mate-system-monitor 1.26.0 - en to ie translation catalogue (218 entries)

en: MATE System Monitor
ie: Monitor del sistema MATE

en: A Process and resource monitor for MATE Desktop
ie: Un monitor de processus e ressurses por ambientie MATE

en: System Monitor
ie: Monitor del sistema

en: View current processes and monitor system state
ie: Vider li actual processus e monitorar li statu del sistema

en: Kill process
ie: Terminar li processu

en: Privileges are required to control other users' processes
ie: Privilegies es besonat por controlar processus de altri usatores

en: Renice process
ie: Renicear li processu

en: Privileges are required to change the priority of processes
ie: Privilegies es besonat por changear li prioritá de processus

en: Show the System tab
ie: Monstrar li carte Sistema

en: Show the Processes tab
ie: Monstrar li carte Processus

en: Show the Resources tab
ie: Monstrar li carte Ressurses

en: Show the File Systems tab
ie: Monstrar li carte Sistemas de file

en: About System Monitor
ie: Pri li Monitor del sistema

en: Device
ie: Aparate

en: Directory
ie: Directoria

en: Type
ie: Tip

en: Free
ie: Líber

en: Available
ie: Disponibil

en: Used
ie: Ocupat

en: Title
ie: Titul

en: The title of the color selection dialog
ie: Li titul del dialog de selection de color

en: Pick a Color
ie: Selecte un color

en: Current Color
ie: Color actual

en: The selected color
ie: Li selectet color

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _View
ie: _Vise

en: _Help
ie: Au_xilie

en: Search for _Open Files
ie: Serchar por _apertet files

en: Search for open files
ie: Serchar por apertet files

en: _Quit
ie: Sa_lir

en: Quit the program
ie: Surtir li programma

en: _Stop Process
ie: _Stoppar li processu

en: Stop process
ie: Stoppar li processu

en: _Continue Process
ie: _Continuar li processu

en: Continue process if stopped
ie: Continuar un stoppat processu

en: Force process to finish normally
ie: Far un process finir normalmen

en: Force process to finish immediately
ie: Far un process terminar ínmediatmen

en: _Change Priority
ie: _Changear li prioritá

en: Change the order of priority of process
ie: Changear li prioritá de un processu

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: Configure the application
ie: Configurar li application

en: _Refresh
ie: _Refriscar

en: Refresh the process list
ie: Refriscar li liste de processus

en: _Memory Maps
ie: Cartes de _memorie

en: Open the memory maps associated with a process
ie: Aperter li cartes de memorie associat con un processu

note: Translators: this means 'Files that are open' (open is no verb here
en: Open _Files
ie: Aperter _files

en: View the files opened by a process
ie: Vider li files apertet per un processu

en: _Properties
ie: _Proprietás

en: _Contents
ie: _Contenete

en: Open the manual
ie: Aperter li manuale

en: _About
ie: _Pri

en: About this application
ie: Pri ti-ci application

en: _Dependencies
ie: _Dependenties

en: _Active Processes
ie: _Activ processus

en: Show active processes
ie: Monstrar activ processus

en: A_ll Processes
ie: _Omni processus

en: Show all processes
ie: Monstrar omni processus

en: M_y Processes
ie: _Mi processus

en: Show only user-owned processes
ie: Monstrar solmen processus del usator

en: High
ie: Alt

en: Set process priority to high
ie: Changear li prioritá al alt

en: Set process priority to normal
ie: Changear li prioritá al normal

en: Low
ie: Bass

en: Set process priority to low
ie: Changear li prioritá al bass

en: Custom
ie: Personalisat

en: Set process priority manually
ie: Assignar li prioritá manualmen

en: End _Process
ie: _Finir li processu

note: Translators: color picker title, %s is CPU, Memory, Swap, Receiving, Sending
en: Pick a Color for '%s'
ie: Selecte un color de «%s»

en: CPU History
ie: Diarium de CPU

en: Memory
ie: Memorie

en: Network History
ie: Diarium de rete

en: Receiving
ie: Recivente

en: Total Received
ie: Total recivet

en: Sending
ie: Emissente

en: Total Sent
ie: Total emisset

note: procman_create_sysinfo_view();
en: System
ie: Sistema

en: Processes
ie: Processus

en: Resources
ie: Ressurses

en: File Systems
ie: Sistemas de file

en: not available
ie: índisponibil

note: xgettext: 540MiB (53 %) of 1.0 GiB
en: %s (%.1f%%) of %s
ie: %s (%.1f%%) ex %s

en: Error
ie: Errore

en: '%s' is not a valid Perl regular expression.
ie: «%s» ne es un valid expression regulari de Perl.

en: Process
ie: Processu

en: Filename
ie: Fil-nómine

note: gtk_window_set_modal(GTK_WINDOW(dialog), TRUE);
en: Search for Open Files
ie: Serchar por apertet files

en: _Name contains:
ie: _Nómine contene:

note: The default accelerator collides with the default close accelerator.
en: C_lear
ie: _Vacuar

en: Case insensitive matching
ie: Ignorar MAJ/min

en: S_earch results:
ie: Resultates de s_ercha:

note: xgettext: virtual memory start
en: VM Start
ie: Inicie de VM

note: xgettext: virtual memory end
en: VM End
ie: Fin de VM

note: xgettext: virtual memory syze
en: VM Size
ie: Grandore de VM

en: Flags
ie: Flaggas

note: xgettext: memory that has not been modified since it has been allocated
en: Private clean
ie: Privat pur

note: xgettext: memory that has been modified since it has been allocated
en: Private dirty
ie: Privat ínpur

note: xgettext: shared memory that has not been modified since it has been allocated
en: Shared clean
ie: Comun pur

note: xgettext: shared memory that has been modified since it has been allocated
en: Shared dirty
ie: Comun ínpur

en: Memory Maps
ie: Cartes de memorie

en: _Memory maps for process "%s" (PID %u):
ie: _Cartas de memorie de processu «%s» (PID %u):

en: pipe
ie: tube

en: IPv6 network connection
ie: Conexion de rete IPv6

en: IPv4 network connection
ie: Conexion de rete IPv4

en: unknown type
ie: ínconosset tip

en: Open Files
ie: Apertet files

en: _Files opened by process "%s" (PID %u):
ie: _Files apertet per processu «%s» (PID %u):

en: Solaris mode for CPU percentage
ie: Mode Solaris de percentage de CPU

en: Saves the currently viewed tab
ie: Memorar li actual carte

en: Width of process 'Name' column
ie: Largore del columne "Nómine" de processu

en: Show process 'Name' column on startup
ie: Monstrar li columne "Nómine" de processu

en: Width of process 'User' column
ie: Largore del columne "Usator" de processu

en: Show process 'User' column on startup
ie: Monstrar li columne "Usator" de processu

en: Width of process 'Status' column
ie: Largore del columne "Statu" de processu

en: Show process 'Status' column on startup
ie: Monstrar li columne "Statu" de processu

en: Width of process 'Virtual Memory' column
ie: Largore del columne "Memorie virtual" de processu

en: Show process 'Virtual Memory' column on startup
ie: Monstrar li columne "Memorie virtual" de processu

en: Width of process 'Resident Memory' column
ie: Largore del columne "Resident memorie" de processu

en: Show process 'Resident Memory' column on startup
ie: Monstrar li columne "Resident memorie" de processu

en: Width of process 'Writable Memory' column
ie: Largore del columne "Scribil memorie" de processu

en: Show process 'Writable Memory' column on startup
ie: Monstrar li columne "Scribil memorie" de processu

en: Width of process 'Shared Memory' column
ie: Largore del columne "Comun memorie" de processu

en: Show process 'Shared Memory' column on startup
ie: Monstrar li columne "Comun memorie" de processu

en: Width of process 'X Server Memory' column
ie: Largore del columne "Memorie de servitor X" de processu

en: Show process 'X Server Memory' column on startup
ie: Monstrar li columne "Memorie de servitor X" de processu

en: Width of process '% CPU' column
ie: Largore del columne "% de CPU" de processu

en: Show process '% CPU' column on startup
ie: Monstrar li columne "% de CPU" de processu

en: Width of process 'CPU Time' column
ie: Largore del columne "Témpore de CPU" de processu

en: Show process 'CPU Time' column on startup
ie: Monstrar li columne "Témpore de CPU" de processu

en: Width of process 'Started' column
ie: Largore del columne "Startat" de processu

en: Show process 'Started' column on startup
ie: Monstrar li columne "Startat" de processu

en: Width of process 'Nice' column
ie: Largore del columne "Nice" de processu

en: Show process 'Nice' column on startup
ie: Monstrar li columne "Nine" de processu

en: Width of process 'ID' column
ie: Largore del columne "ID" de processu

en: Show process 'ID' column on startup
ie: Monstrar li columne "ID" de processu

en: Width of process 'Security Context' column
ie: Largore del columne "Contextu de securitá" de processu

en: Show process 'Security Context' column on startup
ie: Monstrar li columne "Contextu de securitá" de processu

en: Width of process 'Command Line' column
ie: Largore del columne "Linea de comandes" de processu

en: Show process 'Command Line' column on startup
ie: Monstrar li columne "Linea de comandes" de processu

en: Width of process 'Memory' column
ie: Largore del columne "Memorie" de processu

en: Show process 'Memory' column on startup
ie: Monstrar li columne "Memorie" de processu

en: Width of process 'Control Group' column
ie: Largore del columne "Gruppe de control" de processu

en: Show process 'Control Group' column on startup
ie: Monstrar li columne "Gruppe de control" de processu

en: Width of process 'Unit' column
ie: Largore del columne "Unité" de processu

en: Show process 'Unit' column on startup
ie: Monstrar li columne "Unité" de processu

en: Width of process 'Session' column
ie: Largore del columne "Session" de processu

en: Show process 'Session' column on startup
ie: Monstrar li columne "Session" de processu

en: Width of process 'Seat' column
ie: Largore del columne "Sede" de processu

en: Show process 'Seat' column on startup
ie: Monstrar li columne "Sede" de processu

en: Width of process 'Owner' column
ie: Largore del columne "Possessor" de processu

en: Show process 'Owner' column on startup
ie: Monstrar li columne "Possessor" de processu

en: Width of disk view 'Device' column
ie: Largore del columne "Unité" de disco

en: Show disk view 'Device' column on startup
ie: Monstrar li columne "Unité" de disco

en: Width of disk view 'Directory' column
ie: Largore del columne "Directoria" de disco

en: Show disk view 'Directory' column on startup
ie: Monstrar li columne "Directoria" de disco

en: Width of disk view 'Type' column
ie: Largore del columne "Tip" de disco

en: Show disk view 'Type' column on startup
ie: Monstrar li columne "Tip" de disco

en: Width of disk view 'Total' column
ie: Largore del columne "Total" de disco

en: Show disk view 'Total' column on startup
ie: Monstrar li columne "Total" de disco

en: Width of disk view 'Free' column
ie: Largore del columne "Disponibil" de disco

en: Width of disk view 'Available' column
ie: Largore del columne "Disponibil" de disco

en: Width of disk view 'Used' column
ie: Largore del columne "Ocupat" de disco

en: System Monitor Preferences
ie: Preferenties del monitor del sistema

en: Behavior
ie: Conduida

en: _Update interval in seconds:
ie: Intervalle de act_ualisation in sec:

en: Enable _smooth refresh
ie: _Glatt actualisation

en: Information Fields
ie: Campes de information

en: Process i_nformation shown in list:
ie: I_nformation pri processus monstrat in li liste:

en: Graphs
ie: Graficos

en: Show _all file systems
ie: Monstrar _omni sistemas de file

en: File system i_nformation shown in list:
ie: I_nformation pri fil-sistemas monstrat in li liste:

en: Cannot kill process with PID %d with signal %d.
    %s
ie: Ne successat terminar li processu con PID %d per signal %d.
    %s

en: (%s Priority)
ie: (prioritá: %s)

en: Change Priority of Process “%s” (PID: %u)
ie: Changear li prioritá de processu «%s» (PID: %u)

en: Change _Priority
ie: _Changear li prioritá

en: _Nice value:
ie: Valore _nice:

en: Icon
ie: Icone

en: Process Name
ie: Nómine de processu

en: User
ie: Usator

en: Status
ie: Statu

en: Virtual Memory
ie: Memorie virtual

en: Resident Memory
ie: Resident memorie

en: Writable Memory
ie: Scribil memorie

en: Shared Memory
ie: Comun memorie

en: X Server Memory
ie: Memorie de servitor X

en: % CPU
ie: % de CPU

en: CPU Time
ie: Témpor de CPU

en: Started
ie: Startat

en: Security Context
ie: Contextu de securitá

en: Command Line
ie: Linea de comandes

note: xgettext: combined noun, the function the process is waiting in, see wchan ps(1)
en: Waiting Channel
ie: Canal de atende

en: Control Group
ie: Gruppe de control

en: Unit
ie: Unité

note: TRANSLATORS: Seat = i.e. the physical seat the session of the process belongs to, only for multi-seat environments. See http://en.wikipedia.org/wiki/Multiseat_configuration
en: Seat
ie: Sede

en: Owner
ie: Possessor

en: Priority
ie: Prioritá

en: N/A
ie: --

en: Process Properties
ie: Proprietás de processu

en: Properties of process "%s" (PID %u):
ie: Proprietás de processu «%s» (PID %u):

note: Translators: The first string parameter is release version (codename), * the second one is the architecture, 32 or 64-bit
en: Release %s %s
ie: Publication %s %s

note: Translators: The string parameter is the architecture, 32 or 64-bit
en: %s Version
ie: Version %s

note: Translators: The string parameter is release version (codename)
en: Release %s
ie: Publication %s

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Kernel %s
ie: Nucleo %s

en: Memory:
ie: Memorie:

en: Graphics:
ie: Grafica:

note: disk space section
en: System Status
ie: Statu del sistema:

en: Available disk space:
ie: Disc-spacie disponibil:

en: Today %l:%M %p
ie: Hodie a %H:%M

en: Yesterday %l:%M %p
ie: Yer a %H:%M

en: %a %l:%M %p
ie: %a. %H:%M

en: %b %d %l:%M %p
ie: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
ie: %d.%m.%y

en: Running
ie: Executente

en: Stopped
ie: Stoppat

en: Zombie
ie: Zombi

en: Uninterruptible
ie: Íninterruptibil

en: Sleeping
ie: Dormiente

note: xgettext: weeks, days
en: %uw%ud
ie: %us%ud
