mate-terminal 1.25.0 - en to mai translation catalogue (313 entries)

en: MATE Terminal
mai: गनोम टर्मिनल

en: Terminal
mai: टर्मिनल

en: Use the command line
mai: कमांड लाइन क' प्रयोग करू

en: _Cancel
mai: रद्द करू (_C)

en: C_lose Window
mai: विंडो बन्न करू (_l)

en: Disable connection to session manager
mai: सत्र प्रबंधकसँ संपर्क रद करू

en: FILE
mai: फाइल

en: Specify session management ID
mai: सत्र प्रबंधन आईडी निर्दिष्ट करू

en: Show session management options
mai: सत्र प्रबंधन विकल्प देखाबू

en: Add or Remove Terminal Encodings
mai: टर्मिनल एनकोडिंग्स जोड़ू अथवा मेटाबू

en: _Help
mai: मद्दति (_H)

en: _Close
mai: बन्न करू (_C)

en: A_vailable encodings:
mai: उपलब्ध एनकोडिंग्स(_v):

en: E_ncodings shown in menu:
mai: मेनूमे देखाओल गए एनकोडिंग्स (_E):

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
mai: रेखांकित

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
mai: अक्षम

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
mai: पसंदीदा

en: Find
mai: खोजू

en: _Search for:
mai: खोजू (_S):

en: _Match case
mai: अक्षर मिलाबू (_M)

en: Match _entire word only
mai: केवल पूर्ण शब्द जोड़ मिलाबू (_e)

en: Search _backwards
mai: पाछाँ सँ खोजू (_b)

en: _Wrap around
mai: चारोकात व्रेप करू (_W)

en: Keyboard Shortcuts
mai: कुंजीपटल शार्टकट

en: _Shortcut keys:
mai: शॉर्टकट कुँजीसभ (_S):

en: List of profiles
mai: प्रोफाइल सूची

en: Profile to use for new terminals
mai: नवीन टर्मिनल्स क' उपयोग लेल प्रोफ़ाइल

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
mai: जखन नवीन विंडो अथवा टैब खोलल जाए तँ उपयोगमे प्रोफ़ाइल. एकर प्रोफ़ाइल सूचीमे होनाइ आवश्यक अछि. (_l)

en: Whether the menubar has access keys
mai: की मेनू -पट्टीमे पहुँच कुंजीसभ अछि

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
mai: की मेनू बार क'लेल Alt+letter अभिगम कुँजी रखनाइ अछि ओ टर्मिनल क' अंदर चलाबैबला अनुप्रयोगमे व्यवधान कए सकैत छी एहिलेल ओकरा ऑफ कए चलओनाइ संभव अछि.

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
mai: सामान्यतः अहाँ मेनू बारकेँ F10 सँ अभिगम कए सकैत अछि. एकरा gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever") सँ भ' कए पसंदीदा कएल जाए सकैत अछि ई विकल्प मानक मेनू बार त्वरककेँ निष्क्रिय करबाक अनुमति देत अछि.

en: List of available encodings
mai: उपलब्घ एनकोडिंगसभ क' सूची

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
mai: की जखन टर्मिनल विंडो बन्न कएल जाए तँ पुष्टिकरण लेल पूछब

en: Human-readable name of the profile
mai: प्रोफ़ाइल क' मानव पठनीय नाम

en: Human-readable name of the profile.
mai: एहि प्रोफ़ाइल क' मानव पठनीय नाम.

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
mai: की नवीन विंडोज़/टैबमे मेनू -पट्टी देखओनाइ अछि

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
mai: सही जँ मेनू बार नवीन विंडोमे देखाओल जाएत अछि, एहि प्रोफाइल क' सँग विंडो/टैब.

en: Default color of text in the terminal
mai: टर्मिनलमे पाठ क' मूलभूत रँग

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
mai: टर्मिनल पृष्ठभूमि क' मूलभूत रँग, रँग विशिष्टता क' रूपमे (HTML-style hex digits भ' सकैत अछि, अथवा जे रँग नाम जहिना जे "red").

en: Default color of terminal background
mai: टर्मिनल पृष्ठभूमि क' मूलभूत रँग

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
mai: टर्मिनल पृष्ठभूमि क' मूलभूत रँग, रँग विशिष्टता क' रूपमे (HTML-style hex digits, अथवा रँग नाम जहिना जे "red").

en: What to do with dynamic title
mai: गतिमय शीर्षक क' सँग की कएल जाए

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
mai: टर्मिनलमे जँ अनुप्रयोग शीर्षक सेट करैत अछि (व्यक्ति क' पास अपन शेल अछि एकरा करबाकलेल ), गतिशील सेट शीर्षक विन्यस्त शीर्षककेँ मेटाए सकैत अछि एकरा पहिले जाए क'लेल , एकर बाद जाए  क'लेल , अथवा एकरा हटाबै क'लेल . संभावित मान अछि "replace", "before", "after", आओर "ignore".

en: Title for terminal
mai: टर्मिनल लेल शीर्षक

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
mai: टर्मिनल विंडो अथवा टैब क' देखाबै क'लेल शीर्षक. ई शीर्षककेँ प्रतिस्थापित कएल जाएत अछि अथवा शीर्षक क' द्वारा सेट कएल जाएत अछि टर्मिनल क' अंदर अनुप्रयोग, title_mode जमावट पर निर्भर करैत.

en: Whether to allow bold text
mai: की गाढ़ा पाठ स्वीकार कएनाइ अछि

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
mai: जँ सही अछि अनुप्रयोगसभकेँ टर्मिनलमे पाठकेँ गहिर बनाबै लेल स्वीकारू.

en: Whether to silence terminal bell
mai: की टर्मिनल घंटीकेँ चुप करओनाइ अछि

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
mai: जँ सही अछि जखन अनुप्रयोग टर्मिनल घंटी लेल एस्केप सिक्वेंस भेजू.

en: Characters that are considered "part of a word"
mai: संप्रतीक क' जे "शब्द क' भाग" बुझल जाए

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
mai: जखन पाठकेँ शब्द सँ चुनल जाएत अछि, एहि संप्रतीक क' श्रृंखलाकेँ एकटा शब्द मानल जाए सकैत अछि परिसरकेँ "A-Z" क' रूपमे देल जाएत अछि. शाब्दिक हाइफन (परिसरकेँ अभिव्यक्त नहि करत) देल गेल पहला संप्रतीक होनाइ चाही.

en: Position of the scrollbar
mai: स्क्रॉल-पट्टी क' स्थिति

en: Number of lines to keep in scrollback
mai: स्क्रॉलबैकमे राखब लेल पंक्तिसभक सँख्या

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
mai: जखन एकटा कुँजीकेँ दाबल जाए तँ की तल पर स्क्रॉल करू

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
mai: जँ सत्य अछि कोनो कुँजी दाबै पर स्क्रॉल-पट्टी तल पर कूदि जएताह.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
mai: जखन नवीन आउटपुट हुए तँ की तल पर स्क्रॉल करू

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
mai: जँ सत्य अछि, जखनो ओतए एकटा नवीन आउटपुट हाएत, टर्मिनल तल पर स्क्रॉल करताह.

en: What to do with the terminal when the child command exits
mai: टर्मिनल क' सँग की कएल जाए जखन संतति कमांड बाहर भ' जाए

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
mai: संभावित मान "close" अछि टर्मिनल बन्न करबाक लेल , आओर "restart" कमांड फिनु आरंभ करब  क'लेल .

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
mai: की लॉगइन शैल क' रूपमे टर्मिनलमे कमांड चलाएब

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
mai: जँ सही अछि टर्मिनल क' अंदर क' कमांड एकटा लॉगिन शेल क' रूपमे लाँच हाएत. (argv[0] एकरा सामना एकटा हाइफन रखताह.)

en: Whether to run a custom command instead of the shell
mai: की शैल क' बदला अनुकूलित कमांड चलओनाइ अछि

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
mai: जँ सही अछि custom_command जमावट क' मान शेल क' चलाबै क' बजाय प्रयुक्त हाएत.

en: Whether to blink the cursor
mai: की कर्सरकेँ टिमटिमानाइ अछि

en: Custom command to use instead of the shell
mai: शैल क' बदला अनुकूलित कमांड जकरा चलओनाइ अछि

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
mai: शेल पर ई कमांड चलाबू, जँ use_custom_command सही अछि.

en: Icon for terminal window
mai: टर्मिनल विंडो लेल चिह्न

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
mai: एहि प्रोफ़ाइलमे टैब/विंडोज़ क' उपयोग लेल चिह्न

en: Palette for terminal applications
mai: टर्मिनल अनुप्रयोगसभ लेल पटल

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
mai: टर्मिनलमे 16-रँग पैलेट अछि जे अनुप्रयोग ट्रमिनल क' अंदर प्रयोग करैत अछि. ई ओ पैलेट अछि रँग नाम क' कॉलन सँ अलग क' रूपमें. रँग क' नाम हेक्स प्रारूपमे रहनाइ चाही उदा. "#FF00FF"

en: Font
mai: फ़ॉन्ट

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
mai: एकटा पैंगो फ़ॉन्ट नाम. उदाहरण अछि "संस 12" अथवा "मोनोस्पेस गाढ़ा 14".

en: Background type
mai: पृष्ठभूमि प्रकार

en: Background image
mai: पृष्ठभूमि बिंब

en: Filename of a background image.
mai: पृष्ठभूमि बिंब क' फ़ाइलनाम.

en: Whether to scroll background image
mai: की पृष्ठभूमि बिंब स्क्रॉल करू

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
mai: जँ सही अछि पृष्ठभूमि विंबकेँ अग्रभूमि पाठ सँ स्क्रॉल करू; जँ गलत अछि विंबकेँ स्थिर स्थितिमे राखू आओर पाठकेँ उप्पर स्क्रॉल करू.

en: How much to darken the background image
mai: पृष्ठभूमि बिंबकेँ कतेक गहिर कएनाइ अछि

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
mai: 0.0 आओर 1.0 क' बीच क' मान बतबैत अछि जे पृष्ठभूमि चित्रकेँ कतेक गहिर कएनाइ अछि 0.0 कोनो गहिरपन नहि, 1.0 पूरी तरह सँ गहिर. वर्तमान कार्यान्वयनमे, दुइ स्तर क' गहिरपन संभव अछि ताकि जमावट बुलियन क' रूपमे आचरण करै, जतए 0.0 गहिरपन प्रभावकेँ निष्क्रिय करैत अछि.

en: Effect of the Backspace key
mai: बैकस्पेस कुँजी क' प्रभाव

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
mai: देखू जे कओन कोड बैकस्पेस उत्पन्न करैत अछि. संभावित मान अछि "ascii-del" ASCII DEL संप्रतीक क'लेल , "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" escape श्रृंखला backspace अथवा delete मे बान्हल रहैत अछि "ascii-del" Backspace कुँजी क'लेल सामान्य देखल गेल .

en: Effect of the Delete key
mai: मेटाबू कुँजी क' प्रभाव

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
mai: सेट करैत अछि जे कओन delete कुँजी उत्पन्न करैत अछि. संभावित मान अछि "ascii-del" ASCII DEL संप्रतीक क'लेल , "control-h" Control-H (AKA the ASCII BS character) क' लेल, "escape-sequence" escape श्रृंखला क'लेल backspace अथवा deleteमें. "escape-sequence" सामान्यतः Delete कुँजी क'लेल सही जमावट मानल जाएत अछि.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
mai: की टर्मिनल विज़ेट लेल प्रसंग सँ रंग क' उपयोग कएनाइ अछि

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
mai: जँ सही अछि थीम रँग स्कीम पाठ प्रविष्टि बाक्स क'लेल प्रयुक्त टर्मिनल क' प्रयुक्त हाएत, प्रयोक्ता द्वारा देल गेल रँग क' बजाय.

en: Whether to use the system font
mai: की सिस्टम फ़ॉन्ट प्रयोग कएनाइ अछि

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
mai: जँ सही अछि टर्मिनल डेस्कटाप वैश्विक मानक फोन्ट क' प्रयोग करताह जँ ई मोनोस्पेस अछि (आओर बेसी समान फोन्ट ई जकरा सँग आबि सकैत अछि अन्यथा).

en: Highlight S/Key challenges
mai: S/कुँजी चुनौती उभारू

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
mai: एकटा समाद पॉपअप करू जखन एकटा S/key चुनौती अनुक्रिया प्रश्न जाँचल जाएत अछि आओर क्लिक कएल जाएत अछि. समाद पेटीमे शब्दकूट टाइप कएनाइ  एकरा टर्मिनलमे भेजताह.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
mai: नवीन टैब खोलब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: नवीन टैब खोलब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to open a new window
mai: एकटा नवीन विंडो खोलब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: नवीन विंडो खोलब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
mai: नवीन प्रोफ़ाइल बनाबै लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: प्रोफ़ाइल बनाबै लेल समाद लाबै लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फ़ाइलसभमे उपयोगमे लेल जाएबला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to close a tab
mai: टैब बन्न करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: टैब बन्न करब लेल कुँजीपटल शार्टकट कुँजी. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत अछि तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to close a window
mai: विंडो बन्न करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: विंडो बन्न करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to copy text
mai: पाठ कॉपी करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: चयनित पाठ क्लिपबोर्ड पर कॉपी करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to paste text
mai: पाठ साटब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
mai: पूर्ण स्क्रीन मोड टॉगल करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: पूर्ण स्क्रीन मोड टॉगल करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेलजाएबला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
mai: मेनू पट्टी क' दृश्यताकेँ टॉगल करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: मेनू -पट्टी क' दृश्यता टॉगल करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
mai: टर्मिनल क' शीर्षक नियत करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: टर्मिनल शीर्षक नियत करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेलजाएबला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
mai: टर्मिनल रीसेट करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: टर्मिनल रिसेट करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
mai: टर्मिनल रिसेट करब आओर साफ करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: टर्मिनलकेँ रीसेट करब तथा साफ़ करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
mai: पछिला टैबमे स्विच करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: पछिला टैबमे स्विच करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेलजाएबला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
mai: अगिला टैब पर स्विच करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: अगिला टैबमे स्विच लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
mai: बायाँ तरफ मोजुदा टैब चलाबै क'लेल त्वरक चलाबू

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
mai: बामाँ तरफ मोजुदा टैब चलाबै क'लेल त्वरक चलाबू. जीटीके+ संसाधन फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे अभिव्यक्त कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
mai: दायाँ तरफ मोजुदा टैब चलाबै क'लेल त्वरक चलाबू

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
mai: दहिन्ना तरफ मोजुदा टैब चलाबै क'लेल त्वरक चलाबू. जीटीके+ संसाधन फ़ाइलमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे अभिव्यक्त कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "निष्क्रिय" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Accelerator to detach current tab.
mai: मोजुदा टैब सँ अलग करबाक लेल कुँजीपटल

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
mai: मोजुदा टैब सँ अलग करबाक लेल त्वरक. जीटीके+ संसाधन फ़ाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे अभिव्यक्त कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "निष्क्रिय" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to launch help
mai: मद्दति प्रारंभ करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: मद्दति प्रारंभ करब लेल कुँजीपटल शार्टकट कुँजी. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to make font larger
mai: फ़ॉन्ट पैघ करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: फ़ॉन्ट पैघ करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
mai: फ़ॉन्ट छोट करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: फ़ॉन्ट छोट करब लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेल जाए बला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
mai: फ़ॉन्टकेँ सामान्य-आकार बनाबै लेल कुँजीपटल शॉर्टकट

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mai: फ़ॉन्ट आकार सामान्य बनाबै लेल कुँजीपटल शॉर्टकट. जीटीके+ रिसोर्स फाइलसभमे उपयोगमे लेलजाएबला स्ट्रिंग क' रूपमे एक्सप्रेस्ड कएल जाएत अछि. जँ अहाँ विकल्पकेँ विशिष्ट स्ट्रिंग "अक्षम" पर नियत करैत छी तँ फिनु एहि क्रिया लेल कोनो कुँजीपटल शॉर्टकट नहि हाएत.

en: Black on light yellow
mai: हलुक पिअर पर करिया

en: Black on white
mai: उज्जर पर करिया

en: Gray on black
mai: करिया पर धूसर

en: Green on black
mai: करिया पर हरिअर

en: White on black
mai: करिया पर उज्जर

en: Images
mai: बिंब

en: Choose Palette Color %d
mai: रंगपट्टिका रँग चुनू %d

en: Palette entry %d
mai: रंगपट्टिका प्रविष्टि %d

en: Profiles
mai: प्रोफाइल

en: _New
mai: नवीन (_N)

en: Edit
mai: संपादन

en: _Delete
mai: मेटाबू (_D)

en: New Profile
mai: नवीन प्रोफाइल

en: C_reate
mai: बनाबू (_r)

en: Profile _name:
mai: प्रोफ़ाइल नाम (_n):

en: _Base on:
mai: आधार पर: (_B)

en: Profile Editor
mai: प्रोफ़ाइल संपादक

en: _Profile name:
mai: प्रोफाइल नामः (_P)

en: _Use the system fixed width font
mai: सिस्टम स्थिर चओड़ाइ फाँट क' प्रयोग करू (_U)

en: _Font:
mai: फ़ॉन्ट (_F):

en: Choose A Terminal Font
mai: टर्मिनल फ़ॉन्ट चुनू

en: _Allow bold text
mai: गहिर पाठ स्वीकारू (_A)

en: Show _menubar by default in new terminals
mai: नवीन टर्मिनल्समे मूलभूत सँ मेनू पट्टी देखाबू

en: Terminal _bell
mai: टर्मिनल घंटी (_b)

en: Select-by-_word characters:
mai: शब्द संप्रतीकसँ चुनू (_w):

en: columns
mai: स्तम्भ

en: rows
mai: पंक्तिसभ

en: General
mai: सामान्य

en: <b>Title</b>
mai: <b>शीर्षक</b>

en: Initial _title:
mai: आरंभिक शीर्षक (_t):

en: <b>Command</b>
mai: <b>कमांड</b>

en: _Run command as a login shell
mai: कमांडकेँ लॉगइन शैल क' रूपमे चलाबू (_R)

en: Ru_n a custom command instead of my shell
mai: हमर शेल क' बदला पसंदीदा कमांड चलाबू (_n)

en: Custom co_mmand:
mai: पसंदीदा कमांडः (_m)

en: When command _exits:
mai: जखन कमांड बाहर निकल जाएत अछि (_e):

en: Title and Command
mai: शीर्षक आ कमांड

en: _Text color:
mai: पाठ रँग (_T):

en: Choose Terminal Background Color
mai: टर्मिनल पृष्ठभूमि रँग चुनू

en: Choose Terminal Text Color
mai: टर्मिनल पाठ रँग चुनू

en: _Background color:
mai: पृष्ठभूमि रँग (_B):

en: <b>Palette</b>
mai: <b>पैलेट</b>

en: Built-in _schemes:
mai: अंतःस्थापित प्रसंगः (_s)

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
mai: <small><i><b>नोट:</b> ई रँग टर्मिनल अनुप्रयोगमे उपलब्ध हएताह.</i></small>

en: Colors
mai: रँग

en: _Solid color
mai: ठोस रंग (_S)

en: Image _file:
mai: बिंब फ़ाइल (_f):

en: Select Background Image
mai: पृष्ठभूमि बिंब चुनू

en: Background image _scrolls
mai: पृष्ठभूमि बिंब स्क्रॉल करू (_s)

en: _Transparent background
mai: पारदर्शी पृष्ठभूमि (_T)

en: S_hade transparent or image background:
mai: पारदर्शी छाया अथवा बिंब पृष्ठभूमि (_h):

en: <small><i>None</i></small>
mai: <small><i>किछु नहि</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
mai: <small><i> अधिकतम</i></small>

en: Background
mai: पृष्ठभूमि

en: _Scrollbar is:
mai: स्क्रॉल-पट्टी अछि (_S):

en: Scroll on _keystroke
mai: कुँजी दाबै पर स्क्रॉल करू (_k)

en: lines
mai: पँक्तिसभ

en: Scrolling
mai: स्क्रॉल कए रहल अछि

en: _Delete key generates:
mai: डिलीट कुँजी उत्पन्न करैत अछि (_D):

en: _Backspace key generates:
mai: बैकस्पेस कुँजी उत्पन्न करैत अछि (_D):

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
mai: सुसंगतता विकल्पसभकेँ मूलभूतमे फिनु सेट करू (_R)

en: Compatibility
mai: सुसंगतता

en: Set Title
mai: शीर्षक नियत करू

en: _Title:
mai: शीर्षक (_T):

en: S/Key Challenge Response
mai: एस/कुँजी चैलेंज प्रतिक्रिया

en: _Password:
mai: कूटशब्द (_P):

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
mai: जे पाठ अहाँ क्लिक केने अछि ओ एस/कुँजी चैलेन्ज प्रतीत नहि हाएत अछि.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
mai: जे पाठ अहाँ क्लिक केने अछि ओ OTP चुनौती प्रतीत नहि हाएत अछि.

en: New Tab
mai: नवीन टैब

en: New Window
mai: नवीन विंडो

en: Close Tab
mai: टैब बन्न करू

en: Close Window
mai: विंडो बन्न करू

en: Copy
mai: कॉपी करू

en: Paste
mai: साटू

en: Hide and Show menubar
mai: मेनू -पट्टी नुकाबू आओर देखाबू

en: Full Screen
mai: पूर्ण स्क्रीन

en: Zoom In
mai: ज़ूम इन

en: Zoom Out
mai: ज़ूम आउट

en: Normal Size
mai: सामान्य आकार

en: Reset
mai: रिसेट करू

en: Reset and Clear
mai: रिसेट करू आओर साफ करू

en: Switch to Previous Tab
mai: पछिला टैब पर जाउ

en: Switch to Next Tab
mai: अगिला टैब पर जाउ

en: Move Tab to the Left
mai: बायाँ टैब घसकाबू

en: Move Tab to the Right
mai: दायाँ टैब घसकाबू

en: Detach Tab
mai: टैब अलग करू

en: Contents
mai: विषय सूची

en: File
mai: फ़ाइल

en: View
mai: दृश्य

en: Search
mai: खोजू

en: Tabs
mai: टैब

en: Help
mai: मद्दति

en: _Action
mai: क्रिया (_A)

en: Shortcut _Key
mai: शॉर्टकट कुँजी (_K)

en: Click button to choose profile
mai: प्रोफ़ाइल चुनए लेल बटन क्लिक करू

en: Profile list
mai: प्रोफ़ाइल सूची

en: Delete Profile
mai: प्रोफाइल मेटाबू

en: Choose base profile
mai: मूल प्रोफ़ाइल चुनू

en: Invalid geometry string "%s"
mai: अवैध ज्यामिति स्ट्रिंग "%s"

en: User Defined
mai: प्रयोक्ता पारिभाषित

en: Western
mai: पश्चिमी

en: Central European
mai: मध्य यूरोपीय

en: South European
mai: दक्षिण यूरोपीय

en: Baltic
mai: बाल्टिक

en: Cyrillic
mai: साइरिलिक

en: Arabic
mai: अरबी

en: Greek
mai: ग्रीक

en: Hebrew Visual
mai: हिब्रू दृश्य

en: Hebrew
mai: हिब्रू

en: Turkish
mai: तुर्की

en: Nordic
mai: नोर्डिक

en: Celtic
mai: सेल्टिक

en: Romanian
mai: रोमानियाइ

en: Unicode
mai: यूनिकोड

en: Armenian
mai: आर्मेनियाइ

en: Chinese Traditional
mai: चीनी पारम्परिक

en: Cyrillic/Russian
mai: साइरिलिक/रूसी

en: Japanese
mai: जापानी

en: Korean
mai: कोरियाइ

en: Chinese Simplified
mai: चीनी (सरल)

en: Georgian
mai: ज्यॉर्जियाइ

en: Cyrillic/Ukrainian
mai: साइरिलिक/यूक्रेनी

en: Croatian
mai: क्रोएशियाइ

en: Hindi
mai: हिन्दी

en: Persian
mai: फारसी

en: Gujarati
mai: गुजराती

en: Gurmukhi
mai: गुरूमुखी

en: Icelandic
mai: आइसलैंडिक

en: Vietnamese
mai: विएतनामी

en: Thai
mai: थाइ

en: _Description
mai: वर्णन (_D)

en: _Encoding
mai: एनकोडिंग (_E)

en: Current Locale
mai: वर्तमान लोकेल

en: "%s" option given twice for the same window
mai: एकटा विंडो लेल दुइ "%s" विकल्प देल गेल अछि

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
mai: ज़ूम गुणक "%g" बहुत पैघ अछि %g उपयोगमे

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
mai: ज़ूम गुणक "%g" बहुत पैघ अछि %g उपयोगमे

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
mai: सक्रियण नाम-सर्वर क' सँग पंजीकृत नहि होउ, कोनो सक्रिय टर्मिनलकेँ पुनः उपयोग नहि करू

en: Maximize the window
mai: विंडो अधिकतम करू

en: GEOMETRY
mai: ज्यामिति

en: ROLE
mai: भूमिका

en: Set the last specified tab as the active one in its window
mai: एहि विंडोमे अंतिम निर्दिष्ट टैबकेँ सक्रिय रूपमे नियत करैत अछि

en: TITLE
mai: शीर्षक

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
mai: टर्मिनल क' ज़ूम गुणक नियत करू (1.0 = सामान्य आकार)

en: Unnamed
mai: बेनाम

en: There was an error creating the child process for this terminal
mai: एहि टर्मिनल लेल शिशु प्रक्रिया सृजित करबमे त्रुटि

en: Close tab
mai: टैब बन्न करू

en: Switch to this tab
mai: एहि टैब पर आउ

en: _File
mai: फाइल (_F)

en: Open _Terminal
mai: टर्मिनल खोलू (_T)

en: Open Ta_b
mai: टैब खोलू (_b)

en: _Edit
mai: संपादन (_E)

en: _View
mai: देखू (_V)

en: _Search
mai: खोजू (_S)

en: _Terminal
mai: टर्मिनल (_T)

en: C_lose Tab
mai: टैब बन्न करू (_l)

en: _Close Window
mai: विंडो बन्न करू (_C)

en: _Copy
mai: कॉपी करू (_C)

en: _Paste
mai: साटू (_P)

en: Select _All
mai: सबहि चुनू (_A)

en: Zoom _In
mai: पैघ आकार (_I)

en: Zoom _Out
mai: छोट आकार (_O)

en: _Normal Size
mai: सामान्य आकार (_N)

en: _Find...
mai: खोजू (_F)...

en: Find Ne_xt
mai: अगिला खोजू (_x)

en: Find Pre_vious
mai: पछिला खोजू (_v)

en: _Clear Highlight
mai: हाइलाइट साफ करू (_C)

en: Go to _Line...
mai: पंक्ति पर जाउ (_L)...

en: _Incremental Search...
mai: संवर्द्धनात्मक खोज (_I)...

en: Change _Profile
mai: प्रोफ़ाइल बदलू (_P)

en: Set _Character Encoding
mai: संप्रतीक एनकोडिंग नियत करू (_C)

en: _Reset
mai: रिसेट करू (_R)

en: Reset and C_lear
mai: रिसेट करू आओर साफ करू (_l)

en: _Previous Tab
mai: पछिला टैब (_P)

en: _Next Tab
mai: अगिला टैब (_N)

en: Move Tab _Left
mai: टैब बामाँ लए जाउ (_L)

en: Move Tab _Right
mai: टैब दहिन्ना लए जाउ (_R)

en: _Contents
mai: विषय सूची (_C)

en: _About
mai: क' संबंधमे (_A)

en: _Copy E-mail Address
mai: इमेल पता कॉपी करू (_C)

en: _Open Link
mai: लिंक खोलू (_O)

en: _Copy Link Address
mai: लिंक पता कापी करू (_C)

en: _Input Methods
mai: इनपुट विधिसभ (_I)

en: Show _Menubar
mai: मेन्यू-पट्टी देखाबू (_M)

en: _Full Screen
mai: पूर्ण स्क्रीन (_F)
