mate-terminal 1.25.0 - en to is translation catalogue (105 entries)

en: Terminal
is: Skjáhermir

en: Use the command line
is: Nota skipanalínu

en: _Cancel
is: _Hætta við

en: Disable connection to session manager
is: Afvirkja tengingu við setustjóra

en: Specify file containing saved configuration
is: Veldu skrá sem inniheldur vistaðar stillingar

en: FILE
is: SKRÁ

en: Specify session management ID
is: Tilgreindu setustjórnunarkenni

en: ID
is: Auðkenni

en: Session management options:
is: Valkostir við að sjá um setu:

en: Show session management options
is: Sýna valkosti setustýringar

en: Add or Remove Terminal Encodings
is: Bæta við eða fjarlægja skjáhermikóðun

en: _Help
is: _Hjálp

en: _Close
is: _Loka

en: A_vailable encodings:
is: Kóðanir í _boði:

en: E_ncodings shown in menu:
is: _Kóðanir sýndar í valmynd:

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
is: Undirstrika

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
is: Óvirkt

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
is: Sérsniðið

en: Find
is: Finna

en: _Search for:
is: _Leita að:

en: _Match case
is: Hástafsnæ_mt

en: Match _entire word only
is: Máta einungis h_eil orð

en: Search _backwards
is: Leita afturá_bak

en: _Wrap around
is: Um_brjóta texta

en: Keyboard Shortcuts
is: Flýtilyklar

en: Font
is: Letur

en: Background type
is: Bakgrunnstegund

en: Background image
is: Bakgrunnsmynd

en: Images
is: Myndir

en: _New
is: _Ný

en: Edit
is: Breyta

en: _Delete
is: _Eyða

en: C_reate
is: _Búa til

en: Profile _name:
is: Heiti s_niðs:

en: _Font:
is: _Leturgerð:

en: columns
is: dálkar

en: rows
is: raðir

en: General
is: Almennt

en: Colors
is: Litir

en: Background
is: Bakgrunnur

en: lines
is: línu fresti

en: Scrolling
is: Skrun

en: _Title:
is: _Nafn:

en: _Password:
is: _Lykilorð:

en: Close Window
is: Loka glugga

en: Select All
is: Velja allt

en: Zoom In
is: Renna að

en: Zoom Out
is: Renna frá

en: Reset
is: Frumstilla

en: View
is: Skoða

en: Search
is: Leita

en: Help
is: Hjálp

en: Western
is: Vestrænt

en: Central European
is: Mið-evrópskt

en: South European
is: Suður-evrópskt

en: Baltic
is: Baltneskt

en: Cyrillic
is: Kýrílskt

en: Arabic
is: Arabískt

en: Greek
is: Grískt

en: Hebrew Visual
is: Hebreskt myndrænt

en: Hebrew
is: Hebreskt

en: Turkish
is: Tyrkneskt

en: Nordic
is: Norrænt

en: Celtic
is: Keltneskt

en: Romanian
is: Rúmenskt

en: Armenian
is: Armensk skrift

en: Chinese Traditional
is: Hefðbundið kínverskt

en: Cyrillic/Russian
is: Kyrilískt/Rússneskt

en: Japanese
is: Japanskt

en: Korean
is: Kóreskt

en: Chinese Simplified
is: Einfaldað kínverskt

en: Georgian
is: Georgískt

en: Cyrillic/Ukrainian
is: Kyrilískt/Úkranískt

en: Gujarati
is: Gújaratí

en: Gurmukhi
is: Gúrmúkí

en: Vietnamese
is: Víetnamskt

en: Thai
is: Taílenskt

en: _Description
is: _Lýsing

en: _Encoding
is: St_afatafla

en: GEOMETRY
is: STÆRÐARHLUTFÖLL

en: TITLE
is: TITILL

en: Close tab
is: Loka flipa

en: _File
is: _Skrá

en: Open _Terminal
is: O_pna skjáhermi

en: _Edit
is: Br_eyta

en: _View
is: S_koða

en: _Search
is: Leita

en: _Copy
is: _Afrita

en: _Paste
is: _Líma

en: Select _All
is: Velja _allt

en: Zoom _In
is: Renna _að

en: Zoom _Out
is: Renna _frá

en: _Normal Size
is: Ve_njuleg Stærð

en: _Find...
is: _Finna...

en: Find Ne_xt
is: Finna n_æsta

en: Find Pre_vious
is: Finna f_yrri

en: _Clear Highlight
is: _Hreinsa áherslulitun

en: Go to _Line...
is: Fara á _línu...

en: _Incremental Search...
is: _Hröð leit...

en: _Previous Tab
is: _Fyrri flipi

en: _Next Tab
is: _Næsti flipi

en: Move Tab _Left
is: Færa f_lipa til hægri

en: Move Tab _Right
is: Fæ_ra flipa til hægri

en: _Contents
is: _Innihald

en: _About
is: _Um
