mate-system-monitor 1.26.0 - en to pa translation catalogue (168 entries)

en: System Monitor
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ

en: View current processes and monitor system state
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰੋਸੈੱਸ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਸਿਸਟਮ ਹਾਲਤ ਦੀ ਨਿਗਰਾਨੀ

en: Show the System tab
pa: ਸਿਸਟਮ ਟੈਬ ਵੇਖੋ

en: Device
pa: ਜੰਤਰ

en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Type
pa: ਟਾਈਪ

en: Total
pa: ਕੁੱਲ

en: Free
pa: ਖਾਲੀ

en: Available
pa: ਉਪਲੱਬਧ

en: Used
pa: ਵਰਤੋਂ

en: Fraction
pa: ਦਸ਼ਮਲਵ

en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: The title of the color selection dialog
pa: ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਟਾਈਟਲ

en: Pick a Color
pa: ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Current Color
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰੰਗ

en: The selected color
pa: ਚੁਣੇ ਰੰਗ

en: Type of color picker
pa: ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ ਦੀ ਟਾਈਪ

en: Received invalid color data
pa: ਗਲਤ ਰੰਗ ਡਾਟਾ ਕੋਡ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: Click to set graph colors
pa: ਗਰਾਫ਼ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
pa: ਮਾਨੀਟਰ(_M)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: _View
pa: ਵੇਖੋ(_V)

en: _Help
pa: ਮੱਦਦ(_H)

en: Search for _Open Files
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਖੋਜ(_O)

en: Search for open files
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਖੋਜ

en: _Quit
pa: ਬਾਹਰ(_Q)

en: Quit the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Stop Process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਰੋਕੋ(_S)

en: Stop process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਰੋਕੋ

en: _Continue Process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(_C)

en: Continue process if stopped
pa: ਜੇਕਰ ਰੁਕਿਆ ਹੈ ਤਾਂ ਪਰੋਸੈੱਸ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Force process to finish normally
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਨੂੰ ਸਧਾਰਨ ਢੰਗ ਨਾਲ ਸਮਾਪਤ ਹੋਣ ਲਈ ਮਜਬੂਰ ਕਰੋ

en: Force process to finish immediately
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਨੂੰ ਹੁਣੇ ਸਮਾਪਤ ਹੋਣ ਲਈ ਮਜਬੂਰ ਕਰੋ

en: Change the order of priority of process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਦਾ ਤਰਜੀਹ ਕਰਮ ਬਦਲੋ

en: _Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_P)

en: Configure the application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੰਰਚਨਾ

en: _Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ(_R)

en: Refresh the process list
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਲਿਸਟ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: _Memory Maps
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਮੈਪ(_M)

en: Open the memory maps associated with a process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਮੈਮੋਰੀ ਮੈਪ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ(_F)

en: View the files opened by a process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਰਾਹੀਂ ਖੋਲ੍ਹੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: _Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(_P)

en: _Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ(_C)

en: Open the manual
pa: ਮੈਨੂਅਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: About this application
pa: ਇਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬਾਰੇ

en: _Dependencies
pa: ਨਿਰਭਰਤਾ(_D)

en: Show parent/child relationship between processes
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਵਿੱਚ ਪੇਰੈਂਟ/ਚਾਈਲਡ ਸਬੰਧ ਵੇਖੋ

en: _Active Processes
pa: ਐਕਟਿਵ ਪਰੋਸੈੱਸ(_A)

en: Show active processes
pa: ਐਕਟਿਵ ਪਰੋਸੈੱਸ ਵੇਖੋ

en: A_ll Processes
pa: ਸਭ ਪਰੋਸੈੱਸ(_L)

en: Show all processes
pa: ਸਭ ਪਰੋਸੈੱਸ ਵੇਖੋ

en: M_y Processes
pa: ਮੇਰੇ ਪਰੋਸੈੱਸ(_Y)

en: High
pa: ਉੱਚ

en: Normal
pa: ਆਮ

en: Low
pa: ਘੱਟ

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: End _Process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਸਮਾਪਤ ਕਰੋ(_P)

en: CPU History
pa: CPU ਅਤੀਤ

en: Memory and Swap History
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਅਤੇ ਸਵੈਪ ਅਤੀਤ

en: Memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ

en: Swap
pa: ਸਵੈਪ

en: Network History
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਅਤੀਤ

en: Receiving
pa: ਲਏ

en: Total Received
pa: ਕੁੱਲ ਲਏ

en: Sending
pa: ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ

en: Total Sent
pa: ਕੁੱਲ ਭੇਜੇ

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Processes
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ

en: Resources
pa: ਸਰੋਤ

en: File Systems
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਖੋਜ

en: _Name contains:
pa: ਨਾਂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ(_N):

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(_l)

en: Case insensitive matching
pa: ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਨਿਰਭਰ ਮੇਲ

en: S_earch results:
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ(_e):

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
pa: VM ਸ਼ੁਰੂ

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
pa: VM ਅੰਤ

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
pa: VM ਸਾਈਜ਼

en: Flags
pa: ਫਲੈਗ

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
pa: VM ਆਫਸੈੱਟ

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਸਾਫ਼

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਡਰਟੀ

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
pa: ਸਾਂਝੀ ਸਾਫ਼

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
pa: ਸ਼ੇਅਰਡ/ ਡਰਟੀ

en: Memory Maps
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਮੈਪ

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ "%s" (PID %u) ਲਈ ਮੈਮੋਰੀ ਮੈਪ(_M):

en: file
pa: ਫਾਇਲ

en: pipe
pa: ਪਾਈਪ

en: IPv6 network connection
pa: IPv6 ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: IPv4 network connection
pa: IPv4 ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en: local socket
pa: ਲੋਕਲ ਸਾਕਟ

en: unknown type
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਟਾਈਪ

en: Object
pa: ਆਬਜੈਕਟ

en: Open Files
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ "%s" (PID %u) ਲਈ ਖੁੱਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ(_F):

en: Show process dependencies in tree form
pa: ਟਰੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਪਰੋਸੈੱਸ ਨਿਰਭਰਤਾ ਵੇਖੋ

en: Solaris mode for CPU percentage
pa: CPU ਫੀਸਦੀ ਲਈ ਸਲੋਰਸ ਮੋਡ

en: Enable/Disable smooth refresh
pa: ਸਮੂਥ ਤਾਜ਼ਾ ਯੋਗ/ਅਯੋਗ

en: Show warning dialog when killing processes
pa: ਜਦੋਂ ਪਰੋਸੈੱਸ ਖਤਮ (kill) ਕਰਨੇ ਹੋਣ ਤਾਂ ਚੇਤਾਵਨੀ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: Time in milliseconds between updates of the process view
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਝਲਕ ਦੇ ਅੱਪਡੇਟ ਦਾ ਸਮਾਂ (ਮਿਲੀ ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ)

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
pa: ਗਰਾਫ਼ ਦੇ ਅੱਪਡੇਟ ਦਾ ਸਮਾਂ (ਮਿਲੀ ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ)

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
pa: ਜੰਤਰ ਲਿਸਟ ਦੇ ਅੱਪਡੇਟ ਦਾ ਸਮਾਂ (ਮਿਲੀ ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ)

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
pa: ਉਹ ਚੁਣੋ ਕਿ ਕਿਹੜੇ ਪਰੋਸੈੱਸ ਡਿਫਾਲਟ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਉਣੇ ਹਨ, 0 ਸਭ, 1 ਯੂਜ਼ਰ, ਅਤੇ 2 ਐਕਟਿਵ ਲਈ

en: Saves the currently viewed tab
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵੇਖੀ ਟੈਬ ਸੰਭਾਲੋ

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
pa: 0 ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ, 1 ਪਰੋਸੈੱਸਾਂ ਲਿਸਟ ਲਈ, 2 ਸਰੋਤਾਂ ਲਈ ਅਤੇ 3 ਡਿਸਕ ਲਿਸਟ ਲਈ

en: Default graph cpu color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਗਰਾਫ਼ cpu ਰੰਗ

en: Default graph swap color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਗਰਾਫ਼ ਸਵੈਪ ਰੰਗ

en: Default graph incoming network traffic color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਗਰਾਫ਼ ਆ ਰਿਹਾ ਨੈਟਵਰਕ ਟਰੈਫਿਕ ਰੰਗ

en: Default graph outgoing network traffic color
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਗਰਾਫ਼ ਜਾ ਰਿਹਾ ਨੈਟਵਰਕ ਟਰੈਫਿਕ ਰੰਗ

en: Process view sort column
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਝਲਕ ਕ੍ਰਮ ਕਾਲਮ

en: Process view columns order
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਝਲਕ ਕਾਲਮ ਕ੍ਰਮ

en: Process view sort order
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਝਲਕ ਕ੍ਰਮ

en: Width of process 'Waiting Channel' column
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ 'ਉਡੀਕ ਚੈਨਲ' ਕਾਮਲ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਪਰੋਸੈੱਸ 'ਉਡੀਕ ਚੈਨਲ' ਕਾਲਮ ਵੇਖੋ

en: Disk view columns order
pa: ਡਿਸਕ ਝਲਕ ਕਾਲਮ ਕ੍ਰਮ

en: System Monitor Preferences
pa: ਸਿਸਟਮ ਮਾਨੀਟਰ ਪਸੰਦ

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: _Update interval in seconds:
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਅੰਤਰਾਲ ਸਕਿੰਟਾਂ 'ਚ(_U):

en: Enable _smooth refresh
pa: ਸਮੂਥ ਤਾਜ਼ਾ ਯੋਗ(_s)

en: Alert before ending or _killing processes
pa: ਜਦੋਂ ਪਰੋਸੈੱਸ ਸਮਾਪਤ (end) ਜਾਂ ਖਤਮ (kill) ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਸਾਵਧਾਨ ਕਰੋ(_k)

en: Information Fields
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਖੇਤਰ

en: Process i_nformation shown in list:
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਈ ਪਰੋਸੈੱਸ ਜਾਣਕਾਰੀ(_n):

en: Graphs
pa: ਗਰਾਫ਼

en: File system i_nformation shown in list:
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਈ ਫਾਈਲ ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ(_n):

en: Change _Priority
pa: ਤਰਜੀਹ ਬਦਲੋ(_P)

en: _Nice value:
pa: ਨਾਇਸ ਮੁੱਲ(_N):

en: Note:
pa: ਨੋਟ:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਦੀ ਤਰਜੀਹ ਇਸ ਦੇ ਨਾਇਸ ਮੁੱਲ ਕਰਕੇ ਹੁੰਦੀ ਹੈ। ਘੱਟ ਨਾਇਸ ਮੁੱਲ ਦਾ ਮਤਲਬ ਜਿਆਦਾ ਤਰਜੀਹ।

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Process Name
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਨਾਂ

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Virtual Memory
pa: ਵੁਰਚੁਅਲ ਮੈਮੋਰੀ

en: Resident Memory
pa: ਰੈਜ਼ੀਡੇਂਟ ਮੈਮੋਰੀ

en: Writable Memory
pa: ਲਿਖਣਯੋਗ ਮੈਮੋਰੀ

en: Shared Memory
pa: ਸਾਂਝੀ ਮੈਮੋਰੀ

en: X Server Memory
pa: X ਸਰਵਰ ਮੈਮੋਰੀ

en: CPU Time
pa: CPU ਟਾਈਪ

en: Started
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Nice
pa: ਨਾਇਸ

en: Security Context
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Command Line
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਇਨ

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
pa: ਉਡੀਕ ਚੈਨਲ

en: Owner
pa: ਮਾਲਕ

en: Priority
pa: ਤਰਜੀਹ

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
pa: ਆਖਰੀ ੧, ੫, ੧੫ ਮਿੰਟਾਂ 'ਚ ਲੋਡ ਔਸਤ: %0.2f, %0.2f, %0.2f

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
pa: %s ਰੀਲਿਜ਼

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Kernel %s
pa: ਕਰਨਲ %s

en: MATE %s
pa: ਗਨੋਮ %s

note: hardware section
en: Hardware
pa: ਜੰਤਰ

en: Memory:
pa: ਮੈਮੋਰੀ:

en: Processor:
pa: ਪ੍ਰੋਸੈਸਰ:

en: Available disk space:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਡਿਸਕ ਥਾਂ:

en: Today %l:%M %p
pa: ਅੱਜ %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
pa: ਕੱਲ੍ਹ %l:%M %p

en: %b %d %l:%M %p
pa: %d %b %l:%M %p

en: %b %d %Y
pa: %d %b %Y

en: Running
pa: ਚੱਲਦੇ

en: Stopped
pa: ਰੁਕੇ

en: Zombie
pa: ਜੋਮਬੀਏ(zombie)

en: Uninterruptible
pa: ਗ਼ੈਰ-ਰੁਕਾਵਟ-ਯੋਗ

en: Sleeping
pa: ਸਲੀਪਿੰਗ
