mate-system-monitor 1.26.0 - en to mk translation catalogue (165 entries)

en: System Monitor
mk: Надгледувач на системот

en: View current processes and monitor system state
mk: Погледни ги моментално активните процеси и состојбата на системот

en: Show the System tab
mk: Покажи го системскиот таб

en: Device
mk: Уред

en: Directory
mk: Директориум

en: Type
mk: Тип

en: Total
mk: Вкупно

en: Free
mk: Слободни

en: Available
mk: Достапно

en: Used
mk: Искористено

en: Fraction
mk: Дел

en: Title
mk: Наслов

en: The title of the color selection dialog
mk: Насловот на бојата во дијалогот за избирање

en: Pick a Color
mk: Изберете боја

en: Current Color
mk: Тековна боја

en: The selected color
mk: Избраната боја

en: Type of color picker
mk: Тип на избирач на боја

en: Received invalid color data
mk: Добив невалидни податоци за бојата

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
mk: _Надгледувач

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _View
mk: _Поглед

en: _Help
mk: _Помош

en: Search for _Open Files
mk: Барај _отворени датотеки

en: Search for open files
mk: Барај отворени датотеки

en: _Quit
mk: Излез

en: Quit the program
mk: Излези од програмата

en: _Stop Process
mk: _Стопирај процес

en: Stop process
mk: Стопирај процес

en: _Continue Process
mk: _Продолжи процес

en: Continue process if stopped
mk: Продолжи го процесот ако е стопиран

en: Force process to finish normally
mk: Присили го процесот да заврши нормално

en: Force process to finish immediately
mk: Присили го процесот да прекине веднаш

en: Change the order of priority of process
mk: Смени го редоследот на важноста на процесот

en: _Preferences
mk: _Параметри

en: Configure the application
mk: Конфигурирај ја апликацијата

en: _Refresh
mk: _Освежи

en: Refresh the process list
mk: Освежи ја листата на процеси

en: _Memory Maps
mk: _Мемориски мапи

en: Open the memory maps associated with a process
mk: Отвори ги мемориските мапи поврзани со процесот

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
mk: Отвори _датотеки

en: View the files opened by a process
mk: Види ги датотеките отворени од процесот

en: _Properties
mk: _Својства

en: _Contents
mk: _Содржина

en: Open the manual
mk: Отвори го упатството

en: _About
mk: _За

en: About this application
mk: За апликацијата

en: _Dependencies
mk: _Зависности

en: Show parent/child relationship between processes
mk: Покажува родителски/детски односи помеѓу процесите

en: _Active Processes
mk: _Активни процеси

en: Show active processes
mk: Покажи активни процеси

en: A_ll Processes
mk: С_ите процеси

en: Show all processes
mk: Покажи ги сите процеси

en: M_y Processes
mk: М_ои процеси

en: Very High
mk: Многу високо

en: High
mk: Високо

en: Normal
mk: Нормално

en: Low
mk: Ниско

en: Custom
mk: Сопствено

en: End _Process
mk: Прекини _процес

en: CPU History
mk: CPU историја

en: CPU
mk: Процесор

en: Memory and Swap History
mk: Искористеност на меморијата и Swap меморијата

en: Memory
mk: Меморија

en: Network History
mk: Мрежна историја

en: Receiving
mk: Примам

en: Total Received
mk: Вкупно примени

en: Sending
mk: Испраќам

en: Total Sent
mk: Вкупно испратени

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
mk: Систем

en: Processes
mk: Процеси

en: Resources
mk: Ресурси

en: File Systems
mk: Датотечни системи

en: Error
mk: Грешка

en: Process
mk: Процес

en: Filename
mk: Име на датотека

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
mk: Барај отворени датотеки

en: _Name contains:
mk: _Името содржи:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
mk: Исчисти

en: Case insensitive matching
mk: Совпаѓање на мали-големи букви

en: S_earch results:
mk: Резултати од п_ребарувањето:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
mk: VM старт

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
mk: VM крај

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
mk: VM големина

en: Flags
mk: Атрибути

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
mk: Баланс на ВМ

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
mk: Приватно чисто

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
mk: Приватно валкано

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
mk: Споделено чисто

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
mk: Споделено валкано

en: Memory Maps
mk: Мемориски мапи

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
mk: _Мемориска мапа за процесот "%s" (PID %u):

en: file
mk: датотека

en: pipe
mk: цевка

en: IPv6 network connection
mk: IPv6 мрежна врска

en: IPv4 network connection
mk: IPv4 мрежна врска

en: local socket
mk: локален сокет

en: unknown type
mk: непознат тип

en: Object
mk: Објект

en: Open Files
mk: Отвори датотеки

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
mk: _Датотеки отворени од процесот "%s" (PID %u):

en: Show process dependencies in tree form
mk: Покажи ја зависноста от во форма на дрво

en: Solaris mode for CPU percentage
mk: Solaris режим за процентот на CPU

en: Enable/Disable smooth refresh
mk: Вклучи/исклучи глатко освежување

en: Show warning dialog when killing processes
mk: Покажи дијалог прозорец со предупредување кога убивам процеси

en: Time in milliseconds between updates of the process view
mk: Време·во·милисекунди·помеѓу·освежувања на погледот на процесите

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
mk: Време·во·милисекунди·помеѓу·освежувања на графиците

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
mk: Време во милисекунди помеѓу освежувања на листата за уреди

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
mk: Одредува кои процеси да ги покажува како активни. 0 е за сите, 1 само за корисничките и 2 е активни

en: Saves the currently viewed tab
mk: Го зачувува тековното јазиче

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
mk: 0 за системски информации, 1 за листата со процеси, 2 за ресурсите и 3 за листата со дискови

en: Default graph cpu color
mk: Стандардна боја на графикот за процесорот

en: Default graph swap color
mk: Стандардна боја на графикот за swap

en: Default graph incoming network traffic color
mk: Стандардна боја на графикот за мрежен сообраќај

en: Default graph outgoing network traffic color
mk: Стандардна боја на графикот за мрежен сообраќај

en: Process view sort column
mk: Поглед на процеси во колона за подредување

en: Process view columns order
mk: Поглед на процеси во колона за редослед

en: Process view sort order
mk: Редослед на погледот на процесите

en: Width of process 'Waiting Channel' column
mk: Широчина на колоната за процесот на каналот за чекање

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
mk: При подигнување, покажи ја колоната за процесот на каналот за чекање

en: Disk view columns order
mk: Редослед на колоните за преглед на дискот

en: System Monitor Preferences
mk: Преференции на надгледувач на системот

en: Behavior
mk: Однесување

en: _Update interval in seconds:
mk: _Интервал на освежување во секунди:

en: Enable _smooth refresh
mk: Вклучи _глатко освежување

en: Alert before ending or _killing processes
mk: Предупреди пред прекинување или _убивање на процеси

en: Information Fields
mk: Полиња за информации

en: Process i_nformation shown in list:
mk: И_нформации за процесите покажани во листата:

en: Graphs
mk: Графикони

en: File system i_nformation shown in list:
mk: Информации за датотечните _системи прикажани во листата:

en: Change _Priority
mk: Смени го _приоритетот

en: _Nice value:
mk: Ведност на приоритетност:

en: Note:
mk: Забелешка:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
mk: Приоритетот на процесот е зависен од неговата вредност на приоритет. Пониска вредност одговара на повисок приоритет.

en: Icon
mk: Икона

en: Process Name
mk: Име на процесот

en: User
mk: Корисник

en: Status
mk: Статус

en: Virtual Memory
mk: Виртуелна меморија

en: Resident Memory
mk: Меморија

en: Writable Memory
mk: Запишлива меморија

en: Shared Memory
mk: Споделена меморија

en: X Server Memory
mk: Меморија на X серверот

en: CPU Time
mk: Време на CPU

en: Started
mk: Работи

en: Nice
mk: Приоритет

en: Security Context
mk: Безбедносен контекст

en: Command Line
mk: Командна линија

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
mk: Канал за чекање

en: Owner
mk: Сопственик

en: Priority
mk: Приоритет

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
mk: Вчитување во просек за последните 1, 5 ,15 минути: %0.2f,·%0.2f,·%0.2f

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
mk: Издание %s

en: Unknown
mk: Непознато

en: Kernel %s
mk: Кернел %s

note: hardware section
en: Hardware
mk: Хардвер

en: Memory:
mk: Меморија:

en: Processor:
mk: Процесор:

en: Available disk space:
mk: Достапен празен простор на дискот:

en: Today %l:%M %p
mk: Денес %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
mk: Вчера %l:%M %p

en: Running
mk: Работи

en: Stopped
mk: Стопирано

en: Zombie
mk: Зомби

en: Uninterruptible
mk: Непрекинлив

en: Sleeping
mk: Спие
