mate-terminal 1.25.0 - en to mk translation catalogue (350 entries)

en: MATE Terminal
mk: Терминал за MATE

en: Terminal
mk: Терминал

en: Use the command line
mk: Користи ја командната линија

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: C_lose Window
mk: З_атвори прозорец

en: Disable connection to session manager
mk: Исклучи ја врската до менаџерот за сесии

en: Specify file containing saved configuration
mk: Одредете ја датотеката со зачуваната конфигурација

en: Specify session management ID
mk: Одредете ид. за менаџмент на сесиите

en: Show session management options
mk: Покажи ги опции за управување со сесии

en: Add or Remove Terminal Encodings
mk: Додај или отстрани енкодирања за терминалот

en: _Help
mk: _Помош

en: _Close
mk: _Затвори

en: A_vailable encodings:
mk: До_стапни енкодирања:

en: E_ncodings shown in menu:
mk: Е_нкодинрања прикажани во менито:

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
mk: Автоматски

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
mk: Потцртан

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
mk: Оневозможено

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
mk: Linux конзола

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
mk: Сопствено

en: Find
mk: Најди

en: _Search for:
mk: _Барај:

en: _Match case
mk: Разликувај мали-големи

en: Match _entire word only
mk: Барај само _цели зборови

en: Search _backwards
mk: Пребарување _наназад

en: _Wrap around
mk: _Обиколи околу

en: Keyboard Shortcuts
mk: Кратенки за тастатурата

en: _Shortcut keys:
mk: _Копчиња кратенки:

en: List of profiles
mk: Листа на профили

en: Profile to use for new terminals
mk: Профил кои се користи за новите терминали

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
mk: Прифил кој се користи кога се отвара нов прозорец или јазиче. Мора да е во листата на профили.

en: Whether the menubar has access keys
mk: Дали менито има копчиња за пристап

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
mk: Дали да се користи Alt+буква за кратенки за менито. Може да се поврзат со некои апликации што работат во терминал така што е можно тие да се исклучат.

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
mk: До менито стандардно се пристапува со F10. Ова може да биде подесено прекуgtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). Оваа опција овозможува приказ на стандардно копче за забрзување.

en: List of available encodings
mk: Листа на до_стапни кодирања

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
mk: Дали да бара потврда за затворање на терминалниот прозорец

en: Human-readable name of the profile
mk: Име на профилот

en: Human-readable name of the profile.
mk: Име на профилот

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
mk: Дали да се прикажува менито во новите прозорци/јазичиња

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
mk: True за да се прикаже главното мени, за прозорци/јазичиња во овој профил.

en: Default color of text in the terminal
mk: Стандардна боја за текст на терминалот

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
mk: Стандардна боја за текст на терминалот ( може да е HTML хексадекадно или име на боја)

en: Default color of terminal background
mk: Стандардна боја за позадина на терминалот

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
mk: Стандардна боја за позадина на терминалот ( може да е HTML хексадекадно или име на боја)

en: What to do with dynamic title
mk: Што да се прави со динамички наслови

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
mk: Ако апликацијата во терминалот го постави насловот (најчесто луѓето користат свои подесувања за школката), динамично поставениот наслов може да го избрише конфигурираниот наслов, да се испише пред или по стариот наслов или да го замени стариот наслов. Можни вредности се: замени, пред, по и игнорирај.

en: Title for terminal
mk: Наслов на терминалот

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
mk: Наслов кој се прикажува на јазичето во прозорецот на терминалот. Овој наслов може да биде заменет или комбиран со насловот што го подесува апликацијата внатре во терминалот во зависност од подесувањето на title_mode.

en: Whether to allow bold text
mk: Дали е дозволен bold текст

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
mk: Ако е true овозможува апликациите во терминалот да имаат задебелен текст.

en: Whether to silence terminal bell
mk: Дали да се исклучи ѕвончето на терминалот

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
mk: Ако е true овозможува апликациите во терминалот да не праќаат сигнам за ѕвончето од терминалот.

en: Characters that are considered "part of a word"
mk: Карактери кои се сметаат за дел од збор

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
mk: Кога се избира текст според збор, секвенците од овие карактери се сметаат за посебни зборови. Може да се задаваат опсези "А-Ш". Цртичката (кога не означува опсег) треба да биде прв зададен карактер.

en: Position of the scrollbar
mk: Позиција на лизгачот

en: Number of lines to keep in scrollback
mk: Број на линии кои се чуваат во бафер

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
mk: Дали да се лизга на дното кога ќе се притисне копче

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
mk: Ако е точно, притискање на копче го носи лизгачот на дното.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
mk: Дали да се лизга на дното кога ќе има нов излез

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
mk: Ако е точно, секогаш кога ќе има излез терминалот ќе лизга до дното.

en: What to do with the terminal when the child command exits
mk: Што да се случи со терминалот кога командата дете ќе заврши со извршувањето.

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
mk: Можни вредности се close за да се затвори терминалот, и restart за рестартирање на командата.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
mk: Дали да се стартува командата во терминалот како школка со најавување

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
mk: Ако е точно, командата во терминалот ќе биде стартувана како школка со најавување (avg[0] ќе има тире пред него)

en: Whether to run a custom command instead of the shell
mk: И_зврши друга команда наместо мојата школка

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
mk: Ако е точно, вредноста подесена за custom_command ќе биде користена наместо да се вклучи школка.

en: Custom command to use instead of the shell
mk: Команда-замена за мојата школка

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
mk: Изврши ја оваа команда во школката, ако use_custom_command е точно

en: Icon for terminal window
mk: Икона за прозорецот на терминалот

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
mk: Икона за јазичињатапрозорците од овој профил.

en: Palette for terminal applications
mk: Палета за терминални апликации

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
mk: Терминалите имаат палета со 16 бои што апликациите внатре во терминалот можат да ја користат. Ова е палетата во формата со имиња на бои ограничени со запирка. Бојата треба да биде во хексадецимален формат. Пример"#FF00FF"

en: Font
mk: Фонт

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
mk: Pango име на фонт. Примери: "Sans 12" or "Monospace Bold 14"

en: Background type
mk: _Тип на позадината

en: Background image
mk: _Слика за позадината

en: Filename of a background image.
mk: Датотека за слика од позадината

en: Whether to scroll background image
mk: Дали да се лизга сликата во позадина

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
mk: Ако е точно, лизгај ја позадинската слика заедно со текстот; Ако е неточно лизгај го текстот, а сликата остави ја на фиксна позиција.

en: How much to darken the background image
mk: Колку да се затемни позадинската слика.

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
mk: Вредност помеѓу 0.0 и 1.0 која означува колку да се затемни позадината. 0.0 означува без потемнување, 1.0 означува целосно затемнување. Во сегашната имплементација, има само две нивоа на затемнување, па затоа овие подесувања делуваат како лочигка променлива, затоа 1.0 го активира затемнувањето, а 0.0 го деактивира овој ефект.

en: Effect of the Backspace key
mk: Ефект од Backspace копчето.

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
mk: Го подесува кодот кој го генерира backspace копчето. Можни вредности се  "ascii-del" за ASCII DEL карактерот, "control-h" за Control-H (како ASCII BS карактерот), "escape-sequence" за escape секвенца типично се ограничувана backspace или delete. "ascii-del" се подразбира за стандардна вредност за Backspace копчето.

en: Effect of the Delete key
mk: Ефект од Delete копчето.

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
mk: Подесува кој код ќе генерира delete копчето. Можни вредности се  "ascii-del" за ASCII DEL карактерот, "control-h" за Control-H (како ASCII BS карактерот), "escape-sequence" за escape секвенца типично се ограничувана backspace или delete. "escape-sequence" се подразбира за стандардна вредност за Delete копчето.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
mk: Дали да се користи бојата од темата за формата на терминалот

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
mk: Ако е точно, шемата за боја користена за внесување текст во полињата ќе биде користена во терминалот, наместо да се користат боите подесени од корисникот.

en: Whether to use the system font
mk: Дали да се употребува системскиот фонт

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
mk: Ако е точно, терминалот ќе го користи стандардниот фонт од десктопот ако тој е monospace (во друг случај се користи најсличниот фонт).

en: Highlight S/Key challenges
mk: Осветлувај ги S/копче предизвиците

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
mk: Прикажи дијалог кога S/копче одговор на прашалник е детектиран и притиснат. Внесување на лозинка во дијалогот ќе го прати во терминал.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
mk: Кратенка за отварање ново јазиче.

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за отворање ново јазиче. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to open a new window
mk: Кратенка за отварање нов прозорец

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за отворање на нов прозорец. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
mk: Кратенка за креирање на нов профил

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за приказ на дијалогот за креирање на профил. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to close a tab
mk: Кратенка за затворање на јазиче

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за затворање на јазичето. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to close a window
mk: Кратенка за затворање на прозорец

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за затворање на прозорецот. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to copy text
mk: Кратенка за копирање на текст

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за копирање на избраниот текст во клипборд. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to paste text
mk: Кратенка за вметнување на текст

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
mk: Кратенка за прикажување на цел екран.

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување режим на цел екран. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
mk: Кратенка за промена на прегледноста на менито.

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за промена на видливоста на менито. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
mk: Кратенка за подесување на насловот на терминалот

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за подесување на насловот на терминалот. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
mk: Кратенка за ресетирање на терминалот.

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за ресетирање на терминалот. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
mk: Кратенка за ресетирање и бришење на терминалот

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за ресетирање и чистење на терминалот. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
mk: Кратенка за прикажување на претходното јазиче

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на претходното јазиче. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
mk: Кратенка за прикажување на наредното јазиче

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување следното јазиче. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
mk: Забрзувач за поместување на јазичињата налево.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
mk: Копче за забрзување за подесување на насловот на терминалот. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "исклучено" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
mk: Забрзувач за поместување на јазичињата надесно.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
mk: Копче за забрзување за подесување на насловот на терминалот. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "исклучено" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Accelerator to detach current tab.
mk: Забрзувач за откачување на тековното јазиче.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување следното јазиче. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "исклучено" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 1

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 1. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 2

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 2. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 3

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 3. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 4

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 4. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 5

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 5. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 6

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 6. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 7

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 7. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 8

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 8. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 9

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 9. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 10

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 10. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 11

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 11. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
mk: Кратенка за прикажување на јазиче 12

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за префрлување на јазичето 12. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to launch help
mk: Кратенка за пуштање на помош

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за вклучување на помош. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to make font larger
mk: Кратенка за зголемување на фонтот

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за зголемување на фонтот. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
mk: Кратенка за намалување фонт

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за намалување на фонтот. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
mk: Кратенка за проментан а фотнот во нормална големина.

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
mk: Копче за забрзување за местење на фонтот на стандардна големина. Изразено како стринг со ист формат како што се во GTK+ ресурсните датотеки. Ако ја поставите оваа опцијата на специјалниот стринг "disabled" тогаш нема да има копче-кратенка за ова дејство.

en: Black on light yellow
mk: Црно на светло жолто

en: Black on white
mk: Црно на бело

en: Gray on black
mk: Сиво на црно

en: Green on black
mk: Зелено на црно

en: White on black
mk: Бело на црно

en: Images
mk: Слики

en: Choose Palette Color %d
mk: Изберете боја од палетата %d

en: Palette entry %d
mk: Запис на палетата %d

en: Profiles
mk: Профили:

en: _New
mk: _Нов

en: Edit
mk: Уреди

en: _Delete
mk: _Избриши

en: New Profile
mk: Нов профил

en: C_reate
mk: К_реирај

en: Profile _name:
mk: _Име на профил:

en: _Base on:
mk: _Базирано на:

en: Profile Editor
mk: Уредувач на профили

en: _Profile name:
mk: _Име на профил:

en: _Use the system fixed width font
mk: _Користи го системскиот терминален фонт со фиксна широчина

en: _Font:
mk: _Фонт:

en: Choose A Terminal Font
mk: Изберете фонт за терминалот

en: _Allow bold text
mk: _Дозволувај задебелен текст

en: Show _menubar by default in new terminals
mk: Во новите терминали прикажи ја линијата со _менито како стандардна

en: Terminal _bell
mk: Терминалско _sвонче

en: Select-by-_word characters:
mk: Избрано по _карактери на зборот:

en: columns
mk: колони

en: rows
mk: редици

en: General
mk: Општо

en: <b>Title</b>
mk: <b>Наслов</b>

en: Initial _title:
mk: Иницијален _наслов:

en: <b>Command</b>
mk: <b>Команда</b>

en: _Run command as a login shell
mk: _Изврши команда како најавна школка

en: Ru_n a custom command instead of my shell
mk: И_зврши друга команда наместо мојата школка

en: Custom co_mmand:
mk: Друга ко_манда:

en: When command _exits:
mk: Кога командата _затвора:

en: Title and Command
mk: Наслов и команда

en: _Text color:
mk: _Боја на текстот:

en: Choose Terminal Background Color
mk: Изберете боја за позадина на терминалот

en: Choose Terminal Text Color
mk: Изберете боја за текстот во терминалот

en: _Background color:
mk: _Боја на позадината:

en: <b>Palette</b>
mk: <b>Палета</b>

en: Built-in _schemes:
mk: Вградени _шеми:

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
mk: <small><i><b>Забелешка:</b>Терминалските апликации ги имаат следниве бои.</i></small>

en: Colors
mk: Бои

en: Image _file:
mk: Слика _датотека:

en: Select Background Image
mk: Изберете слика за позадината

en: Background image _scrolls
mk: Сликата во позадина се _лизга

en: _Transparent background
mk: _Транспарентна позадина

en: S_hade transparent or image background:
mk: Транспарентна со сенка или слика во позадината:

en: <small><i>None</i></small>
mk: <small><i>Ништо</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
mk: <small><i>Максимум</i></small>

en: Background
mk: Позадина

en: _Scrollbar is:
mk: _Линијата за лизгање е:

en: Scroll on _keystroke
mk: Лизгај на _keystroke

en: lines
mk: линии

en: Scrolling
mk: Лизгање

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
mk: <small><i><b>Забелешка:</b>Овие опции може да предизвикаат некои апликации да се однесуваат погрешно.
    Тие постојат за да ви овозможат да работите околу одредени апликации и оперативни системи кои очекуваат различно однесување на терминалот.</i></small>

en: _Delete key generates:
mk: _Delete копчете генерира:

en: _Backspace key generates:
mk: _Backspace копчето генерира:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
mk: _Врати ги компатибилните опции на стандардно

en: Compatibility
mk: Компатибилност

en: Set Title
mk: Внеси наслов

en: _Title:
mk: _Наслов:

en: S/Key Challenge Response
mk: S клуч одговор на предизвик

en: _Password:
mk: _Лозинка:

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
mk: Текстот кој што го кликнавте изгледа дека не е валидно S/копче предизвик.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
mk: Текстот кој што го кликнавте изгледа дека не е валиден OTP предизвик.

en: New Tab
mk: Ново јазиче

en: New Window
mk: Нов прозорец

en: Close Tab
mk: Затвори јазиче

en: Close Window
mk: Затвори прозорец

en: Copy
mk: Копирај

en: Paste
mk: Вметни

en: Select All
mk: Одбери сѐ

en: Hide and Show menubar
mk: Сокриј и прикажи линија со мени

en: Full Screen
mk: На цел екран

en: Zoom In
mk: Зумирај

en: Zoom Out
mk: Одзумирај

en: Normal Size
mk: Нормална големина

en: Reset
mk: Ресетирај

en: Reset and Clear
mk: Ресетирај и исчисти

en: Switch to Previous Tab
mk: Премини на претходното јазиче

en: Switch to Next Tab
mk: Премини на следното јазиче

en: Move Tab to the Left
mk: Помести го јазичето налево

en: Move Tab to the Right
mk: Помести го јазичето надесно

en: Detach Tab
mk: Откачи јазиче

en: Switch to Tab 1
mk: Премини на јазиче 1

en: Switch to Tab 2
mk: Премини на јазиче 2

en: Switch to Tab 3
mk: Премини на јазиче 3

en: Switch to Tab 4
mk: Премини на јазиче 4

en: Switch to Tab 5
mk: Премини на јазиче 5

en: Switch to Tab 6
mk: Премини на јазиче 6

en: Switch to Tab 7
mk: Премини на јазиче 7

en: Switch to Tab 8
mk: Премини на јазиче 8

en: Switch to Tab 9
mk: Премини на јазиче 9

en: Switch to Tab 10
mk: Премини на јазиче 10

en: Switch to Tab 11
mk: Премини на јазиче 11

en: Switch to Tab 12
mk: Премини на јазиче 12

en: Contents
mk: Содржина

en: File
mk: Датотека

en: View
mk: Преглед

en: Search
mk: Пребарувај

en: Help
mk: Помош

en: _Action
mk: _Дејство

en: Shortcut _Key
mk: Копче _кратенка

en: Click button to choose profile
mk: Кликни на копчето за да избереш профил

en: Profile list
mk: Листа на профили

en: Delete Profile
mk: Избриши профил

en: Choose base profile
mk: Изберете основен профил

en: Invalid geometry string "%s"
mk: Невалиден стринг за геометрија"%s"

en: User Defined
mk: Дефиниран од корисникот

en: Western
mk: Западен

en: Central European
mk: Централно европски

en: South European
mk: Јужно европски

en: Baltic
mk: Балтички

en: Cyrillic
mk: Кирилица

en: Arabic
mk: Арапски

en: Greek
mk: Грчки

en: Hebrew Visual
mk: Хебрејски визуелен

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: Turkish
mk: Турски

en: Celtic
mk: Келтски

en: Romanian
mk: Романски

en: Armenian
mk: Ерменски

en: Chinese Traditional
mk: Традиционален кинески

en: Cyrillic/Russian
mk: Кирилица/Руски

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Korean
mk: Корејски

en: Chinese Simplified
mk: Упростен кинески

en: Georgian
mk: Грузиски

en: Cyrillic/Ukrainian
mk: Кирилица/Украински

en: Croatian
mk: Хрватски

en: Hindi
mk: Хинду

en: Persian
mk: Персиски

en: Icelandic
mk: Исландски

en: Vietnamese
mk: Виетнамски

en: Thai
mk: Тајландски

en: _Description
mk: _Опис

en: _Encoding
mk: _Енкодирање

en: Current Locale
mk: Сегашен locale...

en: "%s" option given twice for the same window
mk: "%s" опцијата е дадена два пати за истиот прозорец

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
mk: Фактор на зголемување "%g" е премал, се користи %g

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
mk: Фактор на зголемување "%g" е преголем, се користи %g

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
mk: Не се регистрирај со серверот за активација, и не користи активен терминал

en: Maximize the window
mk: Максимизирај го прозорецот

en: GEOMETRY
mk: ГЕОМЕТРИЈА

en: ROLE
mk: УЛОГА

en: Set the last specified tab as the active one in its window
mk: Постави го последното избрано јазиче како активно во овој прозорец

en: TITLE
mk: НАСЛОВ

en: DIRNAME
mk: ИМЕНАПАПКА

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
mk: Постави го факторот на зум на терминалот (1.0=нормална големина)

en: MATE Terminal Emulator
mk: MATE емулатор за терминал

en: Show MATE Terminal options
mk: Покажи ги опциите на MATE терминал

en: There was an error creating the child process for this terminal
mk: Се појави грешка при создавањето на детски процес за овој терминал:

en: Close tab
mk: Затвори јазиче

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
mk: MATE Terminal се дистрибуира со надеж дека ќе биде корисен, но без НИКАКВА гаранција; нема ни СТОКОВНОСТ или УПОТРЕБА ЗА НЕКОЈА НАМЕНА.  Видете ја GNU General Public License за повеќе детали.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
mk: Заедно со MATE Terminal треба да добиете и копија од општата и јавна GNU лицененца; доколку ја нема лиценцата пишете и на Фондацијата заслободен софтвер на следнава адреса: 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: _File
mk: _Датотека

en: Open _Terminal
mk: Отвори _терминал

en: Open Ta_b
mk: Новo ја_зиче

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _View
mk: _Поглед

en: _Search
mk: Барај

en: _Terminal
mk: _Терминал

en: Ta_bs
mk: Ја_зичиња

en: C_lose Tab
mk: З_атвори јазиче

en: _Close Window
mk: Затвори прозорец

en: _Copy
mk: _Копирај

en: _Paste
mk: _Вметни

en: Select _All
mk: Избери _сѐ

en: Zoom _In
mk: Зголем_и

en: Zoom _Out
mk: Намали

en: _Normal Size
mk: _Нормална големина

en: _Find...
mk: Пронајди...

en: Find Ne_xt
mk: Најди сл_едно

en: Find Pre_vious
mk: Најди пре_тходно

en: _Clear Highlight
mk: _Исчисти обоено

en: Go to _Line...
mk: Оди на _линија...

en: _Incremental Search...
mk: _Инкрементално пребарување...

en: Change _Profile
mk: Промени _профил

en: Set _Character Encoding
mk: Постави _кодирање на знаци

en: _Reset
mk: _Ресетирај

en: Reset and C_lear
mk: Ресетирај и и_счисти

en: _Previous Tab
mk: _Претходно јазиче

en: _Next Tab
mk: _Следно јазиче

en: Move Tab _Left
mk: Помести го јазичето кон _лево

en: Move Tab _Right
mk: Помести го јазичето кон _десно

en: _Contents
mk: _Содржина

en: _About
mk: _За

en: _Copy E-mail Address
mk: _Копирај ја адресата

en: _Open Link
mk: _Отвори врска

en: _Copy Link Address
mk: _Копирај адреса на врската

en: _Input Methods
mk: _Методи на внесување

en: Show _Menubar
mk: Покажи ја _линијата со менито

en: _Full Screen
mk: _На цел екран
