mate-terminal 1.25.0 - en to sq translation catalogue (356 entries)

en: MATE Terminal
sq: Terminali i MATE

en: Terminal
sq: Terminali

en: Use the command line
sq: Përdor rreshtin e komandës

en: _Cancel
sq: _Anulo

en: C_lose Window
sq: Mby_ll dritaren

en: Disable connection to session manager
sq: Çaktivizo lidhjen me menaxhuesin e seancës

en: Specify file containing saved configuration
sq: Specifikon dokumentin që përmban konfiurimin e ruajtur

en: FILE
sq: SKEDAR

en: Specify session management ID
sq: Specifiko ID e menaxhuesit të seancës

en: Session management options:
sq: Opsionet e menaxhimit të seancës:

en: Show session management options
sq: Shfaq opsionet e menaxhimit të seancës

en: Add or Remove Terminal Encodings
sq: Shto ose hiq kodifikimet në terminal

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _Close
sq: _Mbyll

en: A_vailable encodings:
sq: Kodifikimet në _dispozicion:

en: E_ncodings shown in menu:
sq: Kodifiki_met e shfaqura në menu:

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
sq: Nënvizuar

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
sq: Mbaje të hapur terminalin

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
sq: Çaktivizuar

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
sq: Konsolë e Linux

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
sq: E personalizuar

en: Find
sq: Gjej

en: _Find
sq: _Gjej

en: _Search for:
sq: _Kërko për:

en: _Match case
sq: Respekto _Gërma të mëdha/vogla

en: Match _entire word only
sq: V_etëm fjalën e plotë

en: Search _backwards
sq: Kërko m_brapsht

en: _Wrap around
sq: _Rifillo nga fillimi

en: Keyboard Shortcuts
sq: Kombinime përshpejtuese nga tastiera

en: _Shortcut keys:
sq: Kombinime për_Shpejtuese:

en: List of profiles
sq: Lista e profileve

en: Profile to use for new terminals
sq: Profili që duhet përdorur kur hapen terminalë të rinj

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
sq: Profili që duhet përdorur kur hapet një dritare apo skedë (skeda) e re. Duhet të ekzistojë tek profile_list.

en: Whether the menubar has access keys
sq: Përcakton se kur paneli i instrumentëve ka pulsantë hyrje

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
sq: Kur duhet vënë në dispozicion Alt+shkronja për panelin e menusë. Ka mundësi të ndikojë ndonjë program që është duke u zbatuar në terminal, prandaj jepet gjithmonë mundësia e ç'aktivimit të tyre.

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
sq: Zakonisht mund të rikontrolloni menunë duke shtypur "F10". Por mund t'a personalizoni via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "çfarë-të-doni". Ky opcion mundëson ç'aktivimin e përshpejtuesve standart të panelit të menusë.

en: List of available encodings
sq: Lista e kodifikimeve në dispozicion

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
sq: Nëse duhet kërkuar konfermimi kur mbyllet dritarja e terminalit

en: Human-readable name of the profile
sq: Emri i profilit (në gjuhë të kuptueshme)

en: Human-readable name of the profile.
sq: Emri i profilit (në gjuhë të kuptueshme).

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
sq: Lejo shfaqjen e panelit të menusë tek dritaret/skeda e reja

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
sq: E vërtetë nëse duhet shfaqur paneli i menusë në një dritare të re, për dritaret/skedat që i takojnë këtij profili.

en: Default color of text in the terminal
sq: Ngjyra e prezgjedhur e tekstit në terminal

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
sq: Ngjyra e prezgjedhur e tekstit në terminal, si një specifikë e ngjyrave (mund të shprehet me vlerat hex-HTML, ose me emrin e ngjyrës si p.sh. "red").

en: Default color of terminal background
sq: Ngjyra e prezgjedhur e sfondit të terminalit

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
sq: Ngjyra e prezgjedhur e sfondit të terminalit, si një specifikë e ngjyrave (mund të shprehet me vlerat hex-HTML, ose me emrin e ngjyrës si p.sh. "red").

en: What to do with dynamic title
sq: Si të veproj me titullin dinamik

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
sq: Nëse programi në terminal vendos edhe titullin e tij (zakonisht përdoruesit rregullojnë shell-in e tyre që të kryejë këtë veprim), titulli i vendosur dinamikisht në këtë menyrë mund të fshijë titullin e konfiguruar, të shkojë mbas tij, ose t'a zevëndësojë atë. Vlerat e mundëshme janë "zevëndëso", "përpara", "mbrapa". dhe "shpërfill".

en: Title for terminal
sq: Titulli i terminalit

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
sq: Titulli që duhet të shfaqet për dritaren apo faqen e terminalit. Ky titull mund të zevëndësohet ose të kombinohet me titullin e vendosur nga programi brenda terminalit, në varësi të rregullimit të title_mode.

en: Whether to allow bold text
sq: Lejo tekstin me gërma të trasha

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
sq: Nëse e vërtetë, lejon programet në terminal të shkruajnë tekst me gërma të të trasha.

en: Whether to silence terminal bell
sq: Lejo bllokimin e tingullit të terminalit

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
sq: Nëse e vërtetë, mos më shqetëso kur programet japin një sinjal paralajmërimi.

en: Characters that are considered "part of a word"
sq: Gërmat që konsiderohen si "pjesë e një fjale"

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
sq: Kur zgjidhet një tekst në bazë të fjalëve, sekuencat e gërmave konsiderohen fjalë të vetme. Rangjet mund të jipen si "A-Z".

en: Position of the scrollbar
sq: Pozicioni i scrollbar

en: Number of lines to keep in scrollback
sq: Numri i rreshtave të shikueshëm gjatë rrëshqitjes mbrapsht

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
sq: Lejo rrëshqitjen në fund kur një pulsant është shtypur

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
sq: Nëse e vërtetë, duke shtypur një pulsant shkon në fund.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
sq: Lejo të shkojë në fund kur ka një output të ri

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
sq: Nëse e vërtetë, kur shtohet një output i ri terminali do t'a vendosë në fund.

en: What to do with the terminal when the child command exits
sq: Si të sillem me terminalin kur komanda bir përfundon

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
sq: Vlerat e mundëshme janë "mbyll" për t'a mbyllur terminalin, dhe "rinis" për të rifilluar komandën.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
sq: Lejo lëshimin e komandës në terminal si një shell identifikimi (login)

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
sq: Nëse e vërtetë, komanda në brendësi të terminalit do të lëshohet si një shell hyrjeje. (argv[0] do të ketë një shenjë në krye.)

en: Whether to run a custom command instead of the shell
sq: Lejo zbatimin e një komande të personalizuar në vend të shell

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
sq: Nëse e vërtetë, vlera custom_command do të përdoret në vend të zbatimit të një shell.

en: Custom command to use instead of the shell
sq: Komandë e personalizuar për t'u përdorur në vend të shell

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
sq: Zbaton këtë komandë në vend të shell, nëse use_custom_command është e vërtetë.

en: Icon for terminal window
sq: Ikona e dritares së terminalit

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
sq: Ikonat që duhen përdorur për tabs/dritaret që përmbajnë këtë profil.

en: Palette for terminal applications
sq: Panel për programe nga terminali

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
sq: Terminalët kanë një panel me 16 ngjyra të përdorshëm nga programet në brendësi të terminalit. Ky është paneli, në formën e një liste emra ngjyrash në kollonë. Emrat e ngjyrave duhet të jenë në formatin hex, p.sh. "#FF00FF"

en: Font
sq: Gërmat

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
sq: Një emër gërme të Pango. Shembujt janë "Sans 12" ose "Monospace Bold 14".

en: Background type
sq: Lloji i sfondit

en: Background image
sq: Figura e sfondit

en: Filename of a background image.
sq: Emri i file i figurës së sfondit.

en: Whether to scroll background image
sq: Lejo rrëshqitjen e figurës të sfondit

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
sq: Nëse e vërtetë, figura i sfondit lëviz së bashku me tekstin e planit të parë, nëse fallso, figura rri i fiksuar dhe teksti lëviz mbi të.

en: How much to darken the background image
sq: Sa t'a errësoj figurën e sfondit

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
sq: Një vlerë midis 0.0 dhe 1.0 tregon sa duhet errësuar figura e sfondit. 0.0 do të thotë asnjë lloj efekti errësire, 1.0 do të thotë errësirë e plotë. Në gjendjen e tanishme kemi në dispozicion vetëm këto dy nivele të mundshëm errësire, prandaj rregullimi sillet si boolean, ku 0.0 ç'aktivon efektin errësirë.

en: Effect of the Backspace key
sq: Efekti i pulsantit "Backspace"

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
sq: Vendos çfarë kodi gjeneron çelsi "backspace". Vlerat e mundëshme janë "ascii-del " për gërmën ASCII DEL, "control-h" për Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" për sekuencën escape zakonisht korrisponduese e backspace ose delete. "ascii-del" normalisht konsiderohet zgjedhja korrekte për kyçin Backspace.

en: Effect of the Delete key
sq: Efekti i butonit "Delete"

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
sq: Vendos çfarë kodi gjeneron kyçi backspace. Vlerat e mundëshme janë "ascii-del " për gërmën ASCII DEL, "control-h" për Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" për sekuencën escape zakonisht korrisponduese e backspace ose delete. "escape-sequence" normalisht konsiderohet zgjedhja korrekte për kyçin Delete.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
sq: Lejo përdorimin e ngjyrave nga tema e terminal widget

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
sq: Nëse e vërtetë, skema e ngjyrave të temës për box-et e tekstit do të përdoret për terminalin, në vend të ngjyrave të zgjedhura nga përdoruesi.

en: Whether to use the system font
sq: Lejo përdorimin e shkronjave të sistemit

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
sq: Nëse e vërtetë, terminali do të përdorë gërmat e përgjithshme të desktop nëse monospace (dhe gërmat e ngjashme që vijnë me të).

en: Highlight S/Key challenges
sq: Vër në dukje S/Key

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
sq: Hap një dialog kur është ybuluar dhe klikuar tek një kërkesë përgjigje sfidës S/Key. Duke shkruar fjalëkalimin në dialog do ta dërgojë në terminal.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
sq: Përshpejtues për të hapur një skedë të re

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të hapur një skedë të re. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to open a new window
sq: Përshpejtues për të hapur një dritare të re

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të hapur një dritare të re. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
sq: Kombinim përshpejtues për krijimin e një profili të ri

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të hapur dialogun për krijimin e profilit. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to close a tab
sq: Kombinim përshpejtues për të mbyllur një skedë

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të mbyllur një skedë. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to close a window
sq: Kombinim përshpejtues për të mbyllur një dritare

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të mbyllur një dritare. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to copy text
sq: Kombinim përshpejtues për të kopjuar tekstin

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kopjuar tekstin e zgjedhur tek blloku i shënimeve. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to paste text
sq: Kombinim përshpejtues për të ngjitur tekstin e kopjuar

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
sq: Përshpejtues për të hequr paraqitjen me ekran të plotë

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të hequr modalitetin me ekran të plotë. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
sq: Përshpejtues pët të hequr dukshmërinë e menusë

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të hequr dukshmërinë e panelit të instrumentëve. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
sq: Përshpejtues për të vendosur titullin e terminalit

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të zgjedhur titullin e terminalit. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
sq: Përshpejtues për të rifilluar terminalin

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të filluar nga fillimi terminalin. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
sq: Përshpejtues për të pastruar dhe rifilluar terminalin

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të filluar nga fillimi dhe pastruar terminalin. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda e mëparshme

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda paraardhëse. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda në vazhdim

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda pasardhëse. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
sq: Përshpejtues për të lëvizur majtas skedën aktuale.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për lëvizur majtas skedën aktuale. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opsioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
sq: Përshpejtues për të lëvizur djathtas skedën aktuale.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për lëvizur dhjathtas skedën aktuale. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opsioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Accelerator to detach current tab.
sq: Përshpejtues për të shkëputur skedën aktuale.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sq: Pulsant përshpejtues shkëputur skedën aktuale. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 1

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 1. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 2

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 2. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 3

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 3. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 4

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 4. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 5

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 5. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 6

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 6. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 7

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 7. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 8

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 8. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 9

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 9. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 10

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 10. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 11

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 11. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
sq: Përshpejtues për të kaluar tek skeda 12

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të kaluar tek skeda 12. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to launch help
sq: Kombinim përshpejtues për të hapur ndihmën

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për të hapur ndihmën. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to make font larger
sq: Kombinim përshpejtues për të zmadhuar gërmat

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për t'i bërë gërmat më të mëdha. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
sq: Kombinim përshpejtues për të zvogëluar gërmat

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për t'i bërë gërmat më të vogla. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
sq: Përshpejtues për të kthyer gërmat në madhësi normale

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sq: Pulsant përshpejtues për t'i kthyer madhësinë normale gërmave. Shprehet si stringë me format të njëjtë të përdorur për files e GTK+. Nëse opcioni vendoset tek stringa speciale "disabled", nuk do të ketë asnjë pulsant për këtë veprim.

en: Black on light yellow
sq: E zezë mbi të verdhë e hapur

en: Black on white
sq: E zezë mbi të bardhë

en: Gray on black
sq: Gri mbi të zezë

en: Green on black
sq: Jeshile mbi të zezë

en: White on black
sq: E bardhë mbi të zezë

en: Images
sq: Figura

en: Choose Palette Color %d
sq: Zgjidh ngjyrën e paletës %d

en: Palette entry %d
sq: Elementi i paletës %d

en: Profiles
sq: Profilet

en: _New
sq: _I ri

en: Edit
sq: Ndrysho

en: _Delete
sq: _Fshi

en: New Profile
sq: Profil i ri

en: C_reate
sq: K_rijo

en: Profile _name:
sq: _Emri i profilit:

en: _Base on:
sq: _Bazuar tek:

en: Profile Editor
sq: Edituesi i Profilit

en: _Profile name:
sq: Emri i _Profilit:

en: _Use the system fixed width font
sq: _Përdor llojin e gërmave me gjerësi fikse të sistemit

en: _Font:
sq: _Gërmat:

en: Choose A Terminal Font
sq: Zgjidh gërmat për terminalin

en: _Allow bold text
sq: _Lejo tekste me gërma të trasha

en: Show _menubar by default in new terminals
sq: Trego gjithmonë panelin e _menu tek terminalet e rinj

en: Terminal _bell
sq: Sinjal a_kustik

en: Select-by-_word characters:
sq: Konsideroi _gërmat si pjesë e një fjale:

en: columns
sq: kollona

en: rows
sq: rreshta

en: General
sq: Të përgjithshme

en: <b>Title</b>
sq: <b>Titulli</b>

en: Initial _title:
sq: Ti_tulli fillues:

en: <b>Command</b>
sq: <b>Komanda</b>

en: _Run command as a login shell
sq: _Zbato komandën si një shell futjeje

en: Ru_n a custom command instead of my shell
sq: Z_bato një komandë të personalizuar në vend të shell-it tim

en: Custom co_mmand:
sq: Ko_mandë e personalizuar:

en: When command _exits:
sq: _Kur komanda përfundon:

en: Title and Command
sq: Titulli dhe komanda

en: _Text color:
sq: Ngjyra e _tekstit:

en: Choose Terminal Background Color
sq: Zgjidh ngjyrën e sfondit të terminalit

en: Choose Terminal Text Color
sq: Zgjidh ngjyrën e tekstit të terminalit

en: _Background color:
sq: _Ngjyra e sfondit:

en: <b>Palette</b>
sq: <b>Paleta</b>

en: Built-in _schemes:
sq: Skemat e përc_aktuara:

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
sq: <small><i><b>Shënim:</b> Aplikativët e terminalit mund të përdorin këto ngjyra.</i></small>

en: Colors
sq: Ngjyrat

en: Image _file:
sq: File i _figurës:

en: Select Background Image
sq: Zgjidh figurën e sfondit

en: Background image _scrolls
sq: Figurë rrë_shqitëse sfondi

en: _Transparent background
sq: Sfond _Trasparent

en: S_hade transparent or image background:
sq: _Hije e tejdukshme ose figura e sfondit:

en: <small><i>None</i></small>
sq: <small><i>Bosh</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
sq: <small><i>Maksimum</i></small>

en: Background
sq: Sfondi

en: _Scrollbar is:
sq: _Scrollbar është:

en: lines
sq: rreshta

en: Scrolling
sq: Rrëshqitje

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
sq: <small><i><b>Shënim:</b> Këto opcione mund të shkaktojnë sjellje jo korrekte  për disa programe. Janë vendosur vetëm për t'ju afruar mundësinë që të punoni me disa aplikativë dhe sisteme operativë që kanë nevojë për një sjellje të ndryshme terminali.</i></small>

en: _Delete key generates:
sq: Pulsanti _Delete gjeneron:

en: _Backspace key generates:
sq: Pulsanti _Backspace gjeneron:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
sq: _Rikthe opcionet e përputhshmërisë në vlerat e prezgjedhura

en: Compatibility
sq: Përputhshmëria

en: Set Title
sq: Vendos titullin

en: _Title:
sq: _Titulli:

en: S/Key Challenge Response
sq: Përgjigja e Challenge S/Key

en: _Password:
sq: _Fjalëkalimi:

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
sq: Teksti i klikuar nuk duket të jetë një sfidë e vlefshme S/Key.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
sq: Teksti i klikuar nuk duket të jetë sfidë e vlefshme OTP.

en: New Tab
sq: Skedë e re

en: New Window
sq: Dritare e Re

en: Close Tab
sq: Mbylle skedën

en: Close Window
sq: Mbylle dritaren

en: Copy
sq: Kopjo

en: Paste
sq: Ngjite

en: Select All
sq: Zgjidh gjithçka

en: Hide and Show menubar
sq: Mbulo dhe Zbulo kornizën e menu

en: Full Screen
sq: Ekran i plotë

en: Zoom In
sq: Zmadho

en: Zoom Out
sq: Zvogëlo

en: Normal Size
sq: Madhësi Normale

en: Reset
sq: Nga fillimi

en: Reset and Clear
sq: Nga fillimi dhe pastro

en: Switch to Previous Tab
sq: Kalo tek skeda paraardhëse

en: Switch to Next Tab
sq: Kalo tek skeda në vazhdim

en: Move Tab to the Left
sq: Lëviz majtas skedën

en: Move Tab to the Right
sq: Lëviz djathtas skedën

en: Detach Tab
sq: Shkëput skedën

en: Switch to Tab 1
sq: Kalo tek Skeda 1

en: Switch to Tab 2
sq: Kalo tek Skeda 2

en: Switch to Tab 3
sq: Kalo tek Skeda 3

en: Switch to Tab 4
sq: Kalo tek Skeda 4

en: Switch to Tab 5
sq: Kalo tek Skeda 5

en: Switch to Tab 6
sq: Kalo tek Skeda 6

en: Switch to Tab 7
sq: Kalo tek Skeda 7

en: Switch to Tab 8
sq: Kalo tek Skeda 8

en: Switch to Tab 9
sq: Kalo tek Skeda 9

en: Switch to Tab 10
sq: Kalo tek Skeda 10

en: Switch to Tab 11
sq: Kalo tek Skeda 11

en: Switch to Tab 12
sq: Kalo tek Skeda 12

en: Contents
sq: Përmbajtja

en: View
sq: Paraqitja

en: Search
sq: Kërko

en: Help
sq: Ndihmë

en: _Action
sq: _Veprimi

en: Shortcut _Key
sq: _Kyçi përshpejtues

en: Click button to choose profile
sq: Shtyp pulsantin për të zgjedhur profilin

en: Profile list
sq: Lista e profileve

en: Delete Profile
sq: Elemino profilin

en: Choose base profile
sq: Zgjidh profilin bazë

en: Invalid geometry string "%s"
sq: Stringë gjeometrike e pasaktë "%s"

en: User Defined
sq: E përcaktuar nga përdoruesi

en: Western
sq: Perëndimore

en: Central European
sq: Europa Qendrore

en: South European
sq: Europa Jugore

en: Baltic
sq: Balltike

en: Arabic
sq: Arabe

en: Greek
sq: Greqisht

en: Hebrew Visual
sq: Hebraike vizuale

en: Hebrew
sq: Hebraike

en: Turkish
sq: Turqisht

en: Nordic
sq: Nordik

en: Romanian
sq: Rumanisht

en: Armenian
sq: Armenisht

en: Chinese Traditional
sq: Kineze tradicionale

en: Cyrillic/Russian
sq: Cyrillic/Rusisht

en: Japanese
sq: Japonisht

en: Korean
sq: Koreane

en: Chinese Simplified
sq: Kineze e thjeshtëzuar

en: Georgian
sq: Gjeorgjisht

en: Cyrillic/Ukrainian
sq: Cyrillic/Ukrahina

en: Croatian
sq: Kroate

en: Persian
sq: Persiane

en: Gurmukhi
sq: Gurmuki

en: Icelandic
sq: Islandeze

en: Vietnamese
sq: Vietnameze

en: _Description
sq: _Përshkrimi

en: _Encoding
sq: _Kodifikimi

en: Current Locale
sq: Gjuha aktuale

en: "%s" option given twice for the same window
sq: Opcioni "%s" është specifikuar dy herë për të njëjtën dritare

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
sq: Shkalla e zmadhimit "%g" është shumë e ulët, po përdor %g

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
sq: Shkalla e zmadhimit "%g" është shumë e lartë, po përdor %g

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
sq: Nuk regjistron me activation nameserver, pa ripërdorur një terminal aktiv

en: Save the terminal configuration to a file
sq: Ruaje konfigurimin e terminalit në një skedar

en: GEOMETRY
sq: GJEOMETRIA

en: ROLE
sq: ROLI

en: Set the last specified tab as the active one in its window
sq: Zgjidh si aktiv në dritaren e tij skedën e fundit të specifikuar

en: Set the terminal title
sq: Vendos titullin e terminalit

en: TITLE
sq: TITULLI

en: DIRNAME
sq: EMRIDIR

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
sq: Vendos shkallën e zmadhimit të terminalit (1.0 = madhësi normale)

en: MATE Terminal Emulator
sq: Emulator i terminalit MATE

en: Show MATE Terminal options
sq: Shfaq opsionet e terminalit MATE

en: Show terminal options
sq: Shfaq opsionet e terminalit

en: Unnamed
sq: Pa emër

en: There was an error creating the child process for this terminal
sq: Gabim gjatë krijimit të proçesit bir për këtë terminal

en: Close tab
sq: Mbyll skedën

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sq: Terminali i MATE shpërndahet me dëshirën që të jetë i vlefshëm për ju, por PA ASNJË LLOJ GARANCIE; pa garancinë preçize të SHITJES apo PËRDORIMIT PËR NJË QËLLIM PREÇIZ.  Shiko Liçencën Publike të Përgjithshme GNU për hollësi të tjera.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
sq: Së bashku me Terminalin MATE duhet të keni marrë edhe një kopje të Liçencës Publike të Përgjithshme GNU. Nëse jo, kërkoje tek Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: _File
sq: _Skedari

en: Open _Terminal
sq: Hap _Terminalin

en: Open Ta_b
sq: Hap skedë_n

en: _Edit
sq: _Ndrysho

en: _View
sq: _Shfaq

en: _Search
sq: _Kërko

en: _Terminal
sq: _Terminali

en: Ta_bs
sq: Ske_dat

en: C_lose Tab
sq: M_byll skedën

en: _Close Window
sq: _Mbyll dritaren

en: _Copy
sq: _Kopjo

en: _Paste
sq: _Ngjite

en: Select _All
sq: Zgjidh _gjithçka

en: Zoom _In
sq: Z_madho

en: Zoom _Out
sq: Z_vogëlo

en: _Normal Size
sq: Madhësia _Normale

en: _Find...
sq: _Gjej...

en: Find Ne_xt
sq: Gjej në va_zhdim

en: Find Pre_vious
sq: Gjej Par_aardhësen

en: _Clear Highlight
sq: P_astro vënien në dukje

en: Go to _Line...
sq: Shko tek _Rreshti...

en: _Incremental Search...
sq: Kërkim _inkremental...

en: Change _Profile
sq: Ndrysho _Profilin

en: Set _Character Encoding
sq: Rregullo kodifikimin e _Gërmave

en: _Reset
sq: _Nga fillimi

en: Reset and C_lear
sq: Rivendos dhe P_astro

en: _Add or Remove…
sq: _Shto ose Hiq...

en: _Previous Tab
sq: Skeda _Paraardhëse

en: _Next Tab
sq: Skeda në _Vazhdim

en: Move Tab _Left
sq: Lëviz skedën _majtas

en: Move Tab _Right
sq: Lëviz skedën _djathtas

en: _Contents
sq: _Përmbajtja

en: _About
sq: _Rreth

en: _Copy E-mail Address
sq: _Kopjo adresën e-mail

en: _Open Link
sq: _Hap adresën

en: _Copy Link Address
sq: _Kopjo adresën e lidhjes

en: _Input Methods
sq: Metodat e sht_imit të tekstit

en: Show _Menubar
sq: Shfaq panelin e _Menusë

en: _Full Screen
sq: Ekran i _Plotë

en: C_lose Terminal
sq: Mby_ll terminalin

en: Save as...
sq: Ru_aj si...

en: Contributors:
sq: Kontribuuesit:
