mate-system-monitor 1.26.0 - en to or translation catalogue (167 entries)

en: System Monitor
or: ତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶିକା

en: View current processes and monitor system state
or: ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖନ୍ତୁ

en: Show the System tab
or: ତନ୍ତ୍ର ଟ୍ୟାବ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: Device
or: ଉପକରଣ

en: Directory
or: ଡିରେକ୍ଟୋରି

en: Type
or: ପ୍ରକାର

en: Total
or: ସର୍ବମୋଟ

en: Free
or: ମାଗଣା

en: Available
or: ଉପଲବ୍ଧ

en: Used
or: ବ୍ଯବହ୍ରୁତ

en: Fraction
or: ଭଗ୍ନାଂଶ

en: Title
or: ଶୀର୍ଷକ

en: The title of the color selection dialog
or: ରଙ୍ଗ ଚୟନ ସମଳାପର ଶୀର୍ଷକ

en: Pick a Color
or: ଗୋଟିଏ ରଙ୍ଗ ବାଛନ୍ତୁ

en: Current Color
or: ପ୍ରଚଳିତ ରଙ୍ଗ

en: The selected color
or: ବଚ୍ଛିତ ରଙ୍ଗ

en: Type of color picker
or: ରଙ୍ଗ ଚୟକର ପ୍ରକାର

en: Received invalid color data
or: ଅବୈଧ ରଙ୍ଗ ତଥ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଅଛି

en: Click to set graph colors
or: ଆଲେଖି ରଙ୍ଗ ବିନ୍ୟାସ କରିବା ପାଇଁ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
or: ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ରଖନ୍ତୁ (_M)

en: _Edit
or: ସମ୍ପାଦନ କରନ୍ତୁ (_E)

en: _View
or: ଦ୍ରୁଶ୍ଯ (_V)

en: _Help
or: ସହାୟତା (_H)

en: Search for _Open Files
or: ଫାଇଲ ମାନଙ୍କୁ ଖୋଲନ୍ତୁ କୁ ଖୋଜନ୍ତୁ (_O)

en: Search for open files
or: ଫାଇଲ ମାନଙ୍କୁ ଖୋଲନ୍ତୁ କୁ ଖୋଜନ୍ତୁ

en: _Quit
or: ବିଦାୟ ନିଅନ୍ତୁ (_Q)

en: Quit the program
or: କାରିକାରୁ ବିଦାୟ ନିଅନ୍ତୁ

en: _Stop Process
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦକରନ୍ତୁ (_S)

en: Stop process
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦକରନ୍ତୁ

en: _Continue Process
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲୁରଖନ୍ତୁ (_C)

en: Continue process if stopped
or: ବନ୍ଦହୋଇଯାଇଥିଲେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲୁରଖନ୍ତୁ

en: Force process to finish normally
or: ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ସମାପ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ଯକରନ୍ତୁ

en: Force process to finish immediately
or: ଅତିଶିଘ୍ର ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବାଧ୍ଯକରନ୍ତୁ

en: Change the order of priority of process
or: ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରାଥମିକତା କ୍ରମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

en: _Preferences
or: ପସନ୍ଦ (_P)

en: Configure the application
or: ପ୍ରୟୋଗର ବିନ୍ଯାସ କରନ୍ତୁ

en: _Refresh
or: ସତେଜ କରନ୍ତୁ (_R)

en: Refresh the process list
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ତାଲିକାକୁ ସତେଜକରନ୍ତୁ

en: _Memory Maps
or: ସ୍ମୃତି ସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଚିତ୍ରଣ (_M)

en: Open the memory maps associated with a process
or: ଗୋଟିଏ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟ ଥିବା ସ୍ମୃତି ସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଚିତ୍ରଣକୁ ଖୋଲନ୍ତୁ

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
or: ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଲନ୍ତୁ (_F)

en: View the files opened by a process
or: ଗୋଟିଏ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖନ୍ତୁ

en: _Properties
or: ଗୁଣଧର୍ମ (_P)

en: _Contents
or: ସୂଚୀପତ୍ର (_C)

en: Open the manual
or: ସହାୟକ ପୁସ୍ତକ ଖୋଲନ୍ତୁ

en: _About
or: ବିବରଣୀ (_A)

en: About this application
or: ଏହି ପ୍ରୟୋଗର ବିବରଣୀ

en: _Dependencies
or: ନିର୍ଭରକମାନ (_D)

en: Show parent/child relationship between processes
or: ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ଯରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତର/ ନିମ୍ନ ସ୍ତର ସମ୍ପର୍କ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: _Active Processes
or: ସକ୍ରିୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ (_A)

en: Show active processes
or: ସକ୍ରିୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: A_ll Processes
or: ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ (_l)

en: Show all processes
or: ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: M_y Processes
or: ମୋର ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ (_y)

en: High
or: ବ୍ରୁହତ

en: Normal
or: ସାଧାରଣ

en: Low
or: ଧୀର

en: Custom
or: ଇଚ୍ଛାରୂପଣ

en: End _Process
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ (_P)

en: CPU History
or: CPU ଇତିହାସ

en: Memory and Swap History
or: ସ୍ମୃତି ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଅଦଳ ବଦଳ ଇତିହାସ

en: Memory
or: ସ୍ମୃତିସ୍ଥାନ

en: Swap
or: ଅଦଳ ବଦଳ

en: Network History
or: ନେଟୱର୍କ ଇତିହାସ

en: Receiving
or: ପ୍ରାପ୍ତ କରୁଅଛି

en: Total Received
or: ସବୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇସାରିଛି

en: Sending
or: ପଠାଯାଉଛି

en: Total Sent
or: ସବୁ ପଠାସରିଛି

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
or: ତନ୍ତ୍ର

en: Processes
or: ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ

en: Resources
or: ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ

en: File Systems
or: ଫାଇଲ ତନ୍ତ୍ର

en: Error
or: ତ୍ରୁଟି

en: Process
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା

en: Filename
or: ଫାଇଲ ନାମ

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
or: ଫାଇଲ ମାନଙ୍କୁ ଖୋଲନ୍ତୁକୁ ଖୋଜନ୍ତୁ

en: _Name contains:
or: ନାମ ଧାରଣ କରିଥାଏ (_N):

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
or: ସଫା କରନ୍ତୁ (_l)

en: Case insensitive matching
or: ଅକ୍ଷର ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମେଳନ

en: S_earch results:
or: ସନ୍ଧାନ ଫଳ (_e):

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
or: VM ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
or: VM ସମାପ୍ତ କରନ୍ତୁ

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
or: VM ଆକାର

en: Flags
or: ପତାକା

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
or: VM ଅଫସେଟ

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
or: ଘୋରଇ ସଫା

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
or: ଘୋରଇ ଅପରିସ୍କାର

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
or: ସହଭାଗୀ ସଫା

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
or: ସହଭାଗୀ ଅପରିସ୍କାର

en: Memory Maps
or: ସ୍ମୃତି ସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଚିତ୍ରଣ

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ସ୍ମୃତି ସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଚିତ୍ରଣଗୁଡ଼ିକ "%s" (PID %u) (_M):

en: file
or: ଫାଇଲ

en: pipe
or: ପାଇପ

en: IPv6 network connection
or: IPv6 ନେଟୱର୍କ ସଂଯୋଗ

en: IPv4 network connection
or: IPv4 ନେଟୱର୍କ ସଂଯୋଗ

en: local socket
or: ସ୍ଥାନୀୟ ସକେଟ

en: unknown type
or: ଅଜଣା ପ୍ରକାର

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
or: ଏଫ.ଡି.

en: Object
or: ବସ୍ତୁ

en: Open Files
or: ଫାଇଲ ମାନଙ୍କୁ ଖୋଲନ୍ତୁ

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକ "%s" (PID %u) (_F):

en: Show process dependencies in tree form
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିର୍ଭରଶୀଳ ମାନଙ୍କୁ ବୃକ୍ଷ ଆକାରରେ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: Solaris mode for CPU percentage
or: CPU ପ୍ରତିଶତ ପାଇଁ Solaris ଧାରା

en: Enable/Disable smooth refresh
or: ମସୃଣ ସତେଜନକୁ ସକ୍ରିୟ/ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ

en: Show warning dialog when killing processes
or: ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦକରିବା ସମୟରେ ଚେତାବନୀ ସଂଳାପ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: Time in milliseconds between updates of the process view
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦର୍ଶନ ଅଦ୍ୟତନର ମଧ୍ଯବର୍ତ୍ତୀ ସମୟ ମିଲିସେକଣ୍ଡରେ

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
or: ଆଲେଖୀଗୁଡ଼ିକର ଅଦ୍ୟତନର ମଧ୍ଯବର୍ତ୍ତୀ ସମୟ ମିଲିସେକଣ୍ଡରେ

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
or: ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ତାଲିକା ଅଦ୍ୟତନ ମଧ୍ଯବର୍ତ୍ତୀ ସମୟ ମିଲିସେକଣ୍ଡରେ

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
or: ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଭାବରେ କେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦର୍ଶାଯିବ ତାହା ବର୍ଣ୍ଣନାକରନ୍ତୁ. 0 ହେଉଛି ସମସ୍ତ, 1 ହେଉଛି ଚାଳକ, ଏବଂ 2 ହେଉଛି ସକ୍ରିୟ

en: Saves the currently viewed tab
or: ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖିଥିବା ଟ୍ୟାବକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରେ

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
or: ତନ୍ତ୍ର ସୂଚନା ପାଇଁ 0, ପ୍ରକ୍ରିୟା ତାଲିକା ପାଇଁ 1, ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ 2 ଏବଂ ଡିସ୍କ ତାଲିକା ପାଇଁ 3

en: Default graph cpu color
or: ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଆଲେଖୀ cpu ରଙ୍ଗ

en: Default graph swap color
or: ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଆଲେଖୀ swap ରଙ୍ଗ

en: Default graph incoming network traffic color
or: ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଆଲେଖୀ ଆସୁଥିବା ନେଟୱର୍କ ଟ୍ରାଫିକ ରଙ୍ଗ

en: Default graph outgoing network traffic color
or: ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଆଲେଖୀ ଯାଉଥିବା ନେଟୱର୍କ ଟ୍ରାଫିକ ରଙ୍ଗ

en: Process view sort column
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୃଶ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭ ସଜଡ଼ା

en: Process view columns order
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୃଶ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭ କ୍ରମ

en: Process view sort order
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୃଶ୍ୟ ସଜଡ଼ା କ୍ରମ

en: Width of process 'Waiting Channel' column
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା 'ଅପେକ୍ଷା ଚାନେଲ' ସ୍ତମ୍ଭର ଓସାର

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
or: ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ 'ଅପେକ୍ଷା ଚାନେଲ' ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ତମ୍ଭ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: Disk view columns order
or: ଡିସ୍କ ଦୃଶ୍ୟ ସ୍ଥମ୍ଭଗୁଡ଼ିକର କ୍ରମ

en: System Monitor Preferences
or: ତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶିକା ପସନ୍ଦ ମାନ

en: Behavior
or: ଆଚରଣ

en: _Update interval in seconds:
or: ଅଦ୍ୟତନ ଅନ୍ତରାଳ ସମୟ ସେକଣ୍ଡରେ (_U):

en: Enable _smooth refresh
or: ମସୃଣ ସତେଜନକୁ ସକ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ (_s)

en: Alert before ending or _killing processes
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ କରିବା ଅବା ସମାପ୍ତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସଚେତନ କରନ୍ତୁ (_k)

en: Information Fields
or: ସୂଚନା କ୍ଷେତ୍ର

en: Process i_nformation shown in list:
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୂଚନା ତାଲିକାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି (_n):

en: Graphs
or: ଆଲେଖୀଗୁଡ଼ିକ

en: File system i_nformation shown in list:
or: ଫାଇଲ ତନ୍ତ୍ର ସୂଚନା ତାଲିକାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି (_n):

en: Change _Priority
or: ପ୍ରାଥମିକତା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ (_P)

en: _Nice value:
or: ସୁନ୍ଦର ମୂଲ୍ୟ (_N):

en: Note:
or: ଟିପ୍ପଣୀ:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
or: ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରାଥମିକତା ଏହାର nice ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥାଏ. ଗୋଟିଏ କମ nice ମୂଲ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ସହିତ ଅନୁରୂପ ହୋଇଥାଏ.

en: Icon
or: ଚିତ୍ର ସଙ୍କେତ

en: Process Name
or: ପ୍ରକ୍ରିୟା ନାମ

en: User
or: ଚାଳକ

en: Status
or: ଅବସ୍ଥିତି

en: Virtual Memory
or: ଆଭାସୀ ସ୍ମ୍ରୁତି

en: Resident Memory
or: ନିବାସୀ ସ୍ମୃତିସ୍ଥାନ

en: Writable Memory
or: ଲେଖାଯୋଗ୍ୟ ସ୍ମୃତିସ୍ଥାନ

en: Shared Memory
or: ସହଭାଗୀ ସ୍ମୃତିସ୍ଥାନ

en: X Server Memory
or: X ସର୍ଭର ସ୍ମୃତିସ୍ଥାନ

en: CPU Time
or: CPU ସମୟ

en: Started
or: ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି

en: Nice
or: ନାଇସ

en: ID
or: ପରିଚୟ

en: Security Context
or: ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗ

en: Command Line
or: ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନାମା

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
or: ଅପେକ୍ଷା ଚାନେଲ

en: Owner
or: ମାଲିକ

en: Priority
or: ଅଗ୍ରାଧିକାର

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
or: ଶେଷ 1, 5, 15 ମିନଟ ପାଇଁ ହାରାହାରୀ ଧାରଣ: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
or: ଦରକାର ନାହିଁ

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
or: ସଂସ୍କରଣ %s

en: Unknown
or: ଅଜଣା

en: Kernel %s
or: କର୍ଣ୍ଣଲ %s

note: hardware section
en: Hardware
or: ହାର୍ଡୱେର

en: Memory:
or: ସ୍ମୃତି ସ୍ଥାନ:

en: Processor:
or: ସଞ୍ଚାଳକ:

en: Available disk space:
or: ଉପଲବ୍ଧ ଡିସ୍କ ସ୍ଥାନ:

en: Today %l:%M %p
or: ଆଜି %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
or: ଗତକାଲି %l:%M %p

en: Running
or: ଚାଲୁଅଛି

en: Stopped
or: ଅଟକିଛି

en: Uninterruptible
or: ଅବ୍ୟାହତ

en: Sleeping
or: ସୁପ୍ତ ଅଛି
