mate-system-monitor 1.26.0 - en to mr translation catalogue (167 entries)

en: System Monitor
mr: प्रणाली मॉनिटर

en: View current processes and monitor system state
mr: चालू प्रक्रिया पहा आणि प्रणाली स्थिती मॉनिटर करा

en: Show the System tab
mr: प्रणाली टॅब दर्शवा

en: Device
mr: यंत्र

en: Directory
mr: डिरेक्ट्री

en: Type
mr: प्रकार

en: Total
mr: एकूण

en: Free
mr: मुक्त

en: Available
mr: उपलब्ध

en: Used
mr: वापरलेले

en: Fraction
mr: प्रॅक्शन

en: Title
mr: शिर्षक

en: The title of the color selection dialog
mr: रंग निवड संवादचे शिर्षक

en: Pick a Color
mr: रंग निवडा

en: Current Color
mr: सद्याचा रंग

en: The selected color
mr: निवडलेले रंग

en: Type of color picker
mr: रंग निवडकाचा प्रकार

en: Received invalid color data
mr: अवैध रंग माहिती प्राप्त झाले

en: Click to set graph colors
mr: ग्रॉफचे रंग निश्चित करण्याकरीता क्लिक करा

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
mr: मॉनिटर(_M)

en: _Edit
mr: संपादन (_E)

en: _View
mr: दृश्य(_V)

en: _Help
mr: मदत(_H)

en: Search for _Open Files
mr: उघडे फाइल करीता शोधा (_O)

en: Search for open files
mr: उघडे फाइल करीता शोधा

en: _Quit
mr: बाहेर पडा (_Q)

en: Quit the program
mr: कार्यक्रम सोडून द्या

en: _Stop Process
mr: प्रक्रिया थांबवा(_S)

en: Stop process
mr: प्रक्रिया थांबवा

en: _Continue Process
mr: प्रक्रिया चालू ठेवा(_C)

en: Continue process if stopped
mr: थांबली असता प्रक्रिया चालू ठेवा

en: Force process to finish normally
mr: प्रक्रियांस सामान्यरित्या संपण्यास भाग पाडा

en: Force process to finish immediately
mr: प्रक्रियेस ताबडतोब संपण्यासाठी भाग पाडा

en: Change the order of priority of process
mr: प्रक्रियांचा प्राधान्यक्रम बदला

en: _Preferences
mr: प्राधान्यता (_P)

en: Configure the application
mr: अनुप्रयोग हवातसा करुन घ्या

en: _Refresh
mr: पुन्ह दाखलन (_R)

en: Refresh the process list
mr: प्रक्रिया यादी पुन्ह दाखल करा

en: _Memory Maps
mr: स्मृती नकाशे(_M)

en: Open the memory maps associated with a process
mr: प्रक्रियेशी संबंधित स्मृती नकाशे उघडा

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
mr: फाइली उघडा(_F)

en: View the files opened by a process
mr: प्रक्रियेने उघडलेल्या फाइली पहा

en: _Properties
mr: गुणधर्म (_P)

en: _Contents
mr: विषयसूची (_C)

en: Open the manual
mr: हस्तपुस्तिका उघडा

en: _About
mr: विषयी (_A)

en: About this application
mr: या अनुप्रयोगाविषयी

en: _Dependencies
mr: अवलंबने(_D)

en: Show parent/child relationship between processes
mr: प्रक्रियांमधील पितृ/अपत्य नाते दाखवा

en: _Active Processes
mr: कार्यान्वित प्रक्रिया(_A)

en: Show active processes
mr: कार्यान्वित प्रक्रिया दाखवा

en: A_ll Processes
mr: सर्व प्रक्रिया(_l)

en: Show all processes
mr: सर्व प्रक्रिया दाखवा

en: M_y Processes
mr: माझ्या प्रक्रिया(_y)

en: Very High
mr: खूपच जास्त

en: High
mr: जास्त

en: Normal
mr: साधारण

en: Low
mr: कमी

en: Custom
mr: स्वपसंत

en: End _Process
mr: क्रिया समाप्त करा (_P)

en: CPU History
mr: CPU इतिहास

en: Memory and Swap History
mr: स्मृती आणि स्वॅप इतिहास

en: Memory
mr: मेमरि

en: Swap
mr: स्वॅप

en: Network History
mr: संजाळ इतिहास

en: Receiving
mr: प्राप्त करीत आहे

en: Total Received
mr: एकूण प्राप्त

en: Sending
mr: पाठवित आहे

en: Total Sent
mr: एकूण पाठविले

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
mr: प्रणाली

en: Processes
mr: प्रक्रिया

en: Resources
mr: साधने

en: File Systems
mr: फाइल प्रणाली

en: Error
mr: त्रुटी

en: Process
mr: प्रक्रिया

en: Filename
mr: फाइलनाव

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
mr: उघडे फाइल करीता शोधा

en: _Name contains:
mr: नावात अंतर्भूतीत (_N):

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
mr: पुसून टाका (_l)

en: Case insensitive matching
mr: अक्षर आकारची असंवेदनशील जुळवणी

en: S_earch results:
mr: परिणाम शोधा (_e):

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
mr: VM आरंभ

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
mr: VM समाप्त

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
mr: VM आकार

en: Flags
mr: ध्वज

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
mr: VM ऑफसेट

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
mr: असंपादीत स्मृती

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
mr: संपादीत स्मृती

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
mr: असंपादीत सहभागीय स्मृती

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
mr: संपादीत सहभागीय स्मृती

en: Inode
mr: आयनोड

en: Memory Maps
mr: स्मृती नकाशे

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
mr: प्रक्रियेसाठी स्मृती नकाशे "%s" (PID %u) (_M):

en: file
mr: फाइल

en: pipe
mr: पाइप

en: IPv6 network connection
mr: IPv6 संजाळ जुळवणी

en: IPv4 network connection
mr: IPv4 संजाळ जोडणी

en: local socket
mr: स्थानिक सॉकेट

en: unknown type
mr: अपरिचित प्रकार

en: Object
mr: ऑब्जेक्ट

en: Open Files
mr: फाइली उघडा

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
mr: प्रक्रियेने उघडलेल्या फाइली "%s" (PID %u) (_F):

en: Show process dependencies in tree form
mr: प्रक्रिया अवलंबने वृक्ष स्वरुपात दाखवा

en: Solaris mode for CPU percentage
mr: CPU टक्केवारी करीता Solaris पध्दती

en: Enable/Disable smooth refresh
mr: कार्यान्वित/अकार्यान्वित हळुवार ताजेकरण

en: Show warning dialog when killing processes
mr: प्रक्रिया मारून टाकताना सुचना संवाद दाखवा

en: Time in milliseconds between updates of the process view
mr: प्रक्रिया दृश्यांच्या अद्यतनांमधील वेळ मिलीसेकंदात

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
mr: आलेखांच्या अद्यतनांमधील वेळ मिलीसेकंदांत

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
mr: यंत्र यादीच्या अद्यतनांमधील वेळ मिलीसेकंदांत

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
mr: मुलभूतरित्या कोणत्या प्रक्रिया दाखवाव्यात हे ठरवते. ० आहे सर्व, १ आहे उपयोक्ता आणि २ आहे कार्यान्वित

en: Saves the currently viewed tab
mr: सध्या दिसत असलेली टॅब सुरक्षित करा

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
mr: प्रणाली माहिती करीता 0, क्रिया यादी करीता 1, सत्रोत करीता 2 व डीस्क यादीकरीता 3

en: Default graph cpu color
mr: मुलभूत आलेख cpu रंग

en: Default graph swap color
mr: मुलभूत आलेख स्वॅप रंग

en: Default graph incoming network traffic color
mr: आगत करीताचे संजाळ ट्राफीट रंगाचा मुलभूत ग्राफ

en: Default graph outgoing network traffic color
mr: बाहेर जाण्याकरीताचे संजाळ ट्राफीट रंगाचा मुलभूत ग्राफ

en: Process view sort column
mr: प्रक्रिया दृश्य क्रमबद्ध स्तंभ

en: Process view columns order
mr: प्रक्रिया दृश्य स्तंभ क्रम

en: Process view sort order
mr: प्रक्रिया दृश्य क्रमबद्ध क्रम

en: Width of process 'Waiting Channel' column
mr: प्रक्रिया 'प्रतिक्षा मार्ग' स्तंभची रूंदी

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
mr: प्रारंभवेळी क्रिया पद्धती 'मार्ग करीता प्रतिक्षेत' स्तंभ दर्शवा

en: Disk view columns order
mr: डिस्क दृश्य स्तंभ क्रम

en: System Monitor Preferences
mr: प्रणाली मॉनिटर प्राधान्यता

en: Behavior
mr: वर्तन

en: _Update interval in seconds:
mr: अद्ययावत अंतराळ सेकंदांत(_U):

en: Enable _smooth refresh
mr: हळुवार ताजाकरण कार्यान्वित करा(_s)

en: Alert before ending or _killing processes
mr: प्रक्रिया समाप्त किवा मारण्याआधी सतर्क करा(_k)

en: Information Fields
mr: माहिती गुणविशेष

en: Process i_nformation shown in list:
mr: यादीत दर्शवलेली माहिती(_n) विश्लेषीत करा:

en: Graphs
mr: आलेख

en: File system i_nformation shown in list:
mr: यादीत दर्शविलेली फाइल प्रणाली विषयक माहिती (_n):

en: Change _Priority
mr: प्राधान्यक्रम बदला(_P)

en: _Nice value:
mr: छान मुल्य(_N):

en: Note:
mr: नोंद:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
mr: कार्यची प्राधान्यता त्याच्या योग्य मुल्यावरून केली जाते. कीमान चांगले मुल्य उच्च प्राधान्यता मुल्यशी परस्पर राहते.

en: Icon
mr: चिन्ह

en: Process Name
mr: प्रक्रिया नाव

en: User
mr: उपयोक्ता

en: Status
mr: स्थिती

en: Virtual Memory
mr: आभासी स्मृती

en: Resident Memory
mr: स्थायी स्मृती

en: Writable Memory
mr: लिहिण्याजोगी स्मृती

en: Shared Memory
mr: भागीदारीत स्मृती

en: X Server Memory
mr: X सर्वर स्मृती

en: CPU Time
mr: CPU वेळ

en: Started
mr: सुरू झाले

en: Nice
mr: छान

en: Security Context
mr: सुरक्षा संदर्भ

en: Command Line
mr: आदेश ओळ

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
mr: प्रतिक्षा मार्ग

en: Owner
mr: मालक

en: Priority
mr: प्राधन्यता

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
mr:  शेवटच्या १, ५, १५ मिनिटांसाठी भार सरासऱ्या: %0.2f, %0.2f, %0.2f

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
mr: प्रकाशन %s

en: Unknown
mr: अपरिचीत

en: Kernel %s
mr: कर्नल %s

note: hardware section
en: Hardware
mr: हार्डवेअर

en: Memory:
mr: स्मृती:

en: Processor:
mr: प्रोसेसर:

en: Available disk space:
mr: उपलब्ध डीस्क जागा:

en: Today %l:%M %p
mr: आज %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
mr: काल %l:%M %p

en: Running
mr: चालू आहे

en: Stopped
mr: थांबले

en: Zombie
mr: झोंबी

en: Uninterruptible
mr: अव्यत्येय्य

en: Sleeping
mr: झोपलेला
