mate-system-monitor 1.26.0 - en to sv translation catalogue (276 entries)

en: MATE System Monitor
sv: Systemövervakare för MATE

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
sv: En process och resursövervakare för MATE-skrivbordet

en: System Monitor
sv: Systemövervakare

en: View current processes and monitor system state
sv: Visa aktuella processer och övervaka systemtillståndet

en: Kill process
sv: Döda process

en: Privileges are required to control other users' processes
sv: Privilegier krävs för att kontrollera andra användares processer

en: Privileges are required to change the priority of processes
sv: Privilegier krävs för att ändra processers prioritet

en: Show the System tab
sv: Visa fliken System

en: Show the Processes tab
sv: Visa fliken för processer

en: Show the Resources tab
sv: Visa fliken för resurser

en: Show the File Systems tab
sv: Visa fliken för filsystemen

en: Device
sv: Enhet

en: Directory
sv: Katalog

en: Type
sv: Typ

en: Total
sv: Totalt

en: Free
sv: Ledigt

en: Available
sv: Tillgängligt

en: Used
sv: Använt

en: Fraction
sv: Del

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
sv: Procentandel full för pajfärgväljare

en: Title
sv: Titel

en: The title of the color selection dialog
sv: Titel på dialogrutan för färgval

en: Pick a Color
sv: Välj en färg

en: Current Color
sv: Nuvarande färg

en: The selected color
sv: Vald färg

en: Type of color picker
sv: Typ av färgväljare

en: Received invalid color data
sv: Tog emot ogiltig färgdata

en: Click to set graph colors
sv: Klicka för att ange diagramfärger

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
sv: _Övervaka

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Search for _Open Files
sv: Sök efter _öppna filer

en: Search for open files
sv: Sök efter öppna filer

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Quit the program
sv: Avsluta programmet

en: _Stop Process
sv: _Stoppa process

en: Stop process
sv: Stoppa process

en: _Continue Process
sv: _Fortsätt process

en: Continue process if stopped
sv: Fortsätt process om stoppad

en: Force process to finish normally
sv: Tvinga process att avsluta normalt

en: Force process to finish immediately
sv: Tvinga process att avsluta omedelbart

en: _Change Priority
sv: _Ändra prioritet

en: Change the order of priority of process
sv: Ändra prioritetsordningen för process

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: Refresh the process list
sv: Uppdatera processlistan

en: _Memory Maps
sv: _Minneskartor

en: Open the memory maps associated with a process
sv: Öppna minneskartorna som är associerade med en process

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
sv: Öppna _filer

en: View the files opened by a process
sv: Visa de filer som öppnats av en process

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: View additional information about a process
sv: Visa extra information om en process

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Open the manual
sv: Öppna manualen

en: _About
sv: _Om

en: About this application
sv: Om detta program

en: _Dependencies
sv: _Beroenden

en: Show parent/child relationship between processes
sv: Visa förälder-/barnrelationer mellan processer

en: _Active Processes
sv: _Aktiva processer

en: Show active processes
sv: Visa aktiva processer

en: A_ll Processes
sv: A_lla processer

en: Show all processes
sv: Visa alla processer

en: M_y Processes
sv: _Mina processer

en: Show only user-owned processes
sv: Visa endast processer som ägs av en användare

en: Very High
sv: Mycket hög

en: Set process priority to very high
sv: Ställ in process-prioritet till mycket hög

en: High
sv: Hög

en: Set process priority to high
sv: Ställ in process-prioriteten till hög

en: Set process priority to normal
sv: Ställ in process-prioritet till normal

en: Low
sv: Låg

en: Set process priority to low
sv: Ställ in process-prioriteten till låg

en: Very Low
sv: Mycket låg

en: Set process priority to very low
sv: Ställ in process-prioritet till mycket låg

en: Custom
sv: Anpassad

en: Set process priority manually
sv: Ställ in process-prioriteten manuellt

en: End _Process
sv: Avsluta _process

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
sv: Välj en färg för '%s'

en: CPU History
sv: Processorhistorik

en: CPU
sv: Processor

en: CPU%d
sv: Processor%d

en: Memory and Swap History
sv: Historik över användning av minne och växlingsutrymme

en: Memory
sv: Minne

en: Swap
sv: Växlingsutrymme

en: Network History
sv: Nätverkshistorik

en: Receiving
sv: Mottaget

en: Total Received
sv: Totalt mottaget

en: Sending
sv: Sänt

en: Total Sent
sv: Totalt sänt

en: Processes
sv: Processer

en: Resources
sv: Resurser

en: File Systems
sv: Filsystem

en: not available
sv: inte tillgänglig

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
sv: %s (%.1f%%) av %s

en: Error
sv: Fel

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
sv: '%s' är inte ett giltigt reguljärt uttryck i Perl.

en: Filename
sv: Filnamn

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
sv: Sök efter öppna filer

en: _Name contains:
sv: _Namn innehåller:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
sv: R_ensa

en: Case insensitive matching
sv: Matchning inte känslig för skiftläge

en: S_earch results:
sv: S_ökresultat:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
sv: VM-start

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
sv: VM-slut

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
sv: VM-storlek

en: Flags
sv: Flaggor

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
sv: VM-offset

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
sv: Privat rent

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
sv: Privat fult

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
sv: Delat rent

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
sv: Delat fult

en: Inode
sv: Inod

en: Memory Maps
sv: Minneskartor

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
sv: _Minneskartor för processen "%s" (PID %u):

en: file
sv: fil

en: pipe
sv: rör

en: IPv6 network connection
sv: IPv6-nätverksanslutning

en: IPv4 network connection
sv: IPv4-nätverksanslutning

en: local socket
sv: lokalt uttag

en: unknown type
sv: okänd typ

en: Object
sv: Objekt

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
sv: _Filer som öppnats av processen "%s" (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
sv: Huvudfönsterstorlek och position i formatet (bredd, höjd, XPOS, ypos)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
sv: Om SANT så kommer huvudfönstret att öppnas maximerat och sparade storleks-/positionsvärden kommer ignoreras.

en: Show process dependencies in tree form
sv: Visa processberoenden i trädform

en: Solaris mode for CPU percentage
sv: Solaris-läge för procentandel för processor

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
sv: Om TRUE kommer system-monitor att köra i "Solaris-läge" där en processoranvändningen för en process delas med det totala antalet processorer. Annars kommer det att köra i "Irix-läge".

en: Enable/Disable smooth refresh
sv: Aktivera/Inaktivera mjuk uppdatering

en: Show warning dialog when killing processes
sv: Visa varningsdialog då processer dödas

en: Time in milliseconds between updates of the process view
sv: Tid i millisekunder mellan uppdateringar av processvyn

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
sv: Tid i millisekunder mellan uppdateringar av diagrammen

en: Whether information about all file systems should be displayed
sv: Huruvida information om alla filsystem ska visas

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
sv: Huruvida information om alla filsystem ska visas (inklusive filsystemstyper som "autofs" och "procfs"). Det kan vara användbart att få en lista över för tillfället monterade filsystem.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
sv: Tid i millisekunder mellan uppdateringar av enhetslistan

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
sv: Bestämmer vilka processer som visas som standard. 0 är alla, 1 är användare, och 2 är aktiva

en: Saves the currently viewed tab
sv: Sparar den för tillfället visade fliken

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
sv: 0 för systeminformation, 1 för processlista, 2 för resurser och 3 för lista över diskar

en: Default graph CPU color
sv: Standard graf CPU färg

en: Default graph cpu color
sv: Färg på standarddiagram för processor

en: Default graph memory color
sv: Standard graf minne färg

en: Default graph swap color
sv: Färg på standarddiagram för växlingsutrymme

en: Default graph incoming network traffic color
sv: Färg på standarddiagram för inkommande nätverkstrafik

en: Default graph outgoing network traffic color
sv: Färg på standarddiagram för utgående nätverkstrafik

en: Show network traffic in bits
sv: Visa nätverkstrafik i bits

en: Process view sort column
sv: Sorteringskolumn för processvyn

en: Process view columns order
sv: Kolumnordning för processvyn

en: Process view sort order
sv: Sorteringsordning för processvyn

en: Width of process 'Name' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Namn'

en: Show process 'Name' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Namn' vid uppstart

en: Width of process 'User' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Användare'

en: Show process 'User' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Användare' vid uppstart

en: Width of process 'Status' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Status'

en: Show process 'Status' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Status' vid uppstart

en: Width of process 'Virtual Memory' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Virtuellt minne'

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Virtuellt minne' vid uppstart

en: Width of process 'Resident Memory' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Fast minne'

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Fast minne' vid uppstart

en: Width of process 'Writable Memory' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Skrivbart minne'

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Skrivbart minne' vid uppstart

en: Width of process 'Shared Memory' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Delat minne'

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Delat minne' vid uppstart

en: Width of process 'X Server Memory' column
sv: Bredd på processkolumnen 'X-serverminne'

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'X-serverminne' vid uppstart

en: Width of process '% CPU' column
sv: Bredd på processkolumnen 'CPU %'

en: Show process '% CPU' column on startup
sv: Visa processkolumnen "CPU %" vid uppstart

en: Width of process 'CPU Time' column
sv: Bredd på processkolumnen "Processortid"

en: Show process 'CPU Time' column on startup
sv: Visa processkolumnen "Processortid" vid uppstart

en: Width of process 'Started' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Startad'

en: Show process 'Started' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Startad' vid uppstart

en: Width of process 'Nice' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Fin'

en: Show process 'Nice' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Fin' vid uppstart

en: Width of process 'ID' column
sv: Bredd på processkolumnen "ID"

en: Show process 'ID' column on startup
sv: Visa processkolumnen "ID" vid uppstart

en: Width of process 'Security Context' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Säkerhetskontext'

en: Show process 'Security Context' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Säkerhetskontext' vid uppstart

en: Width of process 'Command Line' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Kommandorad'

en: Show process 'Command Line' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Kommandorad' vid uppstart

en: Width of process 'Memory' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Minne'

en: Show process 'Memory' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Minne' vid uppstart

en: Width of process 'Waiting Channel' column
sv: Bredd på processkolumnen "Väntande kanal"

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
sv: Visa processkolumnen "Väntande kanal" vid uppstart

en: Width of process 'Control Group' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Kontrollgrupp'

en: Show process 'Control Group' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Kontrollgrupp' vid uppstart

en: Width of process 'Unit' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Enhet'

en: Show process 'Unit' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Enhet' vid uppstart

en: Width of process 'Session' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Session'

en: Show process 'Session' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Session' vid uppstart

en: Width of process 'Seat' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Sittplats'

en: Show process 'Seat' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Sittplats' vid uppstart

en: Width of process 'Owner' column
sv: Bredd på processkolumnen 'Ägare'

en: Show process 'Owner' column on startup
sv: Visa processkolumnen 'Ägare' vid uppstart

en: Disk view sort column
sv: Kolumnsortering för diskvyn

en: Disk view sort order
sv: Sorteringsordning för diskvy

en: Disk view columns order
sv: Kolumnordning för diskvyn

en: Width of disk view 'Device' column
sv: Bredd på diskvykolumen 'Enhet'

en: Show disk view 'Device' column on startup
sv: Visa diskvykolumnen 'Enhet' vid uppstart

en: Width of disk view 'Directory' column
sv: Bredd på diskvykolumen 'Katalog'

en: Show disk view 'Directory' column on startup
sv: Visa diskvykolumnen 'Katalog' vid uppstart

en: Width of disk view 'Type' column
sv: Bredd på diskvykolumen 'Typ'

en: Show disk view 'Type' column on startup
sv: Visa diskvykolumnen 'Typ' vid uppstart

en: Width of disk view 'Total' column
sv: Bredd på diskvykolumen 'Total'

en: Show disk view 'Total' column on startup
sv: Visa diskvykolumnen 'Total' vid uppstart

en: Width of disk view 'Free' column
sv: Bredd på diskvykolumen 'Fri'

en: Show disk view 'Free' column on startup
sv: Visa diskvykolumnen 'Fri' vid uppstart

en: Width of disk view 'Available' column
sv: Bredd på diskvykolumen 'Tillgängligt'

en: Show disk view 'Available' column on startup
sv: Visa diskvykolumnen 'Tillgängligt' vid uppstart

en: Width of disk view 'Used' column
sv: Bredd på diskvykolumen 'Använt'

en: Show disk view 'Used' column on startup
sv: Visa diskvykolumnen 'Använt' vid uppstart

en: Memory map sort column
sv: Sorteringskolumnen för Minneskarta

en: Memory map sort order
sv: Sorteringsordning för Minneskarta

en: Open files sort column
sv: Sorteringskolumnen för Öppna filer

en: Open files sort order
sv: Sorteringsorder för Öppna filer

en: System Monitor Preferences
sv: Inställningar för systemövervakaren

en: Behavior
sv: Beteende

en: _Update interval in seconds:
sv: _Uppdateringsintervall i sekunder:

en: Enable _smooth refresh
sv: Aktivera _mjuk uppdatering

en: Alert before ending or _killing processes
sv: Varna innan processer avslutas eller _dödas

en: Information Fields
sv: Informationsfält

en: Process i_nformation shown in list:
sv: Processi_nformation visad i listan:

en: Graphs
sv: Diagram

en: Show _all file systems
sv: Visa _alla filsystem

en: File system i_nformation shown in list:
sv: Filsystemsi_nformation visad i listan:

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
sv: Kan ej ändra prioritet för processen med PID %d till %d.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
sv: Kan inte döda processen med PID %d med signal %d.
    %s

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
sv: Att döda en process kan förstöra data, ha sönder sessionen eller skapa en säkerhetsrisk. Endast processer som inte svarar bör dödas.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
sv: Att avsluta en process kan förstöra data, ha sönder sessionen eller skapa en säkerhetsrisk. Endast processer som inte svarar bör avslutas.

en: (%s Priority)
sv: (%s prioritet)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
sv: Ändra prioritet för Process “%s” (PID: %u)

en: Change _Priority
sv: Ändra _prioritet

en: _Nice value:
sv: _Nice-värde:

en: Note:
sv: Observera:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
sv: Prioriteten hos en process ges av dess nice-värde. Ett lägre nice-värde motsvarar en högre prioritet.

en: Icon
sv: Ikon

en: Process Name
sv: Processnamn

en: User
sv: Användare

en: Virtual Memory
sv: Virtuellt minne

en: Resident Memory
sv: Beständigt minne

en: Writable Memory
sv: Skrivbart minne

en: Shared Memory
sv: Delat minne

en: X Server Memory
sv: X-serverminne

en: % CPU
sv: Processor %

en: CPU Time
sv: Processortid

en: Started
sv: Startad

en: Nice
sv: Processprioritet

en: Security Context
sv: Säkerhetskontext

en: Command Line
sv: Kommandorad

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
sv: Väntande kanal

en: Control Group
sv: Kontrollgrupp

en: Unit
sv: Enhet

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
sv: Säte

en: Owner
sv: Ägare

en: Priority
sv: Prioritet

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
sv: Belastningsgenomsnitt för de senaste 1, 5, 15 minuterna: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: Process Properties
sv: Processegenskaper

en: Properties of process "%s" (PID %u):
sv: Egenskaper för process "%s" (PID %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
sv: Utgåva %s %s

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
sv: Utgåva %s

note: translators: This is the type of architecture, for example: * "64-bit" or "32-bit"
en: %d-bit
sv: %d-bitar

en: Unknown
sv: Okänt

en: Kernel %s
sv: Kärna %s

note: hardware section
en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Memory:
sv: Minne:

en: Graphics:
sv: Grafik:

note: disk space section
en: System Status
sv: Systemstatus

en: Available disk space:
sv: Tillgängligt diskutrymme:

en: Today %l:%M %p
sv: Idag %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
sv: Igår %l:%M %p

en: Running
sv: Kör

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Uninterruptible
sv: Oavbrytbar

en: Sleeping
sv: Sover

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
sv: %uv%ud

note: xgettext: hours (0 -> 23), minutes, seconds
en: %u:%02u:%02u
sv: %u.%02u.%02u

note: xgettext: minutes, seconds, centiseconds
en: %u:%02u.%02u
sv: %u.%02u.%02u
