mate-terminal 1.25.0 - en to rw translation catalogue (55 entries)

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
rw: Gucaho umurongo

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
rw: Yahagaritswe

en: Find
rw: Gushaka

en: Font
rw: Intego-nyuguti

en: Background image
rw: Ishusho mbuganyuma

en: Images
rw: Ishusho

en: Edit
rw: Kwandika

en: columns
rw: inkingi

en: rows
rw: imbariro

en: General
rw: Rusange

en: Colors
rw: Amabara

en: Background
rw: Mbuganyuma

en: lines
rw: Imirongo

en: Compatibility
rw: Bihuye neza

en: New Tab
rw: Isimbuka nshya

en: New Window
rw: Irindi Dirishya

en: Close Tab
rw: Funga Isimbuka

en: Close Window
rw: Gufunga Idirishya

en: Copy
rw: Gukoporora

en: Paste
rw: Komeka

en: Select All
rw: Guhitamo Byose

en: Full Screen
rw: Mugaragaza Yuzuye

en: Zoom In
rw: Ihindurangano wongera

en: Zoom Out
rw: Ihindurangano ugabanya

en: Reset
rw: Kugarura

en: Contents
rw: Ibigize

en: File
rw: Idosiye

en: View
rw: Igaragaza

en: Search
rw: Gushaka

en: Help
rw: Ifashayobora

en: Delete Profile
rw: Vanaho Ikiranga

en: User Defined
rw: Mukoresha yagenywe

en: Western
rw: By'iburengerazuba

en: Central European
rw: Uburayi bwo hagati

en: Baltic
rw: Igibalitiki

en: Cyrillic
rw: Nyasilike

en: Arabic
rw: Icyarabu

en: Greek
rw: Ikigereki

en: Hebrew
rw: Igiheburayo

en: Turkish
rw: Igituruki

en: Romanian
rw: Nyarumeniya

en: Unicode
rw: Inikode

en: Armenian
rw: Nyarumeniya

en: Chinese Traditional
rw: Igishinwa Karande

en: Japanese
rw: Ikiyapani

en: Korean
rw: Ikinyakoreya

en: Chinese Simplified
rw: Igishinwa cyoroheje

en: Georgian
rw: Ikinyageworugiya

en: Croatian
rw: Nyakorowatiya

en: Hindi
rw: Igihindi

en: Persian
rw: Ikinyaperisi

en: Gurmukhi
rw: Gurumuki

en: Icelandic
rw: Nya-isilande

en: Vietnamese
rw: Ikinyaviyetinamu

en: Thai
rw: Tayi
