mate-terminal 1.25.0 - en to ca translation catalogue (525 entries)

en: MATE Terminal
ca: Terminal de MATE

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
ca: Un emulador de terminal per a l'entorn d'escriptori MATE

en: MATE Terminal is a terminal emulation application that you can use to access a UNIX shell in the MATE environment. MATE Terminal emulates the xterm program developed by the X Consortium. It supports translucent backgrounds, opening multiple terminals in a single window (tabs) and clickable URLs.
ca:  El terminal de MATE és una aplicació d'emulació de terminal que pot utilitzar-se per accedir a un shell UNIX a l'entorn MATE. El terminal de MATE emula el programa xterm desenvolupat pel X Consortium. És compatible amb els fons transparents, l'apertura de diversos terminals en una sola finestra (pestanyes) i es poden fer clic als URL.

en: MATE Terminal is a fork of GNOME Terminal and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Terminal, please visit the project's home page.
ca: El terminal de MATE és una bifurcació del terminal de GNOME, i part de l'entorn d'escriptori MATE. Si voleu saber més sobre MATE i el terminal de MATE, visiteu la pàgina principal del projecte.

en: Use the command line
ca: Utilitzeu la línia d'ordres

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: C_lose Window
ca: Tanca la _finestra

en: Close this window?
ca: Voleu tancar aquesta finestra?

en: There is still a process running in this terminal.
    Closing the terminal will kill it.
ca: Encara s'està executant un procés en aquest terminal.
    Si la tanqueu, es matarà aquest procés.

en: Disable connection to session manager
ca: Inhabilita la connexió al gestor de sessions

en: Specify file containing saved configuration
ca: Especifica el fitxer que conté la configuració desada

en: FILE
ca: FITXER

en: Specify session management ID
ca: Especifica l'ID de gestió de la sessió

en: ID
ca: id.

en: Session management options:
ca: Opcions de gestió de la sessió:

en: Show session management options
ca: Mostra les opcions de gestió de la sessió

en: Add or Remove Terminal Encodings
ca: Afegeix o suprimeix codificacions del terminal

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _Close
ca: Tan_ca

en: A_vailable encodings:
ca: Codi_ficacions disponibles:

en: E_ncodings shown in menu:
ca: Codificacio_ns mostrades al menú:

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
ca: Automàtic

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: ASCII DEL
ca: Supr ASCII

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
ca: Seqüència d'escapada

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
ca: Esborra la TTY

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Block
ca: Bloc

note: Translators: Cursor shape: ...
en: I-Beam
ca: Forma d'I

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
ca: Subratllat

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Use system settings
ca: Utilitza els ajusts del sistema

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Always blink
ca: Sempre parpellejarà

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Never blink
ca: Mai parpellejarà

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
ca: Surt del terminal

note: Translators: When command exits: ...
en: Restart the command
ca: Reinicia l'ordre

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
ca: Mantén obert el terminal

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the left side
ca: Al costat esquerre

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the right side
ca: Al costat dret

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
ca: Inhabilitat

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Replace initial title
ca: Substitueix el títol inicial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Append initial title
ca: Va abans del títol inicial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Prepend initial title
ca: Va després del títol inicial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Keep initial title
ca: Mantén el títol inicial

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
ca: Consola Linux

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
ca: Solarització

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
ca: Personalitzada

en: Find
ca: Troba

en: _Find
ca: Tro_ba

en: _Search for:
ca: _Cerca:

en: _Match case
ca: Coincidència amb _majúscules i minúscules

en: Match _entire word only
ca: Coincidència només amb _tota la paraula

en: Match as _regular expression
ca: Coincidència amb l'expressió _regular

en: Search _backwards
ca: Cerca cap en_rere

en: _Wrap around
ca: _Envoltant

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de teclat

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
ca: Habilita les t_ecles d'accessos del menú (com ara Alt+F per obrir el menú Fitxer)

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
ca: Habilita la tecla de drecera del _menú (F10 per defecte)

en: _Shortcut keys:
ca: _Dreceres:

en: List of profiles
ca: Llista de perfils

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
ca: La llista dels perfils coneguts per a mate-terminal. La llista conté cadenes que nomenen els subdirectoris relatius a  /org/mate/terminal/profiles.

en: Profile to use for new terminals
ca: Perfil a utilitzar per als terminals nous

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
ca: El perfil a utilitzar quan s'obre una nova finestra o pestanya. Ha d'estar a profile_list.

en: Whether the menubar has access keys
ca: Si la barra de menús té dreceres

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
ca: Si s'han de tenir les dreceres Alt+lletra a la barra de menús. Aquestes dreceres poden interferir amb algunes de les aplicacions que s'executin dins del terminal, per aquest motiu és possible apagar-ho.

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
ca: Si la drecera estàndard de GTK+ per a l'accés a la barra de menú està habilitada

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
ca: Normalment podeu accedir a la barra de menús amb F10. Això també es pot personalitzar mitjançant gtkrc (gtk-menu-bar-accel = «whatever»). Aquesta opció permet que l'accelerador de barra de menú estàndard es pugui inhabilitar.

en: List of available encodings
ca: Llista de codificacions disponibles

en: A subset of possible encodings are presented in the "Encoding" submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
ca: Es presenta un subconjunt de codificacions possibles al submenú «Codificacions». Aquesta és una llista de codificacions que apareixen allí. El nom de codificació especial «current» vol dir que s'ha de mostrar la codificació del locale actual.

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
ca: Si s'ha de demanar confirmació en tancar les finestres del terminal

en: Whether to ask for confirmation when closing a terminal window which has more than one open tab or any foreground subprocesses.
ca: Si es demana la confirmació quan es tanca una finestra del terminal que té més d'una pestanya oberta o subprocessos al primer pla.

en: Close tabs with middle click
ca: Tanca les pestanyes amb el clic del mig

en: If true, it enables the ability to close tabs using middle click.
ca: En cas que fos cert, habilita la funcionalitat del tancament de les pestanyes amb clic del mig.

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
ca: Canvia de pestanya amb [Ctrl]+[Tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [Ctrl+Tab] and [Ctrl+Shift+Tab].
ca: En cas que fos cert, habilita el canvi de pestanya amb [Ctrl+Tab] i [Ctrl+Maj+Tab].

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
ca: Per defecte

en: Human-readable name of the profile
ca: Nom del perfil llegible per humans

en: Human-readable name of the profile.
ca: Nom del perfil llegible per humans.

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
ca: Si es mostra la barra de menús a les noves finestres o pestanyes

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
ca: Cert si la barra de menús s'ha de mostrar a les noves finestres, per a finestres o pestanyes amb aquest perfil.

en: Default color of text in the terminal
ca: Color predeterminat del text al terminal

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ca: Color predeterminat del text al terminal, com una especificació de color (poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color com ara «red»).

en: Default color of terminal background
ca: Color predeterminat del fons del terminal

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ca: Color predeterminat del fons del terminal, com una especificació de color (poden ser dígits hexadecimals en estil HTML, o un nom de color com ara «red» (vermell)).

en: Default color of bold text in the terminal
ca: Color predeterminat del text en negreta al terminal

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
ca: Color predeterminat del text en negreta al terminal, com una especificació de color (poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color com ara «red» (vermell)). S'ignorarà si «bold_color_same_as_fg» està habilitat.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
ca: Si el text en negreta hauria d'utilitzar el mateix color que el text normal

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
ca: En cas que fos cert, es renderitzarà el text en negreta amb el mateix color que el text normal.

en: What to do with dynamic title
ca: Què cal fer amb el títol dinàmic

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
ca: Si l'aplicació dins del terminal estableix el títol (típicament, la majoria de la gent té el seu shell configurat per fer això), el títol dinàmicament establert pot esborrar el títol configurat, anar davant, darrere o substituir-lo. Els valors possibles són «replace», «before», «after» i «ignore».

en: Title for terminal
ca: Títol per al terminal

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
ca: Títol a mostrar per a la finestra o la pestanya del terminal. Aquest títol es pot substituir o combinar amb el títol establert per l'aplicació dins del terminal, segons l'ajust de title_mode.

en: Whether to allow bold text
ca: Si es permet o no text en negreta

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
ca: En cas que fos cert, es permet que les aplicacions al terminal mostrin el text en negreta.

en: Whether to silence terminal bell
ca: Si se silencia l'avís sonor del terminal

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
ca: En cas que fos cert, no es fa cap soroll quan les aplicacions enviïn la seqüència d'escapada per a l'avís sonor del terminal.

en: Copy selection to clipboard
ca: Copia el text seleccionat al porta-retalls

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
ca: En cas que fos cert, la selecció es copia automàticament a l'àrea d'emmagatzematge temporal del porta-retalls.

en: Characters that are considered "part of a word"
ca: Caràcters que es consideren «part d'una paraula»

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
ca: Una seqüència formada per aquests caràcters es considerarà una paraula quan se seleccioni text per paraules. Es poden donar intervals com «A-Z». El guió literal (que no expressi un interval) ha de ser el primer caràcter donat.

en: Whether to use custom terminal size for new windows
ca: Si s'utilitza una mida personalitzada del terminal per a les noves finestres

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
ca: En cas que fos cert, les noves finestres del terminal tindran la mida especificada amb «default_size_columns» i «default_size_rows».

en: Default number of columns
ca: Nombre predeterminat de columnes

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ca: Nombre de columnes en les finestres de terminal acabades de crear. No té cap efecte si no està habilitat «use_custom_default_size».

en: Default number of rows
ca: Nombre predeterminat de files

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ca: Nombre de files en les finestres de terminal acabades de crear. No té cap efecte si no està habilitat «use_custom_default_size».

en: Position of the scrollbar
ca: Posició de la barra de desplaçament

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
ca: On es posa la barra de desplaçament del terminal. Els valors possibles són: «left» (esquerra), «right» (dreta) i «hidden» (oculta).

en: Number of lines to keep in scrollback
ca: Nombre de línies a mantenir en el desplaçament

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
ca: El nombre de línies de desplaçament cap enrere per mantenir a prop. Podeu desplaçar-vos cap enrere al terminal amb aquest nombre de línies; les línies que no encaixen amb el desplaçament cap es descarten. Si «scrollback_unlimited» està establert a cert, s'ignora aquest valor.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ca: Si s'hauria de mantenir un nombre de línies il·limitat en el desplaçament

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ca: En cas que fos cert, les línies de desplaçament no es descartaran mai. L'historial dels desplaçaments s'emmagatzema temporalment al disc, de manera que això pot provocar que el sistema es quedi sense espai al disc, si hi ha molta sortida al terminal.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ca: Si es desplaça al final quan es prem una tecla

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ca: En cas que fos cert, en prémer una tecla es desplaça al fons.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
ca: Si es desplaça al final quan hi ha una sortida nova

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
ca: En cas que fos cert, quan hi hagi una sortida nova, el terminal es desplaçarà al fons.

en: What to do with the terminal when the child command exits
ca: Què cal fer amb el terminal quan l'ordre filla surt

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
ca: Els valors possibles són «close» per tancar el terminal i «restart» per tornar a executar l'ordre.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
ca: Si es llança l'ordre al terminal com en un shell d'inici de sessió

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
ca: En cas que fos cert, l'ordre dins del terminal s'iniciarà com a un shell d'inici de sessió. (argv[0] tindrà un guió davant seu.)

en: Whether to run a custom command instead of the shell
ca: Si s'executa o no una ordre personalitzada en lloc del shell

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
ca: En cas que fos cert, s'utilitzarà el valor de la configuració custom_command en comptes d'executar un shell.

en: Whether to blink the cursor
ca: Si el cursor ha de parpellejar

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
ca: Els valors possibles són «system» (sistema) per utilitzar els ajusts globals del parpelleig del cursor, «on» (activat) o «off» (apagat) per establir explícitament el mode.

en: The cursor appearance
ca: L'aparença del cursor

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
ca: Els valors possibles són «block» per utilitzar un bloc, «ibeam» per utilitzar una línia vertical o «underline» per utilitzar un subratllat.

en: Custom command to use instead of the shell
ca: L'ordre personalitzada a utilitzar en lloc del shell

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
ca: Executa aquesta ordre en lloc del shell, si use_custom_command és cert.

en: Icon for terminal window
ca: Icona per a la finestra del terminal

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
ca: Icona a utilitzar per a les pestanyes p finestres que continguin aquest perfil.

en: Palette for terminal applications
ca: Paleta per a les aplicacions del terminal

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ca: Els terminals tenen una paleta de 16 colors que poden utilitzar les aplicacions dins del terminal. Per això és aquesta paleta, en forma d'una llista de noms de colors separats per dos punts. Els colors han d'estar en format hexadecimal, p. ex. «#FF00FF».

en: Font
ca: Lletra

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
ca: Un nom de lletra Pango. Per exemple «Sans 12» o «Monospace Bold 14».

en: Background type
ca: Tipus de fons

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
ca: Tipus de fons del terminal. Pot ser «solid» per a un color sòlid, «image» per a una imatge o «transparent» per a una transparència real si s'està executant un gestor de finestres de composició, en cas contrari serà una pseudo transparència.

en: Background image
ca: Imatge de fons

en: Filename of a background image.
ca: Nom del fitxer d'una imatge de fons.

en: Whether to scroll background image
ca: Si es desplaça la imatge de fons

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
ca: En cas que fos cert, es desplaça la imatge de fons amb el text del primer pla; si no, es manté la imatge en una posició fixa i el text es desplaça per sobre.

en: How much to darken the background image
ca: Quant s'ha d'enfosquir la imatge de fons

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
ca: Un valor entre 0,0 i 1,0 que indica quant s'ha d'enfosquir la imatge de fons. 0,0 vol dir sense foscor, 1,0 vol dir foscor total. A la implementació actual, només hi ha dos nivells de foscor possibles, així doncs la configuració actua com un booleà, on 0,0 inhabilita l'efecte de foscor.

en: Effect of the Backspace key
ca: Efecte de la tecla de retrocés

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
ca: Estableix quin codi genera la tecla de retrocés. Els valors possibles són: «ascii-del» per al caràcter DEL d'ASCII, «control-h» per a Control-H (també conegut com el caràcter BS d'ASCII), «escape-sequence» per a la seqüència d'escapament que normalment es vincula amb la tecla de supressió o la tecla de retrocés. «escape-sequence» es considera normalment l'ajust correcte per a la tecla de retrocés.

en: Effect of the Delete key
ca: Efecte de la tecla de supressió

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
ca: Estableix quin codi genera la tecla de supressió. Els valors possibles són: «ascii-del» per al caràcter DEL d'ASCII, «control-h» per a Control-H (també conegut com el caràcter BS d'ASCII), «escape-sequence» per a la seqüència d'escapament que normalment es vincula amb la tecla de supressió o la tecla de retrocés. «escape-sequence» es considera normalment l'ajust correcte per a la tecla de supressió.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ca: Si s'utilitzen els colors del tema per a l'estri del terminal

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ca: En cas que fos cert, l'esquema de colors del tema que s'utilitza per a les caixes d'entrada de text s'utilitzarà per al terminal, en lloc dels colors indicats per l'usuari.

en: Whether to use the system font
ca: Si s'utilitza la lletra del sistema

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ca: En cas que fos cert, el terminal utilitzarà la lletra estàndard global de l'escriptori si és monoespaiada (i si no és així, la lletra més similar que es pugui trobar).

en: Highlight S/Key challenges
ca: Ressalta els desafiaments S/Key

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
ca: Mostra un diàleg quan es detecta i es fa clic a una consulta de resposta d'un desafiament S/Key. Si es tecleja una contrasenya al diàleg, s'enviarà al terminal.

en: Highlight URLs under mouse pointer
ca: Ressalta els URL sota el punter del ratolí

en: If true, URLs under mouse pointer are highlighted and can be opened by mouse click together with control key or used in context menu.
ca: Si és cert, els URL sota el punter del ratolí es ressalten i es poden obrir en fer-hi clic amb el ratolí juntament amb la tecla control o s'utilitzen amb el menú contextual.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
ca: Drecera de teclat per obrir una pestanya nova

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per obrir una pestanya nova. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to open a new window
ca: Drecera de teclat per obrir una finestra nova

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per obrir una finestra nova. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
ca: Drecera de teclat per crear un perfil nou

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per mostrar el diàleg de creació de perfils. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
ca: Drecera de teclat per desar el contingut de la pestanya actual a un fitxer

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per desar el contingut de la pestanya actual a un fitxer. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to close a tab
ca: Drecera de teclat per tancar una pestanya

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per tancar una pestanya. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to close a window
ca: Drecera de teclat per tancar una finestra

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per tancar una finestra. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to copy text
ca: Drecera de teclat per copiar el text

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per copiar el text seleccionat al porta-retalls. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to paste text
ca: Drecera de teclat per enganxar el text

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: Tecla acceleradora per enganxar el text seleccionat des del porta-retalls. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap assignació de tecla per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to select all text
ca: Drecera de teclat per seleccionar tot el text

en: Keyboard shortcut key for selecting all the text in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per seleccionar tot el text al terminal. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to show the find dialog
ca: Drecera de teclat per mostrar el diàleg troba

en: Keyboard shortcut key for showing the find dialog. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per mostrar el diàleg troba. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
ca: Drecera de teclat per trobar la següent ocurrència del terme de cerca

en: Keyboard shortcut key for finding the next occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per trobar la següent ocurrència del terme de cerca al terminal. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
ca: Drecera de teclat per trobar l'anterior ocurrència del terme de cerca

en: Keyboard shortcut key for finding the previous occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per trobar l'anterior ocurrència del terme de cerca al terminal. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
ca: Drecera de teclat per commutar el mode de pantalla completa

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per commutar el mode de pantalla completa. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
ca: Drecera de teclat per canviar la visibilitat de la barra de menús

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per commutar la visibilitat de la barra de menús. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
ca: Drecera de teclat per establir el títol del terminal

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per establir el títol del terminal. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
ca: Drecera de teclat per restablir el terminal

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per restablir el terminal. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
ca: Drecera de teclat per restablir i netejar el terminal

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per restablir i netejar el terminal. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
ca: Drecera de teclat per canviar a l'anterior pestanya

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya anterior. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
ca: Drecera de teclat per canviar a la següent pestanya

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya següent. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
ca: Drecera de teclat per canviar a l'anterior perfil

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya anterior. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
ca: Drecera de teclat per canviar al següent perfil

en: Keyboard shortcut key to switch to the next profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar al següent perfil. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
ca: Accelerador per moure la pestanya actual a l'esquerra.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ca: La tecla acceleradora per moure la pestanya actual a l'esquerra. S'expressa com a una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap vinculació de tecles per a aquesta acció.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
ca: Accelerador per moure la pestanya actual a la dreta.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ca: La tecla acceleradora per moure la pestanya actual a la dreta. S'expressa com a una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap vinculació de tecles per a aquesta acció.

en: Accelerator to detach current tab.
ca: Accelerador per a desadherir la pestanya actual.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ca: La tecla acceleradora per a desadherir la pestanya actual. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap vinculació de tecles per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 1

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 1. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 2

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 2. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 3

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 3. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 4

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 4. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 5

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 5. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 6

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 6. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 7

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 7. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 8

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 8. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 9

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 9. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 10

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 10. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 11

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 11. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
ca: Drecera de teclat per canviar a la pestanya 12

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per canviar a la pestanya 12. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to launch help
ca: Drecera de teclat per llançar l'ajuda

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per llançar l'ajuda. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to make font larger
ca: Drecera de teclat per posar la lletra més gran

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per fer la lletra més gran. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
ca: Drecera de teclat per posar la lletra més petita

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per fer la lletra més petita. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
ca: Drecera de teclat per posar la lletra a la mida normal

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ca: La tecla de la drecera de teclat per fer normal la mida de la lletra. S'expressa com una cadena en el mateix format que l'utilitzat als fitxers de recursos de GTK+. Si establiu l'opció a la cadena especial «disabled», no hi haurà cap drecera de teclat per a aquesta acció.

en: Black on light yellow
ca: Negre sobre groc clar

en: Black on white
ca: Negre sobre blanc

en: Gray on black
ca: Gris sobre negre

en: Green on black
ca: Verd sobre negre

en: White on black
ca: Blanc sobre negre

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
ca: Solarització clara

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
ca: Solarització fosca

en: Error parsing command: %s
ca: S'ha produït un error en analitzar l'ordre: %s

en: Editing Profile “%s”
ca: Edició del perfil «%s»

en: Images
ca: Imatges

en: Choose Palette Color %d
ca: Trieu el color %d de la paleta

en: Palette entry %d
ca: Entrada %d de la paleta

en: Profiles
ca: Perfils

en: _New
ca: _Nou

en: Edit
ca: Edita

en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: _Profile used when launching a new terminal:
ca: _Perfil que s'utilitza quan es llança un terminal nou:

en: New Profile
ca: Perfil nou

en: C_reate
ca: C_rea

en: Profile _name:
ca: _Nom del perfil:

en: _Base on:
ca: _Basat en:

en: Profile Editor
ca: Editor de perfils

en: _Profile name:
ca: Nom del _perfil:

en: _Use the system fixed width font
ca: _Utilitza la lletra d'amplada fixa del sistema

en: _Font:
ca: _Lletra:

en: Choose A Terminal Font
ca: Trieu una lletra del terminal

en: _Allow bold text
ca: Permet el text en _negreta

en: Show _menubar by default in new terminals
ca: Mostra la barra de _menús per defecte als terminals nous

en: Terminal _bell
ca: Emet l'_avís sonor del terminal

en: Copy selected text into _clipboard
ca: _Copia el text seleccionat al porta-retalls

en: Highlight _S/Key challenges under mouse pointer
ca: Ressalta els desafiaments _S/Key sota el punter del ratolí

en: Highlight _URLs under mouse pointer
ca: Ressalta els _URL sota el punter del ratolí

en: Cursor blin_k:
ca: Parpelleig del _cursor:

en: Cursor _shape:
ca: _Forma del cursor:

en: Select-by-_word characters:
ca: Caràcters de _selecció per paraula:

en: Use custom default terminal si_ze
ca: Utilit_za la mida personalitzada del terminal per defecte

en: Default size:
ca: Mida predeterminada:

en: columns
ca: columnes

en: rows
ca: files

en: <b>Title</b>
ca: <b>Títol</b>

en: Initial _title:
ca: Títol _inicial:

en: When terminal commands set their o_wn titles:
ca: Quan les ordres del terminal estableixin el seu propi _títol:

en: <b>Command</b>
ca: <b>Ordre</b>

en: _Run command as a login shell
ca: _Executa l'ordre com en un shell d'inici de sessió

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ca: E_xecuta una ordre personalitzada en lloc del meu shell

en: Custom co_mmand:
ca: _Ordre personalitzada:

en: When command _exits:
ca: Quan se _surt de l'ordre:

en: Title and Command
ca: Títol i ordre

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
ca: <b>Color de la lletra, color del fons, negreta i subratllat</b>

en: _Use colors from system theme
ca: _Utilitza els colors del tema del sistema

en: Built-in sche_mes:
ca: Esquemes _integrats:

en: _Text color:
ca: Color del _text:

en: Choose Terminal Background Color
ca: Trieu el color de fons del terminal

en: Choose Terminal Text Color
ca: Trieu el color del text del terminal

en: _Background color:
ca: Color del _fons:

en: Bol_d color:
ca: Color de la _negreta:

en: _Underline color:
ca: _Color de subratllat:

en: _Same as text color
ca: El matei_x que el color del text

en: <b>Palette</b>
ca: <b>Paleta</b>

en: Built-in _schemes:
ca: _Esquemes integrats:

en: Color p_alette:
ca: _Paleta de colors:

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
ca: <small><i><b>Nota:</b> aquests colors estan disponibles a les aplicacions del terminal.</i></small>

en: _Solid color
ca: Color _sòlid

en: _Background image
ca: _Imatge de fons

en: Image _file:
ca: _Fitxer d'imatge:

en: Select Background Image
ca: Trieu la imatge del fons

en: Background image _scrolls
ca: La imatge del fons es _desplaça

en: _Transparent background
ca: F_ons transparent

en: S_hade transparent or image background:
ca: _Enfosqueix la transparència o imatge de fons:

en: S_hade transparent background:
ca: _Enfosqueix la imatge de fons:

en: <small><i>None</i></small>
ca: <small><i>Cap</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
ca: <small><i>Màxim</i></small>

en: Background
ca: Fons

en: _Scrollbar is:
ca: La _barra de desplaçament està:

en: Scroll on _output
ca: Desplaça amb la _sortida

en: Scroll on _keystroke
ca: Desplaça amb la _pulsació d'una tecla

en: lines
ca: línies

en: Scroll_back:
ca: Desplaçament cap _enrere:

en: _Unlimited
ca: _Il·limitat

en: Scrolling
ca: Desplaçament

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
ca: <small><i><b>Nota:</b> aquestes opcions poden fer que algunes aplicacions no funcionin correctament. Només hi són per permetre-us solucionar aspectes de certes aplicacions i sistemes operatius que esperen un comportament diferent del terminal.</i></small>

en: _Delete key generates:
ca: La tecla de _suprimir genera:

en: _Backspace key generates:
ca: La tecla de _retrocés genera:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ca: _Restableix les opcions de compatibilitat als valors predeterminats

en: Compatibility
ca: Compatibilitat

en: Set Title
ca: Estableix el títol

en: _OK
ca: D'ac_ord

en: _Title:
ca: _Títol:

en: _Ok
ca: D'ac_ord

en: S/Key Challenge Response
ca: Resposta al desafiament S/Key

en: _Password:
ca: _Contrasenya:

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
ca: El text on heu fet clic sembla que no és un desafiament S/Key vàlid.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
ca: El text on heu fet clic sembla que no és un desafiament OTP vàlid.

en: New Tab
ca: Pestanya nova

en: New Window
ca: Finestra nova

en: Save Contents
ca: Desa el contingut

en: Close Tab
ca: Tanca la pestanya

en: Close Window
ca: Tanca la finestra

en: Copy
ca: Copia

en: Paste
ca: Enganxa

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Hide and Show menubar
ca: Oculta i mostra la barra de menús

en: Full Screen
ca: Pantalla completa

en: Zoom In
ca: Augmenta el zoom

en: Zoom Out
ca: Disminueix el zoom

en: Normal Size
ca: Mida normal

en: Find Next
ca: Troba la següent

en: Find Previous
ca: Troba l'anterior

en: Reset
ca: Restableix

en: Reset and Clear
ca: Restableix i neteja

en: Switch to Previous Profile
ca: Canvia a l'anterior perfil

en: Switch to Next Profile
ca: Canvia al següent perfil

en: Switch to Previous Tab
ca: Canvia a la pestanya anterior

en: Switch to Next Tab
ca: Canvia a la pestanya següent

en: Move Tab to the Left
ca: Mou la pestanya a l'esquerra

en: Move Tab to the Right
ca: Mou la pestanya a la dreta

en: Detach Tab
ca: Desadhereix la pestanya

en: Switch to Tab 1
ca: Canvia a la pestanya 1

en: Switch to Tab 2
ca: Canvia a la pestanya 2

en: Switch to Tab 3
ca: Canvia a la pestanya 3

en: Switch to Tab 4
ca: Canvia a la pestanya 4

en: Switch to Tab 5
ca: Canvia a la pestanya 5

en: Switch to Tab 6
ca: Canvia a la pestanya 6

en: Switch to Tab 7
ca: Canvia a la pestanya 7

en: Switch to Tab 8
ca: Canvia a la pestanya 8

en: Switch to Tab 9
ca: Canvia a la pestanya 9

en: Switch to Tab 10
ca: Canvia a la pestanya 10

en: Switch to Tab 11
ca: Canvia a la pestanya 11

en: Switch to Tab 12
ca: Canvia a la pestanya 12

en: Contents
ca: Contingut

en: File
ca: Fitxer

en: View
ca: Visualització

en: Search
ca: Cerca

en: Tabs
ca: Pestanyes

en: Help
ca: Ajuda

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
ca: La tecla de drecera «%s» ja està assignada a l'acció «%s»

en: _Action
ca: _Acció

en: Shortcut _Key
ca: _Tecles de la drecera

en: Click button to choose profile
ca: Feu clic al botó per triar el perfil

en: Profile list
ca: Llista de perfils

en: Delete profile “%s”?
ca: Voleu suprimir el perfil «%s»?

en: Delete Profile
ca: Suprimeix el perfil

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
ca: Ja teniu un perfil anomenat «%s». Voleu crear-ne un altre amb el mateix nom?

en: Choose base profile
ca: Seleccioneu el perfil base

en: No such profile "%s", using default profile
ca: No existeix el perfil «%s», s'utilitzarà el perfil predeterminat

en: Invalid geometry string "%s"
ca: Cadena geomètrica no vàlida «%s»

en: User Defined
ca: Definit per l'usuari

en: Failed to parse arguments: %s
ca: Ha fallat l'anàlisi dels arguments: %s

en: Western
ca: Occidental

en: Central European
ca: Europa central

en: South European
ca: Europa del sud

en: Baltic
ca: Bàltic

en: Cyrillic
ca: Ciríl·lic

en: Arabic
ca: Àrab

en: Greek
ca: Grec

en: Hebrew Visual
ca: Hebreu visual

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Turkish
ca: Turc

en: Nordic
ca: Nòrdic

en: Celtic
ca: Celta

en: Romanian
ca: Romanès

en: Armenian
ca: Armeni

en: Chinese Traditional
ca: Xinès tradicional

en: Cyrillic/Russian
ca: Ciríl·lic/Rus

en: Japanese
ca: Japonès

en: Korean
ca: Coreà

en: Chinese Simplified
ca: Xinès simplificat

en: Georgian
ca: Georgià

en: Cyrillic/Ukrainian
ca: Ciríl·lic/Ucraïnès

en: Croatian
ca: Croat

en: Persian
ca: Persa

en: Icelandic
ca: Islandès

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: Thai
ca: Tai

en: _Description
ca: _Descripció

en: _Encoding
ca: _Codificació

en: Current Locale
ca: Configuració regional actual

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
ca: L'opció «%s» ja no està implementada en aquesta versió de mate-terminal. Podeu crear un perfil amb la configuració desitjada i utilitzar la nova opció «--profile»

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
ca: L'argument per a «%s» no és una ordre vàlida: %s

en: Two roles given for one window
ca: S'han atorgat dos rols a una mateixa finestra

en: "%s" option given twice for the same window
ca: S'ha donat l'opció «%s» dues vegades per a la mateixa finestra

en: "%s" is not a valid zoom factor
ca: «%s» no és un factor vàlid de zoom

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
ca: El factor de zoom «%g» és massa petit, s'utilitzarà %g

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
ca: El factor de zoom «%g» és massa gran, s'utilitzarà %g

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
ca: L'opció «%s» requereix especificar l'ordre a executar en la resta de la línia d'ordres

en: Not a valid terminal config file.
ca: No és un fitxer de configuració del terminal vàlid.

en: Incompatible terminal config file version.
ca: La versió del fitxer de configuració del terminal no és vàlida.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
ca: No registris al servidor de noms d'activació, no reutilitzis un terminal actiu

en: Load a terminal configuration file
ca: Carrega un fitxer de configuració del terminal

en: Save the terminal configuration to a file
ca: Desa la configuració del terminal a un fitxer

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ca: Obre una finestra nova amb una pestanya amb el perfil predeterminat

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ca: Obre una pestanya nova a l'última finestra oberta amb el perfil predeterminat

en: Turn on the menubar
ca: Activa la barra de menús

en: Turn off the menubar
ca: Desactiva la barra de menús

en: Maximize the window
ca: Maximitza la finestra

en: Full-screen the window
ca: Mostra la finestra a pantalla completa

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
ca: Establiu la mida de la finestra; per exemple 80x24 o 80x24+200+200 (COLUMNESxFILES+X+Y)

en: GEOMETRY
ca: GEOMETRIA

en: Set the window role
ca: Estableix el rol de la finestra

en: ROLE
ca: ROL

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ca: Estableix l'última pestanya especificada com a l'activa en la seva finestra

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ca: Executa l'argument d'aquesta opció dins del terminal

en: Use the given profile instead of the default profile
ca: Utilitza el perfil especificat en lloc del predeterminat

en: PROFILE-NAME
ca: NOM-DEL-PERFIL

en: Set the terminal title
ca: Estableix el títol del terminal

en: TITLE
ca: TÍTOL

en: Set the working directory
ca: Estableix el directori de treball

en: DIRNAME
ca: DIRECTORI

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
ca: Estableix el factor de zoom del terminal (1.0 = mida normal)

en: MATE Terminal Emulator
ca: Emulador de terminal de MATE

en: Show MATE Terminal options
ca: Mostra les opcions del terminal de MATE

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
ca: Opcions per obrir finestres o pestanyes de terminal noves. Se'n pot especificar més d'una:

en: Show terminal options
ca: Mostra les opcions del terminal

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
ca: Opcions de la finestra. Si s'utilitzen abans del primer argument --window o --tab, s'establiran de forma predeterminada a totes les finestres:

en: Show per-window options
ca: Mostra les opcions individuals per finestra

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
ca: Opcions del terminal. Si s'utilitzen abans del primer argument --window o --tab, s'establiran de forma predeterminada a tots els terminals:

en: Show per-terminal options
ca: Mostra les opcions individuals per terminal

en: Unnamed
ca: Sense nom

en: _Profile Preferences
ca: _Preferències del perfil

en: _Relaunch
ca: _Torna't a executar

en: There was an error creating the child process for this terminal
ca: S'ha produït un error en crear el procés fill per aquest terminal

en: The child process exited normally with status %d.
ca: El procés fill ha sortit correctament amb l'estat %d.

en: The child process was terminated by signal %d.
ca: El procés fill ha estat finalitzat pel senyal %d.

en: The child process was terminated.
ca: El procés fill ha estat finalitzat.

en: Close tab
ca: Tanca la pestanya

en: Switch to this tab
ca: Canvia a aquesta pestanya

en: There was an error displaying help
ca: S'ha produït un error en mostrar l'ajuda

en: Could not open the address “%s”
ca: No s'ha pogut obrir l'adreça «%s»

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ca: El terminal de MATE és programari lliure; podeu distribuir-lo i/o modificar-lo sota els termes de la Llicència Pública General GNU tal com ha estat publicada per la Free Software Foundation; ja sigui la versió 3 de la llicència, o bé (si ho preferiu) qualsevol versió posterior.

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ca: El terminal de MATE es distribueix amb l'expectativa que serà útil, però SENSE CAP GARANTIA; ni tan sols la garantia implícita de COMERCIALITZACIÓ o ADEQUACIÓ PER UN PROPÒSIT PARTICULAR. Per obtenir més informació, consulteu la Llicència Pública General de GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ca: Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU juntament amb el terminal de MATE; en cas contrari, escriviu a la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA

en: _File
ca: _Fitxer

en: Open _Terminal
ca: Obre un _terminal

en: Open Ta_b
ca: Obre una _pestanya

en: _Edit
ca: _Edita

en: _View
ca: _Vista

en: _Search
ca: _Cerca

en: Ta_bs
ca: _Pestanyes

en: New _Profile…
ca: _Perfil nou…

en: _Save Contents
ca: De_sa el contingut

en: C_lose Tab
ca: Tanca la p_estanya

en: _Close Window
ca: _Tanca la finestra

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: Paste _Filenames
ca: Enganxa els _noms de fitxers

en: Select _All
ca: Selecciona-ho _tot

en: P_rofiles…
ca: P_erfils…

en: _Keyboard Shortcuts…
ca: _Dreceres de teclat…

en: Pr_ofile Preferences
ca: _Preferències del perfil

en: Zoom _In
ca: A_ugmenta el zoom

en: Zoom _Out
ca: Disminueix el z_oom

en: _Normal Size
ca: Mida _normal

en: _Find...
ca: Tro_ba...

en: Find Ne_xt
ca: Troba el _següent

en: Find Pre_vious
ca: Troba l'_anterior

en: _Clear Highlight
ca: _Neteja el ressaltat

en: Go to _Line...
ca: Vés a la _línia...

en: _Incremental Search...
ca: Cerca _incremental...

en: Change _Profile
ca: Canvia de _perfil

en: _Previous Profile
ca: _Perfil anterior

en: _Next Profile
ca: Perfil següe_nt

en: _Set Title…
ca: _Estableix el títol…

en: Set _Character Encoding
ca: Estableix la _codificació dels caràcters

en: _Reset
ca: _Restableix

en: Reset and C_lear
ca: Restableix i _neteja

en: _Add or Remove…
ca: _Afegeix o suprimeix…

en: _Previous Tab
ca: Pestanya _anterior

en: _Next Tab
ca: Pestanya _següent

en: Move Tab _Left
ca: Mou la pestanya a l'_esquerra

en: Move Tab _Right
ca: Mou la pestanya a la _dreta

en: _Detach tab
ca: _Desadhereix la pestanya

en: _Contents
ca: _Contingut

en: _About
ca: _Quant a

en: _Send Mail To…
ca: En_via un correu a…

en: _Copy E-mail Address
ca: _Copia l'adreça de correu

en: C_all To…
ca: Truc_a a…

en: _Copy Call Address
ca: _Copia l'adreça de trucada

en: _Open Link
ca: _Obre l'enllaç

en: _Copy Link Address
ca: _Copia l'adreça de l'enllaç

en: P_rofiles
ca: Pe_rfils

en: L_eave Full Screen
ca: _Surt de la pantalla completa

en: _Input Methods
ca: Mètodes d'_entrada

en: Show _Menubar
ca: Mostra la _barra de menús

en: _Full Screen
ca: _Pantalla completa

en: There are still processes running in some terminals in this window.
    Closing the window will kill all of them.
ca: Encara s'estan executant processos en alguns terminals d'aquesta finestra.
    Si la tanqueu, es mataran tots.

en: There are multiple tabs open in this window.
ca: Hi ha diverses pestanyes obertes en aquesta finestra.

en: Close this terminal?
ca: Voleu tancar aquest terminal?

en: C_lose Terminal
ca: _Tanca el terminal

en: Could not save contents
ca: No s'ha pogut desar el contingut

en: Save as...
ca: Anomena i desa...

en: Contributors:
ca: Col·laboradors:

en: MATE Terminal is a terminal emulator for the MATE Desktop Environment.
    Powered by Virtual TErminal %d.%d.%d
ca: Un emulador de terminal per a l'entorn d'escriptori MATE.
    Utilitza Virtual TErminal %d.%d.%d

en: About MATE Terminal
ca: Quant al terminal de MATE

en: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ca: Drets d'autor © 2002–2004 Havoc Pennington
    Drets d'autor © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Drets d'autor © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Drets d'autor © 2007–2010 Christian Persch
    Drets d'autor © 2011 Perberos
    Drets d'autor © 2012-2021 Els desenvolupadors de MATE
