mate-system-monitor 1.26.0 - en to tr translation catalogue (319 entries)

en: MATE System Monitor
tr: MATE Sistem Gözlemcisi

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
tr: MATE masaüstü için süreç ve kaynak gözlemcisi

en: MATE System Monitor allows to graphically view and manipulate the running processes on your system. It also provides an overview of available resources, such as CPU and memory.
tr: Mate Sistem Gözlemcisi sisteminizde çalışan süreçleri grafiksel olarak görüntülemenize ve onları idare etmenize imkan verir. Ayrıca işlemci ve bellek gibi sistem kaynaklarına genel bir bakış sağlar.

en: MATE System Monitor is a fork of GNOME System Monitor and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and System Monitor, please visit the project's home page.
tr: Mate Sistem Gözlemcisi, GNOME Sistem Gözlemcisi'nden çatallanmıştır ve MATE Masaüstü Ortamı'nın bir parçasıdır. Eğer MATE ve Sistem Gözlemcisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen projenin anasayfasını ziyaret ediniz.

en: System Monitor
tr: Sistem Gözlemcisi

en: View current processes and monitor system state
tr: Çalışan süreçleri ve sistem durumunu gösterir

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;system;monitor;process;list;view;current;resources;
tr: MATE;sistem;gözlemci;süreç;liste;görünüm;geçerli; kaynak;kaynaklar;

en: Kill process
tr: Süreci Öldür

en: Privileges are required to control other users' processes
tr: Diğer kullanıcıların süreçlerini kontrol etmek için izin gereklidir

en: Renice process
tr: Renice Süreci

en: Privileges are required to change the priority of processes
tr: Süreçlerin önceliğini değiştirmek için izin gereklidir.

en: Show the System tab
tr: Sistem sekmesini göster

en: Show the Processes tab
tr: Süreçler sekmesini göster

en: Show the Resources tab
tr: Kaynaklar sekmesini göster

en: Show the File Systems tab
tr: Dosya Sistemleri sekmesini göster

en: System Monitor is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Sistem Gözlemcisi özgür yazılımdır; onu Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Genel Kamul Lisansı 2. sürümü ya da (tercihen) daha sonraki sürümleri koşullarında yeniden dağıtabilir ya da değiştirebilirsiniz.

en: System Monitor is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: Sistem Gözlemcisi faydalı olacağı umut edilerek dağıtılmaktadır, fakat HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta ÜRÜN DEĞERİ ya da BİR AMACA UYGUNLUK gibi garantiler de vermez. Lütfen daha fazla detay için GNU Genel Kamu Lisansı'nı inceleyin.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with System Monitor; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
tr: Sistem Gözlemcisi ile birlikte GNU Genel Kamu Lisansının bir kopyasını almış olmalısınız. Aksi halde bu adrese yazılı olarak bildirin: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA

en: About System Monitor
tr: Sistem Gözlemcisi Hakkında

en: Copyright © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Copyright © 2005-2007 Benoît Dejean
    Copyright © 2011-2020 MATE developers
tr: Telif hakkı © 2001-2004 Kevin Vandersloot
    Telif hakkı © 2005-2007 Benoît Dejean
    Telif hakkı © 2011-2020 MATE geliştiricileri

en: Device
tr: Aygıt

en: Directory
tr: Dizin

en: Type
tr: Tür

en: SubVolume
tr: Alt Birim

en: Total
tr: Toplam

en: Free
tr: Boş

en: Available
tr: Ulaşılabilir

en: Used
tr: Kullanılan

en: Fraction
tr: Şimdiki Renk

note: TRANSLATORS: description of the pie color picker's (mem, swap) filled percentage property
en: Percentage full for pie color pickers
tr: Pasta dilimi yüzdeleri dolu

en: Title
tr: Başlık

en: The title of the color selection dialog
tr: Renk seçme penceresinin başlığı

en: Pick a Color
tr: Bir Renk Seçin

en: Current Color
tr: Şimdiki Renk

en: The selected color
tr: Seçili renk

en: Type of color picker
tr: Renk seçinin tipi

en: Received invalid color data
tr: Geçersiz renk verisi alındı

en: Click to set graph colors
tr: Grafik renklerini atamak için tıklayın

note: xgettext: noun, top level menu. "File" did not make sense for system-monitor
en: _Monitor
tr: _İzleyici

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Help
tr: _Yardım

en: Search for _Open Files
tr: Açık D_osyaları Ara

en: Search for open files
tr: Açık dosyaları ara

en: _Quit
tr: _Çık

en: Quit the program
tr: Programdan çık

en: _Stop Process
tr: _Süreci Durdur

en: Stop process
tr: Süreci durdur

en: _Continue Process
tr: Süreci _Devam Ettir

en: Continue process if stopped
tr: Süreç durmuşsa devam ettir

en: _End Process | _End Processes
tr[0]: Sür_eci Sonlandır
tr[1]: Sür_eçleri Sonlandır

en: Force process to finish normally
tr: Süreci normal olarak sonlandırmaya zorla

en: _Kill Process | _Kill Processes
tr[0]: Süreci Ö_ldür
tr[1]: Süreçleri Ö_ldür

en: Force process to finish immediately
tr: Süreci derhal sonlandırmaya zorla

en: _Change Priority
tr: Ön_celiği Değiştir

en: Change the order of priority of process
tr: Sürecin öncelik sırasını değiştir

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Configure the application
tr: Uygulamayı yapılandır

en: _Refresh
tr: _Tazele

en: Refresh the process list
tr: Süreç listesini tazele

en: _Memory Maps
tr: _Bellek Eşlemler

en: Open the memory maps associated with a process
tr: Bir süreç ile ilişkilendirilmiş bellek eşlemleri aç

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
tr: _Dosyaları Aç

en: View the files opened by a process
tr: Bir süreç tarafından açılmış dosyaları göster

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: View additional information about a process
tr: Bir süreç hakkında ek bilgileri görüntüle

en: _Contents
tr: İçi_ndekiler

en: Open the manual
tr: Kılavuzu aç

en: _About
tr: _Hakkında

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: _Dependencies
tr: _Bağımlılıklar

en: Show parent/child relationship between processes
tr: Süreçler arasındaki ana/oğul ilişkisini göster

en: _Active Processes
tr: _Etkin Süreçler

en: Show active processes
tr: Etkin süreçleri göster

en: A_ll Processes
tr: _Tüm Süreçler

en: Show all processes
tr: Tüm süreçleri göster

en: M_y Processes
tr: Süreçleri_m

en: Show only user-owned processes
tr: Sadece kullanıcı tarafından sahip olunan süreçleri göster

en: Very High
tr: Çok Yüksek

en: Set process priority to very high
tr: Süreç önceliğini çok yüksek olarak ayarla

en: High
tr: Yüksek

en: Set process priority to high
tr: Süreç önceliğini yüksek olarak ayarla

en: Set process priority to normal
tr: Süreç önceliğini normal olarak ayarla

en: Low
tr: Düşük

en: Set process priority to low
tr: Süreç önceliğini düşük olarak ayarla

en: Very Low
tr: Çok düşük

en: Set process priority to very low
tr: Süreç önceliğini çok düşük olarak ayarla

en: Custom
tr: Kişisel

en: Set process priority manually
tr: Süreç önceliğini kişisel olarak ayarla

en: End _Process
tr: Süreci _Sonlandır

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
tr: '%s' için bir renk seçin

en: CPU History
tr: MİB Kullanım Geçmişi

en: CPU
tr: MİKROİŞLEMCİ

en: CPU%d
tr: MİB%d

en: Memory and Swap History
tr: Bellek ve Takas Kullanım Geçmişi

en: Memory
tr: Hafıza

en: Swap
tr: Takas Alanı

en: Network History
tr: Ağ Geçmişi

en: Receiving
tr: Alınıyor

en: Total Received
tr: Toplam Alınan:

en: Sending
tr: Gönderiliyor

en: Total Sent
tr: Toplam Gönderilen

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
tr: Sistem

en: Processes
tr: Süreçler

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: File Systems
tr: Dosya Sistemleri

en: not available
tr: erişilmez

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
tr: %s miktarı (%.1f%%) %s için

en: Error
tr: Hata

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
tr: '%s' geçerli bir Perl düzenli ifadesi değil.

en: Process
tr: Süreç

en: Filename
tr: Dosya adı

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
tr: Açık Dosyaları Ara

en: _Name contains:
tr: İsmi_n içerdiği:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
tr: Temiz_le

en: Case insensitive matching
tr: Büyük Küçük harfe duyarsız eşleşme

en: S_earch results:
tr: _Arama sonuçları:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
tr: SB Başlangıç

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
tr: SB Bitiş

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
tr: SB Boyutu

en: Flags
tr: İmler

note: xgettext: virtual memory offset
en: VM Offset
tr: SB Ofseti

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
tr: Değişmemiş özel bellek

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
tr: Değişmiş özel bellek

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
tr: Değişmemiş paylaşılan bellek

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
tr: Değişmiş paylaşılan bellek

en: Inode
tr: Dosya indeksi

en: Memory Maps
tr: Bellek Eşlemler

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
tr: Süreç "%s" için bellek _eşlemleri (PID %u):

en: file
tr: dosya

en: pipe
tr: boru

en: IPv6 network connection
tr: IPv6 ağ bağlantısı

en: IPv4 network connection
tr: IPv4 ağ bağlantısı

en: local socket
tr: yerel soket

en: unknown type
tr: bilinmeyen tür

note: Translators: "FD" here means "File Descriptor". Please use a very short translation if possible, and at most 2-3 characters for it to be able to fit in the UI.
en: FD
tr: DT

en: Object
tr: Nesne

en: Open Files
tr: Dosyaları Aç

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
tr: Süreç "%s" tarafından açılan _dosyalar (PID %u):

en: Main window size and position in the form (width, height, xpos, ypos)
tr: Biçimdeki ana pencere boyutu ve konumu (genişlik, yükseklik, xpos, ypos)

en: If TRUE, main window will open maximized, and saved size and position values are ignored.
tr: Eğer DOĞRU ise, ana pencere azami boyutta açılacak ve kaydedilmiş boyut ile konum verileri görmezden gelinecektir.

en: Show process dependencies in tree form
tr: Süreç bağımlılıklarını ağaç yapısında göster

en: Solaris mode for CPU percentage
tr: MİB yüzdesi için Solaris kipi

en: If TRUE, system-monitor operates in 'Solaris mode' where a task's CPU usage is divided by the total number of CPUs. Otherwise, it operates in 'Irix mode'.
tr: DOĞRU ise, sistem-monitörü 'Solaris kipi'nde çalışır; ki bir görevin işlemci kullanımı işlemcilerin toplam sayısına bölünür. Aksi halde 'Irix kipi'nde çalışır.

en: Enable/Disable smooth refresh
tr: Yumuşak tazelemeyi etkinleştir/kapat

en: Show warning dialog when killing processes
tr: Süreçler öldürülürken uyarı mesajı göster

en: Time in milliseconds between updates of the process view
tr: Milisaniye olarak süreç görüntüleme güncellemeleri arasında geçen zaman

en: Time in milliseconds between updates of the graphs
tr: Milisaniye olarak grafiklerin güncellenmesi arasında geçen zaman

en: Whether information about all file systems should be displayed
tr: Tüm dosya sistemleri hakkındaki bilgilerin gösterilip gösterilmeyeceğini belirtir

en: Whether to display information about all file systems (including types like 'autofs' and 'procfs'). Useful for getting a list of all currently mounted file systems.
tr: Tüm dosya sistemleri hakkındaki ('autofs' ve 'procfs' gibi türleri de içerecek şekilde) bilgilerin gösterilip gösterilmeyeceğini belirtir. Halihazırda bağlanmış olan tüm dosya sistemlerini görmek için yararlıdır.

en: Time in milliseconds between updates of the devices list
tr: Milisaniye olarak aygıt listesi güncellemeleri arasında geçen zaman

en: Determines which processes to show by default. 0 is All, 1 is user, and 2 is active
tr: Hangi süreçlerin öntanımlı olarak gösterileceğini belirle. 0 Hepsi, 1 Kullanıcı, 2 Aktif süreçleri için

en: Saves the currently viewed tab
tr: Şu an gösterilen sekmeleri kaydet

en: 0 for the System Info, 1 for the processes list, 2 for the resources and 3 for the disks list
tr: Sistem Bilgisi için 0, süreçlerin listesi için 1, kaynaklar için 2 ve disklerin listesi için 3

en: Default graph CPU color
tr: Öntanımlı işlemci grafik rengi

en: Default graph cpu color
tr: Öntanımlı mib grafik rengi

en: Default graph memory color
tr: Öntanımlı bellek grafik rengi

en: Default graph swap color
tr: Öntanımlı takas grafik rengi

en: Default graph incoming network traffic color
tr: Öntanımlı gelen ağ trafiği grafik rengi

en: Default graph outgoing network traffic color
tr: Öntanımlı giden ağ trafiği grafik rengi

en: Show network traffic in bits
tr: Ağ trafiğini bit olarak göster

en: Process view sort column
tr: Süreç gösterim sıra sütunu

en: Process view columns order
tr: Süreç görüntüleme sütun sırası

en: Process view sort order
tr: Süreç gösterim sıra düzeni

en: Width of process 'Name' column
tr: Süreç 'İsim' sütununun genişliği

en: Show process 'Name' column on startup
tr: Başlangıçta 'İsim' süreç sütununu göster

en: Width of process 'User' column
tr: Süreç 'Kullanıcı' sütununun genişliği

en: Show process 'User' column on startup
tr: Başlangıçta 'Kullanıcı' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Status' column
tr: Süreç 'Durum' sütununun genişliği

en: Show process 'Status' column on startup
tr: Başlangıçta 'Durum' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Virtual Memory' column
tr: Süreç 'Sanal Bellek' sütununun genişliği

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
tr: Başlangıçta 'Sanal Bellek' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Resident Memory' column
tr: Süreç 'Yerleşik Bellek' sütununun genişliği

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
tr: Başlangıçta 'Yerleşik Bellek' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Writable Memory' column
tr: Süreç 'Yazılabilir Bellek' sütununun genişliği

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
tr: Başlangıçta 'Yazılabilir Bellek' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Shared Memory' column
tr: Süreç 'Paylaşılan Bellek' sütununun genişliği

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
tr: Başlangıçta 'Paylaşılan Bellek' süreç sütununu göster

en: Width of process 'X Server Memory' column
tr: Süreç 'X Sunucu Belleği' sütununun genişliği

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
tr: Başlangıçta 'X Sunucusu Belleği' süreç sütununu göster

en: Width of process '% CPU' column
tr: Süreç 'İşlemci %' sütununun genişliği

en: Show process '% CPU' column on startup
tr: Başlangıçta 'İşlemci %' sütununu göster

en: Width of process 'CPU Time' column
tr: Süreç 'İşlemci Zamanı' sütununun genişliği

en: Show process 'CPU Time' column on startup
tr: Başlangıçta 'İşlemci Zamanı' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Started' column
tr: Süreç 'Başlangıç' sütununun genişliği

en: Show process 'Started' column on startup
tr: Başlangıçta 'Başlangıç' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Nice' column
tr: Süreç 'Öncelik' sütununun genişliği

en: Show process 'Nice' column on startup
tr: Başlangıçta 'Öncelik' süreç sütununu göster

en: Width of process 'ID' column
tr: Süreç 'Kimlik' sütununun genişliği

en: Show process 'ID' column on startup
tr: Başlangıçta 'Kimlik' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Security Context' column
tr: Süreç 'Güvenlik Bağlamı' sütununun genişliği

en: Show process 'Security Context' column on startup
tr: Başlangıçta 'Güvenlik Bağlamı' sütununu göster

en: Width of process 'Command Line' column
tr: Süreç 'Komut Satırı' sütununun genişliği

en: Show process 'Command Line' column on startup
tr: Başlangıçta 'Komut Satırı' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Memory' column
tr: Süreç 'Bellek' sütununun genişliği

en: Show process 'Memory' column on startup
tr: Başlangıçta 'Bellek' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Waiting Channel' column
tr: Süreç 'Bekleyen Kanal' sütununun genişliği

en: Show process 'Waiting Channel' column on startup
tr: Başlangıçta 'Bekleyen Kanal' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Control Group' column
tr: Süreç 'Kontrol Grubu' sütununun genişliği

en: Show process 'Control Group' column on startup
tr: Başlangıçta 'Kontrol Grubu' sütununu göster

en: Width of process 'Unit' column
tr: Süreç 'Birim' sütununun genişliği

en: Show process 'Unit' column on startup
tr: Başlangıçta 'Birim' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Session' column
tr: Süreç 'Oturum' sütununun genişliği

en: Show process 'Session' column on startup
tr: Başlangıçta 'Oturum' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Seat' column
tr: Süreç 'Koltuk' sütununun genişliği

en: Show process 'Seat' column on startup
tr: Başlangıçta 'Koltuk' süreç sütununu göster

en: Width of process 'Owner' column
tr: Süreç 'Sahip' sütununun genişliği

en: Show process 'Owner' column on startup
tr: Başlangıçta 'Sahip' süreç sütununu göster

en: Width of process “Disk Write Total” column
tr: Süreç “Disk Toplam Yazma” sütununun genişliği

en: Show process “Disk Write Total” column on startup
tr: “Disk Toplam Yazma” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Disk Read Total” column
tr: Süreç “Disk Toplam Okuma” sütununun genişliği

en: Show process “Disk Read Total” column on startup
tr: “Disk Toplam Okuma” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Disk Read” column
tr: Süreç “Disk Okuma” sütununun genişliği

en: Show process “Disk Read” column on startup
tr: “Disk Okuma” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Disk Write” column
tr: Süreç “Disk Yazma” sütununun genişliği

en: Show process “Disk Write” column on startup
tr: “Disk Yazma” sütununu başlangıçta göster

en: Width of process “Priority” column
tr: Süreç “Öncelik” sütununun genişliği

en: Show process “Priority” column on startup
tr: Başlangıçta “Öncelik” süreç sütununu göster

en: Disk view sort column
tr: Disk görünümü sıralama sütunu

en: Disk view sort order
tr: Disk gösterim sıra düzeni

en: Disk view columns order
tr: Disk görüntüleme sütun sırası

en: Width of disk view 'Device' column
tr: Disk görünümü 'Cihaz' sütununun genişliği

en: Show disk view 'Device' column on startup
tr: Başlangıçta disk görünümü 'Cihaz' sütununu göster

en: Width of disk view 'Directory' column
tr: Disk görünümü 'Klasör' sütununun genişliği

en: Show disk view 'Directory' column on startup
tr: Başlangıçta disk görünümü 'Klasör' sütununu göster

en: Width of disk view 'Type' column
tr: Disk görünümü 'Tür' sütununun genişliği

en: Show disk view 'Type' column on startup
tr: Başlangıçta disk görünümü 'Tür' sütununu göster

en: Width of disk view 'SubVol' column
tr: Disk görünümü 'Alt Birim' sütununun genişliği

en: Show disk view 'SubVol' column on startup
tr: Başlangıçta disk görünümü 'Alt Birim' sütununu göster

en: Width of disk view 'Total' column
tr: Disk görünümü 'Toplam' sütununun genişliği

en: Show disk view 'Total' column on startup
tr: Başlangıçta disk görünümü 'Toplam' sütununu göster

en: Width of disk view 'Free' column
tr: Disk görünümü 'Boş' sütununun genişliği

en: Show disk view 'Free' column on startup
tr: Başlangıçta disk görünümü 'Boş' sütununu göster

en: Width of disk view 'Available' column
tr: Disk görünümü 'Kullanılabilir' sütununun genişliği

en: Show disk view 'Available' column on startup
tr: Başlangıçta disk görünümü 'Kullanılabilir' sütununu göster

en: Width of disk view 'Used' column
tr: Disk görünümü 'Kullanılan' sütununun genişliği

en: Show disk view 'Used' column on startup
tr: Başlangıçta disk görünümü 'Kullanılan' sütununu göster

en: Memory map sort column
tr: Bellek haritası sıra sütunu

en: Memory map sort order
tr: Bellek haritası sıra düzeni

en: Open files sort column
tr: Dosya açma sıra sütunu

en: Open files sort order
tr: Dosya açma sıra düzeni

en: System Monitor Preferences
tr: Sistem Gözlemcisi Tercihleri

en: Behavior
tr: İşleyiş

en: _Update interval in seconds:
tr: Saniye olarak _güncelleme aralığı:

en: Enable _smooth refresh
tr: _Yumuşak tazelemeyi etkinleştir

en: Alert before ending or _killing processes
tr: Süreçler _sonlandırılmadan ya da öldürülmeden önce uyar

en: _Divide CPU usage by CPU count
tr: _İşlemci kullanımını işlemci sayısına böl

en: Information Fields
tr: Bilgi Alanları

en: Process i_nformation shown in list:
tr: Listede gösterilen süreç b_ilgisi:

en: Graphs
tr: Grafikler

en: _Show network speed in bits
tr: _Ağ hızını bit cinsinden göster

en: Show _all file systems
tr: _Tüm dosya sistemlerini göster

en: File system i_nformation shown in list:
tr: Listede gösterilen dosya sistemi b_ilgisi:

en: Cannot change the priority of process with PID %d to %d.
    %s
tr: PID %d olan sürecin önceliği %d olarak değiştirilemiyor.
    %s

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
tr: PID %d olan süreç %d sinyali ile öldürülemiyor.
    %s

note: xgettext: primary alert message for killing single process
en: Are you sure you want to kill the selected process “%s” (PID: %u)?
tr: Seçili süreci öldürmek istediğine emin misin “%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for ending single process
en: Are you sure you want to end the selected process “%s” (PID: %u)?
tr: Seçili süreci sonlandırmak istediğine emin misin “%s” (PID: %u)?

note: xgettext: primary alert message for killing multiple processes
en: Are you sure you want to kill the %d selected processes?
tr: Seçili %d süreci öldürmek istediğinizden emin misiniz?

note: xgettext: primary alert message for ending multiple processes
en: Are you sure you want to end the %d selected processes?
tr: Seçili %d süreci sonlandırmak istediğinizden emin misiniz?

note: xgettext: secondary alert message
en: Killing a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be killed.
tr: Bir süreci öldürmek veri kaybına, oturum çökmesine veya bir güvenlik açığına neden olabilir. Sadece cevap vermeyen süreçler öldürülmelidir.

note: xgettext: secondary alert message
en: Ending a process may destroy data, break the session or introduce a security risk. Only unresponsive processes should be ended.
tr: Bir süreci sonlandırmak veri kaybına, oturum çökmesine veya bir güvenlik açığına neden olabilir. Sadece cevap vermeyen süreçler sonlandırılmalıdır.

en: (%s Priority)
tr: (%s Öncelik)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
tr: "%s" (PID: %u) Sürecinin Önceliğini Değiştir

en: Change Priority of %d Selected Processes
tr: Seçili %d Sürecin Önceliğini Değiştir

en: Change _Priority
tr: Ön_celiği Değiştir

en: _Nice value:
tr: _Öncelik değeri:

en: Note:
tr: Not:

en: The priority of a process is given by its nice value. A lower nice value corresponds to a higher priority.
tr: Öncelik değeri süreç öncelikleri ile ilgilidir. Düşük öncelik değeri daha yüksek bir önceliğe karşılık gelir.

en: Icon
tr: İkon

en: Process Name
tr: Süreç İsmi

en: User
tr: Kullanıcı

en: Status
tr: Durum

en: Virtual Memory
tr: Sanal Bellek

en: Resident Memory
tr: Yerleşik Bellek

en: Writable Memory
tr: Yazılabilir Bellek

en: Shared Memory
tr: Paylaşılmış Bellek

en: X Server Memory
tr: X Sunucusu Belleği

en: % CPU
tr: % MİB

en: CPU Time
tr: MİB zamanı

en: Started
tr: Başlamış

en: Nice
tr: Öncelik

en: ID
tr: No

en: Security Context
tr: Güvenlik Bağlamı

en: Command Line
tr: Komut Satırı

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
tr: Bekleyen Kanal

en: Control Group
tr: Kontrol Grubu

en: Unit
tr: Birim

en: Session
tr: Oturum

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
tr: Koltuk

en: Owner
tr: Sahip

en: Disk Read Total
tr: Disk Toplam Okuma

en: Disk Write Total
tr: Disk Toplam Yazma

en: Disk Read
tr: Disk Okuma

en: Disk Write
tr: Disk Okuma

en: Priority
tr: Öncelik

en: Load averages for the last 1, 5, 15 minutes: %0.2f, %0.2f, %0.2f
tr: Son 1, 5, 15 dakika için yük ortalamaları: %0.2f, %0.2f, %0.2f

en: Process Properties
tr: Süreç Özellikleri

en: Properties of process "%s" (PID %u):
tr: "%s" (PID %u) sürecinin özellikleri:

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
tr: Dağıtım %s %s

note: Translators: The string parameter is the architecture, 32 or 64-bit
en: %s Version
tr: %sSürüm

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
tr: Sürüm %s

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Kernel %s
tr: Çekirdek %s

note: hardware section
en: Hardware
tr: Donanım

en: Memory:
tr: Bellek:

en: Processor:
tr: İşlemci:

en: Graphics:
tr: Grafikler:

note: disk space section
en: System Status
tr: Sistem Durumu

en: Available disk space:
tr: Kullanılabilir disk alanı:

en: Today %l:%M %p
tr: Bugün %H:%M

en: Yesterday %l:%M %p
tr: Dün %H:%M

en: %a %l:%M %p
tr: %a %H:%M

en: %b %d %l:%M %p
tr: %d &b %H:%M

en: %b %d %Y
tr: %d %b %Y

en: Running
tr: Çalışan

en: Stopped
tr: Durdurulmuş

en: Zombie
tr: Zombi

en: Uninterruptible
tr: Kesilemez

en: Sleeping
tr: Beklemede
