mate-system-monitor 1.26.0 - en to nah translation catalogue (48 entries)

en: System Monitor
nah: Sistema Tlachiani

en: View current processes and monitor system state
nah: Tlachia axkan wilistlahtolme iwan yelistli ipan sistema tlachiani

en: Show the System tab
nah: Nextia ixtzontli in Sistema

en: Device
nah: Wastli

en: Directory
nah: Amatlapacholli

en: Type
nah: Tipo

en: Total
nah: Sen

en: Free
nah: Tlanemanik

en: Used
nah: Soltik

en: Pick a Color
nah: Pehpena se tlapalli

en: Current Color
nah: Axkan tlapalli

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
nah: _Tlachiani

en: _View
nah: Tla_chia

en: _Help
nah: Tla_pewalistli

en: _Refresh
nah: _Yankuilia

en: A_ll Processes
nah: _Nochi Wilistlahtolli

en: Show all processes
nah: Nextia nochi wilistlahtolme

en: M_y Processes
nah: Nowilistlahtol

en: Memory
nah: Ilnamiktli

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
nah: Sistema

en: Processes
nah: Wilistlahtolme

en: Resources
nah: Recurso

en: Process
nah: Wilistlahtolli

en: Show process dependencies in tree form
nah: Nextia kuawkuawtik monekini wilistlahtolme

en: Solaris mode for CPU percentage
nah: Ihkin Solaris inik % CPU

en: Enable/Disable smooth refresh
nah: Tlamakawa/Atlamakawa yamanik yankuilia

en: Show warning dialog when killing processes
nah: Nextia xonexkak nonotzalistli ihkuak wilistlahtolmiktitok

en: Time in milliseconds between updates of the process view
nah: Kawitl ipan milisegundos yankuilistitlan ipan wilistlahtoltlachialli

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
nah: Kawitl ipan ipan milisegundos yankuilistitlan ipan ixiptin

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
nah: Kawitl ipan milisegundos yankuilistitlan ipan wastliasentlaliamatl

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
nah: Tlacemitlawia tlein walistlahtolme nextia. 0 inik nochi, 1 inik usuario, wan 2 inik ainik

en: Saves the currently viewed tab
nah: Tlapia axkannestok ixtzontli

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
nah: 0 inik tlanonotzalistli Sistema, 1 inik itlasentlaliamah wilistlahtolli, 2 inik recursos iwan 3 inik itlasentlaliamah disco

en: Default graph cpu color
nah: Tlapilchiwak tlapalli inik ixiptli cpu

en: Default graph swap color
nah: Tlapilchiwak tlapalli inik ixiptli ilnamikpatlalli

en: Default graph incoming network traffic color
nah: Tlapilchiwak tlapalli inik kalakik ollin itech matlatl

en: Default graph outgoing network traffic color
nah: Tlapilchiwak tlapalli inik kisak ollin itech matlatl

en: Process view sort column
nah: Itlachialis wilistlahtolli temimilitekpana

en: CPU Time
nah: Kawitl CPU

en: Kernel %s
nah: Yollohtli %s

en: Memory:
nah: Ilnamiktli:

en: Processor:
nah: Kuatlapoalkalli:

en: Today %l:%M %p
nah: Axkan %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
nah: Yalwa %l:%M %p

en: Running
nah: tlalotok

en: Stopped
nah: Telketzak

en: Uninterruptible
nah: Atelketzak

en: Sleeping
nah: Kochtok
