mate-system-monitor 1.26.0 - en to ro translation catalogue (265 entries)

en: MATE System Monitor
ro: Monitor sistem MATE

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
ro: Un monitor de procese și resurse pentru desktopul MATE

en: System Monitor
ro: Monitorizare sistem

en: View current processes and monitor system state
ro: Arată procesele actuale și monitorizează starea sistemului

en: Kill process
ro: Omoară proces

en: Privileges are required to control other users' processes
ro: Sunt necesare privilegii pentru a controla procesele altor utilizatori.

en: Renice process
ro: Schimbă prioritatea procesului

en: Privileges are required to change the priority of processes
ro: Sunt necesare privilegii pentru a schimba prioritatea proceselor

en: Show the System tab
ro: Arată pagina „Sistem”

en: Show the Processes tab
ro: Arată pagina „Procese”

en: Show the Resources tab
ro: Arată pagina „Resurse”

en: Show the File Systems tab
ro: Arată fila cu sistemele de fișiere

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Directory
ro: Director

en: Type
ro: Tip

en: Free
ro: Liber

en: Available
ro: Disponibil

en: Used
ro: Utilizat

en: Fraction
ro: Fracțiune

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
ro: Procentaj maxim pentru miniaplicațiile de alegere a culorilor

en: Title
ro: Titlu

en: The title of the color selection dialog
ro: Titlul dialogului de selecție a culorii

en: Pick a Color
ro: Alegeți o culoare

en: Current Color
ro: Culoarea actuală

en: The selected color
ro: Culoarea aleasă

en: Type of color picker
ro: Tipul instrumentului de alegere a culorii

en: Received invalid color data
ro: S-au primit date invalide despre culoarea

en: Click to set graph colors
ro: Dați clic pentru a alege culorile graficului

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
ro: _Monitorizare

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Search for _Open Files
ro: Caută fișiere _deschise

en: Search for open files
ro: Caută fișiere deschise

en: _Quit
ro: _Închide

en: Quit the program
ro: Închide programul

en: _Stop Process
ro: _Oprește procesul

en: Stop process
ro: Oprește procesul

en: _Continue Process
ro: _Continuă procesul

en: Continue process if stopped
ro: Continuă un proces oprit

en: Force process to finish normally
ro: Se va forța terminarea normală a procesului

en: Force process to finish immediately
ro: Se va forța terminarea imediată a procesului

en: _Change Priority
ro: S_chimbă prioritate

en: Change the order of priority of process
ro: Se va schimba prioritatea unui proces

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: Configure the application
ro: Configurare aplicație

en: _Refresh
ro: _Reactualizează

en: Refresh the process list
ro: Reactualizează lista proceselor

en: _Memory Maps
ro: Zone din _memorie

en: Open the memory maps associated with a process
ro: Se va afișa harta memoriei asociată unui proces

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
ro: _Fișiere deschise

en: View the files opened by a process
ro: Se va afișa harta memoriei asociată unui proces

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: View additional information about a process
ro: Afișează informații adiționale despre un proces

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Open the manual
ro: Deschide manualul

en: _About
ro: _Despre

en: About this application
ro: Despre această aplicație

en: _Dependencies
ro: _Dependențe

en: Show parent/child relationship between processes
ro: Se vor afișa relațiile de tip părinte-copil dintre procese

en: _Active Processes
ro: Procese _active

en: Show active processes
ro: Arată procesele active

en: A_ll Processes
ro: T_oate procesele

en: Show all processes
ro: Arată toate procesele

en: M_y Processes
ro: Procesele _mele

en: Show only user-owned processes
ro: Afișează doar procesele deținute de un utilizator

en: Very High
ro: Foarte ridicată

en: Set process priority to very high
ro: Definește prioritatea procesului ca foarte ridicată

en: High
ro: Ridicată

en: Set process priority to high
ro: Definește prioritatea procesului ca ridicată

en: Normal
ro: Normală

en: Set process priority to normal
ro: Definește prioritatea procesului ca normală

en: Low
ro: Scăzută

en: Set process priority to low
ro: Definește prioritatea procesului ca scăzută

en: Very Low
ro: Foarte scăzută

en: Set process priority to very low
ro: Definește prioritatea procesului ca foarte scăzută

en: Custom
ro: Personalizată

en: Set process priority manually
ro: Definire manuală a priorității procesului

en: End _Process
ro: _Termină procesul

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
ro: Alegeți o culoare pentru „%s”

en: CPU History
ro: Istoric procesor

en: CPU
ro: Procesor

en: CPU%d
ro: Procesor%d

en: Memory and Swap History
ro: Istoric memorie și spațiu de schimb

en: Memory
ro: Memorie

en: Swap
ro: Spațiu de schimb

en: Network History
ro: Istoric rețea

en: Receiving
ro: În curs de primire

en: Total Received
ro: Primite în total

en: Sending
ro: În curs de trimitere

en: Total Sent
ro: Trimise în total

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ro: Sistem

en: Processes
ro: Procese

en: Resources
ro: Resurse

en: File Systems
ro: Sisteme de fișiere

en: not available
ro: Indisponibil

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
ro: %s (%.1f%%) din %s

en: Error
ro: Eroare

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
ro: „%s” nu este o expresie regulară Perl validă.

en: Process
ro: Proces

en: Filename
ro: Nume fișier

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
ro: Căutare fișiere deschise

en: _Name contains:
ro: _Numele conține:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ro: C_urăță

en: Case insensitive matching
ro: Căutare cu majuscule nesemnificative

en: S_earch results:
ro: R_ezultatele căutării:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ro: Început VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ro: Sfârșit VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ro: Mărime VM

en: Flags
ro: Indicatori

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
ro: Decalaj VM

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
ro: Alocată nefolosită

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
ro: Alocată folosită

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
ro: Partajată nefolosită

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
ro: Partajată folosită

en: Memory Maps
ro: Zone din memorie

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
ro: _Zone din memorie pentru procesul „%s” (PID %u):

en: file
ro: fișier

en: pipe
ro: filtru

en: IPv6 network connection
ro: conexiune de rețea IPv6

en: IPv4 network connection
ro: conexiune de rețea IPv4

en: local socket
ro: socket local

en: unknown type
ro: tip necunoscut

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
ro: Descriptor fișier

en: Object
ro: Obiect

en: Open Files
ro: Fișiere deschise

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
ro: _Fișiere deschise de procesul „%s” (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
ro: Dimensiune fereastră principală și poziție de forma (lățime, înălțime, poziție pe axa x, poziție pe axa y)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
ro: Dacă este TRUE (adevărat), fereastra principală se va deschide maximizat, și valorile dimensiunii și poziției salvate vor fi ignorate.

en: Show process dependencies in tree form
ro: Arată dependențele procesului în arbore

en: Solaris mode for CPU percentage
ro: Mod „Solaris” pentru procentajul CPU

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
ro: Dacă este TRUE, Programul de monitorizare operează în „Modul Solaris” unde utilizarea procesorului de către o sarcină este împărțită la numărul total de procesoare. Altfel, operează în „Modul Irix”.

en: Enable/Disable smooth refresh
ro: (Dez)Activează actualizarea de efect

en: Show warning dialog when killing processes
ro: Avertizează înainte de a termina procesele

en: Time in milliseconds between updates of the process view
ro: Timp în milisecunde între actualizările listei de procese

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
ro: Timp în milisecunde între actualizările graficelor

en: Whether information about all file systems should be displayed
ro: Dacă să fie afișate informații pentru toate sistemele de fișiere

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
ro: Dacă să fie afișate informații despre toate sistemele de fișiere (inclusiv cele de tip „autofs” and „procfs”). Folositoare pentru a obține o listă de sisteme de fișiere actual montate.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
ro: Timp în milisecunde între actualizările din lista dispozitivelor

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
ro: Specifică procesele afișate implicit. „0” pentru toate, „1” pentru ale utilizatorului, „2” pentru cele active

en: Saves the currently viewed tab
ro: Salvează tabul actual

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
ro: 0 pentru informațiile despre sistem, 1 pentru lista de procese, 2 pentru resurse și 3 pentru lista discurilor

en: Default graph CPU color
ro: Culoare implicită grafic procesor

en: Default graph cpu color
ro: Culoare implicită grafic procesor

en: Default graph memory color
ro: Culoare implicită grafic memorie

en: Default graph swap color
ro: Culoare implicită grafic spațiu de schimb

en: Default graph incoming network traffic color
ro: Culoare implicită grafic rețea pachete primite

en: Default graph outgoing network traffic color
ro: Culoare implicită grafic rețea pachete trimise

en: Show network traffic in bits
ro: Arată traficul de rețea în biți

en: Process view sort column
ro: Coloană de ordonare a listei proceselor

en: Process view columns order
ro: Ordine de sortare a coloanelor proceselor

en: Process view sort order
ro: Ordine de sortare a listei proceselor

en: Width of process 'Name' column
ro: Lățimea coloanei „Nume” a procesului

en: Show process 'Name' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Nume” a procesului

en: Width of process 'User' column
ro: Lățimea coloanei „Utilizator” a procesului

en: Show process 'User' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Utilizator” a procesului

en: Width of process 'Status' column
ro: Lățimea coloanei „Stare” a procesului

en: Show process 'Status' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Stare” a procesului

en: Width of process 'Virtual Memory' column
ro: Lățimea coloanei „Memorie virtuală” a procesului

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie virtuală” a procesului

en: Width of process 'Resident Memory' column
ro: Lățimea coloanei „Memorie rezidentă” a procesului

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie rezidentă” a procesului

en: Width of process 'Writable Memory' column
ro: Lățimea coloanei „Memorie neprotejată la scriere” a procesului

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie neprotejată la scriere” a procesului

en: Width of process 'Shared Memory' column
ro: Lățimea coloanei „Memorie partajată” a procesului

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie partajată” a procesului

en: Width of process 'X Server Memory' column
ro: Lățimea coloanei „Memorie servitor X” a procesului

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie servitor X” a procesului

en: Width of process '% CPU' column
ro: Lățimea coloanei „Utilizare procesor” a procesului

en: Show process '% CPU' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Utilizare procesor” a procesului

en: Width of process 'CPU Time' column
ro: Lățimea coloanei „Timp procesor” a procesului

en: Show process 'CPU Time' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Timp procesor” a procesului

en: Width of process 'Started' column
ro: Lățimea coloanei „Timp de pornire” a procesului

en: Show process 'Started' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Timp de pornire” a procesului

en: Width of process 'Nice' column
ro: Lățimea coloanei „Amabilitate” a procesului

en: Show process 'Nice' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Amabilitate” a procesului

en: Width of process 'ID' column
ro: Lățimea coloanei „ID” a procesului

en: Show process 'ID' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „ID” a procesului

en: Width of process 'Security Context' column
ro: Lățimea coloanei „Context de securitate” a procesului

en: Show process 'Security Context' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Context de securitate” a procesului

en: Width of process 'Command Line' column
ro: Lățimea coloanei „Linie de comandă” a procesului

en: Show process 'Command Line' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Linie de comandă” a procesului

en: Width of process 'Memory' column
ro: Lățimea coloanei „Memorie” a procesului

en: Show process 'Memory' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Memorie” a procesului

en: Width of process 'Waiting Channel' column
ro: Lățimea coloanei „Canal în așteptare” a procesului

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Canal în așteptare” a procesului

en: Width of process 'Control Group' column
ro: Lățimea coloanei „Grup de control” a procesului

en: Show process 'Control Group' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Grup de control” a procesului

en: Width of process 'Unit' column
ro: Lățimea coloanei „Unitate” a procesului

en: Show process 'Unit' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Unitate” a procesului

en: Width of process 'Session' column
ro: Lățimea coloanei „Sesiune” a procesului

en: Show process 'Session' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Sesiune” a procesului

en: Width of process 'Seat' column
ro: Lățimea coloanei „Scaun” a procesului

en: Show process 'Seat' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Scaun” a procesului

en: Width of process 'Owner' column
ro: Lățimea coloanei „Deținător” a procesului

en: Show process 'Owner' column on startup
ro: Arată la pornire coloana „Deținător” a procesului

en: Disk view sort order
ro: Ordine de sortare la vizualizarea discurilor

en: Disk view columns order
ro: Ordine de sortare a coloanelor discurilor

en: Memory map sort column
ro: Coloană de sortare hartă memorie

en: Memory map sort order
ro: Ordine de sortare hartă memorie

en: Open files sort column
ro: Coloană de sortare a fișierelor deschise

en: Open files sort order
ro: Ordine de sortare a fișierelor deschise

en: System Monitor Preferences
ro: Preferințe monitorizare sistem

en: Behavior
ro: Comportament

en: _Update interval in seconds:
ro: Interval de _reactualizare în secunde:

en: Enable _smooth refresh
ro: Activează reactualizarea cu e_fect

en: Alert before ending or _killing processes
ro: Avertizează înainte de _terminarea proceselor

en: Information Fields
ro: Câmpuri de informații

en: Process i_nformation shown in list:
ro: _Detalii de proces afișate în listă:

en: Graphs
ro: Grafice

en: Show _all file systems
ro: Arată _toate sistemele de fișiere

en: File system i_nformation shown in list:
ro: _Detalii ale sistemelor de fișiere afișate în listă:

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
ro: Prioritatea procesului cu PID-ul %d nu se poate schimba în %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
ro: Procesul cu PID %d nu poate fi omorât cu semnalul %d.
    %s

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
ro: Omorârea unui proces poate duce la pierderea de date, coruperea sesiunii sau deschiderea unei breșe de securitate. Doar procesele care nu mai răspund ar trebui omorâte.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
ro: Terminarea unui proces poate duce la pierderea de date, coruperea sesiunii sau deschiderea unei breșe de securitate. Doar procesele care nu mai răspund ar trebui terminate.

en: (%s Priority)
ro: (Prioritate %s)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
ro: Schimbare prioritate proces „%s” (PID: %u)

en: Change _Priority
ro: _Schimbă prioritatea

en: _Nice value:
ro: Valoare amabilitate:

en: Note:
ro: Notă:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
ro: Prioritatea unui proces este dată de valoarea amabilității. O valoare scăzută a amabilității corespunde unei priorități crescute.

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Process Name
ro: Nume proces

en: User
ro: Utilizator

en: Status
ro: Stare

en: Virtual Memory
ro: Virtuală

en: Resident Memory
ro: Rezidentă

en: Writable Memory
ro: Neprotejată

en: Shared Memory
ro: Partajată

en: X Server Memory
ro: Memorie servitor X

en: CPU Time
ro: Timp CPU

en: Started
ro: Pornit

en: Nice
ro: Amabilitate

en: Security Context
ro: Context de securitate

en: Command Line
ro: Linie de comandă

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
ro: Canal în așteptare

en: Control Group
ro: Grup de control

en: Unit
ro: Unitate

en: Session
ro: Sesiune

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
ro: Scaun

en: Owner
ro: Deținător

en: Priority
ro: Prioritate

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
ro: Încărcarea medie pentru ultimele 1, 5 și 15 minute: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
ro: Nedisponibil

en: Process Properties
ro: Proprietăți proces

en: Properties of process "%s" (PID %u):
ro: Proprietățile procesului „%s” (PID %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
ro: Versiune: %s pe %s

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
ro: Versiunea %s

note: translators: This is the type of architecture, for example: * "64-bit" or "32-bit"
en: %d-bit
ro: %d de biți

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Kernel %s
ro: Nucleu: %s

note: hardware section
en: Hardware
ro: Componente

en: Memory:
ro: Memorie:

en: Processor:
ro: Procesor:

note: disk space section
en: System Status
ro: Stare sistem

en: Available disk space:
ro: Spațiu disponibil pe disc:

en: Today %l:%M %p
ro: Astăzi %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
ro: Ieri %l:%M %p

en: Running
ro: Pornit

en: Stopped
ro: Oprit

en: Uninterruptible
ro: Neîntreruptibil

en: Sleeping
ro: Adormit

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
ro: %us%uz

note: xgettext: days, hours (0 -> 23)
en: %ud%02uh
ro: %uz%02uo
