mate-system-monitor 1.26.0 - en to sq translation catalogue (146 entries)

en: MATE System Monitor
sq: MATE Monitori i sistemit

en: System Monitor
sq: Monitori i sistemit

en: View current processes and monitor system state
sq: Shfaq proçeset aktualë dhe monitoron gjëndjen e sistemit

en: Kill process
sq: Ndalo proçesin

en: Show the System tab
sq: Shfaq te dhenat Sistemit

en: Device
sq: Dispozitivi

en: Type
sq: Lloji

en: Total
sq: Gjithsej

en: Free
sq: E lirë

en: Available
sq: Në dispozicion

en: Used
sq: Në përdorim

en: Fraction
sq: Fraksioni

en: Title
sq: Titulli

en: The title of the color selection dialog
sq: Titulli i dialogut per zgjedhjen e ngjyres

en: Pick a Color
sq: Zgjidhni një ngjyrë

en: Current Color
sq: Ngjyra aktuale

en: The selected color
sq: Ngjyra e zgjedhur

en: Type of color picker
sq: Lloji i zgjedhesit te ngjyres

en: Received invalid color data
sq: Mora të dhëna të pavlefshme ngjyre

en: Click to set graph colors
sq: Kliko per te  vendosur ngjyrat e grafikut

en: _Edit
sq: _Ndrysho

en: _View
sq: _Shfaq

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _Quit
sq: _Dalja

en: Quit the program
sq: Mbyll programin

en: _Stop Process
sq: _Ndalo proçesin

en: Stop process
sq: Ndalo proçesin

en: _Continue Process
sq: _Vazhdo proçesin

en: Continue process if stopped
sq: Vazhdon proçesin nëse është ndaluar

en: Force process to finish normally
sq: Detyro një proçes të përfundojë normalisht

en: Force process to finish immediately
sq: Detyro një proçes të përfundojë menjëherë

en: _Change Priority
sq: _Ndrysho prioritetin

en: Change the order of priority of process
sq: Ndrysho renditjen e rëndësisë së proçesit

en: _Preferences
sq: _Preferenca

en: Configure the application
sq: Konfiguro aplikativin

en: _Refresh
sq: _Rifresko

en: Refresh the process list
sq: Rifresko listën e proceseve

en: _Memory Maps
sq: Hartat e _Memories

en: Open the memory maps associated with a process
sq: Hap hartat e memorjes të shoqëruara me një proçes

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
sq: Hap _Files

en: View the files opened by a process
sq: Shiko files e hapur nga një proçes

en: _Properties
sq: _Pronësitë

en: View additional information about a process
sq: Shfaq informacione shtesë mbi një proces

en: _Contents
sq: _Përmbajtja

en: Open the manual
sq: Hap udhëzuesin

en: _About
sq: _Rreth

en: About this application
sq: Informacione në lidhje me këtë aplikativ

en: _Dependencies
sq: _Varësi

en: Show parent/child relationship between processes
sq: Shfaq relacionet fis/bir midis proçeseve

en: _Active Processes
sq: Proçeset _aktivë

en: Show active processes
sq: Shfaq proçeset aktivë

en: A_ll Processes
sq: Të _gjithë proçesët

en: Show all processes
sq: Shfaq të gjithë proçeset

en: M_y Processes
sq: Proçeset e m_i

en: Very High
sq: Shumë e lartë

en: High
sq: Lartë

en: Normal
sq: Mesatar

en: Set process priority to normal
sq: Vendosni përparësinë e procesit në mesatar

en: Low
sq: Ulët

en: Custom
sq: E personalizuar

en: Set process priority manually
sq: Vendosni përparësinë e procesit manualisht

en: End _Process
sq: Përfundo _Proçesin

en: CPU History
sq: Kronollogjia e përdorimit të CPU

en: Memory and Swap History
sq: Kronollogjia e përdorimit të kujtesës dhe swap

en: Memory
sq: Memoria

en: Network History
sq: Kronollogjia e rrjetit

en: Receiving
sq: Duke marr

en: Sending
sq: Duke dërguar

en: Total Sent
sq: Dërgimi total

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
sq: Sistemi

en: Processes
sq: Proçeset

en: Resources
sq: Rezervat

en: Error
sq: Gabim

en: Process
sq: Proçes

en: Filename
sq: Emri i dokumentit

en: _Name contains:
sq: _Emri përmban:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
sq: P_astro

en: S_earch results:
sq: R_ezultatet e kërkimit:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
sq: Fillimi i VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
sq: Fundi i VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
sq: Madhësia e VM

en: Memory Maps
sq: Hartat e Memorjes

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
sq: Hartat e _memorjes për proçesin "%s" (PID %u):

en: local socket
sq: socket lokal

en: unknown type
sq: lloj i panjohur

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
sq: PF

en: Object
sq: Objekti

en: Open Files
sq: Files e hapur

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
sq: _Files e hapur nga proçesi "%s" (PID %u):

en: Show process dependencies in tree form
sq: Shfaq varësitë e proçesit në formë të degëzuar

en: Solaris mode for CPU percentage
sq: Moda Solaris per perdorimin e CPU-se ne perqindje

en: Enable/Disable smooth refresh
sq: Aktivo/ç'aktivo rifreskimin e shpejtë

en: Show warning dialog when killing processes
sq: Shfaq dritaren e dialogut paralajmërues kur vriten proçeset

en: Time in milliseconds between updates of the process view
sq: Koha në milisekonda midis rifreskimit të paraqitjes së proçesit

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
sq: Koha në milisekonda midis rifreskimit të grafikëve

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
sq: Koha në milisekonda midis rifreskimit të listës së dispozitivëve

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
sq: Përcakton proçeset e prezgjedhur për tu shfaqur. 0 është "të gjithë", 1 është "të përdoruesit", dhe 2 është "aktivë"

en: Saves the currently viewed tab
sq: Ruan tabelën e shfaqur aktualisht

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
sq: 0 per Informacion te Sistemit, 1 per listen e proceseve, 2 per resources dhe 3 per  listen e disks drives

en: Default graph cpu color
sq: Ngjyra e prezgjedhur e grafikut të cpu

en: Default graph swap color
sq: Ngjyra e prezgjedhur e grafikut të swap

en: Default graph incoming network traffic color
sq: Ngjyra per grafikun  e  'network traffic'  ne hyrje

en: Default graph outgoing network traffic color
sq: Ngjyra per grafikun  e  'network traffic' ne dalje

en: Process view sort column
sq: Kolona e renditjes në paraqitjen e proçeseve

en: Process view columns order
sq: Rradha e renditjes së kollonave në paraqitjen e proçeseve

en: Process view sort order
sq: Rradha e renditjes në paraqitjen e proçeseve

en: Show process 'Name' column on startup
sq: Shfaq kolonen 'emri' ne ndezje

en: Width of process 'Waiting Channel' column
sq: Gjeresia e kolones  'Waiting Channel'

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
sq: Shfaq procesin "Waiting Channel" ne ndezje

en: Disk view columns order
sq: Rradha e renditjes së kollonave në paraqitjen e diskut

en: System Monitor Preferences
sq: Preferimet e monitorit të sistemit

en: Behavior
sq: Sjellja

en: _Update interval in seconds:
sq: Intervali i _rifreskimit në sekonda:

en: Enable _smooth refresh
sq: Aktivo rifreskimin e _shpejtë

en: Alert before ending or _killing processes
sq: Paralajmëro para se të përfundohen apo _vriten proçeset

en: Graphs
sq: Grafikë

en: Change _Priority
sq: Ndrysho _Prioritetin

en: _Nice value:
sq: Vlera _Nice:

en: Note:
sq: Shënim:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
sq: Prioriteti i një proçesi jepet nga vlera e tij nice. Një vlerë më e ulët nice i korrispondon një prioriteti më të lartë.

en: Icon
sq: Ikona

en: Process Name
sq: Emri i proçesit

en: User
sq: Përdoruesi

en: Status
sq: Gjendja

en: Virtual Memory
sq: Memorja virtuale

en: Resident Memory
sq: Kujtesa Residente

en: Writable Memory
sq: Memorja e shkruajtshme

en: Shared Memory
sq: Kujtesa e përbashkët

en: X Server Memory
sq: Memorja e Server-it X

en: CPU Time
sq: Koha e CPU

en: Started
sq: Nisur

en: Security Context
sq: Gjendja e sigurisë

en: Command Line
sq: Rreshti i komandës

en: Owner
sq: Pronari

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
sq: Mesataret e ngarkesës për 1, 5, 15 minutat e fundit: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
sq: Mungon

en: Unknown
sq: Panjohur

note: hardware section
en: Hardware
sq: Pajisje

en: Memory:
sq: Memoria:

en: Processor:
sq: Procesori:

en: Today %l:%M %p
sq: Sot %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
sq: Dje %l:%M %p

en: Running
sq: Në ekzekutim

en: Stopped
sq: U ndërpre

en: Uninterruptible
sq: E pandëprershme

en: Sleeping
sq: Në gjumë
