mate-system-monitor 1.26.0 - en to pt translation catalogue (309 entries)

en: MATE System Monitor
pt: Monitor do Sistema MATE

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
pt: Um processo e monitor de recursos do Ambiente de Trabalho MATE

en: MATE System Monitor allows to graphically view and manipulate the running processes on your system. It also provides an overview of available resources, such as CPU and memory.
pt: O Monitor de Sistema do MATE permite a visualização gráfica e a manipulação dos processos em execução no sistema. Também dá uma panorâmica dos recursos da CPU e de memória disponíveis.

en: MATE System Monitor is a fork of GNOME System Monitor and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and System Monitor, please visit the project's home page.
pt: O Monitor de Sistema do MATE é um derivado do Monitor de Sistema do GNOME e faz parte do Ambiente de Trabalho MATE. Para saber mais sobre o MATE e sobre o Monitor de Sistema, visitar o sítio web do projecto.

en: System Monitor
pt: Monitor do Sistema

en: View current processes and monitor system state
pt: Ver os processos atuais e monitorizar o estado do sistema

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;system;monitor;process;list;view;current;resources;
pt: MATE;sistema;monitor;processo;lista;panorâmica;atual;recursos;

en: Kill process
pt: Terminar processo

en: Privileges are required to control other users' processes
pt: São necessários privilégios para controlar processos de outros utilizadores

en: Renice process
pt: Reprioritizar processo (cmd 'renice')

en: Privileges are required to change the priority of processes
pt: São necessários privilégios para alterar a prioridade dos processos

en: Show the System tab
pt: Mostrar o separador do Sistema

en: Show the Processes tab
pt: Mostrar o separador dos Processos

en: Show the Resources tab
pt: Mostrar o separador dos Recursos

en: Show the File Systems tab
pt: Mostrar o separador dos Sistemas de Ficheiro

en: System Monitor is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt: O Monitor do Sistema é um programa livre; pode redistribuí-lo e/ou alterá-lo nos termos da Licença Pública Genérica GNU, tal como publicada pela Free Software Foundation; ou a versão 2 da licença ou (por opção) qualquer versão posterior.

en: System Monitor is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt: O Monitor do Sistema é distribuído na expetativa de que possa ser útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; nem mesmo a garantia implícita de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM DETERMINADO FIM. Consulte a Licença Pública Genérica GNU para mais detalhes.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with System Monitor; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
pt: Deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Genérica GNU juntamente com a Consola MATE; caso contrário, escreva para a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: About System Monitor
pt: Sobre o Monitor do Sistema

en: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 MATE developers
pt: Direitos de Autor © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Direitos de Autor © 2005-2007 Benoît Dejean
    Direitos de Autor © 2011-2020 Desenvolvedores do MATE

en: Device
pt: Dispositivo

en: Directory
pt: Diretório

en: Type
pt: Tipo

en: Free
pt: Livre

en: Available
pt: Disponível

en: Used
pt: Utilizado

en: Fraction
pt: Fração

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
pt: Percentagem cheia para os seletores de cor circulares

en: Title
pt: Título

en: The title of the color selection dialog
pt: O título do diálogo de seleção da cor

en: Pick a Color
pt: Escolha uma Cor

en: Current Color
pt: Cor Atual

en: The selected color
pt: A cor selecionada

en: Type of color picker
pt: Tipo de seletor de cores

en: Received invalid color data
pt: Dados inválidos de cor recebidos

en: Click to set graph colors
pt: Clique para definir as cores do gráfico

en: _Edit
pt: _Editar

en: _View
pt: _Ver

en: _Help
pt: _Ajuda

en: Search for _Open Files
pt: Procurar ficheir_os abertos

en: Search for open files
pt: Procurar ficheiros abertos

en: _Quit
pt: _Sair

en: Quit the program
pt: Sair do programa

en: _Stop Process
pt: Parar proce_sso

en: Stop process
pt: Parar processo

en: _Continue Process
pt: _Continuar processo

en: Continue process if stopped
pt: Se parado, continuar processo

en: _End Process | _End Processes
pt[0]: T_erminar Processo
pt[1]: T_erminar Processos
pt[2]: T_erminar Processos

en: Force process to finish normally
pt: Obriga a finalizar o processo normalmente

en: _Kill Process | _Kill Processes
pt[0]: _Aniquilar Processo
pt[1]: _Aniquilar Processos
pt[2]: _Aniquilar Processos

en: Force process to finish immediately
pt: Obriga a finalizar o processo imediatamente

en: _Change Priority
pt: _Alterar prioridade

en: Change the order of priority of process
pt: Alterar a ordem da prioridade do processo

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: Configure the application
pt: Configurar a aplicação

en: _Refresh
pt: _Refrescar

en: Refresh the process list
pt: Atualizar a lista de processos

en: _Memory Maps
pt: _Mapas de Memória

en: Open the memory maps associated with a process
pt: Abrir os mapas de memória associados a um processo

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
pt: Abrir _ficheiros

en: View the files opened by a process
pt: Ver os ficheiros abertos por um processo

en: _Properties
pt: _Propriedades

en: View additional information about a process
pt: Vê informação adicional sobre um processo

en: _Contents
pt: _Conteúdo

en: Open the manual
pt: Abrir o manual

en: _About
pt: _Acerca

en: About this application
pt: Sobre esta aplicação

en: _Dependencies
pt: _Dependências

en: Show parent/child relationship between processes
pt: Mostrar relação entre os processos

en: _Active Processes
pt: Processos _ativos

en: Show active processes
pt: Mostrar processos ativos

en: A_ll Processes
pt: _Todos os processos

en: Show all processes
pt: Mostrar todos os processos

en: M_y Processes
pt: Me_us processos

en: Show only user-owned processes
pt: Mostrar apenas processos do utilizador

en: Very High
pt: Muito Alto

en: Set process priority to very high
pt: Define a prioridade do precesso para muito alto

en: High
pt: Alto

en: Set process priority to high
pt: Define a prioridade do processo para alto

en: Set process priority to normal
pt: Define a prioridade do processo para normal

en: Low
pt: Baixo

en: Set process priority to low
pt: Define a prioridade do processo para baixo

en: Very Low
pt: Muito Baixo

en: Set process priority to very low
pt: Define a prioridade do processo para muito baixo

en: Custom
pt: Personalizado

en: Set process priority manually
pt: Define a prioridade do processo manualmente

en: End _Process
pt: Finalizar _processo

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
pt: Escolhe uma cor para '%s'

en: CPU History
pt: Histórico da CPU

en: CPU%d
pt: CPU %d

en: Memory and Swap History
pt: Histórico de Memória e Swap

en: Memory
pt: Memória

en: Network History
pt: Histórico de Rede

en: Receiving
pt: Recebidos

en: Total Received
pt: Total recebido

en: Sending
pt: Enviados

en: Total Sent
pt: Total enviado

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
pt: Sistema

en: Processes
pt: Processos

en: Resources
pt: Recursos

en: File Systems
pt: Sistemas de Ficheiros

en: %u second | %u seconds
pt[0]: %u segundo
pt[1]: %u segundos
pt[2]: %u segundos

en: not available
pt: Não disponível

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
pt: %s (%.1f%%) de %s

en: Error
pt: Erro

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
pt: '%s' Não é válido para uma expressão Perl regular.

en: Process
pt: Processo

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
pt: Procurar por Ficheiros Abertos

en: _Name contains:
pt: _Nome contém:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
pt: _Limpar

en: Case insensitive matching
pt: Equivalência insensível à capitalização

en: S_earch results:
pt: R_esultados da procura:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
pt: Início da MV

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
pt: Final da MV

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
pt: Tamanho da MV

en: Flags
pt: Parâmetros

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
pt: Deslocamento da MV

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
pt: Privada limpa

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
pt: Privada suja

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
pt: Partilhada limpa

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
pt: Partilhada suja

en: Inode
pt: Nó de índice

en: Memory Maps
pt: Mapas de Memória

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
pt: _Mapas de memória para o processo "%s" (PID %u):

en: file
pt: ficheiro

en: pipe
pt: canal

en: IPv6 network connection
pt: Ligação de rede IPv6

en: IPv4 network connection
pt: Ligação de rede IPv4

en: local socket
pt: "socket" local

en: unknown type
pt: tipo desconhecido

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
pt: DF

en: Object
pt: Objeto

en: Open Files
pt: Ficheiros abertos

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
pt: _Ficheiros abertos pelo processo "%s" (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
pt: Tamanho e posição da janela principal na forma (largura, altura xpos, ypos)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
pt: Se VERDADEIRO, a janela principal abrirá maximizada e os valores guardados para o tamanho e posição serão ignorados.

en: Show process dependencies in tree form
pt: Mostrar processos dependentes em árvore

en: Solaris mode for CPU percentage
pt: Modo Solaris para percentagem da CPU

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
pt: Se VERDADEIRO, o monitor de sistema age em 'modo Solaris' onde um uso de processo da CPU é dividido pelo total de número de CPU's. Por outro lado, ele age em 'modo Irix'.

en: Enable/Disable smooth refresh
pt: Ativar/desativar atualização suave

en: Show warning dialog when killing processes
pt: Mostrar diálogo de aviso ao terminar processos

en: Time in milliseconds between updates of the process view
pt: Duração, em milissegundos, entre atualização da visualização de processos

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
pt: Duração, em milissegundos, entre atualização dos gráficos

en: Whether information about all file systems should be displayed
pt: Se deve ser mostrada informação sobre todos os sistemas de ficheiros

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
pt: Se deve ser mostrada informação sobre todos os sistemas de ficheiros (incluindo do tipo 'autofs' e 'procfs'). Útil para obter uma lista de todos os sistemas de ficheiros montados atualmente.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
pt: Duração, em milissegundos, entre atualização da lista de dispositivos

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
pt: Determina quais processos a mostrar por defeito. 0 para Todos, 1 é o utilizador, e 2 significa ativo

en: Saves the currently viewed tab
pt: Guarda o separador atualmente aberto

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
pt: 0 para a Informação do Sistema, 1 para a lista de processos, 2 para os recursos e 3 para a lista de discos

en: Default graph CPU color
pt: Cor padrão do gráfico da CPU

en: Default graph cpu color
pt: Cor padrão do gráfico da CPU

en: Default graph memory color
pt: Cor padrão do gráfico de memória

en: Default graph swap color
pt: Cor padrão do gráfico Swap

en: Default graph incoming network traffic color
pt: Cor do tráfego de rede de entrada no gráfico padrão

en: Default graph outgoing network traffic color
pt: Cor do tráfego de rede de saída no gráfico padrão

en: Show network traffic in bits
pt: Mostrar tráfego da rede em bits

en: Process view sort column
pt: Coluna de ordenação na vista de processos

en: Process view columns order
pt: Ordem das colunas na vista de processos

en: Process view sort order
pt: Ordem da vista de processos

en: Width of process 'Name' column
pt: Largura da coluna do processo 'Nome'

en: Show process 'Name' column on startup
pt: Mostrar a coluna 'Nome' do processo no arranque

en: Width of process 'User' column
pt: Largura da coluna do processo "Utilizador"

en: Show process 'User' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo "Utilizador" no arranque

en: Width of process 'Status' column
pt: Largura da coluna 'Estado' do processo

en: Show process 'Status' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo 'Estado' no arranque

en: Width of process 'Virtual Memory' column
pt: Largura da coluna 'Memória Virtual' do processo

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
pt: Mostrar a coluna 'Memória Virtual' do processo no arranque

en: Width of process 'Resident Memory' column
pt: Largura da coluna 'Memória Residente' do processo

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo "Memória Residente" no arranque

en: Width of process 'Writable Memory' column
pt: Largura da coluna 'Memória Gravável' do processo

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
pt: Mostrar a coluna 'Memória Gravável' do processo no arranque

en: Width of process 'Shared Memory' column
pt: Largura da coluna do processo 'Memória Partilhada'

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
pt: Exibir a coluna do processo 'Memória Partilhada' no arranque

en: Width of process 'X Server Memory' column
pt: Largura da coluna do processo 'Memória do servidor X'

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
pt: Exibir coluna do processo 'Memória do Servidor X' no arranque

en: Width of process '% CPU' column
pt: Largura da coluna do processo "CPU %"

en: Show process '% CPU' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo "CPU %" no arranque

en: Width of process 'CPU Time' column
pt: Largura da coluna do processo "Tempo da CPU"

en: Show process 'CPU Time' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo "Tempo da CPU" no arranque

en: Width of process 'Started' column
pt: Largura da coluna do processo 'Iniciado'

en: Show process 'Started' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo "Iniciado" no arranque

en: Width of process 'Nice' column
pt: Largura da coluna do processo 'Nice'

en: Show process 'Nice' column on startup
pt: Exibir coluna do processo 'Nice' no arranque

en: Width of process 'ID' column
pt: Largura da coluna do processo 'Identificação'

en: Show process 'ID' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo "Identificação" no arranque

en: Width of process 'Security Context' column
pt: Largura da coluna do processo 'Contexto de Segurança'

en: Show process 'Security Context' column on startup
pt: Exibir coluna do processo 'Contexto de Segurança' no arranque

en: Width of process 'Command Line' column
pt: Largura da coluna do processo 'Linha de Comandos'

en: Show process 'Command Line' column on startup
pt: Exibir coluna do processo 'Linha de Comandos' no arranque

en: Width of process 'Memory' column
pt: Largura da coluna do processo 'Memória'

en: Show process 'Memory' column on startup
pt: Exibir coluna do processo 'Memória' no arranque

en: Width of process 'Waiting Channel' column
pt: Largura da coluna 'Canal de Espera' do processo

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
pt: Mostrar coluna 'Canal de Espera' do processo ao iniciar

en: Width of process 'Control Group' column
pt: Largura da coluna do processo "proprietário".

en: Show process 'Control Group' column on startup
pt: Mostrar coluna "proprietário" do processo ao iniciar

en: Width of process 'Unit' column
pt: Largura da coluna do processo 'Unit'

en: Show process 'Unit' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo 'Unit ao iniciar

en: Width of process 'Session' column
pt: Largura da coluna do processo 'Session'

en: Show process 'Session' column on startup
pt: Mostrar coluna 'Session' ao iniciar

en: Width of process 'Seat' column
pt: Largura da coluna do processo 'Seat'

en: Show process 'Seat' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo 'Seat' ao iniciar

en: Width of process 'Owner' column
pt: Largura da coluna do processo 'Owner'

en: Show process 'Owner' column on startup
pt: Mostrar coluna do processo 'Owner' ao iniciar

en: Width of process “Disk Write Total” column
pt: Largura da coluna do processo “Escrita no Disco, Total”

en: Show process “Disk Write Total” column on startup
pt: Mostrar a coluna do processo “Escrita no Disco, Total” ao iniciar

en: Width of process “Disk Read Total” column
pt: Largura da coluna do processo “Leitura de Disco, Total”

en: Show process “Disk Read Total” column on startup
pt: Mostrar a coluna do processo “Leitura de Disco, Total” ao iniciar

en: Width of process “Disk Read” column
pt: Largura da coluna do processo “Leitura de Disco”

en: Show process “Disk Read” column on startup
pt: Mostrar a coluna do processo “Leitura de Disco” ao iniciar

en: Width of process “Disk Write” column
pt: Largura da coluna do processo “Escrita no Disco”

en: Show process “Disk Write” column on startup
pt: Mostrar a coluna do processo “Escrita no Disco” ao iniciar

en: Width of process “Priority” column
pt: Largura da coluna do processo “Prioridade”

en: Show process “Priority” column on startup
pt: Mostrar a coluna do processo “Prioridade” ao iniciar

en: Disk view sort column
pt: Coluna de ordenação da visualização de disco

en: Disk view sort order
pt: Ordem das colunas na vista de disco

en: Disk view columns order
pt: Ordem das colunas na visualização do disco

en: Width of disk view 'Device' column
pt: Largura da coluna de visualização de disco 'Dispositivo'

en: Show disk view 'Device' column on startup
pt: Exibir coluna de visualização de disco 'Dispositivo' no arranque

en: Width of disk view 'Directory' column
pt: Largura da coluna de visualização de disco 'Diretório'

en: Show disk view 'Directory' column on startup
pt: Mostrar coluna de visualização de disco 'Diretório' no arranque

en: Width of disk view 'Type' column
pt: Largura da coluna de visualização de disco 'Tipo'

en: Show disk view 'Type' column on startup
pt: Exibir coluna de visualização de disco 'Tipo' no arranque

en: Width of disk view 'SubVol' column
pt: Largura da coluna da vista de disco 'SubVol'

en: Show disk view 'SubVol' column on startup
pt: Mostrar a coluna 'SubVol' da vista de disco ao iniciar

en: Width of disk view 'Total' column
pt: Largura da coluna de visualização de disco 'Total'

en: Show disk view 'Total' column on startup
pt: Exibir coluna de visualização de disco 'Total' no arranque

en: Width of disk view 'Free' column
pt: Largura da coluna de visualização de disco 'Livre'

en: Show disk view 'Free' column on startup
pt: Exibir coluna de visualização de disco 'Livre' no arranque

en: Width of disk view 'Available' column
pt: Largura da coluna de visualização de disco 'Disponível'

en: Show disk view 'Available' column on startup
pt: Exibir coluna de visualização de disco 'Disponível' no arranque

en: Width of disk view 'Used' column
pt: Largura da coluna de visualização de disco 'Usado'

en: Show disk view 'Used' column on startup
pt: Exibir coluna de visualização de disco 'Usado' no arranque

en: Memory map sort column
pt: Coluna de classificação do mapa de memória

en: Memory map sort order
pt: Ordem de classificação do mapa de memória

en: Open files sort column
pt: Coluna de classificação de ficheiros abertos

en: Open files sort order
pt: Ordem de classificação de ficheiros abertos

en: System Monitor Preferences
pt: Preferências do Monitor de Sistema

en: Behavior
pt: Comportamento

en: _Update interval in seconds:
pt: _Intervalo de atualização em segundos:

en: Enable _smooth refresh
pt: Ativar atualização _suave

en: Alert before ending or _killing processes
pt: Alerta antes de fechar ou _terminar os processos

en: _Divide CPU usage by CPU count
pt: _Dividir a utilização da CPU pelas unidades da CPU

en: Information Fields
pt: Campos de informação

en: Process i_nformation shown in list:
pt: I_nformação do processo mostrada na lista:

en: Graphs
pt: Gráfico

en: _Show network speed in bits
pt: _Mostrar a velocidade da rede em bits

en: Show _all file systems
pt: Mostrar _todos os sistemas de ficheiros

en: File system i_nformation shown in list:
pt: I_nformação do sistema de ficheiros mostrada na lista:

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
pt: Não pode alterar a prioridade do processo com pid %d para %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
pt: Não pode terminar o processo pid %d com sinal %d.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
pt: Aniquilar efectivamente o processo seleccionado “%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
pt: Terminar efectivamente o processo seleccionado “%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the %d selected processes?
pt: Aniquilar efectivamente os %d  processos seleccionados?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the %d selected processes?
pt: Terminar efectivamente os %d processos seleccionados?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
pt: Terminar um processo pode destruir dados, quebrar a sessão ou introduzir um risco de segurança. Apenas processos que não respondem devem ser terminados.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
pt: Acabar um processo pode destruir dados, quebrar a sessão ou introduzir um risco de segurança. Apenas processos não respondentes devem ser acabados.

en: (%s Priority)
pt: (Prioridade %s)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
pt: Alterar a prioridade do processo “%s” (PID: %u)?

en: Change Priority of %d Selected Processes
pt: Alterar a Prioridade dos %d Processos Seleccionadas

en: Change _Priority
pt: Mudar _Prioridade

en: _Nice value:
pt: Valor de _nice:

en: Note:
pt: Nota:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
pt: A prioridade de um processo é dada pelo seu valor 'nice'. Um valor de 'nice' baixo corresponde a uma prioridade elevada.

en: Icon
pt: Ícone

en: Process Name
pt: Nome do Processo

en: User
pt: Utilizador

en: Status
pt: Estado

en: Virtual Memory
pt: Memória virtual

en: Resident Memory
pt: Memória residente

en: Writable Memory
pt: Memória para Escrita

en: Shared Memory
pt: Memória partilhada

en: X Server Memory
pt: Memória do servidor X

en: CPU Time
pt: Hora da CPU

en: Started
pt: Iniciado

en: Nice
pt: Prioridade

en: ID
pt: ID.

en: Security Context
pt: Segurança

en: Command Line
pt: Linha de Comando

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
pt: À espera do canal

en: Control Group
pt: Grupo de Controlo

en: Unit
pt: Unidade

en: Session
pt: Sessão

en: Owner
pt: Proprietário

en: Disk Read Total
pt: Leitura de Disco, Total

en: Disk Write Total
pt: Escrita no Disco, Total

en: Disk Read
pt: Leitura de Disco

en: Disk Write
pt: Escrita no Disco

en: Priority
pt: Prioridade

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
pt: Médias de carga dos últimos 1, 5, 15 minutos: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
pt: N/D

en: Process Properties
pt: Propriedades do Processo

en: Properties of process "%s" (PID %u):
pt: Propriedade do processo  "%s" (PID %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
pt: Versão %s  %s

note: Translators: The string parameter is the architecture, 32 or 64-bit
en: %s Version
pt: %s Versão

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
pt: Versão %s

en: Unknown
pt: Desconhecido

note: hardware section
en: Hardware
pt: Equipamento

en: Memory:
pt: Memória:

en: Processor:
pt: Processador:

en: Graphics:
pt: Gráficos:

note: disk space section
en: System Status
pt: Estado do Sistema

en: Available disk space:
pt: Espaço disponível em disco:

en: Today %l:%M %p
pt: Hoje %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
pt: Ontem %l:%M %p

en: Running
pt: A Executar

en: Stopped
pt: Parado

en: Uninterruptible
pt: Imparável

en: Sleeping
pt: Adormecidos
