mate-system-monitor 1.26.0 - en to is translation catalogue (46 entries)

en: System Monitor
is: Kerfisvakt

en: Type
is: Tegund

en: Title
is: Titill

en: The title of the color selection dialog
is: Titill litavalsglugga

en: Pick a Color
is: Veldu lit

en: Current Color
is: Núverandi litur

en: The selected color
is: Valinn litur

en: Received invalid color data
is: Móttók ógild litagögn

en: _Edit
is: Br_eyta

en: _View
is: S_koða

en: _Help
is: _Hjálp

en: _Quit
is: _Hætta

en: Quit the program
is: Hætta í forritinu

en: _Preferences
is: _Stillingar

en: Configure the application
is: Stilla forrit

en: _Refresh
is: _Hressa

en: _Properties
is: _Eiginleikar

en: _Contents
is: _Innihald

en: _About
is: _Um

en: About this application
is: Um þetta forrit

en: High
is: Hátt

en: Normal
is: Venjulegur

en: Low
is: Lágt

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Memory
is: Minni

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
is: Kerfið

en: %s/s
is: %s/sekúndu

en: Error
is: Villa

en: Filename
is: Skráarnafn

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
is: Hr_einsa

en: file
is: skrá

en: unknown type
is: óþekkt gerð

en: Open Files
is: Opna skrár

en: System Monitor Preferences
is: Kjörstillingar kerfisvaktar

en: Behavior
is: Hegðun

en: Icon
is: Táknmynd

en: User
is: Notandi

en: Status
is: Staða

en: ID
is: Auðkenni

en: Command Line
is: Skipanalína

en: Owner
is: Eigandi

en: N/A
is: Á ekki við

en: Unknown
is: Óþekktur

note: hardware section
en: Hardware
is: Vélbúnaður

en: Today %l:%M %p
is: Í dag %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
is: Í gær %l:%M %p
