mate-system-monitor 1.26.0 - en to ku translation catalogue (70 entries)

en: System Monitor
ku: Temaşekerê Pergalê

en: Device
ku: Cîhaz

en: Directory
ku: Pelrêç

en: Type
ku: Cure

en: Free
ku: Vala

en: Available
ku: Amade

en: Used
ku: Bikêrhatî

en: Title
ku: Sernivîs

en: Received invalid color data
ku: Daneyeke rengan ya nederbasdar hate wergirtin

en: _Edit
ku: _Sererastkirin

en: _View
ku: _Bergeh

en: _Help
ku: _Alîkarî

en: _Quit
ku: _Derkeve

en: Quit the program
ku: Ji bernameyê derkeve

en: _Stop Process
ku: Pêvajoyê _Rawestîne

en: Stop process
ku: Pêvajoyê rawestîne

en: _Continue Process
ku: Pêvajoyê Bi_domîne

en: _Preferences
ku: _Vebijêrk

en: Configure the application
ku: Sepanê veava bike

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
ku: _Pelan Veke

en: _Properties
ku: _Taybetî

en: _Contents
ku: _Naverok

en: Open the manual
ku: Rêber veke

en: _About
ku: _Der barê

en: About this application
ku: Derbarê vê sepanê de

en: _Dependencies
ku: _Bindestî

en: _Active Processes
ku: Pêvajoyên _Çalak

en: Show active processes
ku: Pêvajoyên çalak nîşan bide

en: A_ll Processes
ku: Hem_û Pêvajo

en: Show all processes
ku: Hemû pêvajo nîşan bide

en: M_y Processes
ku: Pêvajoyên _Min

en: Normal
ku: Asayî

en: Custom
ku: Taybet

en: End _Process
ku: Pêvajoyê Bi _Dawî Bîne

en: CPU History
ku: Dîroka CPU

en: Memory
ku: Bîr

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ku: Pergal

en: Processes
ku: Pêvajo

en: %s/s
ku: %s/ç

en: Error
ku: Çewtî

en: Filename
ku: Navê pelî

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ku: Pa_kij bike

en: file
ku: pel

en: unknown type
ku: cureyê nenas

en: Object
ku: Bireser

en: Open Files
ku: Pelên vekirî

en: System Monitor Preferences
ku: Vebijêrkên Temaşekarê Pergalê

en: Behavior
ku: Helwest

en: Change _Priority
ku: _Pêşaniyê Biguherîne

en: _Nice value:
ku: Nirxa _Nice:

en: Note:
ku: Nîşe:

en: Icon
ku: Sembol

en: User
ku: Bikarhêner

en: Status
ku: Rewş

en: Virtual Memory
ku: Bîra Farazî

en: Writable Memory
ku: Bîra Tê Nivîsîn

en: Shared Memory
ku: Bîra Parvekirî

en: Started
ku: Dest pê kirî

en: Command Line
ku: Rêzika Fermanê

en: Owner
ku: Xwedî

en: Priority
ku: Pêşikî

en: N/A
ku: Nîn e

en: Unknown
ku: Nenas

note: hardware section
en: Hardware
ku: Hişkalav

en: Today %l:%M %p
ku: Îro %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
ku: Do %l:%M %p

en: Running
ku: Dimeşe

en: Stopped
ku: Sekinî

en: Zombie
ku: Zombî

en: Sleeping
ku: Radize
