mate-system-monitor 1.26.0 - en to ps translation catalogue (132 entries)

en: System Monitor
ps: غونډال ليدانی

en: View current processes and monitor system state
ps: اوسني بهيرونه ليدل او غونډال انکړ څارل

en: Device
ps: وزله

en: Directory
ps: درکموند

en: Type
ps: ډول

en: Total
ps: ټوله

en: Free
ps: پاتې

en: Available
ps: شته

en: Used
ps: کارېدلی

en: Fraction
ps: کسر

en: Title
ps: سرلیک

en: Pick a Color
ps: يو رنګ وټاکﺉ

en: Current Color
ps: اوسنی رنګ

en: The selected color
ps: ټاکل شوی رنګ

en: Type of color picker
ps: د رنګ اوچتوونکي ډول

en: Received invalid color data
ps: ناسم رنګ اومتوک لاس ته راغی

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
ps: ليدانی_

en: _Edit
ps: سمون_

en: _View
ps: ليد_

en: _Help
ps: مرسته_

en: Search for _Open Files
ps: د پرانيستل شويو _دوتنو پلټون

en: Search for open files
ps: د پرانيستل شويو دوتنو پلټون

en: _Quit
ps: بندول_

en: Quit the program
ps: پروګرام بندول

en: _Stop Process
ps: بهير تمول_

en: Stop process
ps: بهير تمول

en: _Continue Process
ps: بهير پرمخبيول_

en: Change the order of priority of process
ps: د بهيرونو د وړومبيتوب اوډون بدلول

en: _Preferences
ps: غوراوي_

en: Configure the application
ps: کاريال سازول

en: _Refresh
ps: تاندول_

en: Refresh the process list
ps: بهير لړ تاندول

en: _Memory Maps
ps: ياد کيلې_

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
ps: دوتنې _پرانيستل

en: _Properties
ps: ځانتياوې_

en: _Contents
ps: منځپانګې_

en: Open the manual
ps: لاسي پرانيستل

en: _About
ps: په اړه_

en: About this application
ps: د دې کاريال په اړه

en: _Active Processes
ps: چارند بهيرونه_

en: Show active processes
ps: چارند بهيرونه ښودل

en: A_ll Processes
ps: ټ_ول بهيرونه

en: Show all processes
ps: ټول بهيرونه ښودل

en: M_y Processes
ps: ز_ما بهيرونه

en: Normal
ps: لېوی

en: Custom
ps: دوديز

en: End _Process
ps: بهير _پایول

en: CPU History
ps: د منځي بهيريز يوون مخينه

en: CPU
ps: منځى بهيريز يوون

en: CPU%d
ps: %d منځى بهيريز يوون

en: Memory and Swap History
ps: د ياد او ونج مخينه

en: Memory
ps: یاد

en: Swap
ps: ونج

en: Network History
ps: ځال مخینه

en: Receiving
ps: رسيږي

en: Total Received
ps: ټول رارسيدلي

en: Sending
ps: ليږل کيږي

en: Total Sent
ps: ټول لېږل شوي

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ps: غونډال

en: Processes
ps: بهيرونه

en: Resources
ps: سرچينې

en: File Systems
ps: دوتنه غونډال

en: Error
ps: تېروتنه

en: Process
ps: بهير

en: PID
ps: بهير پېژند

en: Filename
ps: دوتنه نوم

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
ps: د پرانيستل شويو دوتنو پلټون

en: _Name contains:
ps: :نوم لري_

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ps: پ_اکول

en: S_earch results:
ps: :پ_لټون پاېلې

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ps: د اوڅاريز ياد پېل

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ps: د اوڅاريز ياد پای

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ps: د اوڅاريز ياد کچ

en: Flags
ps: جنډې

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
ps: اوڅاريز ياد يالګی

en: Memory Maps
ps: ياد کيلې

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
ps: :بهير لپاره ياد کيلې "%s" (%u بهير پېژند)

en: file
ps: دوتنه

en: pipe
ps: ګردۍ

en: local socket
ps: ځايي ساکټ

en: unknown type
ps: ناپېژندلی ډول

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
ps: د س

en: Object
ps: څيز

en: Open Files
ps: دوتنې پرانيستل

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
ps: بهير لخوا پرانيستل شوې دوتنې "%s" (%u بهير پېژند)

en: Enable/Disable smooth refresh
ps: ښويه تاندونه توانول/ناتوانول

en: Default graph cpu color
ps: د منځى بهيريز يوون د ګراف تلواله رنګ

en: Process view sort column
ps: د بهير ليد اڼلو ستن

en: Process view columns order
ps: د بهير ليد ستنو اوډون

en: Process view sort order
ps: د بهير ليد اڼلو اوډون

en: Disk view columns order
ps: د ټيکلي ليد ستنو اوډون

en: System Monitor Preferences
ps: د غونډال ليداني غوراوي

en: Behavior
ps: سلوک

en: Enable _smooth refresh
ps: ښويه تاندونه توانول

en: Alert before ending or _killing processes
ps: د کوم بهير د پايولو يا _وژلو نه مخکې خبرول

en: Information Fields
ps: خبرتيا ډګرونه

en: Graphs
ps: ګرافونه

en: Change _Priority
ps: وړومېتوب _بدلول

en: _Nice value:
ps: :ښاېسته ارزښت_

en: Note:
ps: :يادښت

en: Icon
ps: انځورن

en: Process Name
ps: بهير نوم

en: User
ps: کارن

en: Status
ps: انکړ

en: Virtual Memory
ps: اوڅاريز ياد

en: Resident Memory
ps: استوګن یاد

en: Writable Memory
ps: ليکوړی ياد

en: Shared Memory
ps: ونډول شوی ياد

en: X Server Memory
ps: پالنګر ياد X

en: % CPU
ps: منځى بهيريز يوون %

en: CPU Time
ps: د منځي بهيريز يوون مهال

en: Started
ps: پېل شوی

en: Nice
ps: ښاېسته

en: ID
ps: پېژند

en: Security Context
ps: خوندییښت تړاو

en: Command Line
ps: بولۍ ليکه

en: Owner
ps: خاوند

en: Priority
ps: لومړيتوب

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
ps: %s خوشېينه

en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: Kernel %s
ps: %s نوغی

en: MATE %s
ps: %s جنومي

note: hardware section
en: Hardware
ps: هډوتري

en: Memory:
ps: :یاد

en: Processor:
ps: :بهیرګر

en: Available disk space:
ps: :شته ټيکلي تشه

en: Today %l:%M %p
ps: %l:%M %p نن

en: Yesterday %l:%M %p
ps: %l:%M %p پرون

en: Running
ps: ځغلیدونکی

en: Stopped
ps: تمېدلی

en: Uninterruptible
ps: نه غوڅېدونکی

en: Sleeping
ps: ويده کيږي
