mate-system-monitor 1.26.0 - en to ne translation catalogue (54 entries)

en: System Monitor
ne: प्रणाली मनिटर

en: Device
ne: उपकरण,यन्त्र

en: Type
ne: प्रकार

en: Total
ne: कुल

en: Free
ne: खाली

en: Available
ne: उपलब्ध

en: Used
ne: प्रयोग भएको

en: Title
ne: शीर्षक

en: Pick a Color
ne: रंग छान्नुहोस्

en: Current Color
ne: हालको रंग

en: The selected color
ne: चयन गरिएको रंग

en: Received invalid color data
ne: अमान्य रङ डेटा प्राप्त भयो

en: _Edit
ne: सम्पादन गर्नुहोस्

en: _View
ne: दृष्य

en: _Help
ne: मद्दत

en: Search for open files
ne: खुला फाइलहरूको खोज

en: _Quit
ne: अन्त्य गर्नुहोस्

en: Quit the program
ne: कार्यक्रम अन्त्य गर्नुहोस्

en: _Preferences
ne: प्राथमिकता

en: Configure the application
ne: अनुप्रयोग कन्फिगरेसन गर्नुहोस्

en: _Refresh
ne: ताजा पार्नुहोस्

en: _Properties
ne: _गुणहरु

en: _Contents
ne: सामग्री

en: Open the manual
ne: म्यानुअल खोल्नुहोस्

en: _About
ne: बारेमा

en: About this application
ne: यस अनुप्रयोगका बारेमा

en: Very High
ne: अति उच्च

en: High
ne: उच्च

en: Normal
ne: सामान्य

en: Low
ne: कम

en: Custom
ne: अनुकूल

en: Memory
ne: स्मृति

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ne: प्रणाली

en: Error
ne: त्रुटि

en: Filename
ne: फाइलनाम

en: _Name contains:
ne: नाम समावेस हुन्छ:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ne: खाली गर्नुहोस्

en: S_earch results:
ne: खोजी परिणाम:

en: file
ne: फाइल

en: unknown type
ne: अज्ञात प्रकार

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
ne: एफडी

en: Open Files
ne: फाइलहरू खोल्नुहोस्

en: System Monitor Preferences
ne: प्रणाली मनिटर प्राथमिकताहरू

en: Behavior
ne: व्यवहार

en: Icon
ne: प्रतिमा

en: User
ne: प्रयोगकर्ता

en: Status
ne: वस्तुस्थिति

en: ID
ne: आईडी

en: Command Line
ne: आदेश रेखा

en: Owner
ne: मालिक

en: Unknown
ne: अज्ञात

note: hardware section
en: Hardware
ne: हार्डवेयर

en: Today %l:%M %p
ne: आज %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
ne: हिजो %l:%M %p
