mate-terminal 1.25.0 - en to oc translation catalogue (400 entries)

en: MATE Terminal
oc: Terminal MATE

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
oc: Emulator de terminal pel environament de burèu MATE

en: MATE Terminal is a fork of GNOME Terminal and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Terminal, please visit the project's home page.
oc: MATE Terminal es una derivacion de GNOME TERMINAL e fa part de l’environament de burèu MATE. Se volètz ne saber mai tocant MATE e MATE TERMINAL, consultatz lo site del projècte.

en: Use the command line
oc: Utilizar la linha de comanda

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: C_lose Window
oc: Tampar _la fenèstra

en: Close this window?
oc: Tampar aquesta fenèstra ?

en: There is still a process running in this terminal.
    Closing the terminal will kill it.
oc: I a un processus actiu dins aqueste terminal.
    Tampar lo terminal l'interromprà.

en: Disable connection to session manager
oc: Desactivar la connexion al gestionari de sessions

en: Specify file containing saved configuration
oc: Indicar un fichièr que conten la configuracion enregistrada

en: FILE
oc: FICHIÈR

en: Specify session management ID
oc: Indicar l'ID de gestion de session

en: ID
oc: Identificador

en: Session management options:
oc: Opcions de gestion de sessions :

en: Show session management options
oc: Afichar las opcions de gestion de sessions

en: _Help
oc: Aju_da

en: _Close
oc: _Tampar

en: A_vailable encodings:
oc: Encodatges _disponibles :

en: E_ncodings shown in menu:
oc: Encodatges _afichats dins lo menú :

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Control-H
oc: Contraròtle-H

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: ASCII DEL
oc: DEL ASCII

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
oc: Sequéncia d'escapament

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
oc: Escafament TTY

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Block
oc: Blòt

note: Translators: Cursor shape: ...
en: I-Beam
oc: Barra verticala

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
oc: Solinhat

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Use system settings
oc: Utilizar los paramètres del sistèma

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Always blink
oc: Totjorn clinhotar

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Never blink
oc: Jamai clinhotar

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
oc: Quitar lo terminal

note: Translators: When command exits: ...
en: Restart the command
oc: Reaviar la comanda

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
oc: Conservar lo terminal dobèrt

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
oc: Desactivat

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Replace initial title
oc: Remplaçar lo títol inicial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Append initial title
oc: Apondre a la fin del títol inicial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Prepend initial title
oc: Apondre al començament del títol inicial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Keep initial title
oc: Conservar lo títol inicial

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
oc: Consòla Linux

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
oc: Solarizat

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
oc: Personalizada

en: Find
oc: Recercar

en: _Find
oc: _Recercar

en: _Search for:
oc: _Recercar :

en: _Match case
oc: Respectar la _cassa

en: Match _entire word only
oc: Mots _entièrs solament

en: Match as _regular expression
oc: Utilizar coma expression _regulara

en: Search _backwards
oc: Recèrca en _arrièr

en: _Wrap around
oc: Recèrca circ_ulara

en: Keyboard Shortcuts
oc: Acorchis de clavièr

en: List of profiles
oc: Lista de perfils

en: Profile to use for new terminals
oc: Perfil utilizat pel terminals novèls

en: Whether the menubar has access keys
oc: Indica se la barra de menús a de tòcas d'accès

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
oc: Indica se las tòcas d'accès Alt+letra activan la barra de menús. Aquelas pòdon interferir amb certanas aplicacions aviadas dins lo terminal, aquò's perqué es possible de las desactivar.

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
oc: Aquesta opcion desactiva l'acorchi estandard d'accès a la barra de menús. Inicialament a F10, aqueste acorchi pòt èsser redefinit dins gtkrc per gtk-menu-bar-accel.

en: List of available encodings
oc: Lista dels encodatges disponibles

en: Close tabs with middle click
oc: Tampar los onglets amb lo clic del mitat

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
oc: Bascular d’onglet amb [Ctrl]+[Tab]

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
oc: Per defaut

en: Human-readable name of the profile
oc: Nom legible del perfil

en: Human-readable name of the profile.
oc: Nom legible del perfil.

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
oc: Indica se cal afichar la barra de menús dins las novèlas fenèstras e los novèls onglets

en: Default color of text in the terminal
oc: Color per defaut del tèxte dins lo terminal

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
oc: Color per defaut del tèxte dins lo terminal. Coma en HTML, aquesta color pòt èsser indicada per un nom (« red ») o per de valors exadecimalas (« #FF003F »).

en: Default color of terminal background
oc: Color per defaut del rèireplan del terminal

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
oc: Color per defaut del rèireplan del terminal. Coma en HTML, aquesta color pòt èsser indicada per un nom (« red ») o per de valors exadecimalas (« #FF003F »).

en: Default color of bold text in the terminal
oc: Color per defaut del tèxte gras dins lo terminal

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
oc: Color per defaut del tèxte gras dins lo terminal. Coma en HTML, aquesta color pòt èsser indicada per un nom (« red ») o per de valors exadecimalas (« #FF003F »). Aquò es ignorat se bold_color_same_as_fg es activat.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
oc: Indica se lo tèxte gras deu utilizar la meteissa color que pel tèxte normal

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
oc: se definit a true, los tèxtes en gras son afichats de la meteissa color que pel tèxte normal.

en: Title for terminal
oc: Títol del terminal

en: Whether to allow bold text
oc: Indica se cal autorizar lo tèxte en gras

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
oc: se definit a true, las aplicacions seràn autorizadas a utilizar de tèxte en gras.

en: Whether to silence terminal bell
oc: Indica se cal rendre mut lo bip del terminal

en: Copy selection to clipboard
oc: Copiar lo tèxte seleccionat dins lo quichapapièr

en: Default number of columns
oc: Nombre de colomnas per defaut

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
oc: Nombre de colomnas dins una fenèstra del terminal creada novèlament. Pas cap d'efièch se use_custom_default_size es pas activat.

en: Default number of rows
oc: Nombre de linhas per defaut

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
oc: Nombre de linhas dins una fenèstra del terminal creada novèlament. Pas cap d'efièch se use_custom_default_size es pas activat.

en: Number of lines to keep in scrollback
oc: Nombre de linhas de gardar en memòria pel defilament

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
oc: Nombre de linhas de gardar en memòria pel defilament. Serà possible de « remontar » dins lo terminal d'aqueste nombre de linhas ; de delà, las ancianas linhas seràn doblidadas. Se lo paramètre scrollback_unlimited es actiu, aquesta valor es ignorada.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
oc: Indica se un nombre illimitat de linhas deu èsser gardat en memòria pel defilament

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
oc: se definit a true, las linhas pel defilament son totjorn conservadas. Coma l'istoric de defilament es emmagazinat temporàriament sul disc, es possible que lo sistèma se retròbe a cort d'espaci de disc se lo terminal produsís fòrça sortidas.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
oc: Indica se cal anar en bas del terminal al moment de la quichada sus una tòca

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
oc: se definit a true, quichar una tòca fa defilar lo terminal fins al bas.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
oc: Indica se cal anar en bas del terminal quand de tèxte novèl es afichat

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
oc: se definit a true, tota novèla sortida afichada farà defilar lo terminal fins al bas.

en: What to do with the terminal when the child command exits
oc: Indica de qué far quand la comanda aviada s'acaba

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
oc: Indica se cal aviar la comanda dins lo terminal coma un shell de connexion

en: Whether to run a custom command instead of the shell
oc: Indica se cal executar una comanda personalizada a la plaça del shell

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
oc: se definit a true, aviar la comanda indicada dins custom_command a la plaça del shell.

en: Whether to blink the cursor
oc: Indica se lo cursor deu cluquejar

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
oc: Las valors possiblas son « system » (sistèma) per utilizar las preferéncias globalas de cluquejament del cursor, o « on » (actiu) e « off » (inactiu) per definir explicitament lo mòde.

en: The cursor appearance
oc: Aparéncia del cursor

en: Custom command to use instead of the shell
oc: Comanda personalizada d'utilizar a la plaça del shell

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
oc: Se use_custom_command es verai, executa aquesta comanda a la place del shell.

en: Icon for terminal window
oc: Icòna per la fenèstra de terminal

en: Palette for terminal applications
oc: Paleta per las aplicacions tèxte

en: Font
oc: Polissa

en: Background type
oc: Tipe de rèireplan

en: Background image
oc: Imatge de rèireplan

en: Filename of a background image.
oc: Nom de fichièr de l'imatge de rèireplan.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
oc: Indica se cal utilizar las colors del tèma pel terminal

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
oc: se definit a true, lo jòc de colors del tèma utilizat per las bóstias de sasida de tèxte es utilizat pel terminal, a la plaça de las colors indicadas per l'utilizaire.

en: Whether to use the system font
oc: Utilizar la polissa sistèma

en: Keyboard shortcut to open a new tab
oc: Acorchi de clavièr per dobrir un onglet novèl

en: Keyboard shortcut to open a new window
oc: Acorchi de clavièr per dobrir una fenèstra novèla

en: Keyboard shortcut to create a new profile
oc: Acorchi de clavièr per crear un perfil novèl

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
oc: Acorchi de clavièr per enregistrar lo contengut de l'onglet actual dins un fichièr

en: Keyboard shortcut to close a tab
oc: Acorchi de clavièr per tampar un onglet

en: Keyboard shortcut to close a window
oc: Acorchi de clavièr per tampar una fenèstra

en: Keyboard shortcut to copy text
oc: Acorchi de clavièr per copiar de tèxte

en: Keyboard shortcut to paste text
oc: Acorchi de clavièr per pegar de tèxte

en: Keyboard shortcut to select all text
oc: Acorchi clavièr per seleccionar tot lo tèxt

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
oc: Acorchi de clavièr per anar al resultat seguent del tèrme recercat

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
oc: Acorchi de clavièr per anar al resultat precedent del tèrme recercat

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
oc: Acorchi de clavièr per bascular en mòde ecran complèt

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
oc: Acorchi de clavièr per modificar la visibilitat de la barra de menú

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
oc: Acorchi de clavièr per reïnicializar lo terminal

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
oc: Acorchi de clavièr per reïnicializar e escafar lo terminal

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
oc: Acorchi de clavièr per bascular cap a l'onglet precedent

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
oc: Acorchi de clavièr per bascular cap a l'onglet seguent

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 1

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 2

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 3

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 4

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 5

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 6

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 7

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 8

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 9

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 10

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 11

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
oc: Acorchis de clavièr per anar a l'onglet 12

en: Keyboard shortcut to launch help
oc: Acorchi de clavièr per afichar l'ajuda

en: Keyboard shortcut to make font larger
oc: Acorchi de clavièr per aumentar la talha de la polissa

en: Keyboard shortcut to make font smaller
oc: Acorchi de clavièr per redusir la talha de la polissa

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
oc: Acorchi de clavièr per reïnicializar la polissa a la talha normala

en: Black on light yellow
oc: Negre sus jaune palle

en: Black on white
oc: Negre sus blanc

en: Gray on black
oc: Gris sus negre

en: Green on black
oc: Verd sus negre

en: White on black
oc: Blanc sus negre

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
oc: Solarizat clar

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
oc: Solarizat escur

en: Error parsing command: %s
oc: Error a l'analisi de la comanda : %s

en: Editing Profile “%s”
oc: Edicion del perfil « %s »

en: Images
oc: Imatges

en: Choose Palette Color %d
oc: Causissètz la color de paleta %d

en: Palette entry %d
oc: Entrada paleta %d

en: Profiles
oc: Perfils

en: _New
oc: _Novèl

en: Edit
oc: Edicion

en: _Delete
oc: _Suprimir

en: _Profile used when launching a new terminal:
oc: Perfil _utilizat a l'aviada d'un novèl terminal :

en: New Profile
oc: Perfil novèl

en: C_reate
oc: C_rear

en: Profile _name:
oc: _Nom del perfil :

en: _Base on:
oc: _Basat sus :

en: Profile Editor
oc: Editor de perfil

en: _Profile name:
oc: Nom del _perfil :

en: _Use the system fixed width font
oc: _Utilizar la polissa de chassa fixa del sistèma

en: _Font:
oc: _Polissa :

en: Choose A Terminal Font
oc: Causissètz la polissa del terminal

en: _Allow bold text
oc: _Activar lo tèxte en gras

en: Show _menubar by default in new terminals
oc: Afichar la barra de _menú per defaut dins los novèls terminals

en: Terminal _bell
oc: « _Bip » del terminal

en: Copy selected text into _clipboard
oc: Copiar lo tèxt seleccionat al _quichapapièrs

en: Cursor _shape:
oc: Fòrma del cur_sor :

en: Default size:
oc: Talha per defaut :

en: columns
oc: colomnas

en: rows
oc: linhas

en: <b>Title</b>
oc: <b>Títol</b>

en: Initial _title:
oc: _Títol inicial :

en: <b>Command</b>
oc: <b>Comanda</b>

en: _Run command as a login shell
oc: _Aviar la comanda en tant que shell de connexion

en: Ru_n a custom command instead of my shell
oc: _Executar una comanda personalizada a la plaça de mon shell

en: Custom co_mmand:
oc: Comanda _personalizada :

en: When command _exits:
oc: Quand la comanda s'a_caba :

en: Title and Command
oc: Títol e comanda

en: _Use colors from system theme
oc: _Utilizar las colors del tèma sistèma

en: Built-in sche_mes:
oc: _Paletas predefinidas :

en: _Text color:
oc: Color del _tèxte :

en: Choose Terminal Background Color
oc: Causissètz la color del rèireplan del terminal

en: Choose Terminal Text Color
oc: Causissètz la color del tèxte del terminal

en: _Background color:
oc: Color de _rèireplan :

en: Bol_d color:
oc: Color del _gras :

en: _Underline color:
oc: Color del solin_hament :

en: _Same as text color
oc: _Meteissa color que lo tèxte

en: <b>Palette</b>
oc: <b>Paleta</b>

en: Built-in _schemes:
oc: Pa_letas predefinidas :

en: Color p_alette:
oc: P_aleta de colors :

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
oc: <small><i><b>Nòta :</b> los terminals pòdon utilizar aquelas colors.</i></small>

en: _Solid color
oc: Color _unida

en: _Background image
oc: Imatge de _fons

en: Image _file:
oc: _Fichièr imatge :

en: Select Background Image
oc: Seleccionar un imatge de fons

en: _Transparent background
oc: Fons _transparent

en: <small><i>None</i></small>
oc: <small><i>Pas cap</i></small>

en: Background
oc: Rèireplan

en: Scroll on _output
oc: Defilament sus la _sortida

en: Scroll on _keystroke
oc: Defilament sus _pression d'una tòca

en: lines
oc: linhas

en: Scroll_back:
oc: Linhas d'_istoric :

en: _Unlimited
oc: _Illimitat

en: Scrolling
oc: Defilament

en: _Delete key generates:
oc: La tòca « _Supr » emet :

en: _Backspace key generates:
oc: La tòca « _Retorn arrièr » emet :

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
oc: Reïn_icializar las opcions de compatibilitat a las valors per defaut

en: Compatibility
oc: Compatibilitat

en: Set Title
oc: Definir lo títol

en: _OK
oc: _D’acòrdi

en: _Title:
oc: _Títol :

en: _Ok
oc: _D'acòrdi

en: _Password:
oc: Sen_hal :

en: New Tab
oc: Onglet novèl

en: New Window
oc: Fenèstra novèla

en: Save Contents
oc: Enregistrar lo contengut

en: Close Tab
oc: Tampar onglet

en: Close Window
oc: Tampar la fenèstra

en: Copy
oc: Copiar

en: Paste
oc: Pegar

en: Select All
oc: Tot seleccionar

en: Full Screen
oc: Ecran complèt

en: Zoom In
oc: Zoom avant

en: Zoom Out
oc: Zoom arrièr

en: Normal Size
oc: Talha normala

en: Find Next
oc: Seguent

en: Find Previous
oc: Precedent

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Reset and Clear
oc: Reïnicializar e escafar

en: Switch to Previous Tab
oc: Tornar a l'onglet precedent

en: Switch to Next Tab
oc: Passar a l'onglet seguent

en: Move Tab to the Left
oc: Desplaçar l'onglet cap a esquèrra

en: Move Tab to the Right
oc: Desplaçar l'onglet cap a dreita

en: Detach Tab
oc: Destacar l'onglet

en: Switch to Tab 1
oc: Anar a l'onglet 1

en: Switch to Tab 2
oc: Anar a l'onglet 2

en: Switch to Tab 3
oc: Anar a l'onglet 3

en: Switch to Tab 4
oc: Anar a l'onglet 4

en: Switch to Tab 5
oc: Anar a l'onglet 5

en: Switch to Tab 6
oc: Anar a l'onglet 6

en: Switch to Tab 7
oc: Anar a l'onglet 7

en: Switch to Tab 8
oc: Anar a l'onglet 8

en: Switch to Tab 9
oc: Anar a l'onglet 9

en: Switch to Tab 10
oc: Anar a l'onglet 10

en: Switch to Tab 11
oc: Anar a l'onglet 11

en: Switch to Tab 12
oc: Anar a l'onglet 12

en: Contents
oc: Ensenhador

en: File
oc: Fichièr

en: View
oc: Afichatge

en: Search
oc: Recercar

en: Tabs
oc: Onglets

en: Help
oc: Ajuda

en: _Action
oc: _Accion

en: Shortcut _Key
oc: A_corchi de clavièr

en: Click button to choose profile
oc: Clicatz per causir un perfil

en: Profile list
oc: Lista dels perfils

en: Delete profile “%s”?
oc: Suprimir lo perfil « %s » ?

en: Delete Profile
oc: Suprimir lo perfil

en: Choose base profile
oc: Causir un perfil de basa

en: User Defined
oc: Definit per l'utilizaire

en: Failed to parse arguments: %s
oc: Impossible d'analisar los paramètres : %s

en: Western
oc: Occidental

en: Central European
oc: Euròpa centrala

en: South European
oc: Euròpa del Sud

en: Baltic
oc: Balt

en: Cyrillic
oc: Cirillic

en: Arabic
oc: Arabi

en: Greek
oc: Grèc

en: Hebrew Visual
oc: Ebrieu visual

en: Hebrew
oc: Ebrieu

en: Turkish
oc: Turc

en: Romanian
oc: Romanés

en: Armenian
oc: Armèni

en: Chinese Traditional
oc: Chinés tradicional

en: Cyrillic/Russian
oc: Cirillic/Rus

en: Japanese
oc: Japonés

en: Korean
oc: Corean

en: Chinese Simplified
oc: Chinés simplificat

en: Cyrillic/Ukrainian
oc: Cirillic/Ucraïnian

en: Croatian
oc: Croat

en: Hindi
oc: Indi

en: Persian
oc: Persan

en: Icelandic
oc: Islandés

en: Vietnamese
oc: Vietnamian

en: Thai
oc: Taï

en: _Description
oc: _Descripcion

en: _Encoding
oc: _Encodatge

en: Current Locale
oc: Lenga actuala

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
oc: Lo paramètre de « %s » es pas una comanda valida : %s

en: Two roles given for one window
oc: Dos ròtles son estats atribuits a la meteissa fenèstra

en: "%s" option given twice for the same window
oc: l'opcion « %s » es estada atribuida dos còps a la meteissa fenèstra

en: "%s" is not a valid zoom factor
oc: « %s » es pas un factor de zoom valid

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
oc: Lo factor de zoom « %g » es tròp pichon, utilizacion de %g

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
oc: Lo factor de zoom « %g » es tròp grand, utilizacion de %g

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
oc: L'opcion « %s » necessita d'indicar la comanda d'aviar a la seguida de la linha de comanda

en: Not a valid terminal config file.
oc: Fichièr de configuracion pel terminal incorrècte.

en: Incompatible terminal config file version.
oc: Version de fichièr de configuracion pel terminal incompatible.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
oc: S'enregistrar pas alprèp del servidor de noms d'activacion, reütilizar pas un terminal actiu

en: Load a terminal configuration file
oc: Carga un fichièr de configuracion pel terminal

en: Open a new window containing a tab with the default profile
oc: Dobrís una novèla fenèstra que conten un onglet amb lo perfil per defaut

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
oc: Dobrís un novèl onglet dins la darrièra fenèstra dobèrta amb lo perfil per defaut

en: Turn on the menubar
oc: Afichar la barra de menú

en: Turn off the menubar
oc: Amagar la barra de menú

en: Maximize the window
oc: Maximiza la fenèstra

en: Full-screen the window
oc: Fenèstra en ecran complèt

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
oc: Definís la talha de la fenèstra ; per exemple : 80x24 o 80x24+200+200 (COLOMNASxLINHAS+X+Y)

en: GEOMETRY
oc: GEOMETRIA

en: Set the window role
oc: Definís lo ròtle de la fenèstra

en: ROLE
oc: RÒTLE

en: Set the last specified tab as the active one in its window
oc: Rend lo darrièr onglet indicat actiu

en: Execute the argument to this option inside the terminal
oc: Executa lo paramètre d'aquesta opcion dins lo terminal

en: Use the given profile instead of the default profile
oc: Utiliza lo perfil indicat a la plaça del perfil per defaut

en: PROFILE-NAME
oc: NOMDELPERFIL

en: Set the terminal title
oc: Definir lo títol del terminal

en: TITLE
oc: TÍTOL

en: Set the working directory
oc: Definís lo repertòri de trabalh

en: DIRNAME
oc: REPTRABALH

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
oc: Definís lo factor de zoom del terminal (1.0 = talha normala)

en: MATE Terminal Emulator
oc: Emulator de terminal MATE

en: Show MATE Terminal options
oc: Mostrar las opcion del Terminal MATE

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
oc: Opcions de dobertura de novèlas fenèstras o onglets de terminals ; mai d'una d'entre elas pòdon èsser indicadas :

en: Show terminal options
oc: Afichar las opcions del terminal

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
oc: Opcions de fenèstra ; quand son plaçadas davant lo primièr paramètre --window o --tab, definisson las opcions per defaut per totas las fenèstras :

en: Show per-window options
oc: Afichar las opcions per fenèstra

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
oc: Opxions del terminal ; quand son plaçadas davant lo primièr paramètre --window o --tab, definisson las opcions per defaut per totes los terminals :

en: Show per-terminal options
oc: Afichar las opcions per terminal

en: Unnamed
oc: Sens nom

en: _Profile Preferences
oc: Preferéncias del _perfil

en: _Relaunch
oc: _Reaviar

en: There was an error creating the child process for this terminal
oc: I a agut una error al moment de la creacion del processus filh per aqueste terminal

en: The child process exited normally with status %d.
oc: Lo processus filh a quitat normalament amb l'estatut %d.

en: Close tab
oc: Tampar l'onglet

en: Switch to this tab
oc: Activar aqueste onglet

en: There was an error displaying help
oc: Una error s'es produsida al moment de l'afichatge de l'ajuda

en: Could not open the address “%s”
oc: Impossible de dobrir l'adreça « %s »

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
oc: Lo Terminal MATE es un logicial liure ; lo podètz tornar distribuir e/o lo modificar segon los tèrmes de la licéncia publica generala GNU, coma es publicada per la Free Software Foundation ; version 3 de la licéncia, o (se volètz) tota version seguenta.

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
oc: Lo Terminal MATE es distribuit dins l'espèr que serà utile, mas SENS CAP DE GARANTIDA ; sens la quita garantida implicita de COMERCIABILITAT o DE CONFORMITAT A UNA UTILIZACION PARTICULARA. Vejatz la Licéncia Publica Generala GNU per mai de detalhs.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
oc: Devètz aver recebuda una còpia de la licéncia generala publica GNU amb aqueste programa ; s'es pas lo cas, escrivètz a la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: _File
oc: _Fichièr

en: Open _Terminal
oc: Dobrir un _terminal

en: Open Ta_b
oc: Dobrir un _onglet

en: _Edit
oc: _Edicion

en: _View
oc: _Afichatge

en: _Search
oc: _Recercar

en: Ta_bs
oc: _Onglets

en: New _Profile…
oc: _Perfil novèl…

en: _Save Contents
oc: _Enregistrar lo contengut

en: C_lose Tab
oc: Tampar l'_onglet

en: _Close Window
oc: _Tampar la fenèstra

en: _Copy
oc: _Copiar

en: _Paste
oc: _Pegar

en: Paste _Filenames
oc: Pegar los noms de _fichièrs

en: Select _All
oc: _Tot seleccionar

en: P_rofiles…
oc: Pe_rfils…

en: _Keyboard Shortcuts…
oc: Acorchis de _clavièr…

en: Pr_ofile Preferences
oc: Pr_eferéncias del perfil

en: Zoom _In
oc: Zo_om +

en: Zoom _Out
oc: Zoo_m -

en: _Normal Size
oc: Talha _normala

en: _Find...
oc: _Recercar...

en: Find Ne_xt
oc: Recercar lo se_guent

en: Find Pre_vious
oc: Recercar lo _precedent

en: _Clear Highlight
oc: Es_cafar las susbrilhanças

en: Go to _Line...
oc: Anar a la _linha...

en: _Incremental Search...
oc: Recèrca _incrementala...

en: Change _Profile
oc: _Cambiar de perfil

en: _Previous Profile
oc: _Perfil precedent

en: _Next Profile
oc: Perfil s_eguent

en: _Set Title…
oc: _Definir títol…

en: Set _Character Encoding
oc: _Definir l'encodatge dels caractèrs

en: _Reset
oc: _Reïnicializar

en: Reset and C_lear
oc: Reïnicializar e _escafar

en: _Add or Remove…
oc: A_pondre o suprimir…

en: _Previous Tab
oc: Onglet _precedent

en: _Next Tab
oc: Onglet _seguent

en: Move Tab _Left
oc: Bolegar l'onglet cap a es_quèrra

en: Move Tab _Right
oc: Bolegar l'onglet cap a _drecha

en: _Detach tab
oc: _Destacar l’onglet

en: _Contents
oc: _Ensenhador

en: _About
oc: A _prepaus

en: _Send Mail To…
oc: _Mandar un corrièr electronic a…

en: _Copy E-mail Address
oc: Copiar l'_adreça de corrièr electronic

en: C_all To…
oc: A_pelar…

en: _Copy Call Address
oc: Copiar las coordonadas d'_apèl

en: _Open Link
oc: _Dobrir lo ligam

en: _Copy Link Address
oc: Copiar l'_adreça del ligam

en: P_rofiles
oc: P_erfils

en: L_eave Full Screen
oc: _Quitar l'ecran complèt

en: _Input Methods
oc: _Metòdes de picada

en: Show _Menubar
oc: Afichar la barra de _menú

en: _Full Screen
oc: _Ecran complèt

en: Close this terminal?
oc: Tampar aqueste terminal ?

en: C_lose Terminal
oc: Ta_mpar lo terminal

en: Could not save contents
oc: Impossible d'enregistrar lo contengut

en: Save as...
oc: Enregistrar jos...

en: Contributors:
oc: Contributors :

en: MATE Terminal is a terminal emulator for the MATE Desktop Environment.
    Powered by Virtual TErminal %d.%d.%d
oc: MATE Terminal es un emulator de terminal per l'environament de burèu MATE.
    Propulsat per Virtual Terminal %d.%d.%d

en: About MATE Terminal
oc: A prepaus del Terminal MATE

en: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
oc: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 Los desvolopaires de MATE
