mate-terminal 1.25.0 - en to ro translation catalogue (484 entries)

en: MATE Terminal
ro: Terminal MATE

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
ro: Un emulator de terminal pentru desktop-ul MATE

en: Use the command line
ro: Folosiți linia de comandă

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: C_lose Window
ro: Î_nchide fereastra

en: Close this window?
ro: Închide acestă fereastră?

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Specify file containing saved configuration
ro: Specifică fișierul ce conține configurația salvată

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul administratorului de sesiune

en: Session management options:
ro: Opțiuni administrator de sesiune:

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile administratorului de sesiune

en: Add or Remove Terminal Encodings
ro: Adaugă sau șterge codări terminal

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Close
ro: În_chide

en: A_vailable encodings:
ro: Codări _disponibile:

en: E_ncodings shown in menu:
ro: Codări afișate în me_niu:

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
ro: Automat

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
ro: Secvență ieșire

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
ro: Curăță ecranul

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Block
ro: Bloc

note: Translators: Cursor shape: ...
en: I-Beam
ro: Puls-I

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
ro: Subliniat

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Use system settings
ro: Folosește stabilirile sistemului

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Always blink
ro: Clipește întotdeauna

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Never blink
ro: Nu clipește niciodată

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
ro: Ieși din terminal

note: Translators: When command exits: ...
en: Restart the command
ro: Repornește comanda

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
ro: Menține terminalul deschis

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the left side
ro: Pe partea stângă

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the right side
ro: Pe partea dreaptă

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
ro: Dezactivat

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Replace initial title
ro: Înlocuiește titlul inițial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Append initial title
ro: Adaugă la sfârșit titlul inițial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Prepend initial title
ro: Adaugă la început titlul inițial

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Keep initial title
ro: Menține titlul inițial

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
ro: Consolă linux

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
ro: Personalizată

en: Find
ro: Căutare

en: _Find
ro: _Caută…

en: _Search for:
ro: Cau_tă:

en: _Match case
ro: _Majuscule semnificative

en: Match _entire word only
ro: _Potrivire doar pentru întreg cuvântul

en: Match as _regular expression
ro: Potrivește ca expresie _regulară

en: Search _backwards
ro: Caută în sens _invers

en: _Wrap around
ro: _Reia de la început

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
ro: Activ_ează toate tastele de acces meniu (cum ar fi Alt+F pentru meniul Fișier)

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
ro: Activează tasta acces la _meniu (implicit F10)

en: _Shortcut keys:
ro: Combinație _taste:

en: List of profiles
ro: Lista profilelor

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
ro: Lista profilelor cunoscute de mate-terminal. Lista conține șiruri de caractere ce descriu subdirectoare relative la /org/mate/terminal/profiles.

en: Profile to use for new terminals
ro: Profilul folosit pentru noile terminale

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
ro: Profilul folosit în momentul deschiderii unei noi ferestre sau pagini. Trebuie să fie în profile_list.

en: Whether the menubar has access keys
ro: Dacă bara de meniuri are taste de acces

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
ro: Scurtăturile pentru bara cu meniuri pot fi de genul Alt+literă. Acestea pot interfera cu alte aplicații pornite in terminal făcând posibilă dezactivarea lor.

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
ro: Dacă scurtătura standard GTK+ pentru bara de meniuri este activată

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
ro: În mod normal poți accesa bara de meniuri cu tasta F10. Această acțiune poate fi personalizată via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). Această opțiune permite ca acceleratorul barei de meniu standard să fie dezactivat.

[ctx: active-encodings]
en: [ 'UTF-8', 'current' ]
ro: [ „UTF-8”, „actual” ]

en: List of available encodings
ro: Lista codărilor disponibile

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
ro: Dacă să se solicite confirmarea la închiderea ferestrelor de terminal

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
ro: „Implicit”

en: Human-readable name of the profile
ro: Numele profilului în limbaj accesibil pentru oameni

en: Human-readable name of the profile.
ro: Numele profilului în limbaj accesibil pentru oameni

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
ro: Dacă să fie afișată bara de meniu în noile ferestre/pagini

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
ro: True dacă bara de meniu ar trebui să fie afișată în noile ferestre, pentru ferestrele/taburile cu acest profil.

en: Default color of text in the terminal
ro: Culoarea implicită a textului în terminal

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ro: Culoarea standard a textului din terminal, ca specificare a culorii (poate fi in stilul HTML hexadicimal sau un nume al unei culori, spre exemplu ,,roșu").

en: Default color of terminal background
ro: Culoarea de fundal implicită a terminalului

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ro: Culoarea implicită pentru fundalul terminalului, ca specificație de culoare (poate fi în format hexa sau un nume, cum ar fi „red”).

en: Default color of bold text in the terminal
ro: Culoarea implicită a textului aldin în terminal

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
ro: Culoarea implicită a textului solid în terminal, ca specificație de culoare (poate fi în format HTML hexa, sau un nume de culoare, de exemplu „red”). Aceasta este ignorată dacă bold_color_same_as_fg este activ.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
ro: Dacă textul aldin ar trebui să folosească aceeași culoare cu textul normal.

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
ro: Dacă este true, textul solid va fi afișat folosind aceeași culoare ca și textul normal.

en: What to do with dynamic title
ro: Comportamentul titlului dinamic

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
ro: Dacă aplicația din terminal setează titlul (mulți au terminalul setat să facă asta), acest lucru poate șterge titlul configurat, il poate precede, poate fi după, sau îl poate înlocui. Valorile posibile sunt „replace”, „before”, „after” și „ignore”.

[ctx: title]
en: 'Terminal'
ro: „Terminal”

en: Title for terminal
ro: Titlu pentru terminal

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
ro: Titlul de afișat pentru fereastra terminalului sau tab.Acest titlu poate fi înlocuit sau combinat cu titlul setat de aplicație în terminal, depinzând de opțiunea de configurare „title_mode”.

en: Whether to allow bold text
ro: Dacă să fie permis textul aldin

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
ro: Dacă este true, atunci permite aplicatiilor din terminal să folosească fonturi aldine.

en: Whether to silence terminal bell
ro: Dacă să fie dezactivat bipul

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
ro: Daca este true, atunci nu produce nici un sunet când aplicațiile trimit secvențe escape pentru bipuri.

en: Copy selection to clipboard
ro: Copiază selecția în clipboard.

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
ro: Dacă este true, selecția este copiată în mod automat în clipboard.

en: Characters that are considered "part of a word"
ro: Caractere care sunt considerate „parte a unui cuvânt”

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
ro: La selectarea textului după cuvinte, secvențe de aceste caractere sunt considerate cuvinte simple. Se pot folosi secvențe „A-Z”. Liniuța (care nu exprimă o secvență) trebuie să fie primul caracter dat.

en: Whether to use custom terminal size for new windows
ro: Dacă să fie utilizată o dimensiune particularizată a terminalului pentru noile ferestre

en: Default number of columns
ro: Număr implicit de coloane

en: Default number of rows
ro: Număr implicit de rânduri

en: Position of the scrollbar
ro: Poziția barei de derulare

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
ro: Unde să fie amplasată bara de derulare a terminalului. Posibilitățile sunt „left”(stânga), „right”(dreapta), și „hidden”(ascunsă).

en: Number of lines to keep in scrollback
ro: Numărul de linii care să fie păstrate pentru derularea înapoi

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
ro: Numărul de linii de defilare inversă care să fie păstrate. Puteți defila înapoi terminalul cu maxim acest număr de linii, tot ce depășește acest număr va fi pierdut. Dacă scrollback_unlimited este activ, această valoare va fi ignorată.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ro: Dacă să fie ă fie păstrate un număr nelimitat de linii pentru derularea înapoi

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ro: Dacă este activ, liniile de derulare nu vor fi eliminate. Istoricul linilor va fi stocat temporar pe disc, de aceea ar putea cauza umplerea discului în cazul în care terminalul produce un număr mare de ieșiri.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ro: Dacă să deruleze în jos la apăsarea unei taste

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ro: Dacă este true, atunci apăsarea unei taste duce bara de derulare în jos.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
ro: Dacă să deruleze în jos la apariția unei noi ieșiri de la comanda rulată

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
ro: Dacă este true, atunci la fiecare ieșire nouă produsă de o comandă, terminalul va derula în jos.

en: What to do with the terminal when the child command exits
ro: Comportamentul terminalului la terminarea comenzii fiu.

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
ro: Valori posibile sunt „close” pentru închiderea terminalului, și „restart” pentru a repornii comanda.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
ro: Dacă trebuie lansată comanda în terminal ca un shell de logare

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
ro: Dacă este true, comanda din interiorul terminalului va fi lansată ca un shel de autentificare (argv[0] va fi precedat de o cratimă)

en: Whether to run a custom command instead of the shell
ro: Dacă să ruleze o comandă personalizată în locul shell-ului meu

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
ro: Dacă este true, atunci valoarea configurării „custom_command” va fi folosită în locul rulării unui shell.

en: Whether to blink the cursor
ro: Dacă să permită clipirea cursorului

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
ro: Valorile posibile sunt „system” pentru a folosi configurarea globală de clipire sau „on” sau „off” pentru a defini explicit.

en: The cursor appearance
ro: Aspectul cursorului

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
ro: Valorile posibile sunt „block” pentru a folosi un cursor bloc, „ibeam” pentru a folosi o linie verticală și „underline” pentru a folosi un cursor ca linie de subliniere.

en: Custom command to use instead of the shell
ro: Comanda personalizată rulată în locul shell-ului

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
ro: Execută această comandă în locul shell-ului dacă „use_custom_command” este true.

en: Icon for terminal window
ro: Pictogramă pentru fereastra terminalului

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
ro: Pictograma ce va fi folosită pentru paginile/ferestrele conținând acest profil.

en: Palette for terminal applications
ro: Paletă pentru aplicațiile din terminal

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ro: Terminalele au o paletă de 16 culori pe care aplicațiile din terminal o pot folosi. Aceasta este paleta aceea, în forma unei liste de nume de culori separate prin  două puncte. Numele culorilor trebuie să fie în formatul hexazecimal, de ex.: „#FF00FF”

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
ro: Un nume de font Pango. De exemplu „Sans 12” sau „Monospace Bold 14”.

en: Background type
ro: Tip fundal

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
ro: Tipul de fundal pentru terminal. Poate fi „solid” pentru culoare solidă, „image” pentru o imagine, sau „transparent” pentru transparență reală, dacă extensia composite este activă sau pseudo-transparență în caz contrar.

en: Background image
ro: Imagine fundal

en: Filename of a background image.
ro: Numele fișierului unei imagini de fundal

en: Whether to scroll background image
ro: Dacă să deruleze imaginea de fundal

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
ro: Dacă este true, atunci derulează imaginea de fundal odată cu textul, iar dacă este false, păstrează textul într-o poziție fixă și derulează doar textul.

en: How much to darken the background image
ro: Cât de mult să fie întunecată imaginea de fundal

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
ro: O valoare între 0.0 și 1.0 indicând cât de mult să fie întunecat imaginea de fundal. 0.0 înseamnă fără întunecare, 1.0 înseamnă întunecare completă. În implementarea curentă, sunt posibile doar două nivele de întunecare, ca atare această opțiune de configurare se comportă boolean, unde 0.0 dezactivează efectul de întunecare.

en: Effect of the Backspace key
ro: Efectul tastei „Backspace”

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
ro: Setează codule generat de tasta backspace. Valori posibile sunt „ascii-del” pentru caracterul ASCII DEL, „control-h” pentru Control-H (sau caracterul ASCII BS), „escape-sequence” pentru secvența escape generată în mod normal de backspace sau delete. „ascii-del” este considerată, în general, opțiunea normală pentru tasta Backspace.

en: Effect of the Delete key
ro: Efectul tastei „Delete”

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
ro: Setează codule generat de tasta delete. Valori posibile sunt „ascii-del” pentru caracterul ASCII DEL, „control-h” pentru Control-H (sau caracterul ASCII BS), „escape-sequence” pentru secvența escape generată în mod normal de backspace sau delete. „ascii-sequence” este considerată, în general, opțiunea corectă pentru tasta Delete.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ro: Dacă să fie folosite culorile temei pentru widgeturile terminalului

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ro: Dacă este true, schema de culoare a temei folosită pentru căsuțele de introducere text vor fi folosite pentru terminal, în locul culorilor furnizate de utilizator.

en: Whether to use the system font
ro: Dacă să fie folosit fontul sistemului

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ro: Dacă este true, terminalul va folosi fontul definit global pentru desktop, dacă este monospațiat (sau fontul similar care poate fi găsit, în caz contrar).

en: Highlight S/Key challenges
ro: Evidențiază provocările S/Key

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
ro: Afișează un dialog în momentul detectării unei interogări S/Key pe care se efectueaza clic. Parola scrisă în dialog va fi trimisă terminalului.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
ro: Combinație de taste pentru a deschide o nouă pagină

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a deschide un nou tab. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to open a new window
ro: Combinație de taste pentru a deschide o nouă fereastră

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a deschide o nouă fereastră. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
ro: Combinație de taste pentru a crea un profil nou

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinația de taste pentru a porni dialogul pentru crearea profilelor. Exprimat ca șir de caractere în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
ro: Combinație de taste pentru a salva conținutul paginii într-un fișier

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a salva conținutul tabului într-un fișier. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to close a tab
ro: Combinație de taste pentru a închide o pagină

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a închide un tab. Exprimat ca șir de caractere în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă definiți valoarea la șirul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to close a window
ro: Combinație de taste pentru a închide o fereastră

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a închide o fereastră. Exprimat ca șir de caractere în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă definiți valoarea la șirul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to copy text
ro: Combinație de taste pentru a copia text

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a copia textul selectat în memoria temporară. Exprimat ca șir de caractere în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă definiți valoarea la șirul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to paste text
ro: Combinație de taste pentru a lipi text

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
ro: Combinație de taste pentru a comuta modul pe tot ecranul

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a comuta modul pe tot ecranul. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
ro: Combinație de taste pentru a comuta vizibilitatea barei de meniu

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a comuta vizibilitatea barei de meniu. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
ro: Combinație de taste pentru a definii titlul terminalului

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a seta titlul terminalului. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
ro: Combinație de taste pentru a restabili terminalul

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a reseta terminalul. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+  Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
ro: Combinație de taste pentru a restabili și șterge terminalul

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a reseta și șterge terminalul. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina precedentă

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a comuta la tabul anterior. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina următoare

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a comuta la următorul tab. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
ro: Combinație de taste pentru a comuta la profilul precedent

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
ro: Combinație de taste pentru a comuta la profilul următor

en: Accelerator to move the current tab to the left.
ro: Combinație de taste pentru a muta tabul curent la stânga.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ro: Combinație de taste pentru a muta tabul curent la stânga. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
ro: Combinație de taste pentru a muta pagina actuală la dreapta.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ro: Combinație de taste pentru a muta tabul curent la dreapta. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Accelerator to detach current tab.
ro: Combinație de taste pentru a detașa pagina actuală.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ro: Combinație de taste pentru a detașa tabul curent. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 1

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 1. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 2

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 2. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 3

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 3. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 4

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 4. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 5

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 5. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 6

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 6. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 7

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 7. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 8

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 8. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 9

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 9. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 10

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 10. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 11

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 11. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
ro: Combinație de taste pentru a comuta la pagina 12

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a schimba la tabul 12. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to launch help
ro: Combinație de taste pentru a lansa ajutorul

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a porni ajutorul. Exprimat ca șir de caractere în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă definiți valoarea la șirul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to make font larger
ro: Combinație de taste pentru a mări fontul

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a porni dialogul pentru a face fontul mai mare. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinațiepentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
ro: Combinație de taste pentru a micșora fontul

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a face fontul mai mic. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici o combinație pentru această acțiune.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
ro: Combinație de taste pentru a aduce fontul la dimensiunea normală

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ro: Combinație de taste pentru a aduce fontul la dimeniunea normală. Exprimat ca string în același format folosit pentru fișierul de resurse GTK+. Dacă setați valoarea la stringul special „disabled”, nu va fi alocată nici un combinațiepentru această acțiune.

en: Black on light yellow
ro: Negru pe galben deschis

en: Black on white
ro: Negru pe alb

en: Gray on black
ro: Gri pe negru

en: Green on black
ro: Verde pe negru

en: White on black
ro: Alb pe negru

en: Error parsing command: %s
ro: Eroare la analizarea comenzii: %s

en: Editing Profile “%s”
ro: Editare profil „%s”

en: Images
ro: Imagini

en: Choose Palette Color %d
ro: Alege paleta de culori %d

en: Palette entry %d
ro: Intrare paletă %d

en: Profiles
ro: Profiluri

en: _New
ro: _Nou

en: Edit
ro: Editare

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: _Profile used when launching a new terminal:
ro: _Profil folosit la pornirea unui nou terminal:

en: New Profile
ro: Profil nou

en: C_reate
ro: C_reează

en: Profile _name:
ro: _Nume profil:

en: _Base on:
ro: _Bazat pe:

en: Profile Editor
ro: Editor profiluri

en: _Profile name:
ro: Nume _profil:

en: _Use the system fixed width font
ro: Folosește font_ul de lățime fixă al sistemului

en: Choose A Terminal Font
ro: Alegeți un font pentru terminal

en: _Allow bold text
ro: Permite text _aldin

en: Show _menubar by default in new terminals
ro: Arată implicit bara de _meniu în terminale noi

en: Terminal _bell
ro: _Sunet terminal

en: Copy selected text into _clipboard
ro: Copiază textul selectat în _clipboard

en: Cursor _shape:
ro: Formă _cursor:

en: Select-by-_word characters:
ro: Caractere selectează-după-cuv_ânt:

en: Use custom default terminal si_ze
ro: Folosește o dimensiune particularizată implicită pentru terminal

en: Default size:
ro: Mărimea implicită:

en: columns
ro: coloane

en: rows
ro: rânduri

en: <b>Title</b>
ro: <b>Titlu</b>

en: Initial _title:
ro: _Titlu inițial:

en: When terminal commands set their o_wn titles:
ro: Când comenzile de terminal definesc titluri pr_oprii:

en: <b>Command</b>
ro: <b>Comandă</b>

en: _Run command as a login shell
ro: _Execută comanda ca un shell de logare

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ro: _Execută o comandă personalizată în locul shell-ului meu

en: Custom co_mmand:
ro: Co_mandă personalizată:

en: When command _exits:
ro: Când comanda s_e termină:

en: Title and Command
ro: Titlu și comandă

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
ro: <b>Prim plan, Fundal, Aldin și subliniat</b>

en: _Use colors from system theme
ro: Folosește c_ulori din tema sistemului

en: Built-in sche_mes:
ro: Sche_me integrate:

en: _Text color:
ro: Culoare _text:

en: Choose Terminal Background Color
ro: Alegeți culoarea de fundal a terminalului

en: Choose Terminal Text Color
ro: Alegeți culoarea de text a terminalului

en: _Background color:
ro: _Culoare fundal:

en: Bol_d color:
ro: Culoare _solidă:

en: _Underline color:
ro: Culoare _subliniere:

en: _Same as text color
ro: A_semeni culorii textului:

en: <b>Palette</b>
ro: <b>Paletă</b>

en: Built-in _schemes:
ro: _Scheme integrate:

en: Color p_alette:
ro: P_aleta culori:

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
ro: <small><i><b>Notă:</b> Aplicațiile pentru terminal au aceste culori disponibile pentru ele.</i></small>

en: Colors
ro: Culori

en: _Solid color
ro: Culoare _solidă

en: _Background image
ro: _Imagine fundal

en: Image _file:
ro: _Fișier imagine:

en: Select Background Image
ro: Alegere imagine de fundal

en: Background image _scrolls
ro: Imaginea de fundal _derulează

en: _Transparent background
ro: Fundal _transparent

en: S_hade transparent or image background:
ro: _Umbrește fundalul transparent sau imaginea:

en: <small><i>None</i></small>
ro: <small><i>Niciunul</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
ro: <small><i>Maxim</i></small>

en: Background
ro: Fundal

en: _Scrollbar is:
ro: Bara de derulare e_ste:

en: Scroll on _output
ro: Derulează după _ieșire

en: Scroll on _keystroke
ro: _Derulează după apăsarea unei taste

en: lines
ro: linii

en: Scroll_back:
ro: Derulează î_napoi:

en: _Unlimited
ro: _Neliminat

en: Scrolling
ro: Derulare

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
ro: <small><i><b>Notă:</b> Aceste opțiuni pot face ca anumite aplicații să nu funcționeze corect.  Sunt doar pentru a vă permite să rezolvați diferite probleme generate de unele aplicații și sisteme de operare ce așteaptă un anumit comportament al terminalului.</i></small>

en: _Delete key generates:
ro: Tasta _Delete generează:

en: _Backspace key generates:
ro: Tasta _backspace generează:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ro: _Restabilește opțiunile de compatibilitate la cele implicite

en: Compatibility
ro: Compatibilitate

en: Set Title
ro: Definire titlu

en: _Title:
ro: _Titlu:

en: S/Key Challenge Response
ro: Răspuns interogare s/key

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
ro: Textul ales nu pare a fi o interogare S/Key validă.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
ro: Textul ales nu pare a fi o interogare OTP validă.

en: New Tab
ro: Tab nou

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: Save Contents
ro: Salvează conținutul

en: Close Tab
ro: Închide tabul

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Select All
ro: Selectare tot

en: Hide and Show menubar
ro: Ascunde și arată bara de meniu

en: Full Screen
ro: Pe tot ecranul

en: Zoom In
ro: Apropie

en: Zoom Out
ro: Depărtează

en: Normal Size
ro: Mărime normală

en: Find Next
ro: Caută următor

en: Find Previous
ro: Caută anterior

en: Reset
ro: Restabilește

en: Reset and Clear
ro: Restabilește și curăță

en: Switch to Previous Profile
ro: Schimbă la profilul anterior

en: Switch to Next Profile
ro: Schimbă la profilul următor

en: Switch to Previous Tab
ro: Du-te la tabul anterior

en: Switch to Next Tab
ro: Du-te la tabul următor

en: Move Tab to the Left
ro: Mută pagina la stânga

en: Move Tab to the Right
ro: Mută pagina la dreapta

en: Detach Tab
ro: Detașează tabul

en: Switch to Tab 1
ro: Du-te la tabul 1

en: Switch to Tab 2
ro: Du-te la tabul 2

en: Switch to Tab 3
ro: Du-te la tabul 3

en: Switch to Tab 4
ro: Du-te la tabul 4

en: Switch to Tab 5
ro: Du-te la tabul 5

en: Switch to Tab 6
ro: Du-te la tabul 6

en: Switch to Tab 7
ro: Du-te la tabul 7

en: Switch to Tab 8
ro: Du-te la tabul 8

en: Switch to Tab 9
ro: Du-te la tabul 9

en: Switch to Tab 10
ro: Du-te la tabul 10

en: Switch to Tab 11
ro: Du-te la tabul 11

en: Switch to Tab 12
ro: Du-te la tabul 12

en: Contents
ro: Conținut

en: File
ro: Fișier

en: View
ro: Vizualizare

en: Search
ro: Caută

en: Tabs
ro: Taburi

en: Help
ro: Ajutor

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
ro: Combinația de taste „%s” este deja asociată acțiunii „%s”

en: _Action
ro: _Acțiune

en: Shortcut _Key
ro: _Tastă acces rapid

en: Click button to choose profile
ro: Apasă butonul pentru a alege profilul

en: Profile list
ro: Listă profiluri

en: Delete profile “%s”?
ro: Ștergeți profilul „%s” ?

en: Delete Profile
ro: Ștergere profil

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
ro: Există deja un profil numit „%s”. Doriți să creați un alt profil cu același nume?

en: Choose base profile
ro: Alegeți profilul de bază

en: No such profile "%s", using default profile
ro: Nu există profilul „%s”, se folosește profilul implicit

en: Invalid geometry string "%s"
ro: Formatul geometriei „%s” nu este valid

en: User Defined
ro: Definită de utilizator

en: Failed to parse arguments: %s
ro: Eșuare la analizarea argumentelor: %s

en: Western
ro: Vestică

en: Central European
ro: Central europeană

en: South European
ro: Sud europeană

en: Baltic
ro: Baltică

en: Cyrillic
ro: Chirilic

en: Greek
ro: Grec

en: Hebrew Visual
ro: Ebraică vizuală

en: Hebrew
ro: Evreiesc

en: Turkish
ro: Turcă

en: Nordic
ro: Nordică

en: Celtic
ro: Celtică

en: Romanian
ro: Română

en: Armenian
ro: Armean

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilică/Rusă

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreeană

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilică/Ucrainiană

en: Croatian
ro: Croată

en: Hindi
ro: Hindusă

en: Persian
ro: Persană

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Thai
ro: Tailandez

en: _Description
ro: _Descriere

en: _Encoding
ro: Codar_e

en: Current Locale
ro: Codarea actuală

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
ro: Opțiunea „%s” nu mai este suportată în această versiune de mate-terminal; ați putea în schimb să creați un profil cu configurarea dorită și apoi să folosiți noua opțiune „--profile”

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
ro: Argumentul către „%s” nu este o comandă validă: %s

en: Two roles given for one window
ro: Două roluri date pentru o singură fereastră

en: "%s" option given twice for the same window
ro: Opțiunea „%s” este dată de două ori pentru aceeași fereastră

en: "%s" is not a valid zoom factor
ro: „%s” nu este un factor valid de scalare

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
ro: Factorul de zoom „%g” este prea mic, se folosește %g

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
ro: Factorul de zoom „%g” este prea mare, se folosește %g

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
ro: Opțiunea „%s” necesită specificarea comenzii rulate pentru restul liniei de comandă

en: Not a valid terminal config file.
ro: Nu este un fișier de configurare valid.

en: Incompatible terminal config file version.
ro: Versiune incompatibile fișier de configurare.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
ro: Nu înregistra către numele servitorului de activare, nu refolosi un terminal activ

en: Load a terminal configuration file
ro: încarcă un fișier de configurare terminal

en: Save the terminal configuration to a file
ro: Salvează configurarea terminalului într-un fișier

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ro: Deschide o nouă fereastră conținând o filă cu profilul implicit

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ro: Deschide o nouă pagină în ultima fereastră deschisă folosind profilul implicit

en: Turn on the menubar
ro: Activează bara de meniu

en: Turn off the menubar
ro: Dezactivează bara de meniu

en: Maximize the window
ro: Maximizează fereastra

en: Full-screen the window
ro: Pe tot ecranul

en: GEOMETRY
ro: GEOMETRIE

en: Set the window role
ro: Definește titlu terminal

en: ROLE
ro: ROL

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ro: Definește ultimul tab specificat ca activ în fereastra sa

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ro: Execută argumentul acestei opțiuni în terminal

en: Use the given profile instead of the default profile
ro: Folosește profilul specificat în locul celui implicit

en: PROFILE-NAME
ro: NUME-PROFIL

en: Set the terminal title
ro: Definește titlul terminalului

en: TITLE
ro: TITLU

en: Set the working directory
ro: Definește dosarul de lucru al terminalului

en: DIRNAME
ro: NUMEDOSAR

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
ro: Definește factorul de scalare al terminalului (1.0 = mărime normală)

en: ZOOM
ro: SCALARE

en: MATE Terminal Emulator
ro: Terminal MATE

en: Show MATE Terminal options
ro: Afișare opțiuni Terminal MATE

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
ro: Opțiuni pentru deschidere ferestre sau taburi noi; pot fi specificate mai mult de o opțiune:

en: Show terminal options
ro: Afișează opțiuni terminal

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
ro: Opțiuni fereastră; dacă este folosită înainte de primul „--windows” sau „--tab”, definește valoare implictită pentru toate ferestrele:

en: Show per-window options
ro: Afișează opțiuni per-fereastră

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
ro: Opțiuni terminal; dacă este folosită înainte de primul „--windows” sau „--tab”, definește valoare implictită pentru toate terminalele:

en: Show per-terminal options
ro: Afișează opțiuni per-terminal

en: Unnamed
ro: Fără nume

en: _Profile Preferences
ro: Preferințe _Profil

en: _Relaunch
ro: _Relansează

en: There was an error creating the child process for this terminal
ro: A intervenit o eroare la crearea unui proces copil pentru acest terminal

en: The child process exited normally with status %d.
ro: Procesul copil a ieșit normal cu starea %d.

en: The child process was terminated by signal %d.
ro: Procesul copil a fost terminat de semnalul %d.

en: The child process was terminated.
ro: Procesul copil a fost terminat.

en: Close tab
ro: Închide tabul

en: Switch to this tab
ro: Comută la acest tab

en: There was an error displaying help
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului

en: Could not open the address “%s”
ro: Nu s-a putut deschide adresa „%s”

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Terminalul MATE este software liber; puteți să îl distribuiți și/sau modificați sub termenii Licenței Publice Generale GNU așa cum este publicată de Fundația pentru Software Liber; ori versiunea 3 a licenței, sau (la alegerea dumneavoastră) orice altă versiune ulterioară.

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Terminal MATE  este distribuit cu speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE, fără garanție implicită de vandabilitate și conformitate unui anumit scop. Citiți GNU General Public License pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ro: Ar trebui să fi primit o copie a Licenței Publice Generale GNU împreună cu acest program; dacă nu, scrieți Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA

en: _File
ro: _Fișier

en: Open _Terminal
ro: Deschide _terminal

en: Open Ta_b
ro: Deschide _pagină

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Search
ro: _Caută

en: Ta_bs
ro: Ta_buri

en: New _Profile…
ro: _Profil nou...

en: _Save Contents
ro: _Salvează conținutul

en: C_lose Tab
ro: Î_nchide tabul

en: _Close Window
ro: În_chide fereastra

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Paste
ro: _Lipește

en: Paste _Filenames
ro: Lipește nume _fișiere

en: Select _All
ro: Selectează to_ate

en: P_rofiles…
ro: P_rofiluri...

en: _Keyboard Shortcuts…
ro: _Scurtături tastatură...

en: Pr_ofile Preferences
ro: Preferințe pr_ofil

en: Zoom _In
ro: _Mărește

en: Zoom _Out
ro: Mi_cșorează

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: _Find...
ro: _Căutare...

en: Find Ne_xt
ro: Caută în co_ntinuare

en: Find Pre_vious
ro: Caută îna_poi

en: _Clear Highlight
ro: E_limină evidențierea

en: Go to _Line...
ro: Mergi la _Linia...

en: _Incremental Search...
ro: Căutare _incrementală...

en: Change _Profile
ro: Schimbă _profil

en: _Previous Profile
ro: Profilul _precedent

en: _Next Profile
ro: Profilul _următor

en: _Set Title…
ro: _Definire titlu...

en: Set _Character Encoding
ro: Definește codarea _caracterelor

en: _Reset
ro: _Restabilește

en: Reset and C_lear
ro: Restabilește și _șterge

en: _Add or Remove…
ro: _Adaugă sau șterge...

en: _Previous Tab
ro: Tab _anterior

en: _Next Tab
ro: Tab _următor

en: Move Tab _Left
ro: Mută pagina în _stânga

en: Move Tab _Right
ro: Mută pagina în d_reapta

en: _Detach tab
ro: _Detașează tabul

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _About
ro: _Despre

en: _Send Mail To…
ro: _Trimitere e-mail către...

en: _Copy E-mail Address
ro: _Copiază adresa email

en: C_all To…
ro: _Apel la...

en: _Copy Call Address
ro: _Copiază adresa de apel

en: _Open Link
ro: _Deschide adresa

en: _Copy Link Address
ro: _Copiază adresa

en: P_rofiles
ro: P_rofiluri

en: L_eave Full Screen
ro: Părăs_ește pe tot ecranul

en: _Input Methods
ro: Metode de _intrare

en: Show _Menubar
ro: Arată bara de _meniu

en: _Full Screen
ro: _Pe tot ecranul

en: Close this terminal?
ro: Închideți acest terminal?

en: C_lose Terminal
ro: Închide termina_l

en: Could not save contents
ro: Nu s-a putut salva conținutul

en: Save as...
ro: Salvează ca...

en: Contributors:
ro: Colaboratori:
