनुप्रयोग कॉन्फ़िगर करें

en: _Refresh
hi: ताज़ा करें (_R)

en: Refresh the process list
hi: प्रक्रिया सूची ताज़ा करता है

en: _Memory Maps
hi: मेमोरी मैप्स् (_M)

en: Open the memory maps associated with a process
hi: प्रक्रिया से जुड़े हुए मेमोरी मैप्स् देखें

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
hi: फाइल खोलें (_F)

en: View the files opened by a process
hi: प्रक्रिया से खोले फाइल को देखें

en: _Properties
hi: गुण (_P)

en: _Contents
hi: विषय सूची (_C)

en: Open the manual
hi: मैनुअल खोलें

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: About this application
hi: इस अनुप्रयोग के बारे में

en: _Dependencies
hi: निर्भरताएँ (_D)

en: Show parent/child relationship between processes
hi: प्रक्रिया के बीच पितृ/संतति दिखायें

en: _Active Processes
hi: सक्रिय प्रक्रियाएँ (_A)

en: Show active processes
hi: सक्रिय प्रक्रियाएँ दिखायें

en: A_ll Processes
hi: सभी प्रक्रियाएँ (_l)

en: Show all processes
hi: सभी प्रक्रियाएँ दिखायें

en: M_y Processes
hi: मेरी प्रक्रियाएँ (_y)

en: High
hi: उच्च

en: Normal
hi: सामान्य

en: Low
hi: निम्न

en: Custom
hi: अनुकूलित

en: End _Process
hi: प्रक्रिया समाप्त करे (_P)

en: CPU History
hi: सीपीयू इतिहास

en: CPU
hi: सीपीयू

en: Memory and Swap History
hi: मेमोरी तथा स्वैप इतिहास

en: Memory
hi: मेमोरी

en: Swap
hi: बदलें

en: Network History
hi: संजाल इतिहास

en: Receiving
hi: प्राप्त कर रहा है

en: Total Received
hi: कुल प्राप्त किया:

en: Sending
hi: भेज रहा है

en: Total Sent
hi: कुल प्रेषित

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
hi: सिस्टम

en: Processes
hi: प्रक्रिया

en: Resources
hi: संसाधन

en: File Systems
hi: फाइल सिस्टम

en: Error
hi: त्रुटि

en: Process
hi: प्रक्रिया

en: Filename
hi: फ़ाइलनाम

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
hi: खुली फाइलों के लिए खोजें

en: _Name contains:
hi: नाम में सम्मिलित है (_N):

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
hi: साफ करें (_l)

en: Case insensitive matching
hi: स्थिति के प्रति संवेदनशील मिलान

en: S_earch results:
hi: खोज परिणाम (_e):

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
hi: वीएम प्रारंभ

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
hi: वीएम अंत

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
hi: वीएम आकार

en: Flags
hi: ध्वज

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
hi: वीएम ऑफ़सेट

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
hi: निजी साफ

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
hi: निजी गंदा

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
hi: रूपांतरित साफ

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
hi: साझा गंदा

en: Inode
hi: आइनोड

en: Memory Maps
hi: मेमोरी मैप्स्

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
hi: प्रक्रिया के लिये स्मृति मैप (_M) "%s" (PID %u):

en: file
hi: फाइल

en: pipe
hi: पाइप

en: IPv6 network connection
hi: IPv6 संजाल कनेक्शन

en: IPv4 network connection
hi: IPv4 संजाल कनेक्शन

en: local socket
hi: लोकल सॉकेट

en: unknown type
hi: अज्ञात प्रकार

en: Object
hi: वस्तु

en: Open Files
hi: फ़ाइलें खोलें

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
hi: प्रक्रिया द्वारा खोली फाइल (_F) "%s" (PID %u):

en: Show process dependencies in tree form
hi: प्रक्रिया निर्भरताएँ को तरू रूप में दिखायें

en: Solaris mode for CPU percentage
hi: CPU प्रतिशत के लिए सोलारिस विधि

en: Enable/Disable smooth refresh
hi: घर्षणहीन ताजाकरण सक्रिय करें/निष्क्रिय करें

en: Show warning dialog when killing processes
hi: किलिंग प्रक्रिया के समय चेतावनी संवाद दिखाएँ

en: Time in milliseconds between updates of the process view
hi: प्रक्रिया दृश्य के अद्यतन के बीच मिलीसेकेंड में समय

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
hi: आलेख के अद्यतन के बीच मिलीसेकेंड में समय

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
hi: युक्ति सूची के अद्यतन के बीच मिलीसेकेंड में समय

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
hi: निश्चित करें कि किस प्रक्रिया को मूलभूत रूप से दिखाना है. 0 सबके लिये, 1 उपयोक्ता है, 2 सक्रिय है

en: Saves the currently viewed tab
hi: मौजूदा देखे टैब को सहेजें

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
hi: सिस्टम सूचना के लिए 0, प्रक्रिया सूची के लिए 1, संसाधन के लिए 2 और डिस्क सूची के लिए 3

en: Default graph cpu color
hi: मूलभूत आलेख cpu रंग

en: Default graph swap color
hi: तयशुदा आलेख स्वैप रंग

en: Default graph incoming network traffic color
hi: तयशुदा आरेख इनकमिंग संजाल परिवहन रंग

en: Default graph outgoing network traffic color
hi: तयशुदा आरेख आउटगोइंग संजाल परिवहन रंग

en: Process view sort column
hi: प्रक्रिया दृश्य सौर्ट क्रम

en: Process view columns order
hi: प्रक्रिया दृश्य स्तंभ क्रम

en: Process view sort order
hi: प्रक्रिया दृश्य सॉर्ट क्रम

en: Width of process 'Waiting Channel' column
hi: प्रक्रिया 'Waiting Channel' स्तंभ की चौड़ाई

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
hi: आरंभ पर प्रक्रिया 'प्रतीक्षारत चैनल' स्तंभ दिखायें

en: Disk view columns order
hi: डिस्क दृश्य स्तंभ क्रम

en: System Monitor Preferences
hi: तंत्र मॉनीटर वरीयताएँ

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: _Update interval in seconds:
hi: अंतराल को सेकेंड में अद्यतन करें (_U)

en: Enable _smooth refresh
hi: हल्का ताजाकरण सक्रिय करें (_s)

en: Alert before ending or _killing processes
hi: प्रक्रियाओं को बंद या खत्म करते समय चेतावनी संवाद दिखाएँ (_k)

en: Information Fields
hi: सूचना क्षेत्र

en: Process i_nformation shown in list:
hi: सूची में दिखाई गई प्रक्रिया सूचना (_n):

en: Graphs
hi: रेखाचित्र

en: File system i_nformation shown in list:
hi: सूची में दिखाई गई फ़ाइल तंत्र सूचना:

en: Change _Priority
hi: प्राथमिकता बदलें (_P)

en: _Nice value:
hi: नाईस मूल्य: (_N)

en: Note:
hi: टिप्पणीः

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
hi: प्रक्रिया की प्राथमिकता उसकी नाईस के मूल्य से दी जाती है. नाईस का कम मूल्य अधिक प्राथमिकता के तदनुरुप होता है.

en: Icon
hi: चिह्न

en: Process Name
hi: प्रक्रिया नाम

en: User
hi: उपयोगकर्ता

en: Status
hi: स्तर

en: Virtual Memory
hi: आभासी स्मृति

en: Resident Memory
hi: निवासी मेमोरी

en: Writable Memory
hi: लिखने योग्य स्मृति

en: Shared Memory
hi: साझा मेमोरी

en: X Server Memory
hi: एक्स सर्वर मेमोरी

en: % CPU
hi: % सीपीयू

en: CPU Time
hi: CPU समय

en: Started
hi: आरंभ किया

en: Nice
hi: नाईस

en: ID
hi: आईडी

en: Security Context
hi: सुरक्षा संदर्भ

en: Command Line
hi: कमांड लाइन

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
hi: प्रतीक्षारत चैनल

en: Owner
hi: मालिक

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
hi: अंतिम 1, 5, 15 मिनट के लिये लोड औसत: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
hi: लागू नहीं

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
hi: रिलीज %s

en: Unknown
hi: अज्ञात

note: hardware section
en: Hardware
hi: हार्डवेयर

en: Memory:
hi: स्मृति:

en: Processor:
hi: प्रोसेसर:

en: Available disk space:
hi: उपलब्ध डिस्क स्थान:

en: Today %l:%M %p
hi: आज %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
hi: कल %l:%M %p

en: Running
hi: चल रहा है

en: Stopped
hi: रुका हुआ

en: Uninterruptible
hi: बिना व्यवधान के

en: Sleeping
hi: सुप्त
