mate-system-monitor 1.26.0 - en to sr@latin translation catalogue (170 entries)

en: System Monitor
sr@latin: Praćenje sistema

en: View current processes and monitor system state
sr@latin: Pregled tekućih procesa i praćenje stanja sistema

en: Show the System tab
sr@latin: Prikaži list sa sistemom

en: Device
sr@latin: Uređaj

en: Directory
sr@latin: Direktorijum

en: Type
sr@latin: Vrsta

en: Total
sr@latin: Ukupno

en: Free
sr@latin: Slobodno

en: Available
sr@latin: Raspoloživo

en: Used
sr@latin: Zauzeto

en: Fraction
sr@latin: Deo

en: Title
sr@latin: Naslov

en: The title of the color selection dialog
sr@latin: Naziv prozora za izbor boja

en: Pick a Color
sr@latin: Izaberi boju

en: Current Color
sr@latin: Trenutna boja

en: The selected color
sr@latin: Izabrana boja

en: Type of color picker
sr@latin: Vrsta izbornika boje

en: Received invalid color data
sr@latin: Primljene su neispravne vrednosti za boju

en: Click to set graph colors
sr@latin: Kliknite za postavljanje boje grafika

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
sr@latin: Pr_aćenje

en: _Edit
sr@latin: _Uređivanje

en: _View
sr@latin: P_regled

en: _Help
sr@latin: _Pomoć

en: Search for _Open Files
sr@latin: Tra_ži otvorene datoteke

en: Search for open files
sr@latin: Traži otvorene datoteke

en: _Quit
sr@latin: _Izađi

en: Quit the program
sr@latin: Izađi iz programa

en: _Stop Process
sr@latin: _Zaustavi proces

en: Stop process
sr@latin: Zaustavi proces

en: _Continue Process
sr@latin: _Nastavi proces

en: Continue process if stopped
sr@latin: Nastavi proces ukoliko je bio zaustavljen

en: Force process to finish normally
sr@latin: Primoraj proces da se uobičajeno okonča

en: Force process to finish immediately
sr@latin: Primoraj proces da se odmah okonča

en: Change the order of priority of process
sr@latin: Promeni stepen važnosti procesa

en: _Preferences
sr@latin: Po_stavke

en: Configure the application
sr@latin: Podesi program

en: _Refresh
sr@latin: _Osveži

en: Refresh the process list
sr@latin: Osveži spisak procesa

en: _Memory Maps
sr@latin: Mape memori_je

en: Open the memory maps associated with a process
sr@latin: Otvori mape memorije koje koristi proces

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
sr@latin: Otvorene _datoteke

en: View the files opened by a process
sr@latin: Pogledaj datoteke koje je otvorio proces

en: _Properties
sr@latin: _Osobine

en: _Contents
sr@latin: Sad_ržaj

en: Open the manual
sr@latin: Otvori priručnik

en: _About
sr@latin: _O programu

en: About this application
sr@latin: O ovom programu

en: _Dependencies
sr@latin: M_eđuzavisnosti

en: Show parent/child relationship between processes
sr@latin: Prikaži međuodnose procesa

en: _Active Processes
sr@latin: _Aktivni procesi

en: Show active processes
sr@latin: Prikaži aktivne procese

en: A_ll Processes
sr@latin: S_vi procesi

en: Show all processes
sr@latin: Prikaži sve procese

en: M_y Processes
sr@latin: _Moji procesi

en: High
sr@latin: Velika

en: Normal
sr@latin: Obično

en: Low
sr@latin: Tiho

en: Custom
sr@latin: Proizvoljno

en: End _Process
sr@latin: _Okončaj Proces

en: CPU History
sr@latin: Vremenski dijagram za procesor

en: CPU
sr@latin: Procesor

en: CPU%d
sr@latin: Procesor %d

en: Memory and Swap History
sr@latin: Vremenski dijagram za operativnu i virtualnu memoriju

en: Memory
sr@latin: Memorija

en: Swap
sr@latin: Svap

en: Network History
sr@latin: Vremenski dijagram mrežnog saobraćaja

en: Receiving
sr@latin: Primam

en: Total Received
sr@latin: Primljeno

en: Sending
sr@latin: Šaljem

en: Total Sent
sr@latin: Poslato

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
sr@latin: Sistem

en: Processes
sr@latin: Procesi

en: Resources
sr@latin: Resursi

en: File Systems
sr@latin: Sistemi datoteka

en: Error
sr@latin: Greška

en: Process
sr@latin: Procesi

en: Filename
sr@latin: Ime datoteke

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
sr@latin: Traži otvorene datoteke

en: _Name contains:
sr@latin: _Naziv sadrži:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
sr@latin: _Obriši

en: Case insensitive matching
sr@latin: Zanemari velika i mala slova

en: S_earch results:
sr@latin: R_ezultati pretrage:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
sr@latin: Početak VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
sr@latin: Kraj VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
sr@latin: Veličina VM

en: Flags
sr@latin: Parametri

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
sr@latin: VM pomeraj

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
sr@latin: Privatna nemenjana

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
sr@latin: Privatna menjana

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
sr@latin: Deljena nemenjana

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
sr@latin: Deljena menjana

en: Memory Maps
sr@latin: Mape memorije

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
sr@latin: _Mape memorije za proces „%s“ (IB procesa %u):

en: file
sr@latin: datoteka

en: pipe
sr@latin: cev

en: IPv6 network connection
sr@latin: IPv6 mrežna veza

en: IPv4 network connection
sr@latin: IPv4 mrežna veza

en: local socket
sr@latin: lokalna utičnica

en: unknown type
sr@latin: nepoznata vrsta

en: Object
sr@latin: Objekat

en: Open Files
sr@latin: Otvorene datoteke

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
sr@latin: _Datoteke koje je otvorio proces „%s“(IB procesa %u):

en: Show process dependencies in tree form
sr@latin: Prikaži međuzavisnost procesa u obliku stabla

en: Solaris mode for CPU percentage
sr@latin: Solaris način rada za procenat procesora

en: Enable/Disable smooth refresh
sr@latin: Uključi/isključi precizno, meko osvežavanje

en: Show warning dialog when killing processes
sr@latin: Prikaži upozorenje pre ubijanja procesa

en: Time in milliseconds between updates of the process view
sr@latin: Vreme u milisekundama između osvežavanja spiska procesa

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
sr@latin: Vreme u milisekundama između osvežavanja grafika

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
sr@latin: Vreme u milisekundama između osvežavanja spiska uređaja

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
sr@latin: Određuje koje procese podrazumevano prikazati. 0 je za sve, 1 za korisnikove i 2 za aktivne

en: Saves the currently viewed tab
sr@latin: Zabeleži tekuće stanje u listu

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
sr@latin: 0 za Sistemske Informacije, 1 za listu procesa, 2 za resurse i 3 za listu diskova

en: Default graph cpu color
sr@latin: Podrazumevana boja procesora na grafiku

en: Default graph swap color
sr@latin: Podrazumevana boja razmene memorije na grafiku

en: Default graph incoming network traffic color
sr@latin: Podrazumevana boja na grafiku za dolazni mrežni saobraćaj

en: Default graph outgoing network traffic color
sr@latin: Podrazumevana boja na grafiku za dolazni mrežni saobraćaj

en: Process view sort column
sr@latin: Stubac za ređanje u pregledu procesa

en: Process view columns order
sr@latin: Redosled ređanja kolona u pregledu procesa

en: Process view sort order
sr@latin: Redosled ređanja u pregledu procesa

en: Width of process 'Waiting Channel' column
sr@latin: Širina kolone „Čeka na“

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
sr@latin: Prikaži kolonu „Čeka na“ po pokretanju

en: Disk view columns order
sr@latin: Redosled ređanja u pregledu deonica

en: System Monitor Preferences
sr@latin: Postavke praćenja sistema

en: Behavior
sr@latin: Ponašanje

en: _Update interval in seconds:
sr@latin: Period _osvežavanja (u sekundama):

en: Enable _smooth refresh
sr@latin: Uključi precizno, _meko osvežavanje

en: Alert before ending or _killing processes
sr@latin: Prikaži upozorenje pre okončavanja ili u_bijanja procesa

en: Information Fields
sr@latin: Polja sa podacima

en: Process i_nformation shown in list:
sr@latin: Po_daci o procesima prikazani u spisku:

en: Graphs
sr@latin: Grafici

en: File system i_nformation shown in list:
sr@latin: Podaci o _sistemu datoteka u spisku:

en: Change _Priority
sr@latin: Promeni _prioritet

en: _Nice value:
sr@latin: Vrednost za _lepo ponašanje:

en: Note:
sr@latin: Primetite:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
sr@latin: Prioritet procesa je zadat po vrednosti parametra lepog ponašanja (nice). Niža vrednost predstavlja viši prioritet.

en: Icon
sr@latin: Ikona

en: Process Name
sr@latin: Ime procesa

en: User
sr@latin: Korisnik

en: Status
sr@latin: Stanje

en: Virtual Memory
sr@latin: Virtualna memorija

en: Resident Memory
sr@latin: Rezidentna memorija

en: Writable Memory
sr@latin: Upisiva memorija

en: Shared Memory
sr@latin: Deljena memorija

en: X Server Memory
sr@latin: Memorija Iks servera

en: % CPU
sr@latin: % Procesor

en: CPU Time
sr@latin: Procesorsko vreme

en: Started
sr@latin: Započet

en: Nice
sr@latin: Prioritet

en: ID
sr@latin: IB

en: Security Context
sr@latin: Bezbednosni kontekst

en: Command Line
sr@latin: Komandna linija

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
sr@latin: Čeka na

en: Owner
sr@latin: Vlasnik

en: Priority
sr@latin: Značaj

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
sr@latin: Prosečno opterećenje u poslednjih 1, 5 i 15 minuta: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: N/A
sr@latin: Nedostupno

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
sr@latin: Izdanje %s

en: Unknown
sr@latin: Nepoznat

en: MATE %s
sr@latin: Gnom %s

note: hardware section
en: Hardware
sr@latin: Uređaji

en: Memory:
sr@latin: Memorija:

en: Processor:
sr@latin: Procesor:

en: Available disk space:
sr@latin: Raspoloživ prostor na disku:

en: Today %l:%M %p
sr@latin: Danas %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
sr@latin: Juče %l:%M %p

en: Running
sr@latin: Pokrenut

en: Stopped
sr@latin: Zaustavljen

en: Zombie
sr@latin: Zombi

en: Uninterruptible
sr@latin: Neprekidiv

en: Sleeping
sr@latin: Uspavan
