mate-terminal 1.25.0 - en to da translation catalogue (525 entries)

en: MATE Terminal
da: Mate-terminal

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
da: En terminalemulator for skrivebordsmijøet MATE

en: MATE Terminal is a terminal emulation application that you can use to access a UNIX shell in the MATE environment. MATE Terminal emulates the xterm program developed by the X Consortium. It supports translucent backgrounds, opening multiple terminals in a single window (tabs) and clickable URLs.
da: MATE Terminal er en terminalemulator, som du kan bruge til at tilgå en UNIX-skal i MATE-miljøet. MATE Terminal emulerer xterm-programmet udviklet af X Consortium. Den understøtter gennemskinnelige baggrunde, åbning af flere terminaler i et enkelt vindue (faneblade) og adresser, der kan klikkes på.

en: MATE Terminal is a fork of GNOME Terminal and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Terminal, please visit the project's home page.
da: MATE Terminal er en forgrening af GNOME Terminal og en del af skrivebordsmiljøet MATE. Hvis du ønsker at vide mere om MATE og MATE Terminal så besøg projektets hjemmeside.

en: Use the command line
da: Brug kommandolinjen

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: C_lose Window
da: _Luk vindue

en: Close this window?
da: Luk dette vindue?

en: There is still a process running in this terminal.
    Closing the terminal will kill it.
da: Der er stadig en kørende proces i denne terminal.
    Lukkes terminalen, vil den blive dræbt.

en: Disable connection to session manager
da: Deaktiver forbindelse til sessionshåndtering

en: Specify file containing saved configuration
da: Specificer fil som indeholder gemt konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: Specify session management ID
da: Specificer sessionshåndterings-ID

en: ID
da: Id

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Add or Remove Terminal Encodings
da: Tilføj eller fjern terminalkodninger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Close
da: _Luk

en: A_vailable encodings:
da: _Tilgængelige kodninger:

en: E_ncodings shown in menu:
da: _Kodninger der vises i menu:

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
da: Automatisk

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
da: Undvigesekvens

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
da: TTY Slet

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Block
da: Blok

note: Translators: Cursor shape: ...
en: I-Beam
da: I-jern

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
da: Understregning

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Use system settings
da: Brug systemindstillinger

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Always blink
da: Blink altid

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Never blink
da: Blink aldrig

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
da: Afslut terminalen

note: Translators: When command exits: ...
en: Restart the command
da: Genstart kommandoen

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
da: Hold terminalen åben

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the left side
da: På venstre side

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the right side
da: På højre side

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Replace initial title
da: Erstat oprindelig titel

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Append initial title
da: Efterstil oprindelig titel

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Prepend initial title
da: Foranstil oprindelig titel

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Keep initial title
da: Behold oprindelig titel

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
da: Linux-konsol

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
da: Lyspåvirket

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
da: Tilpasset

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: _Match case
da: _Forskel på små/store bogstaver

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Match as _regular expression
da: Match som _regulært udtryk

en: Search _backwards
da: Søg _bagud

en: _Wrap around
da: _Begynd forfra ved slut

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
da: _Aktiver menugenveje (som f.eks. Alt-f til at åbne filmenuen)

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
da: Aktiver _menugenvejstasten (som standard F10)

en: _Shortcut keys:
da: _Genvejstaster:

en: List of profiles
da: Liste af profiler

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
da: Liste over profiler der er kendt af mate-terminal. Listen indeholder strenge, der navngiver undermapper i forhold til /org/mate-terminal/profiles.

en: Profile to use for new terminals
da: Profil der bruges ved nye terminaler

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
da: Profil som bruges ved åbning af et nyt vindue eller faneblad. Skal være i profile_list.

en: Whether the menubar has access keys
da: Om menulinjen har genvejstaster

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
da: Om der skal være genveje på formen Alt+bogstav for menulinjen. Sådanne genveje kan interferere med nogle programmer der kører inden i terminalen så det er muligt at slå dem fra.

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
da: Om GTK+'s standardgenvejen for menulinjeadgang er aktiveret

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
da: Normalt kan menulinjen tilgåes med F10. Dette kan ændres via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = »et eller andet«). Denne nøgle lader standard-menugenvejen blive deaktiveret.

[ctx: active-encodings]
en: [ 'UTF-8', 'current' ]
da: [ »UTF-8«, »current« ]

en: List of available encodings
da: Liste af tilgængelige kodninger

en: A subset of possible encodings are presented in the "Encoding" submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
da: En delmængde af de mulige kodninger er præsenteret i kodningsundermenuen. Dette er en liste af de kodninger, som skal optræde der. Det specielle kodningsnavn »current« betyder at kodningen for den aktuelle region skal vises.

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
da: Om der skal spørges efter bekræftelse ved lukning af terminalvinduer

en: Whether to ask for confirmation when closing a terminal window which has more than one open tab or any foreground subprocesses.
da: Om der skal spørges efter bekræftelsen ved lukning af et terminalvindue med mere end et åbent faneblad eller en underproces i forgrunden.

en: Close tabs with middle click
da: Luk faneblade med midterklik

en: If true, it enables the ability to close tabs using middle click.
da: Hvis sand (true) aktiveres muligheden for at lukke faneblade med midterklik.

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
da: Skift faneblad med [Ctrl]+[Tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [Ctrl+Tab] and [Ctrl+Shift+Tab].
da: Hvis sand (true) aktiveres muligheden for at skifte faneblade med [Ctrl+Tab] og [Ctrl+Skift+Tab].

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
da: »Forvalgt«

en: Human-readable name of the profile
da: Læsevenligt navn for profilen

en: Human-readable name of the profile.
da: Læsevenligt navn for profilen.

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
da: Om menulinjen skal vises i nye vinduer/faneblade

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
da: Om menulinjen skal vises i ny vinduer i vinduer/faneblade med denne profil.

en: Default color of text in the terminal
da: Standardfarve for tekst i terminalen

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
da: Standardfarve for teksten i terminalen, som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML, eller et farvenavn såsom »red«).

en: Default color of terminal background
da: Standardfarve for terminalbaggrund

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
da: Standardbaggrundsfarve som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML, eller et farvenavn såsom »red«).

en: Default color of bold text in the terminal
da: Standardfarven for fed tekst i terminalen

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
da: Standardfarve for fed tekst i terminalen, som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML, eller et farvenavn såsom »red«). Dette ignoreres hvis bold_color_same_as_fg er sand.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
da: Om fed skrift skal bruge samme farve som normal tekst

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
da: Hvis sand, vil fed tekst blive skrevet med samme farve som normal tekst.

en: What to do with dynamic title
da: Hvad der skal gøres med dynamisk titel

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
da: Hvis programmet i terminalen sætter titlen (oftest har folk deres kommandoskal sat op til at gøre dette), kan den dynamisk satte titel overskrive den konfigurerede titel, stå foran eller bagefter den. De gyldige værdier er »replace«, »before«, »after« og »ignore«.

[ctx: title]
en: 'Terminal'
da: »Terminal«

en: Title for terminal
da: Titel for terminal

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
da: Titel som skal vises for terminalvinduet eller -fanebladet. Denne titel kan erstattes af eller kombineres med den titel som er angivet af programmet inden i terminalen, afhængigt at nøglen title_mode.

en: Whether to allow bold text
da: Om fed tekst skal tillades

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
da: Om programmer i terminalen har lov til at gøre teksten fed.

en: Whether to silence terminal bell
da: Om terminalbippet skal være stumt

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
da: Om der skal undlades at udsende en lyd når programmer udseender undvigesekvensen for terminalbippet.

en: Copy selection to clipboard
da: Kopier markering til udklipsholderen

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
da: Hvis sand, kopieres markeringen automatisk til udklipsholderen.

en: Characters that are considered "part of a word"
da: Tegn som betragtes som del af et ord

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
da: Når der vælges tekst efter ord, anses sekvenser af disse tegn for enkelte ord. Intervaller kan gives som »A-Z«. Hvis tankestreg skal opfattes som et sådant tegn, kan den placeres som det første tegn.

en: Whether to use custom terminal size for new windows
da: Om der skal bruges brugertilpasset størrelse til nye vinduer

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
da: Hvis sand, vil nyoprettede terminalvinduer have brugertilpasset størrelse som angivet af default_size_columns og default_size_rows.

en: Default number of columns
da: Standardkolonnetal

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
da: Antal kolonner i nyoprettede terminalvinduer. Har ingen effekt med mindre use_custom_default_size er slået til.

en: Default number of rows
da: Standardrækketal

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
da: Antal rækker i nyoprettede terminalvinduer. Har ingen effekt med mindre use_custom_default_size er slået til.

en: Position of the scrollbar
da: Position af rulleskakten

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
da: Hvor terminalrulleskakten skal placeres. Mulige værdier er »left«, »right« og »hidden«.

en: Number of lines to keep in scrollback
da: Antal linjer der skal bevares til tilbagerulning

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
da: Antal linjers rullehistorik, der bevares. Du kan rulle tilbage i terminalen med dette antal linjer; ældre linjer bliver smidt væk. Vær varsom med denne indstilling; det er den faktor der betyder mest for hvor meget hukommelse terminalen bruger. Hvis scrollback_unlimited er sand, ignoreres denne værdi.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
da: Om antallet af linjer i rullehistorikken er ubegrænset

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
da: Hvis sand, vil rullehistorikken aldrig blive tømt. Rullehistorikken lagres midlertidigt på disken, så dette kan få systemet til at løbe tør for diskplads, hvis der skrives meget til terminalen.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
da: Om der skal rulles til bunden når en tast trykkes ned

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
da: Om tryk på en tast ruller ned til bunden.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
da: Om der skal rulles til bunden når der er nye uddata

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
da: Om terminalen vil rulle til bunden når der er nye uddata.

en: What to do with the terminal when the child command exits
da: Hvad der skal gøres terminalen når underprocessen afslutter

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
da: Mulige værdier er »close« for at lukke terminalen og »restart« for at genstarte kommandoen.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
da: Om kommandoen køres i terminalen som en logind-kommandoskal

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
da: Om kommandoen i terminalen skal køres som en logindkommandoskal (argv[0] vil have en tankestreg foran).

en: Whether to run a custom command instead of the shell
da: Om der skal køres en brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
da: Om værdien af nøglen custom_command vil blive brugt i stedet for at køre en kommandoskal.

en: Whether to blink the cursor
da: Om markøren skal blinke

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
da: De tilgængelige værdier er, »system« for de globale blinkende markørindstillinger, eller »on« eller »off« for at indstille tilstanden eksplicit.

en: The cursor appearance
da: Udseende af markøren

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
da: De mulige værdier er »block« for at bruge en blokmarkør, »ibeam« for at bruge en lodret linjemarkør, eller »underline« for at bruge en understregsmarkør.

en: Custom command to use instead of the shell
da: Brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
da: Kør denne kommando i stedet for kommandoskallen hvis use_custom_command er sand.

en: Icon for terminal window
da: Ikon for terminalvindue

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
da: Ikon der skal bruges til faneblade/vinduer der indeholder denne profil.

en: Palette for terminal applications
da: Palet til terminalprogrammer

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
da: Terminaler har en 16-farvers palet som programmer inden i terminalen kan bruge. Dette er den palet i form af en kolon-adskilt liste af farvenavne. Farvenavne skal være i hexadecimalt format, som f.eks. »#FF00FF«

en: Font
da: Skrifttype

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
da: Et Pango-skrifttypenavn. Eksempler er »Sans 12« eller »Monospace Bold 14«.

en: Background type
da: Baggrundstype

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
da: Typen for terminalbaggrunden. Kan være »solid« for ensfarvet, »image« for et billede eller »transparent« for enten sand gennemsigtighed hvis en kompositvindueshåndtering kører, ellers pseudogennemsigtighed.

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Filename of a background image.
da: Filnavn for et baggrundsbillede.

en: Whether to scroll background image
da: Om baggrundsbilledet skal rulles

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
da: Om baggrundsbilledet skal rulles med forgrundsteksten; hvis falsk, bevar billedet på en fast position og rul teksten over det.

en: How much to darken the background image
da: Hvor meget baggrundsbilledet skal gøres mørkere

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
da: En værdi mellem 0,0 og 1,0 som indikerer hvor meget baggrundsbilledet skal gøres mørkere. 0,0 betyder ikke mørkere, 1,0 betyder komplet sort. Med den aktuelle implementering er kun to niveaer af mørke muligt så indstillingen virker som boolesk værdi hvor 0,0 deaktiverer mørkningseffekten.

en: Effect of the Backspace key
da: Virkning for slet tilbage-tasten

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
da: Angiver hvilken kode slet tilbage-tasten genererer. Mulige værdier er »ascii-del« for ASCII DEL-tegnet, »control-h« for Control-H (også kendt som ASCII BS-tegnet), »escape-sequence« for den undvigesekvens som normalt bindes til slet tilbage eller slet. »ascii-del« anses normalt for at være den korrekte indstilling for slet tilbage-tasten.

en: Effect of the Delete key
da: Virkning for slettetasten

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
da: Angiver hvilken kode slettetasten genererer. Mulige værdier er »ascii-del« for ASCII DEL-tegnet, »control-h« for Control-H (også kendt som ASCII BS-tegnet), »escape-sequence« for den undvigesekvens som normalt bindes til slet tilbage eller slet. »ascii-del« anses normalt for at være den korrekte indstilling for slettetasten.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
da: Om farverne fra temaet skal benyttes til terminalkontrollen

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
da: Om temaets farveskema til tekstindtastningsfelter skal bruges til terminalen i stedet for farver angivet af brugeren.

en: Whether to use the system font
da: Om systemskrifttypen skal benyttes

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
da: Om terminalen bruger den skrivebords-globale standardskrifttype hvis den er i fast bredde (og ellers den skrifttype den kan finde der ligner den mest).

en: Highlight S/Key challenges
da: Fremhæv S/Key-udfordringer

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
da: Vis et vindue når en S/Key-udfordringsforespørgsel opdages og klikkes på. Indtastning af en adgangskode i vinduet vil sende den til terminalen.

en: Highlight URLs under mouse pointer
da: Fremhæv adresser under musemarkøren

en: If true, URLs under mouse pointer are highlighted and can be opened by mouse click together with control key or used in context menu.
da: Hvis sand (true) fremhæves adresser under musemarkøren og kan åbnes ved museklik kombineret med tasten control eller bruges i kontekstmenuen.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
da: Tastegenvej for at åbne et nyt faneblad

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at åbne et nyt faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to open a new window
da: Tastegenvej for at åbne et nyt vindue

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at åbne et nyt vindue. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
da: Tastegenvej for at oprette en ny profil

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at vise vinduet til at oprette profiler. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
da: Tastegenvej for at gemme indholdet af det aktuelle faneblad til en fil

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast til at gemme indholdet af det aktuelle faneblad til en fil. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast til denne handling.

en: Keyboard shortcut to close a tab
da: Tastegenvej for at lukke et faneblad

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at lukke et faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to close a window
da: Tastegenvej for at lukke et vindue

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at lukke et vindue. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to copy text
da: Tastegenvej for at kopiere tekst

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at kopiere den markerede tekst til udklipsholderen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressorucefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to paste text
da: Tastegenvej for at indsætte tekst

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at indsætte indholdet af udklipsholderen i terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to select all text
da: Tastaturgenvej til at vælge al tekst

en: Keyboard shortcut key for selecting all the text in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at vælge al tekst i terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du angiver denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to show the find dialog
da: Genvejstast til dialogen søg

en: Keyboard shortcut key for showing the find dialog. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast til at vise dialogen find. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
da: Genvejstast til at finde den næste forekomst af søgeteksten

en: Keyboard shortcut key for finding the next occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast til at finde den næste forekomst af søgeteksten i terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du angiver denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
da: Genvejstast til at finde den forrige forekomst af søgeteksten

en: Keyboard shortcut key for finding the previous occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast til at finde den forrige forekomst af søgeteksten i terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du angiver denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
da: Tastegenvej for at skifte fuldskærmstilstand

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte mellem fuldskærmstilstand. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
da: Tastegenvej for at skifte synligheden af menulinjen

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte synligheden af menulinjen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
da: Tastegenvej for at angive terminalens titel

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at sætte terminaltitlen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
da: Tastegenvej for at nulstille terminalen

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at nulstille terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
da: Tastegenvej for at nulstille og rydde terminalen

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at nulstille og rydde terminalen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
da: Tastegenvej for at gå til forrige faneblad

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til det forrige faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
da: Genvejstast for at gå til næste faneblad

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til det næste faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
da: Genvejstast for at gå til forrige faneblad

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til det forrige faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
da: Genvejstast for at gå til næste faneblad

en: Keyboard shortcut key to switch to the next profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til den næste profil. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
da: Genvejstast for at flytte det aktive faneblad til venstre.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Genvejstast for at flytte det aktive faneblad til venstre. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
da: Genvejstast for at flytte det aktive faneblad til højre.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Genvejstast for at flytte det aktive faneblad til højre. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Accelerator to detach current tab.
da: Accelerator for at frigøre det aktive faneblad.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Acceleratorstast for at frigøre det aktive faneblad. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstast for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 1

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 1. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 2

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 2. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 3

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 3. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 4

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 4. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 5

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 5. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 6

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 6. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 7

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 7. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 8

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 8. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 9

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 9. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 10

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 10. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 11

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 11. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
da: Genvejstast for at gå til faneblad nr. 12

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at skifte til faneblad 12. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to launch help
da: Genvejstast for at vise hjælpen

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at starte hjælpen. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to make font larger
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen større

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen større. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen mindre

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen mindre. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen normal størrelse

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
da: Genvejstast for at gøre skrifttypen den normale størrelse. Udtrykt som en streng efter samme format som benyttes til GTK+-ressourcefiler. Hvis du sætter denne nøgle til den specielle streng »disabled«, vil der ikke være nogen genvejstaster for denne handling.

en: Black on light yellow
da: Sort på lysegul

en: Black on white
da: Sort på hvidt

en: Gray on black
da: Grå på sort

en: Green on black
da: Grønt på sort

en: White on black
da: Hvidt på sort

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
da: Lille lyspåvirkning

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
da: Mørk lyspåvirkning

en: Error parsing command: %s
da: Fejl ved tolkning af kommando: %s

en: Editing Profile “%s”
da: Redigerer profilen “%s”

en: Images
da: Billeder

en: Choose Palette Color %d
da: Vælg paletfarve %d

en: Palette entry %d
da: Paletelement %d

en: Profiles
da: Profiler

en: _New
da: _Ny

en: Edit
da: Rediger

en: _Delete
da: _Slet

en: _Profile used when launching a new terminal:
da: _Profil der bruges ved start af ny terminal:

en: New Profile
da: Ny profil

en: C_reate
da: _Opret

en: Profile _name:
da: Profil_navn:

en: _Base on:
da: _Baser på:

en: Profile Editor
da: Profilredigering

en: _Profile name:
da: _Profilnavn:

en: _Use the system fixed width font
da: Benyt _systemets fastbredde-skrifttype

en: _Font:
da: Skrift_type:

en: Choose A Terminal Font
da: Vælg en terminalskrifttype

en: _Allow bold text
da: Tillad _fed tekst

en: Show _menubar by default in new terminals
da: Vis som standard _menulinjen i nye terminaler

en: Terminal _bell
da: Terminal_bip

en: Copy selected text into _clipboard
da: Kopier markeret tekst til _udklipsholderen

en: Highlight _S/Key challenges under mouse pointer
da: Fremhæv _S/Tast-udfordringer under musemarkøren

en: Highlight _URLs under mouse pointer
da: Fremhæv _adresser under musemarkøren

en: Cursor blin_k:
da: Markørblin_k:

en: Cursor _shape:
da: Ma_rkørform:

en: Select-by-_word characters:
da: _Ordmarkeringstegn:

en: Use custom default terminal si_ze
da: Brug tilpasset standardterminal_størrelse

en: Default size:
da: Standardstørrelse:

en: columns
da: kolonner

en: rows
da: rækker

en: General
da: Generelt

en: <b>Title</b>
da: <b>Titel</b>

en: Initial _title:
da: Start_titel:

en: When terminal commands set their o_wn titles:
da: Når terminalkommandoer sætter deres e_gne titler:

en: <b>Command</b>
da: <b>Kommando</b>

en: _Run command as a login shell
da: _Kør kommando som en logindskal

en: Ru_n a custom command instead of my shell
da: K_ør en brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: Custom co_mmand:
da: Brugerdefineret ko_mmando:

en: When command _exits:
da: Når kommando _slutter:

en: Title and Command
da: Titel og kommando

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
da: <b>Forgrund, baggrund, fed skrift og understregning</b>

en: _Use colors from system theme
da: Benyt _farver fra systemtemaet

en: Built-in sche_mes:
da: Indbyggede ske_maer:

en: _Text color:
da: _Tekstfarve:

en: Choose Terminal Background Color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Choose Terminal Text Color
da: Vælg tekstfarve

en: _Background color:
da: _Baggrundsfarve:

en: Bol_d color:
da: Farve på _fed skrift:

en: _Underline color:
da: _Understregningsfarve:

en: _Same as text color
da: _Samme som tekstfarve

en: <b>Palette</b>
da: <b>Palet</b>

en: Built-in _schemes:
da: Indbyggede _skemaer:

en: Color p_alette:
da: Farvep_alet:

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
da: <small><i><b>Bemærk:</b> Disse farver er tilgængelige for terminalprogrammer.</i></small>

en: Colors
da: Farver

en: _Solid color
da: _Ensfarvet

en: _Background image
da: _Baggrundsbillede

en: Image _file:
da: Billed_fil:

en: Select Background Image
da: Vælg baggrundsbillede

en: Background image _scrolls
da: Baggrundsbillede _ruller

en: _Transparent background
da: _Gennemsigtig baggrund

en: S_hade transparent or image background:
da: Gør gennemsigtige og billedbaggrunde m_ørkere:

en: S_hade transparent background:
da: Gør gennemsigtig baggrund m_ørkere:

en: <small><i>None</i></small>
da: <small><i>Ingen</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
da: <small><i>Maksimal</i></small>

en: Background
da: Baggrund

en: _Scrollbar is:
da: _Rulleskakt er:

en: Scroll on _output
da: Rul ned ved _uddata

en: Scroll on _keystroke
da: Rul ned ved _tastetryk

en: lines
da: linjer

en: Scroll_back:
da: Til_bagerulning:

en: _Unlimited
da: _Ubegrænset

en: Scrolling
da: Rulning

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
da: <small><i><b>Bemærk:</b> Disse indstillinger kan få nogle programmer til at opføre sig forkert.
    De er her kun for at gøre det muligt for dig, at arbejde dig rundt om
    visse programmer og styresystemer, som forventer anderledes terminalopførsel.</i></small>

en: _Delete key generates:
da: _Slettetast genererer:

en: _Backspace key generates:
da: Slet-_tilbage genererer:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
da: _Nulstil kompatibilitetsindstillinger til standardværdier

en: Compatibility
da: Kompatibilitet

en: Set Title
da: Sæt titel

en: _OK
da: _O.k.

en: _Title:
da: _Titel:

en: _Ok
da: _O.k.

en: S/Key Challenge Response
da: S/Key-udfordringssvar

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
da: Den tekst du har klikket på, ser ikke ud til at være en gyldig S/Key-udfordring.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
da: Den tekst du har klikket på, ser ikke ud til at være en gyldig OTP-udfordring.

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Save Contents
da: Gem indhold

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Copy
da: Kopier

en: Paste
da: Indsæt

en: Select All
da: Vælg alt

en: Hide and Show menubar
da: Vis og skjul menulinje

en: Full Screen
da: Fuldskærm

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Find Next
da: Find næste

en: Find Previous
da: Find forrige

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset and Clear
da: Nulstil og ryd

en: Switch to Previous Profile
da: Skift til foregående profil

en: Switch to Next Profile
da: Skift til næste profil

en: Switch to Previous Tab
da: Skift til foregående faneblad

en: Switch to Next Tab
da: Skift til næste faneblad

en: Move Tab to the Left
da: Flyt faneblad til venstre

en: Move Tab to the Right
da: Flyt faneblad til højre

en: Detach Tab
da: Frigør faneblad

en: Switch to Tab 1
da: Skift til fane 1

en: Switch to Tab 2
da: Skift til fane 2

en: Switch to Tab 3
da: Skift til fane 3

en: Switch to Tab 4
da: Skift til fane 4

en: Switch to Tab 5
da: Skift til fane 5

en: Switch to Tab 6
da: Skift til fane 6

en: Switch to Tab 7
da: Skift til fane 7

en: Switch to Tab 8
da: Skift til fane 8

en: Switch to Tab 9
da: Skift til fane 9

en: Switch to Tab 10
da: Skift til fane 10

en: Switch to Tab 11
da: Skift til fane 11

en: Switch to Tab 12
da: Skift til fane 12

en: Contents
da: Indhold

en: File
da: Fil

en: View
da: Vis

en: Search
da: Søg

en: Tabs
da: Faneblade

en: Help
da: Hjælp

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
da: Genvejstasten “%s” er allerede bundet til handlingen “%s”

en: _Action
da: _Handling

en: Shortcut _Key
da: Genvejs_tast

en: Click button to choose profile
da: Klik for at vælge profil

en: Profile list
da: Profilliste

en: Delete profile “%s”?
da: Slet profilen “%s”?

en: Delete Profile
da: Slet profil

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
da: Du har allerede en profil kaldet “%s”. Vil du oprette en ny profil med samme navn?

en: Choose base profile
da: Vælg grundprofil

en: No such profile "%s", using default profile
da: Ingen profil ved navn »%s«, bruger standardprofil

en: Invalid geometry string "%s"
da: Ugyldig geometriangivelse »%s«

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: Failed to parse arguments: %s
da: Kunne ikke fortolke argumenter: %s

en: Western
da: Vestlig

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew Visual
da: Hebræisk (visuel)

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Nordic
da: Nordisk

en: Celtic
da: Keltisk

en: Romanian
da: Romansk

en: Armenian
da: Armensk

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Georgian
da: Georgisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Persian
da: Persisk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: _Encoding
da: _Kodning

en: Current Locale
da: Aktuel region

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
da: Tilvalget »%s« understøttes ikke længere i denne version af mate-terminal. Du kan i stedet oprette en profil med den ønskede indstilling og bruge det nye »--profile«-tilvalg

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
da: Argument til »%s« er ikke en gyldig kommando: %s

en: Two roles given for one window
da: To roller angivet for et vindue

en: "%s" option given twice for the same window
da: Tilvalget »%s« er angivet to gange for det samme vindue

en: "%s" is not a valid zoom factor
da: »%s« er ikke en gyldig zoomfaktor

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
da: Zoomfaktoren »%g« er for lille, bruger %g

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
da: Zoomfaktoren »%g« er for stor, bruger %g

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
da: Tilvalget »%s« kræver angivelse af kommandoen der skal køres, i resten af kommandolinjen

en: Not a valid terminal config file.
da: Ikke en gyldig terminalkonfigurationsfil.

en: Incompatible terminal config file version.
da: Inkompatibel version af terminalkonfigurationsfilen.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
da: Registrer ikke med aktiveringsnavneserveren, genbrug ikke en aktiv terminal

en: Load a terminal configuration file
da: Indlæs en terminalkonfigurationsfil

en: Save the terminal configuration to a file
da: Gem terminalkonfigurationen til en fil

en: Open a new window containing a tab with the default profile
da: Åbn et nyt vindue med et faneblad med standardprofilen

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
da: Åbn et nyt faneblad med standardprofilen i det sidst åbnede vindue

en: Turn on the menubar
da: Slå menubjælken til

en: Turn off the menubar
da: Slå menubjælken fra

en: Maximize the window
da: Maksimer vinduet

en: Full-screen the window
da: Sæt vinduet i fuldskærmstilstand

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
da: Sæt vinduesstørrelsen; for eksempel: 80x24 eller 80x24+200+200 (KOLONNERxRÆKKER+X+Y)

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: Set the window role
da: Sæt vinduets rolle

en: ROLE
da: ROLLE

en: Set the last specified tab as the active one in its window
da: Benyt det sidst angivne faneblad som det aktive i dets vindue

en: Execute the argument to this option inside the terminal
da: Kør parameteren til dette tilvalg inden i terminalen

en: Use the given profile instead of the default profile
da: Brug den givne profil i stedet for standardprofilen

en: PROFILE-NAME
da: PROFILNAVN

en: Set the terminal title
da: Sæt terminalens titel

en: TITLE
da: TITEL

en: Set the working directory
da: Sæt terminalens arbejdsmappe

en: DIRNAME
da: MAPPENAVN

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
da: Sæt terminalens zoomfaktor (1.0 = normal størrelse)

en: MATE Terminal Emulator
da: MATE-terminalemulator

en: Show MATE Terminal options
da: Vis MATE-terminaltilvalg

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
da: Tilvalg for åbning af nye vinduer eller terminalfaneblade; mere end en af disse kan angives:

en: Show terminal options
da: Vis terminaltilvalg

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
da: Vinduestilvalg; hvis brugt før første argument for --window eller --tab, vil de blive anvendt som standard for alle vinduer:

en: Show per-window options
da: Vis vinduesvise tilvalg

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
da: Terminaltilvalg; hvis brugt før første argument for --window eller --tab, vil de blive anvendt som standard for alle terminaler:

en: Show per-terminal options
da: Vis terminalvise tilvalg

en: Unnamed
da: Uden navn

en: _Profile Preferences
da: Pr_ofilindstillinger

en: _Relaunch
da: _Genstart

en: There was an error creating the child process for this terminal
da: Der opstod en fejl under oprettelse af underprocessen for denne terminal

en: The child process exited normally with status %d.
da: Underprocessen afsluttede normalt med status %d.

en: The child process was terminated by signal %d.
da: Underprocessen blev termineret af signalet %d.

en: The child process was terminated.
da: Underprocessen blev termineret.

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: Switch to this tab
da: Skift til dette faneblad

en: There was an error displaying help
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp

en: Could not open the address “%s”
da: Kunne ikke åbne adressen “%s”

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
da: MATE-terminal er fri software; det kan distribueres og/eller modificeres som betinget af GNU General Public License, udarbejdet af Free Software Foundation; enten version 3 af licensen eller, efter eget valg, enhver nyere version.

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: MATE-terminal distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, idet der henvises til GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med MATE-terminal; er dette ikke tilfældet, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: _File
da: _Fil

en: Open _Terminal
da: Åbn _terminal

en: Open Ta_b
da: Åbn fane_blad

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: _Search
da: _Søg

en: Ta_bs
da: Fane_blade

en: New _Profile…
da: Ny _profil…

en: _Save Contents
da: _Gem indhold

en: C_lose Tab
da: L_uk faneblad

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste _Filenames
da: Indsæt _filnavne

en: Select _All
da: Marker _alt

en: P_rofiles…
da: P_rofiler…

en: _Keyboard Shortcuts…
da: _Tastaturgenveje…

en: Pr_ofile Preferences
da: Pr_ofilindstillinger

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Find...
da: _Søg …

en: Find Ne_xt
da: Find _næste

en: Find Pre_vious
da: Find _forrige

en: _Clear Highlight
da: _Ryd fremhævning

en: Go to _Line...
da: Hop til _linje …

en: _Incremental Search...
da: _Trinvis søgning …

en: Change _Profile
da: Skift _profil

en: _Previous Profile
da: _Foregående profil

en: _Next Profile
da: _Næste profil

en: _Set Title…
da: _Sæt titel…

en: Set _Character Encoding
da: Sæt _tegnkodning

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Reset and C_lear
da: Nulstil og r_yd

en: _Add or Remove…
da: _Tilføj eller fjern…

en: _Previous Tab
da: _Foregående faneblad

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: Move Tab _Left
da: Flyt faneblad til _venstre

en: Move Tab _Right
da: Flyt faneblad til _højre

en: _Detach tab
da: _Frigør faneblad

en: _Contents
da: _Indhold

en: _About
da: _Om

en: _Send Mail To…
da: _Send post til…

en: _Copy E-mail Address
da: K_opier e-postadresse

en: C_all To…
da: R_ing til…

en: _Copy Call Address
da: _Kopier opkaldsadresse

en: _Open Link
da: _Åbn henvisning

en: _Copy Link Address
da: _Kopier adresse

en: P_rofiles
da: P_rofiler

en: L_eave Full Screen
da: F_orlad fuldskærm

en: _Input Methods
da: _Indtastningsmetoder

en: Show _Menubar
da: Vis _menulinje

en: _Full Screen
da: _Fuldskærm

en: There are still processes running in some terminals in this window.
    Closing the window will kill all of them.
da: Der er stadig kørende processer i visse terminaler i dette vindue.
    At lukke vinduet vil dræbe dem alle.

en: There are multiple tabs open in this window.
da: Der er flere faneblade åbne i dette vindue.

en: Close this terminal?
da: Luk denne terminal?

en: C_lose Terminal
da: _Luk terminal

en: Could not save contents
da: Kunne ikke gemme indholdet

en: Save as...
da: Gem som …

en: Contributors:
da: Bidragydere:

en: MATE Terminal is a terminal emulator for the MATE Desktop Environment.
    Powered by Virtual TErminal %d.%d.%d
da: MATE Terminal er en terminalemulator for skrivebordsmijøet MATE.
    Forbedret med Virtual TErminal %d.%d.%d

en: About MATE Terminal
da: Om MATE-terminalen

en: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2002–2004 Havoc Pennington
    Ophavsret 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Ophavsret 2006 Guilherme de S. Pastore
    Ophavsret 2007–2010 Christian Persch
    Ophavsret 2011 Perberos
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne
