mate-system-monitor 1.26.0 - en to nds translation catalogue (112 entries)

en: MATE System Monitor
nds: MATE System-Uppasser

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
nds: Een Uppasser över Prozessen un Resourcen för de MATE Schrievdisk

en: System Monitor
nds: Sysmonitor

en: View current processes and monitor system state
nds: Aktuelle Prozesse un Systemtostandsmonitor opwiesen

en: Kill process
nds: Prozess ofbreken

en: Privileges are required to control other users' processes
nds: Du bruukst mehr Rechten, um de Prozessen vun anner Brukers to stüren

en: Privileges are required to change the priority of processes
nds: Du bruukst mehr Rechten, um de Wichtigheid vun Prozessen to ännern

en: Show the System tab
nds: Systemregisterkoort opwiesen

en: Show the Processes tab
nds: De Prozessen-Registerkaart wiesen

en: Show the Resources tab
nds: De Resourcen-Registerkaart wiesen

en: Show the File Systems tab
nds: De Dateisystemen-Registerkaart wiesen

en: About System Monitor
nds: Över de System-Uppasser

en: Device
nds: Lööpwark

en: Directory
nds: Pad

en: Type
nds: Typ

en: Total
nds: Alltosammen

en: Free
nds: Frie

en: Available
nds: Verfögbar

en: Used
nds: Brukt

en: Fraction
nds: Bröök

en: Title
nds: Titel

en: The title of the color selection dialog
nds: De Titel vum Farv-Utköör-Fenster

en: Pick a Color
nds: Wähl eene Klöör

en: Current Color
nds: Aktuelle Klöör

en: The selected color
nds: De utköört Farv

en: Type of color picker
nds: Farvkörer-Aard

en: Received invalid color data
nds: Ungültige Farvweerten kregen

en: Click to set graph colors
nds: Klick, um Graphenfarven to setten

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Help
nds: _Hölp

en: Search for _Open Files
nds: Na _openen Dateien söken

en: Search for open files
nds: Na openen Dateien söken

en: _Quit
nds: _Beennen

en: Quit the program
nds: Programm sluten

en: _Stop Process
nds: Prozess _stoppen

en: Stop process
nds: Prozess stoppen

en: _Continue Process
nds: Prozess _wiederlöpen laten

en: Continue process if stopped
nds: De Prozess wiederlöpen laten, wenn he anhollt is

en: Force process to finish normally
nds: De Prozess twingen, normaal to ennen

en: Force process to finish immediately
nds: De Prozess twingen, stracks to ennen

en: _Change Priority
nds: Wichtig_heid ännern

en: Change the order of priority of process
nds: De Reeg an Wichtigheid vun Prozessen ännern

en: _Preferences
nds: _Eegenschapten

en: Configure the application
nds: Dat Programm instellen

en: _Refresh
nds: _Vernejen

en: Refresh the process list
nds: De List vun Prozessen neei laden

en: _Memory Maps
nds: Spieker_kaarten

en: Open the memory maps associated with a process
nds: De Spiekerkaarten, wat to eenem Prozess tohören, opmaken

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
nds: Opene _Dateien

en: View the files opened by a process
nds: De Dateien wiesen, wat een Prozess opmaakt hett

en: _Properties
nds: _Eegenschapten

en: View additional information about a process
nds: Mehr Informatioon över eenen Prozess wiesen

en: _Contents
nds: _Inholls

en: Open the manual
nds: Sülvst opmaken

en: _About
nds: _Över

en: About this application
nds: Över düsses Programm

en: _Dependencies
nds: _Avhangens

en: Show parent/child relationship between processes
nds: Ollen-Kind-Betreck tüsken Prozessen wiesen

en: _Active Processes
nds: _Aktive Prozessen

en: Show active processes
nds: Aktive Prozessen wiesen

en: A_ll Processes
nds: A_ll Prozessen

en: Show all processes
nds: All Prozessen wiesen

en: M_y Processes
nds: _Miene Prozessen

en: Show only user-owned processes
nds: Blot Prozessen wiesen, wat to de Bruker hören

en: Very High
nds: Bannig hoog

en: Set process priority to very high
nds: De Prozess-Wichtigheid bannig hoog setten

en: High
nds: Hoch

en: Set process priority to high
nds: De Prozess-Wichtigheid hoog setten

en: Set process priority to normal
nds: De Prozess-Wichtigheid normaal setten

en: Low
nds: Minn

en: Set process priority to low
nds: De Prozess-Wichtigheid minn setten

en: Very Low
nds: Bannig minn

en: Set process priority to very low
nds: De Prozess-Wichtigheid bannig minn setten

en: Custom
nds: Anpasst

en: Set process priority manually
nds: De Prozess-Wichtigheid sülvst setten

en: End _Process
nds: Prozess _ennen

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
nds: Eene Farv för »%s« utkören

en: CPU History
nds: CPU Historie

en: Memory and Swap History
nds: Histoorje för Spieker un Utlagernspieker

en: Memory
nds: Spieker

en: Network History
nds: Netwarkhistorie

en: Receiving
nds: Ankomen

en: Total Received
nds: All ankomen

en: Sending
nds: Senn

en: Total Sent
nds: All sennt

en: Processes
nds: Prozesse

en: Resources
nds: Resourcen

en: File Systems
nds: Dateisysteme

en: not available
nds: nich verfögbar

en: Error
nds: Fehler

en: Process
nds: Prozess

en: Filename
nds: dateinaam

en: _Name contains:
nds: _Naam hett in:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
nds: O_pklaren

en: S_earch results:
nds: _Sökrutkamen:

en: file
nds: Datei

en: IPv6 network connection
nds: IPv6 Netwarkverbinnen

en: IPv4 network connection
nds: IPv4 Netwarkverbinnen

en: unknown type
nds: unbekannter Typ

en: Object
nds: Objekt

en: Open Files
nds: Dateien opmaken

en: Behavior
nds: Verhollen

en: Note:
nds: Notiz:

en: Process Name
nds: Prozessnaam

en: User
nds: Bruker

en: Status
nds: Tostand

en: Owner
nds: Besitter

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Memory:
nds: Spieker:

en: Today %l:%M %p
nds: Vandag %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
nds: Güstern %l:%M %p
