mate-system-monitor 1.26.0 - en to uz translation catalogue (90 entries)

en: MATE System Monitor
uz: MATE Tizim Nazorati

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
uz: MATE Ish stoli uchun Jarayon va resurs nazorati

en: System Monitor
uz: Tizim Nazorati

en: Device
uz: Uskuna

en: Directory
uz: Jild

en: Type
uz: Turi

en: Total
uz: Jami

en: Free
uz: Bo'sh

en: Available
uz: Mavjud

en: Used
uz: Ishlatilgan

en: Title
uz: Sarlavha

en: Pick a Color
uz: Rang Tanlash

en: Current Color
uz: Joriy Rang

en: The selected color
uz: Tanlangan rang

en: _Edit
uz: _Tahrir

en: _View
uz: _Ko'rish

en: _Help
uz: _Yordam

en: _Quit
uz: _Chiqish

en: Quit the program
uz: Dasturdan chiqish

en: _Stop Process
uz: Jarayonni _To'xtatish

en: Stop process
uz: Jarayonni to'xtatish

en: _Continue Process
uz: Jarayonni _Davom etish

en: Force process to finish normally
uz: Jarayonni odatiy yakunlashga majbur qilish

en: _Change Priority
uz: Muhimlikni _O'zgartirish

en: _Preferences
uz: _Xususiyatlar

en: Configure the application
uz: Dasturni moslash

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
uz: _Fayllarni Ochish

en: _Properties
uz: _Xossalar

en: _Contents
uz: _Tarkibi

en: _About
uz: _Haqida

en: About this application
uz: Ushbu dastur haqida

en: _Dependencies
uz: _Bog'liqliklar

en: _Active Processes
uz: _Faol Jarayonlar

en: Show active processes
uz: Faol jarayonjlarni ko'rsatish

en: A_ll Processes
uz: Bar_cha Jarayonlar

en: Show all processes
uz: Barcha jarayonlarni ko'rsatish

en: M_y Processes
uz: Me_ning Jarayonlarim

en: Very High
uz: Juda Yuqori

en: High
uz: Yuqori

en: Normal
uz: Odatiy

en: Low
uz: Past

en: Very Low
uz: Juda Past

en: Custom
uz: Boshqa

en: End _Process
uz: _Jarayonni _Tugatish

en: CPU History
uz: CPU Tarixi

en: Memory and Swap History
uz: Xotira va Swap Tarixi

en: Memory
uz: Xotira

en: Network History
uz: Tarmoq Tarixi

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
uz: Tizim

en: Processes
uz: Jarayonlar

en: Resources
uz: Resurslar

en: File Systems
uz: Fayl Tizimlari

en: Error
uz: Xato

en: Process
uz: Jarayon

en: Filename
uz: Fayl nomi

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
uz: T_ozalash

en: S_earch results:
uz: Q_idiruv natijalari:

en: Flags
uz: Bayroqlar

en: file
uz: fayl

en: IPv6 network connection
uz: IPv6 tarmoq ulanishi

en: IPv4 network connection
uz: IPv4 tarmoq ulanishi

en: unknown type
uz: nomaʼlum tur

en: Object
uz: Obyekt

en: Open Files
uz: Fayllarni ochish

en: System Monitor Preferences
uz: Tizim Nazorati Xususiyatlari

en: Behavior
uz: O'zini tutishi

en: (%s Priority)
uz: (%s Muhimlik)

en: Change _Priority
uz: _Muhumlikni O'zgartirish

en: Icon
uz: Nishoncha

en: Process Name
uz: Jarayon Nomi

en: User
uz: Foydalanuvchi

en: Status
uz: Holat

en: Virtual Memory
uz: Virtual Xotira

en: CPU Time
uz: CPU Vaqti

en: Command Line
uz: Buyruq Satri

en: Unit
uz: Birlik

en: Session
uz: Seans

en: Owner
uz: Egasi

en: Priority
uz: Muhimlik

en: Process Properties
uz: Jarayon Xossalari

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
uz: Reliz %s %s

en: Unknown
uz: Noma'lum

en: Kernel %s
uz: Yadro %s

note: hardware section
en: Hardware
uz: Qurilmalar

en: Memory:
uz: Xotira:

en: Processor:
uz: Protsessor:

note: disk space section
en: System Status
uz: Tizim Holati

en: Available disk space:
uz: Mavjud Disk o'rni:

en: Today %l:%M %p
uz: Bugun %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
uz: Kecha %l:%M %p
