mate-system-monitor 1.26.0 - en to nn translation catalogue (154 entries)

en: System Monitor
nn: Systemovervakar

en: View current processes and monitor system state
nn: Vis aktive prosessar og overvak systemtilstanden

en: Device
nn: Eining

en: Directory
nn: Katalog

en: Total
nn: Totalt

en: Free
nn: Ledig

en: Available
nn: Tilgjengeleg

en: Used
nn: Brukt

en: Fraction
nn: Del

en: Title
nn: Tittel

en: The title of the color selection dialog
nn: Tittel for fargeval-dialogen

en: Pick a Color
nn: Vel ein farge

en: Current Color
nn: Aktiv farge

en: The selected color
nn: Vald farge

en: Type of color picker
nn: Type fargevelger

en: Received invalid color data
nn: Fargedata for ugyldig mottak

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
nn: _Overvak

en: _Edit
nn: R_ediger

en: _View
nn: _Vis

en: _Help
nn: _Hjelp

en: Search for _Open Files
nn: Søk etter _opna filer

en: Search for open files
nn: Søk etter opna filer

en: _Quit
nn: _Avslutt

en: Quit the program
nn: Avslutt programmet

en: _Stop Process
nn: _Stopp prosess

en: Stop process
nn: Stopp prosess

en: _Continue Process
nn: _Hald fram prosess

en: Continue process if stopped
nn: Hald fram med prosessen om stoppa

en: Force process to finish normally
nn: Tving prosessen til å avslutta på vanleg måte

en: Force process to finish immediately
nn: Tving prosessen til å avslutta på vanleg måte

en: Change the order of priority of process
nn: Endra prioritetrekkefølgja på prosessen

en: _Preferences
nn: _Innstillingar

en: Configure the application
nn: Still inn programmet

en: _Refresh
nn: Oppdate_r

en: Refresh the process list
nn: Oppdater prosesslista

en: _Memory Maps
nn: _Minnekart

en: Open the memory maps associated with a process
nn: Opna minnekarta knytta til ein prosess

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
nn: Opne _filer

en: View the files opened by a process
nn: Vis filene opna av ein prosess

en: _Properties
nn: Eigenska_per

en: _Contents
nn: _Innhald

en: Open the manual
nn: Opna brukarrettleiinga

en: _About
nn: _Om

en: About this application
nn: Om dette programmet

en: _Dependencies
nn: Av_hengigheter

en: Show parent/child relationship between processes
nn: Vis forelder/barn-band mellom prosessar

en: _Active Processes
nn: _Aktive prosessar

en: Show active processes
nn: Vis aktive prosessar

en: A_ll Processes
nn: A_lle prosessane

en: Show all processes
nn: Vis alle prosessane

en: M_y Processes
nn: _Mine prosessar

en: High
nn: Høg

en: Low
nn: Låg

en: Custom
nn: Tilpassa

en: End _Process
nn: _Avslutt prosess

en: CPU History
nn: CPU-logg

en: Memory and Swap History
nn: Minne- og swap-logg

en: Memory
nn: Minne

en: Network History
nn: Nettverkslogg

en: Receiving
nn: Mottar

en: Total Received
nn: Totalt motteken

en: Sending
nn: Sendar

en: Total Sent
nn: Totalt sendt

en: Processes
nn: Prosessar

en: Resources
nn: Ressursar

en: File Systems
nn: Filsystem

en: Error
nn: Feil

en: Process
nn: Prosess

en: Filename
nn: Filnamn

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
nn: Søk etter opna filer

en: _Name contains:
nn: _Namn inneheld:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
nn: T_øm

en: Case insensitive matching
nn: Treff på små/store bokstavar

en: S_earch results:
nn: S_økeresultat:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
nn: VM-start

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
nn: VM-slutt

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
nn: VM-storleik

en: Flags
nn: Flagg

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
nn: VM avstand

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
nn: Privat rent

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
nn: Privat skittent

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
nn: Delt rent

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
nn: Delt skittent

en: Memory Maps
nn: Minnekart

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
nn: _Minnekart for prosessen «%s» (PID %u):

en: file
nn: fil

en: pipe
nn: røyr

en: local socket
nn: lokal sokkel

en: unknown type
nn: ukjend type

en: Object
nn: Objekt

en: Open Files
nn: Opne filer

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
nn: _Filer opna av prosessen «%s» (PID %u):

en: Show process dependencies in tree form
nn: Vis prosessavhengigheter som eit tre

en: Solaris mode for CPU percentage
nn: Solaris-modus for CPU-prosent

en: Enable/Disable smooth refresh
nn: Bruk/ikkje bruk jamn oppfrisking

en: Show warning dialog when killing processes
nn: Vis åtvaringsdialogar når prosessar vert drepne

en: Time in milliseconds between updates of the process view
nn: Tid i millisekund mellom oppdateringar av prosessframsyninga

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
nn: Tid i millisekund mellom oppdateringar av grafane

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
nn: Tid i millisekund mellom oppdateringar av eininglista

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
nn: Styrer kva for prosessar som vert viste som standard. 0 er alle, 1 er brukarprosessar, og 2 er aktive prosessar.

en: Saves the currently viewed tab
nn: Lagrar den opne arkfana

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
nn: 0 for systeminfo, 1 for liste over prossesser, 2 for ressurser og 3 for liste over diskar

en: Default graph cpu color
nn: Standard farge på CPU-graf

en: Default graph swap color
nn: Standard farge på virtuelt minne-graf

en: Default graph incoming network traffic color
nn: Forvald farge på graf for innkommende nettverkstrafikk

en: Default graph outgoing network traffic color
nn: Forvald farge på graf for utgående nettverkstrafikk

en: Process view sort column
nn: Sorteringskolonna i diskframsyning

en: Process view columns order
nn: Kolonnerekkefølgje i prosessframsyning

en: Process view sort order
nn: Sorteringsrekkefølgje i diskframsyning

en: Disk view columns order
nn: Kolonnerekkefølgje i diskframsyning

en: System Monitor Preferences
nn: Eigenskapar for systemovervakar

en: Behavior
nn: Åtferd

en: _Update interval in seconds:
nn: _Oppdateringstid i sekund:

en: Enable _smooth refresh
nn: Bruk _glatt oppfrisking

en: Alert before ending or _killing processes
nn: Varsla før prosessar vert avslutta eller _drepne

en: Information Fields
nn: Informasjonsfelt

en: Process i_nformation shown in list:
nn: I_nformasjon for prosesser som vert viste i lista:

en: Graphs
nn: Grafar

en: Change _Priority
nn: Endra _prioritet

en: _Nice value:
nn: _Nice-verdi:

en: Note:
nn: Merk:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
nn: Prioriteten til ein prosess vert styrt av nice-verdien. Ein låg verdi tilsvarar høg prioritet.

en: Icon
nn: Ikon

en: Process Name
nn: Prosessnamn

en: User
nn: Brukar

en: Virtual Memory
nn: Virtuelt minne

en: Resident Memory
nn: Resident minne

en: Writable Memory
nn: Skrivbart minne

en: Shared Memory
nn: Delt minne

en: X Server Memory
nn: X-tenarminne

en: CPU Time
nn: CPU-tid

en: Started
nn: Starta

en: Security Context
nn: Tryggleikskontekst

en: Command Line
nn: Kommandolinje

en: Owner
nn: Eigar

en: Priority
nn: Prioritet

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
nn: Snittlast siste 1, 5 og 15 minutt: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
nn: I/T

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
nn: Versjon %s

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Kernel %s
nn: Kjerne %s

note: hardware section
en: Hardware
nn: Maskinvare

en: Memory:
nn: Minne:

en: Processor:
nn: Prosessor:

en: Available disk space:
nn: Tilgjengeleg diskplass:

en: Today %l:%M %p
nn: I dag, %H.%M

en: Yesterday %l:%M %p
nn: I går, %H.%M

en: %a %l:%M %p
nn: %a %H.%M

en: %b %d %l:%M %p
nn: %d. %b %H.%M

en: %b %d %Y
nn: %d. %b %Y

en: Running
nn: Køyrer

en: Stopped
nn: Stoppa

en: Uninterruptible
nn: Kan ikkje avbrytast

en: Sleeping
nn: Sovande
