mate-system-monitor 1.26.0 - en to ru translation catalogue (320 entries)

en: MATE System Monitor
ru: Системный монитор MATE

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
ru: Монитор процессов и ресурсов среды MATE

en: MATE System Monitor allows to graphically view and manipulate the running processes on your system. It also provides an overview of available resources, such as CPU and memory.
ru: Системный монитор MATE позволяет графически просматривать и управлять запущенными процессами на вашей системе. Он также предоставляет обзор доступных ресурсов, таких как как процессор и память.

en: MATE System Monitor is a fork of GNOME System Monitor and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and System Monitor, please visit the project's home page.
ru: MATE System Monitor – форк GNOME System Monitor и часть рабочей среды MATE. Если вы хотите узнать больше о MATE и системном мониторе, пожалуйста, посетите домашнюю страницу проекта.

en: System Monitor
ru: Системный монитор

en: View current processes and monitor system state
ru: Программа для просмотра текущих процессов и мониторинга состояния системы

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;system;monitor;process;list;view;current;resources;
ru: MATE;система;диспетчер;процесс;список;вид;текущие;ресурсы;

en: Kill process
ru: Убить процесс

en: Privileges are required to control other users' processes
ru: Для управления процессами других пользователей требуются дополнительные привилегии

en: Renice process
ru: Изменить приоритет процесса

en: Privileges are required to change the priority of processes
ru: Для изменения приоритета процессов требуются дополнительные привилегии

en: Show the System tab
ru: Показывать системную вкладку

en: Show the Processes tab
ru: Показывать вкладку "Процессы"

en: Show the Resources tab
ru: Показывать вкладку "Ресурсы"

en: Show the File Systems tab
ru: Показывать вкладку "Файловые системы"

en: System Monitor is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ru: System Monitor – свободное программное обеспечение. Вы можете распространять или изменять его при условиях соответствия GNU General Public License, опубликованной Free Software Foundation; либо версии 2 лицензии, либо (на ваше усмотрение) любой более поздней версии.

en: System Monitor is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ru: System Monitor распространяется в надежде на то, что он может быть полезен, но БЕЗ КАКОГО-ЛИБО ВИДА ГАРАНТИЙ, ВЫРАЖЕННЫХ ЯВНО ИЛИ ПОДРАЗУМЕВАЕМЫХ, ВКЛЮЧАЯ, НО НЕ ОГРАНИЧИВАЯСЬ ПОДРАЗУМЕВАЕМЫМИ ГАРАНТИЯМИ КОММЕРЧЕСКОЙ ЦЕННОСТИ И ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНОЙ ЦЕЛИ. Для получения дополнительных сведений обратитесь к лицензии GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with System Monitor; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ru: Вы должны были получить копию лицензии GNU General Public License c программой System Monitor. Если это не так, известите об этом Фонд свободного программного обеспечения по адресу Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: About System Monitor
ru: О приложении System Monitor

en: Device
ru: Устройство

en: Directory
ru: Каталог

en: Type
ru: Тип

en: SubVolume
ru: Подраздел

en: Total
ru: Всего

en: Free
ru: Свободно

en: Available
ru: Доступно

en: Used
ru: Использовано

en: Fraction
ru: Доля

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
ru: Доля заполнения для полос выбора цвета

en: Title
ru: Заголовок

en: The title of the color selection dialog
ru: Заголовок окна диалога выбора цвета

en: Pick a Color
ru: Выбрать цвет

en: Current Color
ru: Текущий цвет

en: The selected color
ru: Выбранный цвет

en: Type of color picker
ru: Вид диалога выбора цвета

en: Received invalid color data
ru: Получены некорректные данные о цвете

en: Click to set graph colors
ru: Щёлкните для изменения цветов графика

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
ru: _Монитор

en: _Edit
ru: _Изменить

en: _View
ru: _Вид

en: _Help
ru: С_правка

en: Search for _Open Files
ru: Найти _открытые файлы

en: Search for open files
ru: Поиск открытых файлов

en: _Quit
ru: _Выход

en: Quit the program
ru: Выйти из программы

en: _Stop Process
ru: О_становить процесс

en: Stop process
ru: Остановить процесс

en: _Continue Process
ru: Продол_жить процесс

en: Continue process if stopped
ru: Продолжить процесс, если остановлен

en: _End Process | _End Processes
ru[0]: _Завершить процесс
ru[1]: _Завершить процессы
ru[2]: _Завершить процессы
ru[3]: _Завершить процессы

en: Force process to finish normally
ru: Корректно завершить процесс

en: _Kill Process | _Kill Processes
ru[0]: _Убить процесс
ru[1]: _Убить процессы
ru[2]: _Убить процессы
ru[3]: _Убить процессы

en: Force process to finish immediately
ru: Завершить процесс немедленно

en: _Change Priority
ru: _Изменить приоритет

en: Change the order of priority of process
ru: Изменить приоритет процесса

en: _Preferences
ru: П_араметры

en: Configure the application
ru: Настроить приложение

en: _Refresh
ru: _Обновить

en: Refresh the process list
ru: Обновить список процессов

en: _Memory Maps
ru: _Карты памяти

en: Open the memory maps associated with a process
ru: Открыть карты памяти, связанные с процессом

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
ru: Открытые _файлы

en: View the files opened by a process
ru: Просмотреть файлы, открытые процессом

en: _Properties
ru: _Свойства

en: View additional information about a process
ru: Показать дополнительную информацию о процессе

en: _Contents
ru: _Содержание

en: Open the manual
ru: Открыть справку

en: _About
ru: _О приложении

en: About this application
ru: Информация о приложении

en: _Dependencies
ru: _Зависимости

en: Show parent/child relationship between processes
ru: Показывать иерархические зависимости процессов

en: _Active Processes
ru: _Активные процессы

en: Show active processes
ru: Отображать активные процессы

en: A_ll Processes
ru: В_се процессы

en: Show all processes
ru: Отображать все процессы

en: M_y Processes
ru: _Мои процессы

en: Show only user-owned processes
ru: Показать только процессы пользователя

en: Very High
ru: Самый высокий

en: Set process priority to very high
ru: Установить очень высокий приоритет процесса

en: High
ru: Высокая

en: Set process priority to high
ru: Установить высокий приоритет процесса

en: Normal
ru: Нормальный

en: Set process priority to normal
ru: Установить нормальный приоритет процесса

en: Low
ru: Низкая

en: Set process priority to low
ru: Установить низкий приоритет процесса

en: Very Low
ru: Очень низкий

en: Set process priority to very low
ru: Установить очень низкий приоритет процесса

en: Custom
ru: Вручную

en: Set process priority manually
ru: Установить приоритет процесса вручную

en: End _Process
ru: Завер_шить процесс

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
ru: Выбор цвета для '%s'

en: CPU History
ru: Использование процессора

en: CPU
ru: ЦП

en: CPU%d
ru: ЦП%d

en: Memory and Swap History
ru: Использование памяти/подкачки

en: Memory
ru: Память

en: Swap
ru: Подкачка

en: Network History
ru: Использование сети

en: Receiving
ru: Приём

en: Total Received
ru: Всего принято:

en: Sending
ru: Отправка

en: Total Sent
ru: Всего отправлено

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ru: Система

en: Processes
ru: Процессы

en: Resources
ru: Ресурсы

en: File Systems
ru: Файловые системы

en: %u second | %u seconds
ru[0]: %u секунда
ru[1]: %u секунды
ru[2]: %u секунд
ru[3]: %u секунд

en: not available
ru: недоступно

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
ru: %s (%.1f%%) из %s

en: %s/s
ru: %s/с

en: Error
ru: Ошибка

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
ru: '%s' не является корректным регулярным выражением Perl.

en: Process
ru: Процесс

en: Filename
ru: Имя файла

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
ru: Поиск открытых файлов

en: _Name contains:
ru: _Имя содержит:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ru: О_чистить

en: Case insensitive matching
ru: Учитывать регистр

en: S_earch results:
ru: _Результаты поиска:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ru: Начало ВП

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ru: Окончание ВП

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ru: Размер ВП

en: Flags
ru: Флаги

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
ru: Смещение ВП

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
ru: Неразделяемая, чистая

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
ru: Неразделяемая, использованная

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
ru: Разделяемая, чистая

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
ru: Разделяемая, использованная

en: Memory Maps
ru: Карты памяти

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
ru: _Карты памяти для процесса «%s» (PID %u):

en: file
ru: файл

en: pipe
ru: канал

en: IPv6 network connection
ru: сетевое соединение IPv6

en: IPv4 network connection
ru: сетевое соединение IPv4

en: local socket
ru: локальный сокет

en: unknown type
ru: неизвестный тип

en: Object
ru: Объект

en: Open Files
ru: Открытые файлы

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
ru: Файлы, открытые процессом «%s» (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
ru: Размер и положение главного окна в виде (ширина, высота, X_положение, Y_положение)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
ru: Если ИСТИНА, то главное окно откроется развёрнуто, а значения сохранённого размера и положения проигнорируются.

en: Show process dependencies in tree form
ru: Показывать зависимости процессов в виде дерева

en: Solaris mode for CPU percentage
ru: Режим Solaris для загрузки ЦПУ в процентах

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
ru: Если включено, то системный монитор работает в «режиме Solaris», когда использование процессора делится на общее число процессоров. В противном случае он работает в «режиме Irix».

en: Enable/Disable smooth refresh
ru: Включить/выключить плавное обновление

en: Show warning dialog when killing processes
ru: Выводить диалог предупреждения при снятии процессов

en: Time in milliseconds between updates of the process view
ru: Время в миллисекундах между обновлением обзора процессов

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
ru: Время в миллисекундах между обновлением графиков

en: Whether information about all file systems should be displayed
ru: Отображать ли информацию обо всех файловых системах

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
ru: Отображать ли информацию обо всех файловых системах (включая такие типы, как «autofs» и «procfs»). Позволяет получить список всех примонтированных файловых систем.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
ru: Время в миллисекундах между обновлениями списка устройств

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
ru: Определяет, какие процессы показывать по умолчанию. 0 — все, 1 — пользователя, 2 — активные

en: Saves the currently viewed tab
ru: Сохраняет текущую активную вкладку

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
ru: 0 — информация о системе, 1 — список процессов, 2 — ресурсов, 3 — дисков

en: Default graph CPU color
ru: Цвет графика CPU по умолчанию

en: Default graph cpu color
ru: Цвет графика ЦП по умолчанию

en: Default graph memory color
ru: Цвет графика памяти по умолчанию

en: Default graph swap color
ru: Цвет графика подкачки по умолчанию

en: Default graph incoming network traffic color
ru: Цвет графика приёма по сети

en: Default graph outgoing network traffic color
ru: Цвет графика отправки по сети

en: Show network traffic in bits
ru: Показывать трафик сети в битах

en: Process view sort column
ru: Столбец сортировки списка процессов

en: Process view columns order
ru: Порядок столбцов просмотра процессов

en: Process view sort order
ru: Порядок сортировки списка процессов

en: Width of process 'Name' column
ru: Ширина столбца имени процесса

en: Show process 'Name' column on startup
ru: Показывать столбец имени процесса при запуске

en: Width of process 'User' column
ru: Ширина столбца «Пользователь» процесса

en: Show process 'User' column on startup
ru: Показывать столбец «Пользователь» процесса при запуске

en: Width of process 'Status' column
ru: Ширина столбца состояния процесса

en: Show process 'Status' column on startup
ru: Показывать столбец состояния процесса при запуске

en: Width of process 'Virtual Memory' column
ru: Ширина столбца виртуальной памяти процесса

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
ru: Показывать столбец виртуальной памяти процесса при запуске

en: Width of process 'Resident Memory' column
ru: Ширина столбца резидентной памяти процесса

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
ru: Показывать столбец резидентной памяти процесса при запуске

en: Width of process 'Writable Memory' column
ru: Ширина столбца доступной для записи памяти процесса

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
ru: Показывать столбец доступной для записи памяти процесса при запуске

en: Width of process 'Shared Memory' column
ru: Ширина столбца разделяемой памяти процесса

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
ru: Показывать столбец разделяемой памяти процесса при запуске

en: Width of process 'X Server Memory' column
ru: Ширина столбца памяти X-сервера для процесса

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
ru: Показывать столбец памяти X-сервера для процесса при запуске

en: Width of process '% CPU' column
ru: Ширина столбца процесса процентной загрузки ЦПУ

en: Show process '% CPU' column on startup
ru: Показывать столбец процесса процентной загрузки ЦПУ при запуске

en: Width of process 'CPU Time' column
ru: Ширина столбца времени занятости ЦПУ процессом

en: Show process 'CPU Time' column on startup
ru: Показывать столбец времени занятости ЦПУ процессом при запуске

en: Width of process 'Started' column
ru: Ширина столбца «Запущено» процесса

en: Show process 'Started' column on startup
ru: Показывать столбец «Запущено» процесса при запуске

en: Width of process 'Nice' column
ru: Ширина столбца приоритета процесса

en: Show process 'Nice' column on startup
ru: Показывать столбец приоритета процесса при запуске

en: Width of process 'ID' column
ru: Ширина столбца «Идентификатор» процесса

en: Show process 'ID' column on startup
ru: Показывать столбец «Идентификатор» процесса при запуске

en: Width of process 'Security Context' column
ru: Ширина столбца контекста безопасности процесса

en: Show process 'Security Context' column on startup
ru: Показывать столбец контекста безопасности процесса при запуске

en: Width of process 'Command Line' column
ru: Ширина столбца «Командная строка» процесса

en: Show process 'Command Line' column on startup
ru: Показывать столбец «Командная строка» процесса при запуске

en: Width of process 'Memory' column
ru: Ширина столбца памяти процесса

en: Show process 'Memory' column on startup
ru: Показывать столбец памяти процесса при запуске

en: Width of process 'Waiting Channel' column
ru: Ширина столбца ожидания в ядре

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
ru: Показывать столбец ожидания в ядре при запуске

en: Width of process 'Control Group' column
ru: Ширина столбца «Группа управления» процесса

en: Show process 'Control Group' column on startup
ru: Показывать столбец «Группа управления» процесса при запуске

en: Width of process 'Unit' column
ru: Ширина столбца «Юнит» процесса

en: Show process 'Unit' column on startup
ru: Показывать столбец «Юнит» процесса при запуске

en: Width of process 'Session' column
ru: Ширина столбца «Сессия» процесса

en: Show process 'Session' column on startup
ru: Показывать столбец «Сессия» при запуске

en: Width of process 'Seat' column
ru: Ширина столбца «Рабочее место» процесса

en: Show process 'Seat' column on startup
ru: Показывать столбец «Рабочее место» при запуске

en: Width of process 'Owner' column
ru: Ширина столбца «Владелец» процесса

en: Show process 'Owner' column on startup
ru: Показывать столбец «Владелец» при запуске

en: Width of process “Disk Write Total” column
ru: Ширина столбца «Всего записано на диск»

en: Show process “Disk Write Total” column on startup
ru: Показывать столбец «Всего записано на диск» при запуске

en: Width of process “Disk Read Total” column
ru: Ширина столбца «Всего прочитано с диска»

en: Show process “Disk Read Total” column on startup
ru: Показывать столбец «Всего прочитано с диска» при запуске

en: Width of process “Disk Read” column
ru: Ширина столбца «Чтение с диска»

en: Show process “Disk Read” column on startup
ru: Показывать столбец «Чтение с диска» при запуске

en: Width of process “Disk Write” column
ru: Ширина столбца «Запись на диск»

en: Show process “Disk Write” column on startup
ru: Показывать столбец «Запись на диск» при запуске

en: Width of process “Priority” column
ru: Ширина столбца «Приоритет» процесса

en: Show process “Priority” column on startup
ru: Показывать столбец «Приоритет» при запуске

en: Disk view sort column
ru: Столбец сортировки просмотра диска

en: Disk view sort order
ru: Порядок сортировки просмотра диска

en: Disk view columns order
ru: Порядок столбцов просмотра диска

en: Width of disk view 'Device' column
ru: Ширина столбца «Устройство» для дисков

en: Show disk view 'Device' column on startup
ru: Показывать столбец «Устройство» для дисков при запуске

en: Width of disk view 'Directory' column
ru: Ширина столбца «Директория» для дисков

en: Show disk view 'Directory' column on startup
ru: Показывать столбец «Директория» для дисков при запуске

en: Width of disk view 'Type' column
ru: Ширина столбца «Тип» для дисков

en: Show disk view 'Type' column on startup
ru: Показывать столбец «Тип» для дисков при запуске

en: Width of disk view 'SubVol' column
ru: Ширина столбца «Подраздел» для дисков

en: Show disk view 'SubVol' column on startup
ru: Показывать столбец «Подраздел» для дисков при запуске

en: Width of disk view 'Total' column
ru: Ширина столбца «Всего» для дисков

en: Show disk view 'Total' column on startup
ru: Показывать столбец «Итого» для дисков при запуске

en: Width of disk view 'Free' column
ru: Ширина столбца «Свободно» для дисков

en: Show disk view 'Free' column on startup
ru: Показывать столбец «Свободно» для дисков при запуске

en: Width of disk view 'Available' column
ru: Ширина столбца «Доступно» для дисков

en: Show disk view 'Available' column on startup
ru: Показывать столбец «Доступно» для дисков при запуске

en: Width of disk view 'Used' column
ru: Ширина столбца «Использовано» для дисков

en: Show disk view 'Used' column on startup
ru: Показывать столбец «Использовано» для дисков при запуске

en: Memory map sort column
ru: Столбец сортировки карты памяти

en: Memory map sort order
ru: Порядок сортировки карты памяти

en: Open files sort column
ru: Столбец сортировки открытых файлов

en: Open files sort order
ru: Порядок сортировки открытых файлов

en: System Monitor Preferences
ru: Параметры системного монитора

en: Behavior
ru: Поведение

en: _Update interval in seconds:
ru: _Интервал обновления в секундах:

en: Enable _smooth refresh
ru: Включить _плавное обновление

en: Alert before ending or _killing processes
ru: Предупреждать перед _завершением или снятием процессов

en: _Divide CPU usage by CPU count
ru: _Разбить использование ЦП по количеству ЦП

en: Information Fields
ru: Информационные поля

en: Process i_nformation shown in list:
ru: Информация о процессах, отображаемая в списке:

en: Graphs
ru: Графики

en: _Show network speed in bits
ru: _Показывать скорость сети в битах

en: Show _all file systems
ru: Показать _все файловые системы

en: File system i_nformation shown in list:
ru: Информация о файловой _системе, отображаемая в списке:

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
ru: Невозможно изменить приоритет процесса с PID %d на %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
ru: Невозможно послать процессу с PID %d сигнал %d.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
ru: Вы действительно хотите убить выделенные процессы  «%s» (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
ru: Вы действительно хотите завершить выделенный процесс «%s» (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the %d selected processes?
ru: Вы действительно хотите убить %d выделенных процесса?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the %d selected processes?
ru: Вы действительно хотите завершить %d выделенных процесса?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
ru: Убийство процесса может привести к уничтожению данных, обрыву сессии или создать уязвимость. Следует убивать только зависшие процессы.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
ru: Завершение процесса может привести к уничтожению данных, обрыву сессии или создать уязвимость. Следует завершать только зависшие процессы.

en: (%s Priority)
ru: (Приоритет %s)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
ru: Изменить приоритет процесса «%s» (PID: %u)

en: Change Priority of %d Selected Processes
ru: Изменить приоритет %d выделенных процессов

en: Change _Priority
ru: _Изменить приоритет

en: _Nice value:
ru: _Уровень приоритета:

en: Note:
ru: Примечание:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
ru: Приоритет процесса задаётся уровнем nice. Меньшее значение nice соответствует более высокому приоритету.

en: Icon
ru: Значок

en: Process Name
ru: Имя процесса

en: User
ru: Пользователь

en: Status
ru: Состояние

en: Virtual Memory
ru: Виртуальная память

en: Resident Memory
ru: Резидентная память

en: Writable Memory
ru: Записываемая память

en: Shared Memory
ru: Разделяемая память

en: X Server Memory
ru: Память X-сервера

en: % CPU
ru: % ЦП

en: CPU Time
ru: Время ЦП

en: Started
ru: Запущено

en: Nice
ru: Приоритет

en: ID
ru: Идентификатор

en: Security Context
ru: Контекст безопасности

en: Command Line
ru: Из командной строки

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
ru: Ожидание в ядре

en: Control Group
ru: Группа управления

en: Unit
ru: Юнит

en: Session
ru: Сеанс

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
ru: Рабочее место

en: Owner
ru: Владелец

en: Disk Read Total
ru: Всего прочитано с диска

en: Disk Write Total
ru: Всего записано на диск

en: Disk Read
ru: Чтение с диска

en: Disk Write
ru: Запись на диск

en: Priority
ru: Приоритет

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
ru: Средняя загрузка за последние 1, 5, 15 минут: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
ru: Н/Д

en: Process Properties
ru: Свойства процесса

en: Properties of process "%s" (PID %u):
ru: Параметры процесса "%s" (PID %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
ru: Выпуск %s %s

note: Translators: The string parameter is the architecture, 32 or 64-bit
en: %s Version
ru: %s версия

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
ru: Выпуск %s

note: translators: This is the type of architecture, for example: * "64-bit" or "32-bit"
en: %d-bit
ru: %d-разрядная

en: Unknown
ru: Неизвестная

en: Kernel %s
ru: Ядро %s

note: hardware section
en: Hardware
ru: Оборудование

en: Memory:
ru: Память:

en: Processor:
ru: Процессор:

en: Graphics:
ru: Графика:

note: disk space section
en: System Status
ru: Состояние системы

en: Available disk space:
ru: Доступное дисковое пространство:

en: Today %l:%M %p
ru: Сегодня %H:%M

en: Yesterday %l:%M %p
ru: Вчера %H:%M

en: %a %l:%M %p
ru: %a %H:%M

en: %b %d %l:%M %p
ru: %b %d %H:%M

en: Running
ru: Работает

en: Stopped
ru: Остановлен

en: Zombie
ru: Зомби

en: Uninterruptible
ru: Непрерываемый

en: Sleeping
ru: Ожидает
