mate-system-monitor 1.26.0 - en to ja translation catalogue (313 entries)

en: MATE System Monitor
ja: MATE システムモニター

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
ja: MATE デスクトップのプロセスとリソースを監視します。

en: MATE System Monitor allows to graphically view and manipulate the running processes on your system. It also provides an overview of available resources, such as CPU and memory.
ja: MATE システムモニターは、システムで実行中のプロセスをグラフィカルに表示し、操作することができます。また、CPU やメモリなど利用可能なリソースの概要も表示します。

en: MATE System Monitor is a fork of GNOME System Monitor and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and System Monitor, please visit the project's home page.
ja: MATE システムモニターは、GNOME システムモニターのフォークであり、 MATE デスクトップ環境の一部です。MATE とシステムモニターの詳細について知りたい場合は、プロジェクトのウェブページをご覧ください。

en: System Monitor
ja: システムモニタ

en: View current processes and monitor system state
ja: 現在のプロセスを表示してシステムの状態を監視します。

en: Kill process
ja: プロセスを強制終了する

en: Privileges are required to control other users' processes
ja: 他ユーザーのプロセスの操作には権限が必要です

en: Renice process
ja: プロセスの Nice 値を変更する

en: Privileges are required to change the priority of processes
ja: プロセスの優先度を変更するには権限が必要です

en: Show the System tab
ja: システムタブを表示する

en: Show the Processes tab
ja: プロセスタブを表示する

en: Show the Resources tab
ja: リソースタブを表示する

en: Show the File Systems tab
ja: ファイルシステムタブを表示する

en: System Monitor is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: システムモニターは自由ソフトウェアです; フリーソフトウェア財団が公開する GNU 一般公衆ライセンの第 2 版、あるいは（あなたの選択で）それ以降の版が定める条件の下で本プログラムを再頒布または改変することができます。

en: System Monitor is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: システムモニターは有用であることを期待して頒布されていますが、商品適格性または特定の目的に対する適合性については暗黙の保証を含めて、一切保証を行ないません。詳細は GNU 一般公衆ライセンスをご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with System Monitor; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ja: あなたは、システムモニターと一緒に GNU 一般公衆ライセンスの写しを受け取っているはずです。もしそうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA あてご連絡ください。

en: About System Monitor
ja: システムモニターについて

en: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 MATE developers
ja: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 MATE 開発者

en: Device
ja: デバイス

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Type
ja: 種類

en: SubVolume
ja: サブボリューム

en: Total
ja: 合計

en: Free
ja: 空き

en: Available
ja: 使用可能

en: Used
ja: 使用中

en: Fraction
ja: 一部分

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
ja: パイ型の部分の色を取得します

en: Title
ja: タイトル

en: The title of the color selection dialog
ja: 色の選択ダイアログのタイトル

en: Pick a Color
ja: 色の選択

en: Current Color
ja: 現在の色

en: The selected color
ja: 選択した色

en: Type of color picker
ja: 色の取得ダイアログの種類

en: Received invalid color data
ja: 不正な色データを受け取りました

en: Click to set graph colors
ja: クリックしてグラフの色を指定します

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
ja: 監視(_M)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Search for _Open Files
ja: 開いたファイルの検索(_O)

en: Search for open files
ja: 開いているファイルを検索します

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit the program
ja: プログラムを終了します

en: _Stop Process
ja: プロセスの停止(_S)

en: Stop process
ja: プロセスを停止します

en: _Continue Process
ja: プロセスの再開(_C)

en: Continue process if stopped
ja: 停止したプロセスの実行を再開します

en: _End Process | _End Processes
ja[0]: プロセスの終了(_E)

en: Force process to finish normally
ja: プロセスを正常に終了します

en: _Kill Process | _Kill Processes
ja[0]: プロセスの強制終了(_K)

en: Force process to finish immediately
ja: プロセスを今すぐ強制終了します

en: _Change Priority
ja: 優先度の変更(_C)

en: Change the order of priority of process
ja: プロセスの優先度を変更します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Configure the application
ja: プログラムを設定します

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: Refresh the process list
ja: プロセスの一覧を更新します

en: _Memory Maps
ja: メモリーマップ(_M)

en: Open the memory maps associated with a process
ja: プロセスに関連づけられているメモリーマップを開きます

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
ja: 開いたファイル(_F)

en: View the files opened by a process
ja: プロセスが開いたファイルを表示します

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: View additional information about a process
ja: プロセスの追加情報を表示します。

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Open the manual
ja: ヘルプを表示します

en: _About
ja: 情報(_A)

en: About this application
ja: このアプリケーションについて

en: _Dependencies
ja: 依存関係(_D)

en: Show parent/child relationship between processes
ja: プロセスを親/子の関係で表示します

en: _Active Processes
ja: 実行中のプロセス(_A)

en: Show active processes
ja: 実行中のプロセスを表示します

en: A_ll Processes
ja: すべてのプロセス(_L)

en: Show all processes
ja: すべてのプロセスを表示します

en: M_y Processes
ja: ユーザーのプロセス(_Y)

en: Show only user-owned processes
ja: ユーザーが所有しているプロセスだけを表示します。

en: Very High
ja: 非常に高い

en: Set process priority to very high
ja: プロセスの優先度を「非常に高い」に設定します。

en: High
ja: 高い

en: Set process priority to high
ja: プロセスの優先度を「高い」に設定します。

en: Normal
ja: 標準

en: Set process priority to normal
ja: プロセスの優先度を「標準」に設定します。

en: Low
ja: 低い

en: Set process priority to low
ja: プロセスの優先度を「低い」に設定します。

en: Very Low
ja: 非常に低い

en: Set process priority to very low
ja: プロセスの優先度を「非常に低い」に設定します。

en: Custom
ja: カスタム

en: Set process priority manually
ja: プロセスの優先度を手動で設定します。

en: End _Process
ja: プロセスの終了(_P)

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
ja: '%s' の色を選択します。

en: CPU History
ja: CPU 使用率の履歴

en: Memory and Swap History
ja: メモリーとスワップの履歴

en: Memory
ja: メモリ

en: Swap
ja: スワップ

en: Network History
ja: ネットワークの履歴

en: Receiving
ja: 受信したデータ:

en: Total Received
ja: 合計:

en: Sending
ja: 送信したデータ:

en: Total Sent
ja: 合計:

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ja: システム

en: Processes
ja: プロセス

en: Resources
ja: リソース

en: File Systems
ja: ファイルシステム

en: %u second | %u seconds
ja[0]: %u 秒

en: not available
ja: 利用できません

en: %s/s
ja: %s/秒

en: Error
ja: エラー

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
ja: '%s' という文字列は Perl の正規表現として妥当ではありません。

en: Process
ja: プロセス

en: Filename
ja: ファイル名

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
ja: オープンしたファイルの検索

en: _Name contains:
ja: ファイル名が次を含む(_N):

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ja: クリア(_L)

en: Case insensitive matching
ja: 大/小文字を区別しない

en: S_earch results:
ja: 検索した結果(_E):

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ja: VM の先頭

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ja: VM の最後

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ja: VM のサイズ

en: Flags
ja: フラグ

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
ja: VM のオフセット

en: Inode
ja: I ノード

en: Memory Maps
ja: メモリーマップ

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
ja: "%s" (PID %u) のメモリーマップ(_M):

en: file
ja: ファイル

en: pipe
ja: パイプ

en: IPv6 network connection
ja: IPv6 のネットワーク接続

en: IPv4 network connection
ja: IPv4 のネットワーク接続

en: local socket
ja: ローカルのソケット

en: unknown type
ja: 不明な種類

en: Object
ja: オブジェクト

en: Open Files
ja: 開いたファイル

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
ja: "%s" (PID: %u) が開いたファイルの一覧(_F):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
ja: メインウィンドウのサイズと位置 (幅、高さ、X 座標、Y 座標)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
ja: TRUE にすると、保存された位置と大きさを無視してウィンドウを最大化して表示します。

en: Show process dependencies in tree form
ja: ツリー表示でプロセスの依存関係を表示する

en: Solaris mode for CPU percentage
ja: CPU の使用率を Solaris モードで表示する

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
ja: TRUE にすると、システムモニターはタスクの CPU 使用率を CPU の個数で割る'Solaris モード' で表示します。FALSE の場合は 'Irix モード' で表示します。

en: Enable/Disable smooth refresh
ja: スムーズリフレッシュの有効/無効

en: Show warning dialog when killing processes
ja: プロセスを強制終了する際に警告ダイアログを表示する

en: Time in milliseconds between updates of the process view
ja: プロセス一覧の更新間隔 (ミリ秒)

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
ja: グラフの更新間隔 (ミリ秒)

en: Whether information about all file systems should be displayed
ja: 全てのファイルシステムの情報を表示する

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
ja: 全てのファイルシステム(autofs、procfsなどを含む)についての情報を表示するかどうかです。現在マウントされている全てのファイルシステムの一覧を見たい場合に便利です。

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
ja: デバイス一覧の更新間隔 (ミリ秒)

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
ja: デフォルトでどのレベルのプロセスを表示するか (0: 全て、1: ユーザープロセス、2: 動作中のプロセス)

en: Saves the currently viewed tab
ja: 現在表示しているタブを保存する

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
ja: 0: システム情報、1: プロセスの一覧、2: リソース、3: ファイルシステム

en: Default graph CPU color
ja: CPU グラフの色 (デフォルト)

en: Default graph cpu color
ja: CPU グラフの色 (デフォルト)

en: Default graph memory color
ja: メモリーグラフの色 (デフォルト)

en: Default graph swap color
ja: スワップグラフの色 (デフォルト)

en: Default graph incoming network traffic color
ja: ネットワーク受信グラフの色 (デフォルト)

en: Default graph outgoing network traffic color
ja: ネットワーク送信グラフの色 (デフォルト)

en: Show network traffic in bits
ja: ネットワークトラフィックをビットで表示する

en: Process view sort column
ja: プロセス一覧の項目の並べ方

en: Process view columns order
ja: プロセス表示の項目の順番

en: Process view sort order
ja: プロセス一覧の並べ方

en: Width of process 'Name' column
ja: 'プロセス名' の項目の幅

en: Show process 'Name' column on startup
ja: 起動時に 'プロセス名' の項目を表示する

en: Width of process 'User' column
ja: 'ユーザー名' の項目の幅

en: Show process 'User' column on startup
ja: 起動時に 'ユーザー名' の項目を表示する

en: Width of process 'Status' column
ja: '状態' の項目の幅

en: Show process 'Status' column on startup
ja: 起動時に '状態' の項目を表示する

en: Width of process 'Virtual Memory' column
ja: '仮想メモリー' の項目の幅

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
ja: 起動時に '仮想メモリー' の項目を表示する

en: Width of process 'Resident Memory' column
ja: 'Resident メモリー' の項目の幅

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
ja: 起動時に 'Resident メモリー' の項目を表示する

en: Width of process 'Writable Memory' column
ja: '書き込み可能なメモリー' の項目の幅

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
ja: 起動時に '書き込み可能なメモリー' の項目を表示する

en: Width of process 'Shared Memory' column
ja: '共有メモリー' の項目の幅

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
ja: 起動時に '共有メモリー' の項目を表示する

en: Width of process 'X Server Memory' column
ja: 'X サーバーメモリー' の項目の幅

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
ja: 起動時に 'X サーバーメモリー' の項目を表示するか

en: Width of process '% CPU' column
ja: 'CPU 使用率' の項目の幅

en: Show process '% CPU' column on startup
ja: 起動時に 'CPU 使用率' の項目を表示する

en: Width of process 'CPU Time' column
ja: 'CPU 時間' の項目の幅

en: Show process 'CPU Time' column on startup
ja: 起動時に 'CPU 時間' の項目を表示する

en: Width of process 'Started' column
ja: '起動日時' の項目の幅

en: Show process 'Started' column on startup
ja: 起動時に '起動日時' の項目を表示する

en: Width of process 'Nice' column
ja: 'Nice 値' の項目の幅

en: Show process 'Nice' column on startup
ja: 起動時に 'Nice 値' の項目を表示する

en: Width of process 'ID' column
ja: 'PID' の項目の幅

en: Show process 'ID' column on startup
ja: 起動時に 'PID' の項目を表示する

en: Width of process 'Security Context' column
ja: 'セキュリティコンテキスト' の項目の幅

en: Show process 'Security Context' column on startup
ja: 起動時に 'セキュリティコンテキスト' の項目を表示する

en: Width of process 'Command Line' column
ja: 'コマンドライン' の項目の幅

en: Show process 'Command Line' column on startup
ja: 起動時に 'コマンドライン' の項目を表示する

en: Width of process 'Memory' column
ja: 'メモリー' の項目の幅

en: Show process 'Memory' column on startup
ja: 起動時に 'メモリー' の項目を表示する

en: Width of process 'Waiting Channel' column
ja: '待機中のチャンネル' の項目の幅

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
ja: 起動時に '待機中のチャンネル' の項目を表示する

en: Width of process 'Control Group' column
ja: 'コントロールグループ' の項目の幅

en: Show process 'Control Group' column on startup
ja: 起動時に 'コントロールグループ' の項目を表示する

en: Width of process 'Unit' column
ja: 'ユニット' の項目の幅

en: Show process 'Unit' column on startup
ja: 起動時に 'ユニット' の項目を表示する

en: Width of process 'Session' column
ja: 'セッション' の項目の幅

en: Show process 'Session' column on startup
ja: 起動時に 'セッション' の項目を表示する

en: Width of process 'Seat' column
ja: 'シート' の項目の幅

en: Show process 'Seat' column on startup
ja: 起動時に 'シート' の項目を表示する

en: Width of process 'Owner' column
ja: '所有者' の項目の幅

en: Show process 'Owner' column on startup
ja: 起動時に '所有者' の項目を表示する

en: Width of process “Disk Write Total” column
ja: ディスク書込み合計のプロセス欄の幅

en: Show process “Disk Write Total” column on startup
ja: 起動時に、ディスク書込み合計のプロセス欄を表示

en: Width of process “Disk Read Total” column
ja: ディスク読み込み合計のプロセス欄の幅

en: Show process “Disk Read Total” column on startup
ja: 起動時に、ディスク読み込み合計のプロセス欄を表示

en: Width of process “Disk Read” column
ja: ディスク読み込みプロセス欄の幅

en: Show process “Disk Read” column on startup
ja: 起動時に、ディスク読み込みプロセス欄を表示

en: Width of process “Disk Write” column
ja: ディスク書込みプロセス欄の幅

en: Show process “Disk Write” column on startup
ja: 起動時に、ディスク書込みプロセス欄を表示

en: Width of process “Priority” column
ja: 優先項目プロセスの幅

en: Show process “Priority” column on startup
ja: 起動時に優先項目プロセスを表示する

en: Disk view sort column
ja: ディスクビューのソートを行う項目

en: Disk view sort order
ja: ディスクビューのソート順

en: Disk view columns order
ja: デバイスの一覧表示で表示する項目の順番

en: Width of disk view 'Device' column
ja: 'デバイス' の項目の幅

en: Show disk view 'Device' column on startup
ja: 起動時に 'デバイス' の項目を表示する

en: Width of disk view 'Directory' column
ja: 'ディレクトリー' の項目の幅

en: Show disk view 'Directory' column on startup
ja: 起動時に 'ディレクトリー' の項目を表示する

en: Width of disk view 'Type' column
ja: 'タイプ' の項目の幅

en: Show disk view 'Type' column on startup
ja: 起動時に 'タイプ' の項目を表示する

en: Width of disk view 'SubVol' column
ja: ディスクビューの「SubVol」欄の幅

en: Show disk view 'SubVol' column on startup
ja: 起動時にディスクビューの「SubVol」欄を表示

en: Width of disk view 'Total' column
ja: '合計' の項目の幅

en: Show disk view 'Total' column on startup
ja: 起動時に '合計' の項目を表示する

en: Width of disk view 'Free' column
ja: '未使用' の項目の幅

en: Show disk view 'Free' column on startup
ja: 起動時に '未使用' の項目を表示する

en: Width of disk view 'Available' column
ja: '使用可能' の項目の幅

en: Show disk view 'Available' column on startup
ja: 起動時に '使用可能' の項目を表示する

en: Width of disk view 'Used' column
ja: '使用中' の項目の幅

en: Show disk view 'Used' column on startup
ja: 起動時に '使用中' の項目を表示する

en: Memory map sort column
ja: メモリーマップのソートを行う項目

en: Memory map sort order
ja: メモリーマップのソート順

en: Open files sort column
ja: 開いているファイルのソートを行う項目

en: Open files sort order
ja: 開いているファイルのソート順

en: System Monitor Preferences
ja: システムモニターの設定

en: Behavior
ja: 動作

en: _Update interval in seconds:
ja: 更新間隔(秒)(_U):

en: Enable _smooth refresh
ja: スムーズリフレッシュを有効にする(_S)

en: Alert before ending or _killing processes
ja: プロセスを終了または強制終了する前に警告する(_K)

en: _Divide CPU usage by CPU count
ja: CPU 使用率を CPU の個数で割る(_D)

en: Information Fields
ja: 表示する項目

en: Process i_nformation shown in list:
ja: 一覧に表示するプロセスの情報(_N):

en: Graphs
ja: グラフ

en: _Show network speed in bits
ja: ネットワークの速度をビット単位で表示する(_S)

en: Show _all file systems
ja: すべてのファイルシステムを表示する(_A)

en: File system i_nformation shown in list:
ja: 一覧に表示するファイルシステムの情報(_N):

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
ja: PID %d のプロセスの優先度を %d に変更できませんでした。
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
ja: PID %d のプロセスをシグナル %d で強制終了できませんでした。
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
ja: 選択したプロセス “%s” (PID: %u) を本当に中止しますか？

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
ja: 選択したプロセス “%s” (PID: %u) を本当に終了しますか？

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the %d selected processes?
ja: 選択したプロセス %dを本当に中止しますか？

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the %d selected processes?
ja: 選択したプロセス %d を本当に終了しますか？

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
ja: プロセスを強制終了するとデータの破壊、セッションの終了、セキュリティ問題などを引き起こすことがあります。応答のないプロセスだけを強制終了してください。

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
ja: プロセスを終了するとデータの破壊、セッションの終了、セキュリティ問題などを引き起こすことがあります。応答のないプロセスだけを終了してください。

en: (%s Priority)
ja: (優先度 %s)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
ja: プロセス “%s” (PID: %u) の優先度を変更する

en: Change Priority of %d Selected Processes
ja: プロセス %d の優先度を変更する

en: Change _Priority
ja: 優先度の変更(_P)

en: _Nice value:
ja: Nice 値(_N):

en: Note:
ja: メモ:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
ja: プロセスの優先度は Nice 値で設定します。Nice 値が小さいほど高優先度になります。

en: Icon
ja: アイコン

en: Process Name
ja: プロセス名

en: User
ja: ユーザー名

en: Status
ja: 状態

en: Virtual Memory
ja: 仮想メモリー

en: Resident Memory
ja: Resident メモリー

en: Writable Memory
ja: 書き込み可能なメモリー

en: Shared Memory
ja: 共有メモリー

en: X Server Memory
ja: X サーバーメモリー

en: CPU Time
ja: CPU 時間

en: Started
ja: 起動日時

en: Nice
ja: Nice 値

en: Security Context
ja: セキュリティコンテキスト

en: Command Line
ja: 【コマンドラインから】

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
ja: 待機中のチャンネル

en: Control Group
ja: コントロールグループ

en: Unit
ja: ユニット

en: Session
ja: セッション

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
ja: シート

en: Owner
ja: 所有者

en: Disk Read Total
ja: ディクスの読み出し合計

en: Disk Write Total
ja: ディクスの書き込み合計

en: Disk Read
ja: ディクスの読み込み

en: Disk Write
ja: ディクスの書き込み

en: Priority
ja: 優先度

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
ja: 最近 1, 5, 15分間の平均負荷: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
ja: 無し

en: Process Properties
ja: プロセスのプロパティ

en: Properties of process "%s" (PID %u):
ja: プロセス "%s" (PID %u) の属性:

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
ja: リリース %s %s

note: Translators: The string parameter is the architecture, 32 or 64-bit
en: %s Version
ja: %s 版

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
ja: リリース %s

note: translators: This is the type of architecture, for example: * "64-bit" or "32-bit"
en: %d-bit
ja: %d ビット

en: Unknown
ja: 不明

en: Kernel %s
ja: カーネル %s

note: hardware section
en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Memory:
ja: メモリー:

en: Processor:
ja: プロセッサー:

en: Graphics:
ja: グラフィックス:

note: disk space section
en: System Status
ja: システムの状態

en: Available disk space:
ja: 利用可能なディスク容量:

en: Today %l:%M %p
ja: 本日 %p %l:%M

en: Yesterday %l:%M %p
ja: 昨日 %p %l:%M

en: %a %l:%M %p
ja: %a %p %l:%M

en: %b %d %l:%M %p
ja: %b %p %d %l:%M

en: %b %d %Y
ja: %Y %b %d

en: Running
ja: 実行中

en: Stopped
ja: 停止中

en: Zombie
ja: ゾンビ

en: Uninterruptible
ja: 割り込み不可

en: Sleeping
ja: スリープ中
